Sanska koza

KARMEN je napisao(la):
Ja ove Alpina pasme ne poznam dobro, je jih kod nas nema. ...................

Mislim da ipak ima. Ne mogu da tvrdim ali sam ubedjen da je to sto zoves(te) "srnasta" u stvari Alpina = Alpska koza.
Iza ovog imena krije se zajednicko poreklo Francuske alpine, Nemacke alpske koze, Svajcarske....Te koze mogu biti u svim mogucim varijantama boje, srnaste,crne, crno-bele i sve medjusobne kombinacije osim sto ne sme da bude cisto bela i sa smedjomTogenburg sarom, dok je u crnoj ta sara dozvoljena! Vremenom su se izdvojile varijante pa danas Francuzi selekciju prave u srnastoj varijanti, Britanci su izabrali crnu sa belim Togenburg sarom i zovu je British Alpine, a u USA su se sacuvale sve boje. Interesantno je da oni neka grla covu cistokrvna, misleci na Francusku alpinu, a neka American, iako medju njima ne postoje nikakve razlike i redovno ih medjusobno ukrstaju?
U Francuskoj, danas, ta srnasta varijanta daje nesto manje mleka od Sanske ali nesto boljeg kvaliteta tako da i sa nesto manje mleka moze da se dobije vise sira. Sa druge strane Sanska koza je mirnija i bolje podnosi stalski uzgoj pa je nekome lakse da drzi koju zivotinju vise da bi dobio istu kolicinu sira. Sada je u porastu potrosnja probiotik jogurta i tu se sve vise traze koziji proizvodi. Tu je Sanska koza najbolji izbor.
Sto se tice intenzivnog uzgoja da li za meso ili za mleko to je neminovnost u poslu gde se efikasnost ostvaruje rezanjem troskova. Na srecu za ljubitelje i manje proizvodjace postoji i takav nacin kojim se ti bavis i koji takodje moze da bude pvrlo profitabilan a da se prirodnost uzgoja ne dovede u pitanje. To se zove EKO, odnosno Organska proizvodnja. Ali o tome postoji druga tema na forumu.
 
2j16dec.jpg

Post je spojen: [time]1296004576[/time]
_________________________________________________
koja bi ovo bila rasa
 
Ako ima dobru mlečnost, da, pa na nju pripusti sanskog /belog/jarca od majke koja je imala visoku mlečnost i dobičeš dobre potomke za mleko. Ako daje manje od 350 mleka u laktaciji, stavi je u tov, na klanicu i napravi dobre kozije kobasice
 
vla je napisao(la):
Ako ima dobru mlečnost, da, pa na nju pripusti sanskog /belog/jarca od majke koja je imala visoku mlečnost i dobičeš dobre potomke za mleko. Ako daje manje od 350 mleka u laktaciji, stavi je u tov, na klanicu i napravi dobre kozije kobasice
hvala drug na savjetu bas sam u nedoumici koju rasu da gajim :sta:
 
moje lipe kozice :bravo:

2wcqn3b.jpg

Post je spojen: [time]1296779179[/time]
_________________________________________________
lipa moja stara,kozica,placena je 100eura ,kupio sam je pred 6to jarenje,kod mene se jari dve godine,prve je dala 3 jarcica,a druge bacila 4,2m i 2 zenska,to su te dve zenkice sa njom ::svaka cast::

2d9qnsw.jpg

Post je spojen: [time]1296804423[/time]
_________________________________________________
naravno othranila ih napredne bez prihrane :ppozdrav: :ppozdrav:
Post je spojen: [time]1296831987[/time]
_________________________________________________
evo stare na delu,ako laze koza ne laze rog.... :bravo: :D doduse zakasnio sam,ali joj pomoc nije bila potrebna

301hyef.jpg

Post je spojen: [time]1296857326[/time]
_________________________________________________
njen prvi gazda,je imao dve njene cerke,koje nisu bacile nikad ispod troje,mislim da je to bitno napomenuti :ppozdrav:

142yfc3.jpg
 
  • Like
Reagovanja: PKB
hvala svima pa jedno je ojarila zensko jedno musko :D
Post je spojen: [time]1299166177[/time]
_________________________________________________
33a3v3c.jpg
ovo im je mati jako je mlijecna daje 4 litra mlijeka
 
Nazad
Vrh