Slike voćnjaka

Grane cemo povijati za jedno mesec dana,zimi se to ne radi jer moze doci do pucanja

Starije grane a i prošlogodišnje ljetoraste nije lako razvoditi, često pucaju. Najbolje ih je na vrijeme razvoditi pri rastu, prvo čačkalicama, poslije žicom ili špalir. Nego voxfc77, u kojem uzgojnom obliku će biti ove tvoje kruške sa slike?
 
gospodo vocari,
prvenstveno vi sto gajite jabuku. ne mogu da nadjem temu -jabuka i sve vezano za nju- pa cu post postaviti na ovoj temi, nadam se da nece puno smetati.
jabuke, merloza jonagold i ajdaret u petnaestoj godini starosti jednostavno ove godine nijesam stigao orezati. ljudi koji su to vrlo korektno radili zadnjih 5-6 godina su jednostavno zakazali, tako da sam zakasnio. zasad je 4 m od stabla do stabla i isto toliko izmedju redova. pun je cvetnih pupoljaka.
kolika je steta i moze li se popraviti
puno hvala
 


Slika gore stari sljivar pre rezidbe



slika gore stari sljivar posle rezidbe


Mladi i najmljadji

Evo po obecanju saljem slike od mog "kumica" inace "ubice ugostiteljski radnika".Znaci imate slike mladog sljivata pre i posle cveta (6-7 godina star) , stari se vidi u pozadini i jedna sljiva na pola "klana" one su oko 15godina stare i njihov prosecan prinos je 55-60 kg. (ima ih 87 komada cacanske rodner i par komada princeze,lepotice ).Covek bi zeleo da cuje vase misljenje ...Ako su slike "nepregledne" pravimo novu turu..Tretirane su plavim uljem, a sada u cvetu sa Mirage,inace, kao i svke godine... itd>Sljivar se nalazi 2 km od manastira Pokajnica .a nekih 250 m nadmorske visine..

Pozdrav Misa

Pozdrav
 
Poslednja izmena:
Gdje maska pri prskanju?

Postovani @vocar,
Predpostavljam da ovo nije jedina primedba,msm zastitna maska,ovo,ono...Molimo za mislenje o celom enviromment-u...(okruzenju)..Lokacija,polozaj,vitalnost slivara,rezidba,zastita...mislim da se sve vidi..U pozadini je fabrika 100%-"gazda bio gazda ost'o" (najveca na Balkanu za proizvodnju stocne hrane),iza nas je manastir Pokajnica,mesto ubistva Karadjordja (e to nam nije za diku,ubismo najboljeg medju nama,ali takav nam je kraj, msm narod itd..Voleli bi da je takva cela Sumadija,kakva je nekada, i bila....Medjutim stari i zapusteni vocnjaci sa jako kvalitetnim sortama.Pokusavamo da to malo povratimo...

S postovanjem Misa i Deja D_fiskal
 
Pozdrav! Sviđa mi se što su patuljaste i ne trebaju alpinisti da bi je brali, ako ih berete. Primjećujem dosta krtičnjaka, što ukazuje na veći broj glisti u zemlji. Po mom mišljenju trebalo obraditi zemlju i ukloniti korov jer ih ta ledina sigurno iscrpljuje. Takođe i okrečiti stabla u jesen jer vidim da su grane zelene i tamne (znam 15-ta im je godina). Rezidba u redu, samo ne znam kako ovakav rez ide sa prinosom od 60kg/stablu (4. slika po redu).
 
Mišo, gledajući petu sliku vidim da su skoro sve jednogodišnje grane prevršene, što ne bi smelo da se radi. Posledica će biti haos na kraju godine, biće metli za izvoz. Trebalo je grane prevršivati na neku kraću spoljnju grančicu. Pored toga kruna je pregusta.
Verujem da će Vam to i Gvozden potvrditi.
 
Pozdrav! Sviđa mi se što su patuljaste i ne trebaju alpinisti da bi je brali, ako ih berete. Primjećujem dosta krtičnjaka, što ukazuje na veći broj glisti u zemlji. Po mom mišljenju trebalo obraditi zemlju i ukloniti korov jer ih ta ledina sigurno iscrpljuje. Takođe i okrečiti stabla u jesen jer vidim da su grane zelene i tamne (znam 15-ta im je godina). Rezidba u redu, samo ne znam kako ovakav rez ide sa prinosom od 60kg/stablu (4. slika po redu).

Postovani,

Hvala sto si nas "primetio"... slika 4 je je "mlad" sljivar od 6-7 godina...sada daje 15-20 kg...U pozadini je "stari" 15-16 godina taj ide na 55-60 kg po stablu..Ne bere se,sve ide u rakiju,i sve ovo,sto si video,delimicno orezano povijeno je do zemlje od roda.Slika sledi kada bude na 1-2cm velicine ploda..znaci sve grane su povijene do zemlje,i bukvalno izgledaju kao na tvojoj slici sa portala.Sto se tice krtica,stvar je tu jasna,krtice su mesozderi,znaci ima dosta glista koje su nasi prijatelji .Prosle godine "baceno" oko 20 t stajnjaka..Opet,kazem, obrati paznju na sliku 5. na kojoj se vodi sljiva od 15 godina i koja je tako rezana da bude "patuljasta" i nije visa od 2.5 m,ali, u punom rodu, radi se o "Cacanskoj rodnoj".Pa,jbg,japanci napravise hrast od 200 godina visok 0.5 metara,naravno mala sala.U svakom slucaju,hvala na primedbama, a vidim,ima tu,i malo i pohvale,po meni,ipak,malo ostrija rezidba u pocetku formiranja vocnjaka je jako bitna,i naravno preventivna zastita..Ipak od 87 stabala "starog" sljivara napunjene su 2 kace od 1500kg ,jedna od 1000 kg i jedna od 500kg...Nije slikano,ali sam mu pomogao,da to odradi ...

Pozdrav...
 
Mišo, gledajući petu sliku vidim da su skoro sve jednogodišnje grane prevršene, što ne bi smelo da se radi. Posledica će biti haos na kraju godine, biće metli za izvoz. Trebalo je grane prevršivati na neku kraću spoljnju grančicu. Pored toga kruna je pregusta.
Verujem da će Vam to i Gvozden potvrditi.

Postovani,
Hvala na primedbi , ali , ako niste primetili male merdevini pored sljive,ona je delimicno preklana, tako da i jesi u pravu,sto se tice "metli".Kod nas, u Sumidiji, mi to zovemo "sljive zvane metle gradinare " Hvala na primedbi... nego, sada sam se cuo sa Dejom treba mu pomoc oko vinogrda,slike orezanih sljiva saljem u toku dana... itd :osmeh::ppozdrav::veseljak::::suncanje::::prica::
 
hvala ti majstor gero na poverenju

A u pravu si, te metle ce se dogoditi a vec su se i dogodile.
Bas na slici br 5 je lep primer.

Dfiskal prijatelju, razmumeces, bez ljutnje

Tu postoje dva primera sta se ne sme dozvoliti u krosnji. Jedan je pregusti delovi krosnje (nema svetlosti, nema provetravanja, idealni uslovi za patogene organizme, tesko dopire zastitno sredstvo i sl) a drugi je prazni delovi krosnje (nema grsana, dakle lista, dakle fotosinteze dakle ploda)
Ja sam te te metle nastale ili prekracivanjem jednogodisnjeg lastara ili visegodisnjeg drveta ali bez prevodjenja na tanju bocnu granu obelezio crvenim krugovima a prazan prostor koji nicemu ne sluzi zelenim.

dfiskal.jpg


D fikal prijatelju, nije to nacin da se dobije stablo koje se lakse bere. Ako se voce bere onda gust sklop, nuisko stablo ali i tad bez praznina, ako se trese onda klasican razmak, krosnja rastresita ali popunjena.
Ako se visegodisnje drvo moraq preseci a nema bocne grane na koju ce se prevesti onda izabrati mladare za zamenu a nju odseci do osnove, ako takav ne postoji inicirati njegov porast (povreda te grane pri osnovi daje dobre rezultate)

Ako se bas mora skratiti jednogodisnji lastar onda ga prevesti na prevremeni izbojak ako takav ne postoji onda ga prevesti na povoljno postavljen pupoljak ali u tom slucaju iduce godine obavezno odstraniti izboile letoraste ako se to nije uradilo na zeleno u toku te godine sto je bolje.
 
@dfiskal, koje je rastojanje između ovih šljiva? Nije mi jasna vaza ako je razmak ovoliko veliki.

@bosanac iz bosne, kako regulišeš travu sto nije obradila freza ispod stabala?
 
Postovani,
Ostao sam "duzan" odgovora za sljivar moga druga Deje.Razmak je 4X4 (oblik romba),a evo i svezih slika,jos su vruce:
,,,
,,,,

Ujedno Deja Vas poziva na jedno prijatno druzenje, i degustaciju proizvoda,(mislio je na prijatelje D_fiskala,ironman,matke,vocar,dragojlo itd..).I jos jedna ispravka,"stari"sljivar ima 77 sadnica (prosle godine napunjene 2 kace od 1500l jedna od 1000l i jedna od 500l), a mladi sljivar ima 87 sadnica..i jedna slicica vinograda (caberne),slucajno se podkrala.Sto se tice roda,ne vidi se najbolje,ali mogu vam reci da se cacaknska rodna "okitila" i ako ne ne bude leda (prosle godin ga je bilo),Deja se nada da skine oko 4500kg a i vise

Upsss, sve slike otisle sa pogresnom "rotacijom" ,malo se namucite da vidite kako treba,sory,nemam vremena za ispravku


Pozdrav Misa
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh