Samogradnja plastenika

Da i ja sam išao taj sitem sa obrnutim slovom "T" 5/4 spoljna i sa 3/4 unutra taj sistem na 1,5 m sa betoniranim stopama izdržava već niz godina na više od 15-20 mesta bez ikakvih problema,
cela ova priča me malo podseća na auta ili traktore koje kupujemo pa gledamo da ima jači motor od naših momentalnih potreba, kažu ljudi zlu ne trebalo znači kad zatreba da ima rezereve snage e zato sam ja zagovornik jačih konstrukcija da bi mogle izdržati "zlu ne trebalo" kad dodje jer ako je slabije onda mnogo truda i para počisti sneg ili vetar ili nevreme u momentu pa onda ostaje kajanje na duže vreme ...
 
Ja sam ovako išao:


Luk je 1", a te prave cevi su 20x30.

Samo prvi i zadnji luk imaju unutrašnji luk kao na tim slikama od pola cola.

Izdržao je ovaj zadnji sneg, a bilo je sa jedne strane nabacilo možda i preko 30cm mokrog snega. Zato mi je i utonuo u zemlju, pa sam betonirao prošli vikend.

Razmak između lukova je 1500 i horizontalo su povezani u tri linije sa cevima od pola cola (na vrhu i otprilike na pola, malo bliže zemlji, sa strana).
Ovakav sistem ja sad pravim ali nazalost zbog vremena nemogu da je namotiram....

 
Ja imam dva velika plastenika i ima jedan propust ali već izdržava 4 godine, ako ikad budem ponovo pravio velike plastenike to će biti samo jedan luk od cijevi 40x30x2 i motanje na kant, znači 30mm dolazi ispod najlona, i dovoljna je preka sa odrnutim T od cijevi 30x30x2. Ova varijanta se brzo radi a veoma je jaka.
 
Da, ovo vreme baš nervira. Ja sam postavio konstrukciju, ali nikako da raširim najlon.

Kako si poređao lukove da zavariš te horizontalne nosače? 4ta slika u drugom redu.
Sa tim sam imao najviše problema da ispadne u pravcu. Poređao sam sve lukove kao čamac, i spojio ih sa tri cevi od po 2m. A onda isekao tu cev između lukova, tako da je na svakom luku ostalo po 100mm cevi, kroz koju prolazi druga cev i pričvršćuje šrafom.

Ja imam dva velika plastenika i ima jedan propust ali već izdržava 4 godine, ako ikad budem ponovo pravio velike plastenike to će biti samo jedan luk od cijevi 40x30x2 i motanje na kant, znači 30mm dolazi ispod najlona, i dovoljna je preka sa odrnutim T od cijevi 30x30x2. Ova varijanta se brzo radi a veoma je jaka.

Kako se motaju te cevi na kant? Jel ide lako, imam utisak da bi se gužvale :sta:
 
Ne, ništa se ne gužva, moja mašina trenutno mota cijevi 30x20 na kant i nema gužvanja čak i kad previše smota luk.
 
Da, krug bi trebao da za isti obim može da trpi najveće opterećenje, ali se cev deformiše savijanjem, tako da to nije više pravilan krug, nego elipsa. A baš po toj strani elipse je moguće manje opterećenje, pa se postavlja pitanje, da li je pravougana cev kada se stavi na kant čvršća, nego okrugla. To je sad malo teoretisanja :)
Ali ne treba ni predimenzionisati konstrukciju, jer je i to trošak. Treba naći neko optimalno rešenje u kojem učestvuje pre svega i cena.
 
Po meni optimalno resenje je cev 5/4 a ove sipke koje prave ovo obrnuto T 1col.S tim da raspon bude 7m.Ja sam pravio takve i sneg se uopste ne zadrzava na njima.Plastenik se fiksira na 3 mesta obicno je to gde se vari ovo T.E to je po meni greska ,jer ove utege sa strane treba pomeritiza unutra za po jedno 15cm.To treba iz dva razloga.Prvi je sto ce tu da probadne folija vrlo brzo jer naleze na te cevi.Znam za slucaj gde je zbog toga Izraelska folija propala trece godine.
Drugi razlog je ako se dobro ne zategne folija kada pada sneg te cevi prave dzepove i tu se sneg zadrzava a to moze oboriti plastenik.
 
Kada kažeš treba pomeriti ka unutra, misliš ka centru plastenika, odnosno polukružnice koju prave lukovi?
Onda će to ukrućenje da stoji na tom slovu T?

