Selo V.S. grad.

Moze ali u kucama koje su prazne par godina,to je ono sto ja pricam ali malo ko me cuje da je i nama svaki komad dvorista betoniran a i to ::novac:: ::novac::
 
Baš tako sve debelo košta što se tiče izgradnje i popravke.Uzmite samo krečenje soba i prostorija ko loži u kući peć kaljevu ili rustik ili šporet mora obavezno da kreči svake godine što košta..

A ko,( kao što je u mom slučaju ) živi u staroj kući napravljenoj još 39-te od prirodnih materijala drveta i zemlje onda ima svake godine da ponešto opravlja i lepi i doziđiva jer u protivnom bi se samo srušilo od starosti i radosti pacova i miševa.
Lepo je dok su deca mala i baba i deda u snazi pa se krpimo a kad se promeni..
Mada ja opet glasam za selo.Ja sam u mom dvorištu kao u mojoj državi i ne može mi niko ništa.Ne moram da strepim jel onaj odozgo spava oće me čut i one stvari kad naglas radimo :haha: :haha:

Futurefarming ajd dodji za vikend da gulimo fasadu do komšije :haha:
 
Može bato, eto mene, samo da uzajmim mehanizaciju. A ti tiho, da me ne čuju da sam bio, u tvom kraju ima rodbine, neću živu glavu vratiti kući. :D
 
http://www.nspm.rs/prenosimo/umiranje-sela.html
Veoma lep tekst, iz koga prenosim jedan odlomak pa ko se zainteresuje...
Почетни подстицај пропадању дао је преврат из 1945. Западни либерали, и Титови комунисти, имали су према нашој сељачији готово истоветан став; њене традиционалне вредности биле су им подједнако туђе. Удруженим напором су извели оно што енглески официр Мајкл Лис, у истоименој књизи, зове силовање Србије. Сломљена је сељачка герила ројалистичког опредељења, укинута монархија (сељачког порекла), придављена народна црква. Појавио се нови тип елите. Од Вука до војводе Мишића, од војних руководилаца до свештеника, највише народне врлине је преузимала и развијала интелигенција. Вук, сељачки тврдоглав и проницљив, био је наш први модерни националиста, и нимало мањи интернационалиста. Сељаштво је на својим плећима изнело све ратове XIX и XX века; оно је било и ударна песница тзв. „пролетерске” револуције. Црква је преживела безбожничко дивљање захваљујући пре свега селу и сељанкама. Бабе су се молиле за нас који смо правили каријеру; оне су тајно крштавале унуке.

Држава, коју је сељачки народ градио, хранио и бранио, од Карађорђеве буне до Другог светског рата, доспела је у руке несвршених ђака и идеолога митске радничке класе. Пошто је покушај насилне колективизације пропао, власт је од села дигла руке.
 
odlican tekst :bravo:

smatram da je buducnost sela u malom broju ljudi koji se tim poslom profesionalno bave i da ce ipak biti mogucnosti da se zivi u selu i da se ima standard koji ima visa srednja klasa u gradu

na nama koji smo roditelji je da deci dok su mala usadimo prave vrednosti i naucimo ih odgovornosti, a u medjuvremenu dok ne porastu i da im obezbedimo standard i uslove koji ce im umanjiti privlacnost grada i na taj nacin ih na finjaka odbiti od odlaska u grad
 
hm.................postavljam sebi pitanje sta je to grad u Srbiji ?

Ja sam poreklom iz Valjeva ali jeli Valjevo grad ? Po meni Srbija ima samo 3 grada Beograd , Novi Sad i Nis a ova mala mestasca kao Valjevo, Sabac , Loznica itd. mislim da ne mogu da se racunaju u gradove. :sta:
 
@ Kekec

Druze vrati se na selo. :ppozdrav:

Ko neveruje kako se radi na selu, neka dodje kod mene samo jedan dan.
Ne, da radi nego da samo ide zamnom.
Svi ti gradjani koje pomazu roditelji sa sela, su otisli u grad i nemaju nameru, da se vrate.
SVIMA LOSE, A NIKO DA SE VRATI!!! :sta: :sta:
Imam primera raznih u vezi grada, znam da nije svima dobro.
Ipak su u daleko povoljnijoj situaciji gradjani. Posebno Beograd.
Na selu mozes da radis i slomis ledja. Kada starost dodje drzava ti da 8 000 din.
Pa ti vidi.
Malo je ljudi koji mogu kombinovati grad - selo. :cao:
 
Dejan I je napisao(la):
Seoba iz grada u selo je otprilike cesta kao i seoba iz SAD u Srbiju. Ima, ali retko.
Tačno tako. U moje selo su došli (tj vratili na dedovinu iz gradova) možda 2-3 ili 4 porodice, a istovremeno je otišlo iz sela 20-30 momaka koji rade u Beogradu sa zidarima i možda 10-tak devojaka koje rade kao konobarice. Kažu da im je tamo bolje i trude se da tamo ostanu.
 
Ima tu još jedna stvar, ako se ovako nastavi, pogibosmo. Pa kome treba Beograd od 5 miliona ljudi i pusta Srbija. U Bg je sve na ivici pucanja jer nije ni projektovan a kamo li građen za broj ljudi koji sada u njemu žive i rade. :nono:
 
Druze o tom pucanju slusam od kad postoji,a on sve siri i siri.
Svima smeta vazduh,buka,guzva a on se samo gradi narod grli u njega a stari ga ne napustaju.

Uzmite koliko je ljudi u nekom gradu....najveci broj ne pomislja o povratku na selo,zanemarljiv broj masta o povratku, a nekoliko 0.0X promila se vraca,to je realnost.


Ko ima para na gradu kupi vikendicu pa ima da kosi,zaliva,hrani kera i ostalo...
 
futurefarming je napisao(la):
Ima tu još jedna stvar, ako se ovako nastavi, pogibosmo. Pa kome treba Beograd od 5 miliona ljudi i pusta Srbija. U Bg je sve na ivici pucanja jer nije ni projektovan a kamo li građen za broj ljudi koji sada u njemu žive i rade. :nono:

Na to uvek pomislim kada ujutru, ili popodne, treba da idem u Beograd, i kada "uplovim" u gužvu na svim prilazima gradu.
 
nije mi jasno kada mi neko kaze ide u Beograd da radi za 400 € a placa stan 200 € , na selu ima imanje od par hektara na kojem rade roditelji i pomazu ga ?
U cemu ga pomazu u propasti ?
Pa u Beogradu svako mora da putuje na posao barem 1 h znaci da radis svaki dan 10 sati ( placenih 8 ) pa zar nije bolje raditi na selu 8 sati i zaradjivati vise i zdravije ziveti?


Ja godinama izbegavam Beograd zimi jer ne moze da se dise u njemu .
 
N.A. jesi upravu ali to je zato što se Bg gradi po formuli, kako se kome, da izvinete, digne. Ko ima love, napravi zgradu, lupam, 50, 100 stanova. A prateća infrastruktura? Voda, struja, kanalizacija, niušta se ne ulaže nego samo kači i onda pola grada nema struje, pola vode i sl. Da ne pričam o mostovima, "bulevarima" i sl. Kad uletiš u havariju, vrata od busa su kao vrata spasa a isto je i u kolima. Treba samo pogledati kako izgledaju nova naselja oko Bg, ali nisu ti ljudi krivi što su zidali, šta će kukavci, izbeglice, morali ljudi. Nego država koju vode kreteni pa ih zabole.
 
Ima tu još jedan razlog zašto mladi idu iz sela u grad: u tvom selu te svi poznaju, a u gradu od seoske barabe ili lake devojke možeš da postaneš gospodin ili gospodja.
 
futurefarming je napisao(la):
šta će kukavci, izbeglice, morali ljudi

Uh kako te "izbeglice" nisu izbegle u neku vukojebinu... :sta:

Bas to u selu ako nisi od pravog sveta imas rep,u gradu imas sansu za nov zivot dodjes praznih dzepova,ako nekog zajebes i napunis ih uspeo si a ako ne vratis se mami i tati na teret da prodaju zadnje jutro zemlje i izlece te od droge a ovakvih je najvise...
 
Trebalo je usmeriti ljude, organizovati, planirati pa im podeliti placeve širom zemlje a ne da žive u štapom i kanapom sastavljenom na ledini. Ali kasno je sad za to.
 
Jeste, da, samo ako nije tako. Evo vidis kako nam bujaju sela i sada, a i u buducnosti ce bujati, malo sutra.
U selima je vece siromastvo nego u gradovima, zato ljudi i odlaze. Za povrat ljudi iz gradova treba jak program koji mi ne mozemo da izvedemo i da hocemo, tako nesto rade u Izraelu, oni planski naseljavaju ljude, ali im pruzaju posao i svu infrastrukturu za udoban zivot. A za takvo nesto trepa puno ::novac::.
 
DusanA@ ova sadasnja vlast to ne moze da izvede to je tacno ali da se moze izvesti to je sigurno. Jeftinije je za jednu drzavu da napravi radna mesta na selu nego u gradu. Srbija je jedna poljoprivredna zemlja a ne industrijska kao sto to misle nasi " pametni " politicari.
Branko Dragas je napr. napravio projekte za razvoj Srbije u kojem pojoprivreda zauzima znacajno mesto u nacionalnoj ekonomiji.
Nece ova kamarila jos dugo biti na vlasti sredice se stanje u Srbiji :cool:
 
Neko je napred spomenuo da zbeglice treba naterati u vukojebinu valjda tamo od kud je ta ista personapobegla (izbegla).Ja sam izbeglica veći deo svog životnog veka proveo sam u Zagrebu.Sad se može reći da sam u vukojebini i ako na 50 km od Beograda.Nema vode nema asfalta,struje malo ima malo nema.lekar nam je udaljen 10 km.Ali i ako sam tu gde jesam ja sam ipak sretan jer sam si za razliku od pomenute "Velike" gospode i sretan i bogat.
Bavim se poljoprivredom.nemam zemlje ni mehanizacije ali imam koze koje mi svojim proizvodom čine život srrećnim.
Na selu se može živeti samo treba malo kalendar poterati napred.Prošlo je vreme "kako kaže deda",treba uključiti
sve što nam je dostupno imamo velike stručnjake u poljoprivr'edi, internet pa samo to primenuti u praksi.Pošto gajim koze ja sam se opredelio za proizvodnju polutvrdog sira koji plasiram u jače restorane Beograda i od tog prihoda može se dobro živeti ali mali problem radi se 365 dana!
 
Nazad
Vrh