Soja 2014 god

Danas skinuto 17 KJ, tri puta sam se zaglavio sa kombajnom i otkinuli smo merdevine sa njega kada smo ga izvlacili jer je orala zemlju.

Do sada je skinuta soja sa 53% povrsine. Mozda jos sutra mogu da udjem u delove nekoliko parcela a sta ce biti sa ostalim pojma nemam jer najavljuju kisu i ako padne neka ozbiljnija kolicina nema vise ulaska u njive pre mraza.

Situacija u mom ataru je zaista katastrofalna.

Evo nekih primera: Covek ima 24 KJ zemlje i sve mu je bila soja i skinuo 4 KJ, jedan drugi obradjuje dvadesetak jutara i uspeo da skine 1,5 KJ itd.
 
Meni je ostalo jos dva kj suncokreta, danas probao i kako sam usao u parcelu tako je kombajn potonuo, a niko vise ni ne prima suncokret, ostavicu ga kuci,(ako uspem da ga ovrsem) :off_topic:
 
Danas skinuto 17 KJ, tri puta sam se zaglavio sa kombajnom i otkinuli smo merdevine sa njega kada smo ga izvlacili jer je orala zemlju.

Do sada je skinuta soja sa 53% povrsine. Mozda jos sutra mogu da udjem u delove nekoliko parcela a sta ce biti sa ostalim pojma nemam jer najavljuju kisu i ako padne neka ozbiljnija kolicina nema vise ulaska u njive pre mraza.

Situacija u mom ataru je zaista katastrofalna.

Evo nekih primera: Covek ima 24 KJ zemlje i sve mu je bila soja i skinuo 4 KJ, jedan drugi obradjuje dvadesetak jutara i uspeo da skine 1,5 KJ itd.
I mi smo danas pokušali da kosimo u našem ataru na dve parcele urađeni krajevi i po tri pokušaja nekih cc 20 metera bar smo za naftu navršili.U tvoj atar smo planirali sutra ali pored mene neki su probali i batalili ili su uradili malo po sredini,čekam da se Peet javi da li je bio u tvom ataru.
 
Evo da se i ja javim. Danas je i moja borba sa sojom za ovu godinu zavrsena. Ostalo je za cetvrtinu kj nepokoseno i to cemo pomalcirati posto po soji obavezno svake godine kod mene ide psenica a nam se vise vremena cekati sa sjetvom...

Prije 4-5 dana poceli kositi i onda sam kosio sareno. Kako kombajn krene propadati, rikverc i pokusaj opet i tako sam "odvadio" trecinu povrsina. Prekjucer kosio i tamo gdje je kombajn samo par dana ranije propadao i zapadao islo je sasvim normalno. Danas pokosio ono sto je ostalo i na jednom mjestu gdje se ni nadali nismo kombajn samo poceo tonuti, rikverc i jedva se izvucem... malo cimanja naprijed-nazad i izadjem iz te mocvare.

Dobro je pa smo uspjeli pokositi posto je kod nas danas malo pocela kisa propadivati a za sutra i prekosutra najavljuju bas prave pljuskove.

Prinos soje je na 14 jutara kod mene prosjek 14 metara po kj. Bilo je i boljih ali je bilo i gorih godina...
 
Gdje nosite na cijedjenje soju za svoje potrebe ? U suštini kako to radite , pošto nevidim gdje je logika ostavljati soju za sopstvenu stočnu hranu ?
ovde kod mene ima jedna firma i kod njih se vozila soja pa se po potrebi dizala pogaca(bilo 85%,pa prosle god 80 ove 82%) a ove godine se nosi u drugu firmu(kazu zbog analize na gmo) a predaje na njihovo ime i kasnije podize pogaca.ja nosim kod nekog coveka u kuzmin on za neke ima i lager obezbedjen i daje 80%. a sto se logite tice ako je soja 38 din i ja dobijem 80% pogace ili griza mene znaci 80kg pogace kosta 3800 tj 47,5 din/kg a sojina sacma je na malo u prodavnici i do 70 din(mada su najavili da ce biti nesto preko 50 din) mada za sacmu mogu takodje da zamenim u onoj firmi gde se predaje ove god ali je paritet dosta los a osim toga pre nekako i onaj ko je imao ostavljeno soju na cuvanje nije mogao zameniti jer ovi nisu imali sacme(bio deficit u celoj zemlji pa je stigla uvozna brazilska) tako da ovo sto cuvam kuci kad mi zafali ja odnesem do nekoga ko radi usluzno i zamenim
 
I mi smo danas pokušali da kosimo u našem ataru na dve parcele urađeni krajevi i po tri pokušaja nekih cc 20 metera bar smo za naftu navršili.U tvoj atar smo planirali sutra ali pored mene neki su probali i batalili ili su uradili malo po sredini,čekam da se Peet javi da li je bio u tvom ataru.

Juce Gorane skinuli smo 3 prohoda na onoj parceli do tebe. Voda je tekla kroz cevi koje smo zakopali ispod puta i nakon 24 sata. Zaglavili se ali nismo forsirali mnogo, tako da sam prilicno lako mogao da izvlacim kombajn. Dakle od 7 kj na 3 mesta, koji su mi preostali za skidanje uspeli smo skidati sa svih po malo oko 4.5 kj ukupno. Sta ce dalje biti? Neznam, ali sto rece Cicimoric mozda cekati da smrzne. Ne mogu da zamislim, tako dobar rod, vidis je tu a ne mozes nikako da je vrsis!
 
Slika poslednje ovršene soje Idile 6.10.
img0318.jpg
img0323.jpg
img0320.jpg
 
Majku mu, pa kako izgledaju ove što daju preko 3t/kj, kada je ova sa slike dala 2,2t.
Ili ti je možda manja njiva, a nisi ni svestan. :haha:
 
Majku mu, pa kako izgledaju ove što daju preko 3t/kj, kada je ova sa slike dala 2,2t.
Ili ti je možda manja njiva, a nisi ni svestan. :haha:
Ne znaj veruj mi ni meni nije jasno kako izgleda soja koja nacuri 3t/kj?!?Ovde je parcela tačno od 7.5kj al su je miševi urnisali tako da izgledala je jako dobro ali vaga je toliko pokazala , no ja sam opet zadovoljan i sa ovim prinosom:osmeh:
 
Prinos od tri tone mora da bude uspravna soja i visoka 2 metra... :haha:
Nisam video takvu barem ovde kod nas .Na mojoj Idili nije bilo mahuna sa četiri zrna dok je kod kolege od kojeg sam uzeo seme bilo dosta mahuna po četiti i njegova je dala ekstra prinos.On je u zadnjih 15-estak godina izvlačio redovno staljnjak na svake 3-4 godine i u ovakvoj godini je to dalo rezultate...
 
Baća Miloše nakokaj stajnjaka na parcelu i posej soju pa ćeš videti kako izgleda soja koja daje 3 tone po k.j.
 
Gostak sejan 22 aprila kosen 11-10 mereno 2354 kg povrsina 52 ara visina soje u kosenju oko 90cm.Na moju inicijativu smo svratili na merenju jr mi na izglidu izgledala fantasticno.Moja je taksa, istu kolicinu u prikolici imao sam sa 65 ari sadjena je 23-o5 na 70 meduredno rastojanje bez trunke bilo kakvog djubriva.Posto mi je prva godina i zaista bez ikakvog iskustva sa ovom kulturom kako je skladistiti kod kuce za svoje potrebe?
 
Moja uskladistena soja, debljina je sad na nekih 2m, pitanje za iskusne, dal treba da se jednom iz elevira? ima tu raznih vlaga, al ni jednog momenta se nije grejala...
attachment.php
 
Moja uskladistena soja, debljina je sad na nekih 2m, pitanje za iskusne, dal treba da se jednom iz elevira? ima tu raznih vlaga, al ni jednog momenta se nije grejala...
attachment.php
zabodi termometar u soju,proveri temperaturu,tri dana uzastopno u isto vreme,ako nema samozgrevanja,tj povecanja temperature u odnosu na predhodne dane,nema no opasnosti od povecanja vlage uskladistenog zrna,pozz:osmeh:
 
Nazad
Vrh