Meni se upravo desilo to, da je sneg istegao najlon, koji nije ni bio zategnut do kraja, i stajao je tako na plasteniku, nije klizao dole. U prilog tome je išla i kiša koja ja padala pre snega, pa se zaledila i po najlonu je sve bio led hrapav, na koji se lepio sneg.
 
ma pazite kad hoce da se desi desise,ja sam jedne godine cistio sneg i nisam stigao u momentu su ispred mene padali plastenici kao kule od karata,a ja nemocan samo sam ih posmatrao.....Te godine vejavica bila da da je za 24sata napadao preko 50cm.......
 
Da, krug bi trebao da za isti obim može da trpi najveće opterećenje, ali se cev deformiše savijanjem, tako da to nije više pravilan krug, nego elipsa. A baš po toj strani elipse je moguće manje opterećenje, pa se postavlja pitanje, da li je pravougana cev kada se stavi na kant čvršća, nego okrugla. To je sad malo teoretisanja :)
Ali ne treba ni predimenzionisati konstrukciju, jer je i to trošak. Treba naći neko optimalno rešenje u kojem učestvuje pre svega i cena.

Potpuno se slažem u svemu osim u konstataciji da se cev deformiše u elipsu dosta sam ih savio i nikad nije bilo problema na našoj mašini (inače ručni rad) za svaku debljinu cevi menjamo valjke tako da za 5/4 idu odgovarajući valjci za 3/4 se menjaju sa manjim utorom itd znači nema univerzalnih valjaka svaka dimenzija cevi nosi svoje valjke i nikad se ne deformiše cev savijamo ih u jednom prolazu do 50 cm pred kraj vratimo unazad i cev gotova ide na varenje

- - - - - - - - - -

Po meni optimalno resenje je cev 5/4 a ove sipke koje prave ovo obrnuto T 1col.S tim da raspon bude 7m.Ja sam pravio takve i sneg se uopste ne zadrzava na njima.Plastenik se fiksira na 3 mesta obicno je to gde se vari ovo T.E to je po meni greska ,jer ove utege sa strane treba pomeritiza unutra za po jedno 15cm.To treba iz dva razloga.Prvi je sto ce tu da probadne folija vrlo brzo jer naleze na te cevi.Znam za slucaj gde je zbog toga Izraelska folija propala trece godine.
Drugi razlog je ako se dobro ne zategne folija kada pada sneg te cevi prave dzepove i tu se sneg zadrzava a to moze oboriti plastenik.

Tačno tako da utege prave uvek problem kad se radi plastenik sa dva reda cevi bolje ih je staviti na unutrašnje cevi a ovako ih treba uvući ,
e sad jedno pitanje za sve da li postoje neke kopče ( nešto kao kopče za sklapanje skele naravno samo manje dimezije na pr 1 " ili 3/4 ) da bi se utege stime spajale umesto varenje to bi umnogome olakšalo montažu
 
Pa utege spajaš tako što navariš tri cevi na lukove u razmaku od po recimo 100mm. Onda isečeš između lukova i dobiješ na istim mestima u pravcu zavarene tunele, kroz koje provučeš cev. Tu cev nekim šarafom pritegneš za komade od po 100mm koji su zavareni.

Takođe možeš da navariš vijak na lukove i onda izbušiš cev i samo je natičeš na te šarafe.

Meni se više sviđa prvi pristup.

A spojnice možeš da praviš od čelične žice, recimo fi5-fi6. Napraviš alat za savijanje. Npr. ako imaš da spojiš 1" i 1/2", onda napraviš alat sa te dve mere, i oko njih savijaš žicu da dobiješ spojnicu. Krajeve spojnice spojiš limenom pločicom i stegneš maticama. Pre toga narežeš navoje na krajeve žice.
Počeo sam ja to da pravim, ali sam odustao, jer mi je onaj prvi princip bio lakši.

Ovako nešto sam pravio:
835.jpg
 
Ne znam što begate od okruglih cevi kad su najače...



Uploaded with ImageShack.us
Poznati proizvođač konstrukcije plastenika Rišel pravi lukove sa cijevima či presjek vidite na ovom crtežu. Na jednoj promociji ovih plastenika Rišel držao sam u rukama jedan komad ove cijevi uz njihovo objašnjenje da je oblik ove cijevi naj jači za pravljenje plastenika a ne okrugle cijevi a upravo zbog ove dvije paralelne stranice koje su motane na kant. Ako ima bravara na forumu mislim da bi iz iskustva trebali znati da su na opterećenje jače kvadratne cijevi od okrugli. Normalno da nemožete porediti cijev 5/4 zid 3mm i cijev 30x20x 2 mm, nego uporedite okruglu cijev fi 45mm zid 2mm i kvadratnu cijev 40x30 zid 2mm. Ove dvije cijevi imaju u presjeku isti obim skoro 100% ali je kvadratna cijev na opterećenje jača pod uslovom da se mota na kant. Cijev 40x30 ima razmotani presjek 140mm ako od ovog istog presjeka 140mm napravite kvadratnu cijev 50x20 ovaj oblik će biti jači od oblika 40x30 ali samo pod uslovom da se mota na kant, mašinci me mogu razumjeti a za ostale nisam siguran. Zaboravio sam još da vam kažem da je Rišel jedan od najveći proizvođača plastenika,nisam baš siguran dali u Evropi ili u svijetu.
 
Takva cev je ok. Ali to nije pravilan pravougaonik. Iz istog razloga se prave lukovi za plastenik, a ne kvadratni kao kutija, jer kružni luk najbolje prenosi opterećenje ravnomerno.
 
Hvala Nikaragvi na pomoći radio sam već ranije nešto slično tvojoj prvoj varijanti neg bi ja da kad se dodje do montaže svi nešto rade a ne nas dvojica visimo na 3 m kao đivđani i varimo
@ Miladin
Sve si druže u pravu samo mi ovde pričamo o samogradnji plastenika od nama ovde dostupnih matrijala, i po što nižoj ceni, kolko god je to moguće
citat
"nego uporedite okruglu cijev fi 45mm zid 2mm i kvadratnu cijev 40x30 zid 2mm. Ove dvije cijevi imaju u presjeku isti obim skoro 100% ali je kvadratna cijev na opterećenje jača "

tu se ne mogu složiti jer je okrugao oblik uvek najjači od ostalih pod istim uslovima,
no odosmo daleko mi što radimo sve je okrugao oblik i dosad je sve ok, dopuštam da je pravougaoni oblik ili kvadratni lakše seći ukrajati variti itd i tu su male razlike u nosivosti i izdržljivosti, stavi se jedna cevka više i stvar rešena
 
Poslednja izmena:
Pozdrav ljudi,gledao sam u temerinu prosle zime plastenik od cevi 50x40 srušen ko prolazi prema bečeju video je čovek gajio ruže a imao i grejanje i šta,božija volja i gotovo.

- - - - - - - - - -

Ja imam blok plastenik 30x11 od 3/4cola cevi a noseća greda 50x40 sa stubovima 40x40 i prošle zime i ove zime nisam čistio i eno ga bogu hvala stoji,kad hoće hoće a kad si grešan i ne postuješ ode.

- - - - - - - - - -

neznam još slike da postavim al ubrzo ću postaviti.Nema nam Jokišića jel zavrsio postavljanje
 
Kod kuće imam rasadnik od cijevi 1/2 cola, lukovi su 8m na rastojanju jedan od drugog 1,2m i ovaj snijeg u decembru ga je srušio do temelja, a u njivi imam miješane lukove od cijevi 30x20 i 20x20 isto lukovi 8m ali na rastojanju 2m i nijedan se nije srušio, i da dodam na ovo jednu moju probu prilikom pravljenja lukova prije desetak g. Luk 8m 1/2 cola poboden u zemlju nije mogao da izdrži moju težinu (75kg) a pod istim uslovima luk od cijevi 20x20x 2 je izdržao moju težinu nije se smotao. U mom kraju se rade 90% mali plastenici ( 8m lukovi) i svi rade kvadratne cijevi, neki su jedne godine kupovali okrugle cijevi fi 32mm ali se nisu dobro pokazale pa su odustali pa sad uzimaju samo kvadratne cijevi.
 
Jbg 1/2 se kod nas u gradnji plastenika se nigde ne upotrebljava ( čak ni kao neko pojačanje)a kamoli kao noseća, obično se radi 3/4 dupli luk sa ojačanjima ili 5/4 jednostrani luk sa obrnutim slovom "T "
E sad svako ima pravo za svoje pare da koristi šta hoće od matrijala ( može i od flaha da pravi )
a ako pokušavaš da dokažeš da je kvadratni profil jači od okruglog nemoj, smešno je
inače 25 g se bavim proizvodnjom plastike i održavanjem mašina istih ( što je čisto mašinstvo) a uporedo uz plastiku i bravarijom i mehanikom i poljoprivredom a i slučajno sam završio mašinsvo tako da je meni sve jasno što se posla tiče...
 
Nazad
Vrh