Sirak stočni i metlaš

Špartanje i motika nema drugo. Gde si kupio seme KWS sirka i koji su u pitanju. Dali za zrno ili za silažu?
 
Mene zanima kakvom je sijačicom sijano,odnosno koje pločice idu ako je sijano sa OLT PSK ili Nodet.Imate problema sa prodajom sirka,ovdje kod nas ga nema i tražen je kod golubara
 
Posle grahorice koju sutra kosim i baliram nameravam da posejem sirak metlas jer imam besplatno seme pa da probam ,pa sta bude. Mislim da izkultiviram i posejem sa sejalicom za zito da li da zatvaram svaku drugu lulu ili ne posto bi i to kosio za baliranje kada bude dovoljno odrastao. Grahorica je sada cca 2m visoka a kada je najbolje kositi metlas za baliranje odnosno kada je naj korisniji sto se tice proteina. Sta vi mislite za ovo. Unapred hvala .Pozdrav. ​Koliko ide semena po hektaru ili za 0,8 h.
 
@HR Zvona
I ovde seme, kao nusproizvod, otkupljuju golubari, ali i AGROGRNJA u Pivnicama za stočnu hrani.

Posej tako kako nameravaš, na svaku drugu lulu. Iznenadićeš se koliko sirak brzo raste, kad se zakoreni. Mislim da bi mogao da imaš poprilično mase za silažu.
 
Cisto informativno ako neko zna,za koliko ga otkupljuje Agrogrnja i jel otkupljuju u toku cele godine?
 
Ako se dobro sećam, kada se seje širokorednom sejalicom, utrošak semena je negde oko 10kg/ha.
 
Da li je slucajno neko od clanova prodavao negde sirak na veliko ili su to uglavnom kolicine koje otkupe golubari?
 
a sta radite posla sa njim kad ga pozanjete , dali se melje i daje stoci ili samo za sjeme
daje se prekrupljen stoci a dobar deo sam prodao u Srbiju ,moze se davati neograniceno stoci bez bojazni od nekih bolesti cak ,moze zameniti kukuruz i ima vise proteina nego kukuruz.kupujem na Institutu Ns i hibrid je bio crveni Gold a ima i beli Alba istog proteinskog sastava,samo crveni se vise koristi kod koka nosilja,ukrasne zivine pa ga zbog toga vise traze pa ga zato sejem.Seje se na 50cm ili na 70cm mislim na razmak u redu kome je kako lakse.Mi ga sejemo na 50 cm razmak izmedju biljaka od 6-8cm zavisi od tipa zemljista.
 
prskao sam ga Matonom,dok je mali a moze i hemija za sirokolisne korove koja se koristi u kukuruzu.Rod od 4-5t po kj cena ove godine 35 din po kg sve otislo da sam imao jos i to bi otislo.Voli slabije zemlje ,a moze se sejatii na boljim stim sto mozda dodje jedno 10-ak dana kasnije,i nikako blizu naselja jer ga onda ptice napadaju,neosipa se nikako i kad prezre on ostaje na stabljici,sto je jos jedna prednost,posle vrsidbe sam dao clanu milos bota da pokosi i pobalira za ovce i krave,on se vrsi samo par cm ispod metlica i onda vam ostaje jos jedna bogatija kosnja zelene mase sirka za ishranu stoke.
 
Ja sam jedne godine sejao ali bezuspešno.Čitao sam u knjizi da može zaštita sa MOTIVELOM.
Ako neko ne veruje stavljam sliku.
kod mene je bilo poražavajuće.Inače knjiga je "Posebno ratarstvo". Možda tužim autora ali na njegovu sreću nisam se setio ranije.
 
Nazad
Vrh