Slike voćnjaka

ali zato noge u snijegu pa otpadaju od leda.
Ali šta da se radi, imam oko 1600 stabala i ovako nisam na vrijeme počeo,

Na - he-b'o si
:)

Salim se, odlican ti je vocnjak.
 
Poslednja izmena:
Neško, zaista lepo izgleda. Imam par pitanja za tebe, koja vrsta daje u proseku bolji rod, i da li ima kod tebe razlike u ceni maraska i oblačinska?
 
Pa ovako, maraska je na trensli (magrivi) i ona je za naše sušne krajeve mnogo lakša za održavati, mada i oblačinska odlično uspijeva.
Ja sam prošle godine dosta bolje prošao sa maraskom, prvo bila je bolja cijena, drugo više se traži ovdje kod nas iz razloga što je ovdje maraska "na glasu" i to je po meni sasvim opravdano jer ima mnogo više (par puta) suve materije u plodu od oblačinske i treće po hektaru sam imao maraske 4000 kg a oblačinske 1500kg.
Oblačinsku sam brao malo ranije i zbog toga sam i za nju imao finu cijenu, ani nemoj zaboraviti da je ovdje riječ o ukupnoj količini od 6500kg, koju sam skoro svu prodao nakupcima, a nešto malo jednom otkupljivču.
 
Pa ovako, maraska je na trensli (magrivi) i ona je za naše sušne krajeve mnogo lakša za održavati, mada i oblačinska odlično uspijeva.
Ja sam prošle godine dosta bolje prošao sa maraskom, prvo bila je bolja cijena, drugo više se traži ovdje kod nas iz razloga što je ovdje maraska "na glasu" i to je po meni sasvim opravdano jer ima mnogo više (par puta) suve materije u plodu od oblačinske i treće po hektaru sam imao maraske 4000 kg a oblačinske 1500kg.
Oblačinsku sam brao malo ranije i zbog toga sam i za nju imao finu cijenu, ani nemoj zaboraviti da je ovdje riječ o ukupnoj količini od 6500kg, koju sam skoro svu prodao nakupcima, a nešto malo jednom otkupljivču.

Mali ispravak. Maraska nema par puta veću suhu tvar od Oblačinske nego višlju za cca 60-ak %. Udio suhe tvari, a ujedno i razlika između te dvije sorte ovisi o godini, urodu, terminu berbe, agrotehnici, lokalitetu...
 
Ok pogršno sam se izrazio, Bećarina hvala na ispravci.
Od prije dvije godine sam koristio reflektometar za određivanje suve tvari, tako da zbnam tačno kakva je razlika.
U svakom slučaju bez obzira na godinu maraska ima više suve materije u odnosu na oblačinsku (pod uslovom da su sa istog mjesta naravno).
 
Jasno, Maraska ima veću suhu tvar od Oblačinske.

Jedna slika Maraske.

21e6ut4.jpg
 
To nije moj voćnjak. A gdje se nalazi probaj sam pogodit kad vidiš ovu sliku Oblačinske višnje.


23u3hg1.jpg


Nije slikano sa visine već u visini očiju. Stabla su jako nisko formirana.
 
Slike su moje. Da, sad je voćnjak doveden u red u odnosu na (žalosno) stanje u kakvom je bio. Ima propusta u formiranju krošnje i malo u kasnijoj rezidbi, al šta je tu je. Ove godine ga je prvo "pokosio" hladan vijetar u vrijeme cvatnje, a kasnije (u fazi pred promjenu boje ploda) je jedan dio voćnjaka stradao od leda.
 
Verovao ili ne moj vonjak u dužini od 100 m je od tvog udaljen svega 6 m.
Na drugoj strani polja, ne na ovoj sa zadnje slike.
Pogledaj moje slike i vidjeti ćeš svoje redove kako se nastavljaju na moje.
Drago mi je što sam te "upoznao".
Znam momke koji to rade ali vlasnika nisam znao.
Sve propuste znam (marasku su formirali na vrreteno, a sad je na kotlastu) dok sam je odmah išao na kotlastu i do grana išao na 90cm (i to je možda nisko) a kod tebe je na 40 (sada), ali moralo je tako.

Skidam kapu za dovođenje voćnjaka u red i rad u zadnje dvije godine.
Nadam se da ćemo se sresti, ako ne u polju onda u kafani.
Sve što ti mogu pomoći samo se javi.
 
Ma ne. Krivo si me razumio, taj voćnjak nije moj. Par puta sam bio u njemu i pomogao im sa savjetima šta i kako trebaju odradit da ga kolko tolko vrate u normalu i nastave sa proizvodnjom. Osnovna greška je nisko fromiranje krošnje zbog koje sad nemogu ić u strojnu berbu kod Oblačinske višnje, dok bi se kod Maraske uz određene korekcije na krošnji mogla odraditi strojna berba. Jasno tako nisko formirana krošnja kod Oblačinske je plus kod ručne berbe jer nema penjanja no ipak puno bolja opcija je krošnja formirana na 80 (90) +.

Skužio sam di je tvoj voćnjak kad si stavio slike. Ako se nevaram ispred njega (tamo di si stajao kad si slikao tj. tebi iza leđa) ide cesta od one akumulacije prema mjestu? Uglavnom na prekoj strani od mjesta di sam ja stajao kad sam slikao.
 
Pogrešno sam razumio izvini, ali mi je drago da si bio u mom mjestu.
U pravu si tu je to u 500 m. Moj je voćnjak tačno preko puta farme, ako si bio znaš, i jedini je sa desne strane polja ograđen (betonski stubovi i žica).
Leda je bilo ali u cvjetanju, a kasnije koliko ja znam nije bilo nekog leda.
Ovaj voćnjak sa tvoje slike mislim da je imao jedan drugi problem i to posebno maraska (ona je prored mog voćnjaka).
Prilikom preorjentisavanja sa vretenaste na kotlastu krošnju vršen je jedan jaki rez centralne grane i voćke (koje su inače bile uodličnoj kondiciji) su vraćale tu masu kroz vodopije u sredini stabla tako da je došlo do odbacivanja rodnih pupoljaka.
Ne bi da se pravim pametan voćaru kao što si ti, jer sam pročitao dosta tvojih postova, neke čak i primjenjujem u praksi, ali mislim da treba manje sjeći na tim stablima dok se ne napravi "ravnoteža". Lani je odstranjeno više od polovine stabla nadam se da znaš o čemu govorim.
 
Štete od leda u tom nasadu u 03.06. 2011. g.



714w3b.jpg



Savjet nije išao u smjeru vađenja provodnice u potpunosti već da se ta zapuštena krošnja kvalitetno oreže, prorjedi i nastavi formirati kao krošnja sa provodnicom. Ona stabla koja su naginjala na vazu mogla su se "bezbolno" prebaciti na uzgojni oblik vaza. No da neduljim, tako nisu odradili već je napravljen radikalan rez i izvađena je provodnica tako da su te voćke nakon toga dobile jak "vjetar u leđa" tj. imale su jako velik vegetativni prirast. Nakon toga je trebala ić zel. rezidba, al nije. Još se trebaju pozabavit kvalitetnijom i izbalansiranijom ishranom pogotovo folijarnom.
 
Štete od leda u tom nasadu u 03.06. 2011. g.

Izvini ali nemoguće. Hej to je 3 jun, mada ne znam.
U ostalom evo mojih višanja udaljenih od ovih na 10m pa pogledaj u toj fazi o kojoj ti govoriš
Evo moje maraske sađena isti dan kad i ta o kojoj i ti govoriš a faza je koji dan prije berbe 2011. godine.
Sumnjam da bi bila ovakva da je bio taj led.

2pzzjg7.jpg


2zs4tja.jpg
 
Poslednja izmena:
To su štete na Oblačinskoj, a Maraska kolko se sjećam nije stradala jer je led išo samo preko jednog (manjeg) dijela voćnjaka, dijagonalno. Šteta na slici je slikana na sjevernoj strani voćnjaka, do ograde. Nemam razloga lagat, meni ni iz džepa ni u džep.
 
OK to je skroz kontra strana polja, koja je inače podložnije mrazevima od druge "tako kažu stari ljudi"
Nisam rekao da lažeš, Bože sačuvaj čak šta više, cijenim sve što si napisao, a sada još više jer znam i kako se radi ovamo i za to :bravo:.
Nisam imao štete ni na Oblačinskoj ni na Marasci.
Evo kako je to izgledalo malo kasnije.
Slika je takođe 2011.
xqm1so.jpg


Kako ti se čini moj način rezanja?
Šta preporučuješ?
 
Nesko,cime obradjujes medjuredno?ima dosta kamenja...

Kultivatorom koji sam sam pravio, od S opruga od setvospremača.
Ove godine sam i uzorao plugom plitko, jer taj kultivator ne može da uradi posao ako nije rastresita zemlja.
Kombinacija nekog manjeg trobraznog plugai ovog kultivatora je idealna, a u redu herbicid i ako Bog da trimer.
 
Nazad
Vrh