Savet! Gde uložiti 50 000E u poljoprivredu

  • Začetnik teme Misazabac
  • Datum pokretanja
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
e ovo je jako zanimljiv podatak, inace kod nas se lozi samo sojina slama i to samo u balama. slama od zita, jecma, zobi se koristi za prostirku ili se zapali i retko kad samo zaore. da li mozda znas tacno kolika je kaloriska vrednost? - ja koristim kotao na cvrsto gorivo tj. ugalj i nebi mi bio problem da predjem na briket narucito od slame....
 
iz saradnje --citiram iz Vaših izvora :

**SLAMA I BIOMASA KAO ALTERATIVNI IZVOR ENERGIJE
Znatne količine biomase svake godine na poljima Srbije ostaje neiskorišteno, a to je oko 13-14 miliona tona. Samo u Vojvodini, godišnje se dobije između 6 i 7 miliona tona biljnih ostataka što odgovara količini od 2,5 miliona tona nafte.
Slama pšenice i drugih strnina je, poslednjih 20 godina kao sporedni proizvod, vrednija od osnovnog proizvoda. Prinos slame u proseku iznosi 2,5 t/ha. Ako se uzme, za primer prošlogodišnji maksimalni prinos zrna pšenice od 8 t/ha, a cenu zrna od 10 dinara po kilogramu, proizvođač je dobio 80.000 din/kg. Posle odbijanja troškova dobije se prihod od oko 30 000 din. Istovremeno prinos slame od 2,5 t/ha odgovara ekvivalentu 800 l nafte. Ako se uzme u obzir cena od 80,00din/l, dolazi se do podataka da je vrednost slame 64 000 din/ha. Posle odbijanja troškova prihod je oko 55 000- 60 000 din/ha i to samo za proizvedenu slamu.
Kod proizvodnje uljane repice ostvaruje se prinos 3,3 t/ha zrna, od kojeg se dobija 1 000 litara biodizela, ali i prinos slame od oko 3 t/ha koja takođe predstavlja značajan energent.
Takođe u vinogradarstvu, u toku godine, ostane 1 t/ha orezaka, koji naţalost ostaje neiskorišćen, jer se ne briketira, već spaljuje na parceli. Slično je i u voćarstvu, gde se zavisno
od starosti zasada i načina uzgoja ostvaruje 1-2 t/ha, pa i više biljnih ostataka, koje se, naţalost, spaljuju, ili ređe, zaoravaju.
Što se tiče biomase u ruralnim oblastima, biljni ostatci se koriste neprerađeni, u prirodnom obliku. Ovaj vid energije je deset puta jeftiniji u odnosu na druge energente. Jedna bala slame mase 12-14 kg, energetski odgovara količini 3,5 litara nafte. Za jedno domaćinstvo (kuća) površine od 200 m2 u toku godine za grejanje je potrebno 40 kilovata energije, što se moţe obezbediti sa 600-700 bala slame, čija je trţišna vrednost oko 21 000 din. Ekvivalent tome je 4 000 litara nafte, čija je vrednost trentno oko 320 000 din.
Ovo napred izloţeno je samo podsetnik za neku mogućnost buduće primene biomase kao sporednog proizvoda u poljoprivrednoj proizvodnji koji se u sadašnje vreme vrlo retko koristi. Primena biomase kao energenta omogućiće očuvanje fosilnih goriva kojih je sve manje, kao i povećanja profitabilnosti poljoprivredne proizvodnje koja je ivek bila nisko akumulativna privredna grana.
Zlatko Vampovac, dipl. inţ. melioracija
**********
ali i tu :: http://www.psss.rs/request.php?253
 
izvini ali press nisu neke novine !

Na zapadu sve vise slame ostaje na polju da bi se obogatila zemlja koja nam je i dala plod !

Ta prica sa grejanjem slamom je bezveze i nije duboko promisljena i siri se od proizvodjaca masina za pelet i takozvanih strucnjaka kao Zaharije !
Ako bi se popravilo stocarstvo u Srbiji ( sto mora doci ) onda ce cak biti i manjka slame , ako se krene u organsku proizvodnju ( ozbiljnije ) tek onda nece biti slame .
 
-moje misljenje je da je Adviser skroz u pravu. kako politika nase zemlje vrti, sa jedne strane cujes nema mleka, krivi sitni seljaci ( posed do 10 kj. zemlje ili 2-5 krava ) pa potom se pojave kod Zaharija i slicnih pa se kaze " nas je plan da napravimo velike farmere " ili sto ljudi beze sa sela? meni su dovoljni podatci koje je nas prijatelj naveo, a ja cu da se preracunam koliko me sta kosta plin, nafta, ulje, ugalj. najvaznije je koliko moram da ulozim u briketirku i za koje vreme moze da mi se otplati, a da pri tom proizvodim briket za 4 - 5 porodica.
 
