Soja 2011.god.

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Ma kakvi samo propustena kroz selektor moze samo nitragin da se stavi po zelji ko hoce zato ja koristim vec 7 godinu svoje seme ostavim u prikolici kad zavrsim sve jesenje radove selektriram je taj mi covek odma zasije dzakove sto selektrira ko i da sam je kupio na institutu
 
MARČELO je napisao(la):
SEVER je napisao(la):
Da li se moze seme soje tretirati sa nekim od insekticida skracene karence??Da li je to neko radio,i koliko je bezbedno??
A zašto bi to radio? :sta:
A zasto da ne,ako slucajno u zemljistu ima nekih crvica,glodara itd.,sta ja znam pa proredi usev,odma imas manje od ~450000-500000 biljaka/ha=manji rod,mislim da ako postoji preventiva sto da ne dodas jos tih 10% da ti sto bolje rodi:haha: ::super::
 
A zasto da ne,ako slucajno u zemljistu ima nekih crvica,glodara itd.,sta ja znam pa proredi usev,odma imas manje od ~450000-500000 biljaka/ha=manji rod,mislim da ako postoji preventiva sto da ne dodas jos tih 10% da ti sto bolje rodi:haha: ::super::
[/quote]Ti si neki filozof.
 
MILE je napisao(la):
A zasto da ne,ako slucajno u zemljistu ima nekih crvica,glodara itd.,sta ja znam pa proredi usev,odma imas manje od ~450000-500000 biljaka/ha=manji rod,mislim da ako postoji preventiva sto da ne dodas jos tih 10% da ti sto bolje rodi:haha: ::super::
Ti si neki filozof.
[/quote]mmm da,nek si ti nama ziv i zdrav..."Seed treatments are growing more popular for a number of crops, including corn and soybean."
 
MARČELO je napisao(la):
Ti si neki filozof.
Možda i jeste neki filozof to neznamo dok se ne predstavi :haha: SEVER očekujemo te ovde http://poljoinfo.com/index.php?topic=2.4850 ::svaka cast:: ::svaka cast:: ::svaka cast::
"....helps protect planted soybean seeds from damage caused by seed corn maggot, reduces feeding damage caused by soybean aphids and over-wintering bean leaf beetles and helps suppress the spread of certain viruses."..."Controls insects that spread viruses, like bean pod mottle and soybean mosaic viruses " Da postoji za tretiranje semena i moze se naci kod nas,stavise jako je poznat insekticid ali necu da navodim da ne filozofiram previse...ima jos toga ali mozda je ponekad bolje "praviti se pametan" kao MILE i biti jako primitivan,nekulturan pa makar na svoju stetu...Kasnimo za razvijenim svetom 30-tak godina u razvoju,a mentalno neki ljudi jos i vise,osnovnu kulturu nemaju...Izvinjavam se sto sam pitao,nece se ponoviti,mislio sam da cu dobiti pametan odgovor.Pozdrav,zelim vam sve najbolje...
 
amac86rs je napisao(la):
danas uzeo seme soje,ove godine sijem "gorstak" prvi put pa ce mo videti kakva je prinos
Ja sam imao prosle godine Gorstak, malo kasnije je doso od drugih sorti ali prinos je bio 28 metara po jutru
 
zavisi kako gde al najvise, u jesen 1oo kila map-a zaorano ili 100 kila 8:24:16 100 kila , i sad na prolece 100 kila an-a. . . . 1. klasa je zemlja, skoro sve imam 1. klasu, od 45 jutara samo 6 jutara imam 2 i 3 klasu. . . . Kolko ti bacas vestaka po jutru?
 
Pa ja bacam od 100-150 kila npk 15-15-15 ali nebacam an jel valja an da se baci na soju?Svi me savetuju da je dovoljna 15-ica a kao prehrana joj netreba.Neko i ureju baca a njoj netreba azota puno.Pa dosta je bolje zemljiste nego kod nas.Kod nas retko gde ima 1 klase uglavnom je 2-3 klasa medju najboljim zemljistem.Dobra je zemlja kod vas tamo,ja sam od jednog kupio rusa kafe boje iz pivnica pa sam u voznji gledao njive lepse vam je zemljiste
 
Moze i 15:15:15 i to bacamo . . . . Zato sto imam preko 20 jutara soje pa zavisi kako gde. . . .Pa da kod nas je vrlo dobra zemlja. . . . Kolko si imao jesenas prinos soje?
 
Tu do 20 meteri se kretao neki prosek imao sam kod sela jednu parcelu 22 metera za koju sam se najmanje ponadao i bacio sam 150 kila 15-ice a i imao sam srece jer je pljusak zahvatio u toku leta 2 puta kad je trebalo i to je oblak zalutao :haha: a tad 2 kilometra dalje ni kapi nije bilo pa sam malo vise izvukao uglavno u ritove bacim 100-120 kg vestaka a tu gde je suvlje zemljiste idem do 150 kg.Nesmem vise kazu da hoce da podgori biljka ako se pretera.
 
pa dobro kod vas je 20-22 metra jer vi imate malo slabiju zemlju . . . . :D, 2010 godina je bila bas dobra za soju ::super::
 
Moje iskustvo. Prosek prosle godine 26 meteri po jutru. Bez osnovnog djubriva, sa 200kg/kj AN-a predsetveno. Imali su i kod nas 28, ali sa 150-200 mesanog djubriva i AN-om predsetveno. Sve u svemu, misljenja sam da soja moze da se radi kompletno bez djubriva (to mi je potvrdilo nekoliko ljudi iz sela na primerima). Bude malo losiji prinos, ali kad se sve uzme zarada je ista, samo su pocetna ulaganja daleko manja.
Ove godine je sejem sa 100kg AN-a predsetveno, bez osnovnog djubriva.
 
Tesko da ce se za soju uskoro ponoviti godina kao prosla :cao:.Ja sam uz zetvene ostatke zaorao 100 kg MAP-a po kj i ne planiram da bacam azotno djubrivo.
 
Kako gde,ne rodi svuda isto.Kod mene je dobra godina kada uspemo da navučemo 2000kg po k.j a to je retko_Obično se prinos kreće od 500 do 1800-1900 po k.j.Samo smo jedne godine imali 2500 i nikada više.
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh