Slobodna diskusija o žitnim kombajnima

Proveri biter da se ne okrece na osovini(proklizao) mi smo jednom imali taj slucaj da je biter proklizao na osovini vrti se dok nedobije opterecenje i onda stane!


provjerio sam, kajla je dobra, jer sve drugo bi stalo, sa motora ide pogon na biter, na kojoj su još 3 remenice, jedna pokreće heder, druga spiralu neovršene mase, i treća je za istovar bunkera......

sada nekako najviše mislim da je do slame, iako to nebi trebalo imati nekakvog velikog utjecaja.....

danas stavim novu kosu, i doći će par ljudi koji baš servisiraju kombajne, da pogledaju, jer ja više neznam što bi gledao.....
 
Da napisem licno iskustvo:
Kombajn ZMAJ 170, prethodne godine radio perfektno, sada nece da "guta"...
Posle duzeg mudrovanja i mudrovanja ustanovili smo da je uvlacni lanac skracen za pola zrna i prednji deo bio u skoro skroz u zadnjem polozaju.
Vraceno pola zrna, produzen lanac, sada kada se gleda spaner sa strane je skoro u prednjem krajnjem delu slica i gle cuda, opravio se...
Ne mora da znaci da je isti slucaj, ovo je samo jedna skola...
 
Meni se jednom desilo da je povraćao kombajn po dana u nekom boljem žitu a remen od vršalice je bio malo labaviji i proklizavao.:ppozdrav:
 
Ako ne prima masu, ili je vraća, a ne guši dob, onda je ili problem do obrtaja doba, ili su sine na dobu jako tupe. Mislim da sve ispod 5 mm kod sina ne pije vode.
 
Ako moze mala pomoc,gde bih mogao da nadjem senzor za merenje obrtaja doba?Inace u pitanju je dajc far m2580..
 
Broj obrtaja je uredu, jer se namjesta sa lancanicima, sine su skoro nove, jedva boja otisla sa njih, sto bi se reklo.....

Sutra idem na njivu, i probati, danas sam namjestio novu kosu, i jos cu zategnuti malo remen od hedera.....pa sto bude, doci ce i nekoliko majstora da vide sto me muci, jer je sve ispravno, a neuvlaci.....
 
Da napisem licno iskustvo:
Kombajn ZMAJ 170, prethodne godine radio perfektno, sada nece da "guta"...
Posle duzeg mudrovanja i mudrovanja ustanovili smo da je uvlacni lanac skracen za pola zrna i prednji deo bio u skoro skroz u zadnjem polozaju.
Vraceno pola zrna, produzen lanac, sada kada se gleda spaner sa strane je skoro u prednjem krajnjem delu slica i gle cuda, opravio se...
Ne mora da znaci da je isti slucaj, ovo je samo jedna skola...

Moja 190-ka nije htela psenicu da guta dok se nije malo oribalo grlo. Pokosili smo pola jutra nekog korova uz put i onda je kombajn proradio :D
 
Moj je odradio preko 20 jutara, pa ako nije otisla hrdja, onda ni nece,....
 
To je im je kao dobar dan.Obavezno na početku svake sezone neće da uvlači dok ne oriba ulazno grlo i korpu.Ako se žitna korpa nakon sezone prefarba osnovnom bojom tog problema nema.
 
Zato na kraju sezone,pomesam ulje i tovatmast,i kompresorom naduvam na korito,spiralu i u grlo koliko se vec moze dohvatiti.i onda na pocetku sezone nemam nikakvih problema,bukvalno sve se sija i posle zime,ali heder pokriven ceradom preko zime :cool:
 
Problem rjesen.....

Remen od pogona hedera sam prije odlaska na njivu zategnuo, vijak za dva kruga

Nakon dolaska na njivu, brzo sam ga utjerao da dobije puno mase i odjednom je bubanj dobio tu masu i remen proklizao od motora do bitera, pa sam i njega dotegnuo, i poslije je sve radilo.....

Onda ispada da je problem bio u pogonu hedera, neznam kako, al normalno je sve vrtilo, jer ta dva navedena remena su oba nova, ovaj od bitera sam dozezao, al od hedera nisam
 
Moj zmaj obavezno "povraca" pljevu i malo sitne slame iz uvlacnog grla. Stajao sam, pregledavao sve i svasta i ustanovili smo da u tom "povracanju" nema zrna, samo izvrsena slama pa tako i teram kao da se nista ne desava. Iza kombajna slama kako i mindjusar kaze, citava, s klasom i bez zrna.

Ako izbacuje malo izvrsene slame, ja to uopce ne gledam kao problem. Problem bi bio da je to sto kombajn "povraca" neizvrseno to je onda ipak ozbiljnija stvar i kvar koji se mora pronaci i otkloniti.
 
Remen od pogona bitera te je i zezao.

možda da sam ga taj dan zaglavio u veću masu, da je jače usporio, onda bi primjetio, ovako nisam, a vjerujem da je proklizavao i taj od pogona hedera, jer kako sam zamjenio taj remen, nisam ga španovao, sada se namjestio, pa je trebalo opet španovati, a i taj od bitera plosnati je novi, pa je i njega trebalo dotezati.....danas odmaramo, jer sinoć je bilo puno kiše, kada malo prosuši, nastavljamo s poslom.......

odmah da ispucam i drugo pitanje, trebam vršiti zob, nisam nikad.....mogu ostaviti žitno sito, i netko kaže da vjetar smanjim, jel treba još nešto????

bobo, u hederu je bilo 1-2kg pšenice, zrna čistog......lud sam bio više taj dan, al dobro, jedno novo iskustvo......treba oko kombajna dosta iskustva, i proći kvarova da se naučiš.....ovo mi je prva godina, dosta kasno sam ga kupio pred žetvu, pa nisam stigao da ga kompletnog pretresem, sve što sam gledao bilo je OK, osim 2 remena, i španovanje nekakvih lanaca i to, i imam malo lufta na ležajevima u bunkeru, kod lanca koji pokreće spiralu sa elevatora ovršene mase, to su 6206 ležajevi, idu 2 komada, to ću rješiti prije suncokreta.....

evo i koja slika iz pšenice:







 
Kazem ti, moj "povraca" ali samo pljevu pa me ne zamara pretjerano, glavno dok on ide i vrsi...

Ma, nije kombajn tako strasan uredjaj... Jednom kad ga se uhvatis kako treba, samo peglej po gasu. Meni je bilo presmjesno sto nitko nije imao upute ili katalog za malog zmaja, i koga god sam pitao za upute od kombajna, svi su me zivi pitali "Sta ce ti to, neces valjda citat?" Kad sam nabavio upute, vidio sam da postoje jos 3 mazalice na kombajnu koje ja nisam mazao ali ni prijasnji vlasnici nisu jer je na njima jos uvijek bila crvena boja.

Samo polako i skuzit ces ti njega na brzinu ;)
 
puno mi je značilo, što sam prije ovog imao malog claasa columbusa, pa sam tamo naučio prve korake, što je puno manji kombajn......puno lakše je bilo doći i raditi sa ovim, a i pregledati kombajn, znao sam što treba gledati na kombajnu pri kupovini.....itd
 
Ivane,prospes malo ovsa po situ i ako prodje sve dobro je.Inace ja sam na clasu stavljao sito sa vecim rupama.Vetar smanjiti,kao sto si rekao.
 
Nazad
Vrh