@ bokib

Pre nego sto pocnes da sabiras i oduzimas pogledaj koje su snage motori na tim masinama. I dali ce ti EPS dozvoliti tu ulaznu snagu u A-perima. Jel kad jedan takav motor krene gasi televizor i sve zivo u ulici. A ako dobijes dozvolu onda ces placati industrijsku struju pa po tom sabiraj i planiraj.
 
markodanube je napisao(la):
izvini ali press nisu neke novine !

Na zapadu sve vise slame ostaje na polju da bi se obogatila zemlja koja nam je i dala plod !

Ta prica sa grejanjem slamom je bezveze i nije duboko promisljena i siri se od proizvodjaca masina za pelet i takozvanih strucnjaka kao Zaharije !
Ako bi se popravilo stocarstvo u Srbiji ( sto mora doci ) onda ce cak biti i manjka slame , ako se krene u organsku proizvodnju ( ozbiljnije ) tek onda nece biti slame .

kakve novine su PRES nebi razpravljajo , ali to da je slama veliki potencijal za grejanje su shvatili narodi na sjeveru (Danska ,Švedska ,Nemačka ,..) prije mnogo ' leta'' inače ne bi tehnologiju doterali do skoro maksimuma i spremanja i izgorevanja za termičnu energijo - ajde upiši na google ''STRAW ENERGY '' pa če između mnogi tema i referata od naučnika i samih proizvodjača i to ::

http://www.nrg-consultants.com/chpp...alegasifiers/strawasenergyresource/index.html
ali to je jedna od mnogih tema na temu SLAMA kako biomasa i organski vir onergije .

2612sky.gif

kakoto izgleda kod Uljane repica imaš na slici !!
pa briketirke možeš dobiti ali motori su 5-15 kW zavisi kapciteta . ili uzmeš peletirku kao što je ova:
2s8guoy.jpg


50-100 kg /h mase
i na kraju još ovogodnjšnja vest ::
http://www.managenergy.net/resources/1072
:D
::novac:: :cao:
 
Takva masina je bila na sajmu motor mu je trofazni od4KW a ako ces slamu peletrilati treba je prvo samleti usitniti. Znaci jos jedna masina za seckanje slame.



A za brikete ti treba masina sa motorom od bar 10-15 KW a to kucna instalacija nemoze da podnese. To su medu najmanjima koje sam nasao na netu.
 
markodanube je napisao(la):
Nemci prave pelet 90 % od piljevine !

Da jeste popularno u Nemackoj da se koristi pelet ali zbog pogresne subvencije , nije sve crno i belo u zivotu !

http://www.spiegel.de/wissenschaft/natur/0,1518,604361,00.html

jer piljevine ima najviše i svugdje kod prerade drveta .
zar kod svih investicija nije u pitanju ''subvencija'' ili državna pomoč ali svaka nova investicija ima + i - ;
ako menjaš peč za grejanje iz lož ulja na drva -gubitnik je trgovac lož ulja i dobitnik pradavac drva (onosno TI jer imaš svoju šumu )
i tako ...........................
14d3mus.jpg


za Tebe ''petao1 '' najmanje su počevši od 3kW ili sa sopstvenim pogonom ... ali sve se to može nabavit kod Kineza :)
rclu9l.jpg
 
@Adviser
Zapremina tog kontejnera je 14m3...kapacitet 250-350kg/h
Citava ta egzibicija kosta 25.000-30.000$ + shiping...
Ali ne garantuje proizvodnju kvalitetnog peleta, jer se raspada i ostavlja dosta prasine posle prese..
50 dana je rok isporuke od datuma uplate avansa...
Potrosnja struje 50kW...
Saradjivao sam sa proizvodjacima te masine pre otprilike 2 godine, u pitanju su Kinezi....
 
Tačno imenjače ali mi naslov teme malo bode oči,uključuju se u raspravu i oni (među kojima sam i ja) koji mogu da sanjaju toliku sumu novca-Treba malo smanjiti naslov teme za 5 do 10 puta.To je naša realnost i kada to malo što imamo pozapušavamo rupe za ulaganje malo ostaje.Čast izuzecima ako ih ima
 
Moj najveci problem je da nadem nekog ko ce mi dati 50 000 jevreja a da ne moram da vratim. Bio bi mnogo pametniji i sigurno bi ga pametno potrosio.
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh