Sjenicka ovca



Koristim priliku da svim kolegama cestitam nastupajuci Bozic, a vec na Badnje vece pre 2000 godina prvi su prosti vitlejemski pastiri bili svedoci najveceg dogadjaja u vaseljeni rodjenje Hrista kome darivase jagnje kao simbol mira i blagoslova. U mojoj porodici tradicijski se na Badnji dan postavlja Vitlejem maketa (vertep) sa licnostima koji su ucestvovali u sceni rodjenja Isusa. Ove godine medju pastirima sam dodao i figuru sjenickog ovna kako bi imali uspeha u nasoj misiji ocuvanja ove rase. HRISTOS SE RODI!
 

Nastavljamo u dobrom ritmu jos dva bliznjenja i to sve muski, zato sto sam stavio muzjaka u vitlejemske pastire, sala, a kod brata dve su dale dvojke a dve trojke i svega dve zenke. Jutros jedna ojagnjila je jedno zensko a na slici muski jaganjci od ovce Ahmetija Numanovica iz Tutina. Ako izuzmemo peh sa onim carskim rezom za sad dobro ide.
 
Nemanja tebi i svim kolegama po hobiju,srecna Nova Godina,po starom kalendaru! Da zato mi je i zao sto nema vise zenskih,ali polako bice,iz razloga sto nemogu mnogo gomilati grla na imanju,a kod brata imam 4 hektara pasnjaka,pa kod njega cuvam linije.
 


Sto se tice dileme oko prenaglasene pigmentacije kod pramenki,to je samo znak dominacije praizvornog gena,koji se uvek moze pojaviti i kod najbolje selekcije,tvrdi Roze Meno koji se na podrucju Francuske zauzeo za revitalizaciju dve rase ovaca njihovog podneblja,solognote i poznatija avranchin.Sa njegovih shema o razvoju i anulaciji pigmenta glave kod ovaca,preneo sam na skicu da bi bilo preglednije kako se u dva smera razvija denopigmentacija zona A i permanentna pigmetacija gornjih zona glave oslobadjajuci uvek liniju duz cela i njuske zona B.Od izvornog pretka zona W razvija se prenosnim ukrstanjem A i B posebna linija pegavog pigmentisanog tipa/napr kod nas je najbolji primer savnicka ovca i neke pramenke iz Bosne koje su na medji razdvajanja rasa ovaca A i B,vrlo je jak gen ovog tipa i lako se u trecoj generaciji tipizira. Gornji nulti pimer je albinizam,koji se razvija u dva smera permutacijom istih hromozoma jedinki i bezo artacijom,tojest bledjenjem melatita. Druga slika nasledni arhaicni elementi na eksterijeru,tvrdi rog A,rese na vratu B,meki rog C. Posebno kod nasih nepotpuno oformljenih autohtonaca javljaju se ovi elementi.Treca skica tri osnovne razvojne forme glave kod tipiziranih i usavrsavanih izvornih rasa.Ovo je samo deo neverovatno obne njegove gradje na ovu temu,a ja sve ovo napisah,da bi rekao da ta pramenka na slici moze pripadati mnostvu varijateta u pigmentaciji,koji ne moraju da ukazu odmah na melezenje,pa cak i da je senicka,sto se javlja,moze imati siri spektar obojenosti lica i tela,gde se ide selekcijom na suzbijanje.
 
Na primer na slici levo ovca lici na sarplaninski soj pre melezenja sa merinom, dok ovca skroz dole lici na ovcepoljski soj pramenke dok neki danas po slikama taj soj mesaju sa sarplaninskim sojem.
Inace drug me je obavestio da je gornja slika iz crne gore, tako da je verovatno vasojevicki soj pramenke sa primesama sjenicke ili sora soja koji tamo gaje.
Sto se tice resa i obojenosti glave i naslednih osobina pogledaj moje slike na temi pirotska pramenka i soja ovaca kod mene u kraju, tamo imaju ovce u stadu koje je slikano i rese na vratu i specificnu razlivcenu obojenost i crnu obojenost i meki rog i sitnu gradju i bicaste pramenove, tako da svaka cast za predjasnji tekst :)
 
Evo malo svezih slika , cisto da se ne zaboravimo .

Jagnjad osim jednog radjata od Decembru pa na ovamo. Ima ih koja obecavaju sto cete nadam se i sami primetiti. Ovce nisu u kondiciji kao prethodnih godina , susa je ucinila svoje .


bbfdd3237124205.jpg
[/URL] ostali od 85 do 95 kg , inace februarski i martovski 4. februara napunio godinu tezak 101 kg aprilsko jagnje tezak 90 kg meren pre dva dana
 
zdravo svima nov sam na forumu nasa opstina nabavlja priplodni materijal to jest jaganjce za potrebe poljoprivrednika pa bi hteo da pitam kolege sa pestera da nisu kod njih uzimali posto su mi u opstini rekli da nabavljaju sa tog terena unapred hvala

- - - - - - - - - -

zdravo svima nov sam na forumu nasa opstina nabavlja priplodni materijal to jest jaganjce za potrebe poljoprivrednika pa bi hteo da pitam kolege sa pestera da nisu kod njih uzimali posto su mi u opstini rekli da nabavljaju sa tog terena unapred hvala
 
Prosle godine su kupovali od mog prijatelja sa faksa iz Osecine i cena je bila oko 3,4 eur/kg
Ove godine kaze da nabavljaju sami ovi iz Opstine Osecina a da fakturisu 490 din/kg,neko ce debelo da zaradi na tome,tj na razlici u ceni
Vrlo sam skeptican da ce ici na Pester kod najboljih odgajivaca i placati jagnjad po 3 i vise eur/kg,plus putni troskovi,dnevnice,...
ne isplati im se za taj "posteni " poduhvat
Kradu gde i kako stignu...
 
hvala puno upisao sam 5 zenskih + musko jagnje rekli su nam da ce cena koju mi placamo a placamo polovinu biti od 180 do 200 din a slazem se da ce neko debelo da zaradi na nama i jos ko zna sta ce nam uvaliti
 
u to ne sumljam znam samo odkad je sveta i veka da seljaci naj... nadam se samo da nam nece uvaliti zakrzljale jaganjce ili nedaj boze bolesne a placamo unapred tako da nam nema nazad kad vidimo robu
 
Pa kad placas unapred onda brate odi na oglase i nadji MIladinovica iz Valjeva i kupi umatičenu jagnjad.
Ispašće kao reklama ali za 50-80din po kg ti rizikuješ da ti uvale škart.
 
sad je gotovo a gospoda je rekla da ce jaganjci biti umaticeni videcu sta cemo dobiti krajem maja u svakom slucaju tebi hvala na dobronamernom savetu
 
Nazad
Vrh