Secerna repa 2015

Ako dobra digestija nevalja kilaza, ako valja kilaza onda digestija ispod 14...takva je situacija na nas teren!!!:sjasi:
 
Danas završen utovar repe,sutra još izveštaji za danas i okrećemo novi list,repišta završena razrivačem,sutra krećemo razrivati za repu 2016 :ppozdrav:
 
Uzeo danas 4 uzorka za analize, tri se poklopila sa 14,7%, a jedan malo odstupio sa 14,9% digestije. Čekam da žunji krene sa vadjenjem njegove repe preko puta naše parcele. Danas je almex vadio njegovu.
 
Ukratko. 3 dana sam vadio 2.5ha repe. Odmah u kamione vadimo, a dotok kamiona 4-6 dnevno. Prljave repe ima dosta, ali kada mi uzmu meru na analizama...

Ovako. Ili ce se nesto drasticno promeniti za sledecu godinu ili ja stvarno ne znam ko ce sejati to djubre od useva. . Necu pisati brojke i cifre, recu da sam repom zadovoljan kako je izgledala tokom godine, ali sam finansijskim rezultatom potpuno nezadovoljan kao i organizacijom iz secerane gde za ceo nas kraj posalju 4 kamiona da kruze. Ako je njima bolje da izgube sitne proizvodjace sa 2-5-10-20ha i da im ostanu samo Matijevic, Almex i slicni koji ce ih ucenjivati onda ok. Doce prolece i dolazice na prezentacije da nas mole da sejemo jer ce ugasiti secerane jer nemaju sirovine. Samo neka razmisle zasto nece imati sirovine?

Repa od kooperanta koja je zdrava bila i vadjena juce. Zemljiste je idealne vrednosti, gde ropa/holmer ciste savrseno da ima prljavstinu oko 20%? Da li je to realno? Digestije od 11 do 14? Ucenjuju prvoznike - ljudi moraju da tovare zestoke pretovare da bi imali kakvu takvu zaradu. Ovo ne vodi nicemu, jednostavno katanac na proizvodnju.
 
I moja repa je danas otisla sa prizme, gotovo za ovu godinu, sada jos samo oranje
Komsija,kakav je bio prinos,digestija?Ja jos uvek cekam vadjenje.Holmer ceka,ali nema kamiona.

- - - - - - - - - -

@DusanA Vratio sam se na predhodnu stranicu i nasao odgovor na moje pitanje.Hvala.S obzirom da imate bolju zemlju od nase znam odprilike koliko ce biti kod nas i uopste me neraduje.Daj boze da je izvadimo pre kise,a za dogodine neverujem da cu se upustiti u ovakvu avanturu.:ppozdrav:
 
Ne oglasavate se kolege u ovoj temi...

Ova godina je katastrofa. Toliko skidanje na digestiji i prljavstini nije normalno. Dalje, po ugovoru sa Crvenkom imamo 20para po kili za repu 2014 ko je posejao 80% povrsine. Ispostovao sam kao i dobar deo proizvodjaca tu kaluzulu i sada niko od seceraninih predstavnika ne priznaje taj deo ugovora. Kao oni su nama u ovoj ceni platili tih 0.2din. Repa nam je obracunata po 3.5din + pdv, a vrbas placa po 31e+pdv i doplatice 1e+pdv po toni. Sto ispada 3.85din+pdv u dinarima. Gde je nama u Crvenki doplata 0.35+pdv, gde je 0.2+pdv od lane?
 
Nece biti gasenja,sad cu ovi sto rade 20 000 ha i vise malo odmorili njive od repe,pa kad u privatnom sektoru budu smanjene povrsine oni ce pojacati,pa kad opet ne budu mogli da zaseju potrebne povrsine setice se da daju 100e/ha i narod ce opet zaboraviti ovo sto se desilo...stalno idu u krug.
 
Kostic & Co, ne odmaraju njive. Seju repu na 2-3 godine. Jedna tabla od 20ha, pored sam ja sa 1.3ha, na kosticevoj njivi je repa - kukuruz - repa. Samo ja ne znam sta oni tamo proizvedu. Ta njegova repa nije imala 4v po jutru prljave, a trulezi krugovi po pola jutra.

Ja mislim da oni mogu polako da seku secerane u staro gvozdje. Moj najveci kooperant od 10v prljave po ha, je spao na 5v plative. Meni su skidali pko 35-40% od prljave. Sto je uzasno, toliko se trudim oko te proizvodnje, ispostujem sve moguce zahteve i na kraju sam bolje prosao sa sojom i psenicom koje odem 3x na njivu za godinu dana.

@Mutic
Nas ugovarac planira da konzervira jednu od dve vadilice. Da li je kraj proizvodnje secera u Srbiji? Mozda.

Dogodine nude 35e+pdv. To je potpuno nebitno. Oni skinu na prljavstoni i digestiji koliko im treba. Moja procena je da su repu platili po 26-27e po toni.
 
12065911_10203501106528306_356652442879560320_n.jpg
 
Nazad
Vrh