Samogradnja plastenika

Zasto siva a ne bela? Jel jeftinija :D

Послато са 5045D уз помоћ Тапатока
 
Na crnim cevima bi trebao da prefarbam kada budem menjao foliju.U pitanju je siva zastitna boja za metal.
Na pocinkanim cevima je samo spoljna strana(gde dodiruje folija) prefarbana belom bojom.Mislim da ce trajati jos bar 20 godina ako ne i vise.
 
@dzionik,ako mislis da li se krivi paradajz,zbog svetlosti,da malo se iskrivi.I ja sam se s godinama malo iskrivio,ali nema veze:osmeh:Obicno je u toj leji manji rasad,pa ga posle kako otopljava premestam.Prva faza je u kontejnerima koji su na el. grejacu,cebetu.Kada pikiram u saksije ide na tople leje(ovciji stajnjak).Inace,u plasteniku imam i pec(raketnu)ali je retko lozim(stedim drva:osmeh:)

Drago mi je da se najzad pojavio neko ko ima iskustva sa takvim plastenicima jer već dugo planiram da napravim nešto slično. Kako ti se pokazala raketa na tolikoj površini jeli dovoljna? Poslikaj još malo ako ti nije problem. Ja sam pravio jednu na 60 m2 i završava posao ali ne znam da li bi bila mogla i na 200+ kvadrata.

Evo malo naprednije verzije pasivnog plastenika i neka iskustva posle godinu dana:



 
slike.php
[/URL][/IMG]

- - - - - - - - - -

I jos da se pokrije nocu..
 
@dzionik,sto se tice peci,veruj mi da pored ovih toplih leja i nemam neke potrebe da je koristim.Kada sam je lozio,npr. od 15h do 23h,osim sto dobijem lepu temperaturu u plasteniku 15-20 stepeni C,u "krevetu"gde je dimovodni kanal prekriven peskom bude oko 40-45 stepeni.Ujutro,pesak bude topao,iako je prekinuto lozenje pre ponoci.Posto je plastenik visok 4,5m stavljao sam jos jednu unutrasnju foliju,da bih smanjio zapreminu a i sacuvao toplotu.Kazem,da skoro i ne lozim,jer imam tople leje.To mi je dan posla da ubacim stajnjak napravim tunele iznad njih i to je to,jer plastenik je sam po sebi dobro izolovan slamom pa i nije potrebno neko dodatno grejanje.Jos kad bi se sa ovim sistemom sa slike,sto je postavio @zarkovac,pokrivalo nocu,to bi bilo ekstra.Naravno da je umesto slame debeli zid od zemlje(a spolja termoizolovan),to bi bilo savrseno,ali dobro je i ovako,jedino se treba obratiti paznja na miseve,voluharice,posto i njima stima sto je toplo i suvo:osmeh:Evo jos koja slika:




Ovde je pala bomba,pa moram da ocistim teren:osmeh:
 
Pozdrav,

Pravim plastenik od drveta, postavio sam stubove i 'konstrukciju' od drveta a kao lukove koristim dugačke leskove grane koje sam spojio na sredini pomoću žice. Delove gde bi se najlon naslonio na žicu sam obmotao selotejp trakom onom braon. Planiram da prvo postavim običan 'građevinski' najlon, onaj providni, širine 4 metara, od centra sa obe strane po dva metara pa da ga pričvstim pa preko njega da postavim najlon preko cele površine. Postavio bih ga kao neku vrstu zaštite glavnog najlona da se nebi oštetio zbog neravnina drvenih lukova.
Ionako glavni najlon planiram da kupim najjeftiniji jer nisam siguran kako će se cela konstrukcija ponašati a i da li će izdržati vremenske uslove... vetar... sneg...

Čime bi mogao da pričvrstim najlon na drvene stubove? Da li možda ekserčićima sa širokom glavom ili se možda stavlja neka podloška od najlona ili neke plastike? Čime se to uobičajeno radi? Da li možda onom heftalicom za drvo?
 
vuxsd razvalit će ti vjetar to sve ako najlon ne osiguraš,ekserčiči i heftarica ti ništa neće napraviti,evo mog prvog drvenog kojeg sam davno pravio,gore preko gdje god najlon ima dodir sa krovnom konstrukcijom sam stavljao ceradu,ovo im je peta godina,drvo tj.stubovi u zemlji truhnu,najlon odradio svoje,ove god rušenje i postavljanje željeznih,uglavnom bit će drva za loženje



 
Miko, svaka cast!
Vuxsd, probaj da namotas foliju na letvu par krugova, pa onda pricvrsti za konstrukciju

Послато са 5045D уз помоћ Тапатока
 
vuxsd razvalit će ti vjetar to sve ako najlon ne osiguraš,ekserčiči i heftarica ti ništa neće napraviti,evo mog prvog drvenog kojeg sam davno pravio,gore preko gdje god najlon ima dodir sa krovnom konstrukcijom sam stavljao ceradu,ovo im je peta godina,drvo tj.stubovi u zemlji truhnu,najlon odradio svoje,ove god rušenje i postavljanje željeznih,uglavnom bit će drva za loženje

Zixo, hvala na savetima. Lepo to izgleda. Čime si pričvršćivao najlon za drvo?

Plastenik koji pravim nije veliki 5m dužina, 3m širina i 2,5m visina. Zato mislim da nebi trebalo da ima problema sa vetrom ali ja sam u košavskom području....

Mislim da, kada savijem najlon oko stubova, da najlon zakucam nekim letvicama pa da ga tako učvrstim. I mali najlon ispod i veliki ozgo da tako pričvrstim za te stubove jer sam planirao da imam vrata i napred i pozadi. Kad se ukopa veliki najlon onda valjda nema gde da mrdne?

- - - - - - - - - -

Miko, svaka cast!
Vuxsd, probaj da namotas foliju na letvu par krugova, pa onda pricvrsti za konstrukciju

Eto još jedne dobre ideje. Hvala Nebojša. Tako ću i da uradim. Mali najlon ću da isto tako navijem na letvice i da ga zakucam na dva mesta. Onda opet tako i veliki ali na tri mesta. Ili mali najlon samo da pričvrstim ekserićima a kad uvijem veliki onda zakucane letve dođu i preko malog najlona.
Postavi bih i fotke ali to ne izgleda lepo.... važno je da me ništa nije koštalo. Malo lepljive trake, par ekserića, pola kile žice 4-ke. Drva sam našao pored kanala. Najskuplja stavka će biti najlon.
 
i ja sam letvicama pričvršćivao najlon vidi se na slikama,skroz okolo sam pravio od dvije letvice kanalice i onda onom trećom koja bi došla u sredinu pričvršćivao najlon,tako sam i na prvim i zadnjim stubovima radio čela
pošto je to posao i treba ti dosta letvica najbolje tako riješit,. najlon omotaš koji put oko letvice,zategni i onda zakucaš u stub,to neće mrdnut,tako i krovni riješiš,bitno da te nije koštalo..napravi otvore ili vrata da možeš ljeti otvarat i salate ti neće zafalit :))
 
Samo nemoj da stavljaš običan najlon jer će propasti za godinu dana, to su bačene pare. Ako imaš nekih kolaca od bagrema ili sl. prvo njih udari izniveliši pa stavljaj gotove lukovi na njih, treba malo više ukrućenja ali nećeš imati problema sa truljenjem.

Zixo meni to dobro izgleda, što bi reko Bata "ja bi tu proterao" još neku godinu. Drvo svakako nije još za loženje.0

Miko suvo?? nemaš kondenza?
 
@JuRa,ovo je motoreduktor,koji sluzi za namotavanje folije(ili ove pokrivke),na cev koja se nalazi celom duzinom plastenika.
 
Jasno je meni sta ovo predstavlja ali na slici je kruta veza.Kako ovo kompezuje promenu ugla a da se ne samoblokira.
Drugo oova sipka zatvara ulaz u plastenik.
Sta sprecava vetar da sve ovo ne odnese u bestragiju?
 
Kupio sam danas foliju za plastenik 1kg 290din. I kažu da je dobra ima 4x*, (****), četiri zvezdice. Preporuka je da slova okrenem na gore. Sutra postavljam foliju, danas sam još malo nešto radio oko konstrukcije....

U planu mi je bilo danas i da napravim rov oko plastenika da bi tu stavio višak najlona ali mi se nešto nije radilo. Do podneva je bila magla a iako je posle bilo sunca nije bilo toplo kao juče.
 
Samo nemoj da stavljaš običan najlon jer će propasti za godinu dana, to su bačene pare. Ako imaš nekih kolaca od bagrema ili sl. prvo njih udari izniveliši pa stavljaj gotove lukovi na njih, treba malo više ukrućenja ali nećeš imati problema sa truljenjem.

Zixo meni to dobro izgleda, što bi reko Bata "ja bi tu proterao" još neku godinu. Drvo svakako nije još za loženje.0

Miko suvo?? nemaš kondenza?

dzionik što sam terao terao sam :osmeh: (slike su kad su tek napravljeni bili) voda,vlaga je učinila to da većina stubova visi u zraku pa me strah da mi šta na glavu ne padne... sad kad bi ponovo radio neku vrstu improvizacije pravio bi ih od odvodnih vodovodnih cijevi koje bi punio betonom i bilo bi sve na šarafe,.ali ...lakše savit cijev

@vuxsd skroz oko plastenika napraviš ravno uz stubove kanal dubine 15-tak cm u koji ćeš zatrpat ponovo istom zemljom najlon,sačekaj sunčano vrijeme,razmotaj najlon i pusti ga na suncu 1h,onda postavljaj i dotegni kako umiješ i znaš ,slova ti moraju uvijek bit okrenuta tako da kad si u plasteniku normalno ih čitaš,a ne naopako
 
Nazad
Vrh