Sadnice kruške sa prevremenim grančicama

Odg: Sadnice kruške sa prevremenim grančicama

da ako su sertifikovane . Jel to ti prodaješ i sa koliko su grančica?
 
Odg: Sadnice kruške sa prevremenim grančicama

Daj mi tvoj telefon pa da se čujemo. Za jesenju sadnju mi i treba sad se samo raspitujem . Koje sorte imaš?
 
Odg: Sadnice kruške sa prevremenim grančicama

ranije sorte od viljamovke ne bih uzeo( one letnje ) jer imam hladnjaču pa ih mislim držati tamo do januara februara. Kaluđerke bih uzeo sigurno i viljamovke a kad stiže za branje santa marija?
Kakva je conference za čuvanje i da li je možeš nabaviti?
 
Odg: Sadnice kruške sa prevremenim grančicama

Santa Marija-druga polovina Avgusta,Conferans nemam,a ne bi da ti nabavljam,ali mogu da ti nakalemim.
Jedan savet:Najbolji nacin da se podize bilo koji vocnjak je da se planira na vreme a to znaci da se sada ugovara proizvodnja sadnica za jesenas(a oni koji zele knip sadnice-za sledecu jesen naredne godine).To je mnogo bolji nacin i za rasadnicara i za vocara(kupca).Prvi ima siguran plasman a drugi sadnice kakve zeli (sorta i kvalitet).
Nikako ne treba kupovati sadnice sad za sad (ako ne kupim sada propade svet).Sadnice za okucnicu se mogu kupovati bilo gde a za podizanje vocnjaka samo kod rasadnicara.
 
Odg: Sadnice kruške sa prevremenim grančicama

@ironman
ja stvarno neznam kako ih ko proizvodi mada smatram da nacin koji si ti opisao nije najbolji iz vise razloga a osnovni je taj da bi se isti efekat dobio i u prvoj godini sa takvim postupkom neznam koliko se dobro vidi na ovoj slici ali je ovo nesto drugacije
A tek sorte sta kazes :D :D :D
 
Odg: Sadnice kruške sa prevremenim grančicama

Pa ne bas da bi se moglo i sa jednogodisnjim.
Ovako se koristi taj disbalans ismedu jakog (trogodisnjeg) korena i samo jednog pupoljka pa se dobija veliki broj dobro razvijenih bocnih mladara i tako se em moze birati oblik krosnje em visina formiranjaj krune. Uglovi grananja su u tom slucaju dosta veci nego uglovi grananja kod jednogodisnjih pa se moze formirati skoro idealna krosnja bez razvodjenja. Po tome sudeci ove sa tvoje slike su te mada se zaista ne vidi to mesto na kome je prekracena jednogodisnja,ali imajuci na umu da je ovo slikano celu vegetaciju posle tog reza mozda je njega tesko i uociti.

A kakve su i sadnice i izbor....hehe

al kad im se setim cene.... :D
 
Odg: Sadnice kruške sa prevremenim grančicama

Ovo nije tako formirano grane pocinju na 30-40 i ima ih do 100cm na svakoj 10+
covek mi objasnio i onu razliku izmedju knip i sadnice sa prevremenim granama nisam ja toliko pametan da bih to sam znao
ovde se sadnica jednogodisnja prekrati na 100 i pustaju se sve bocne i provodnica da rastu naravno bocne se malo prorede :D a provodnica smiruje uvrtanjem :D
 
Odg: Sadnice kruške sa prevremenim grančicama

Evo da poduprem ovo necim sa neta ma kako to nepouzdan svedok bio :)


Jednogodišnje sadnice sa prevremenim
granama se dobijaju tako što se podloga
sadi u prolece i neguje do avgusta meseca
kada se kalemi. Naredne godine se negom
i razlicitim merama, poput pinciranja
izaziva stvaranje prevremenih grana.
Jednogodišnje sadnice bez prevremenih
grana se dobijaju na 2 nacina. Kod prvog
nacina podloga se sadi u prolece, neguje
do avgusta, kada se kalemi. Sledece godine
se dobija tzv. “prut”. Kod drugog nacina
kalemljenje se vrši u martu mesecu iz ruke.
Kalem se zatim sadi u rastilu, neguje cele
godine i dobija se sadnica tzv. “prut”
(najlakši, najbrži i najjeftiniji nacin proizvodnje).
Kod dvogodicnjih, “knip” sadnica
tehnologija je nešto drugacija. Naime u
martu mesecu se vrši kalemljenje “iz ruke” i
kalem se sadi u rasadniku. Isti kalem neguje
se citave godine, a naredne se prekracuje
na željenoj visini kako bi smo izazvali
grananje kalema, tj. na toj visini dobijamo
prevremene grane.


E sad, ne znam zasto bi bas kalemljenje iz ruke bilo obavezno za dobijanje knip sadnica kako ovde pise, a ne neki drugi nacin kalemljenja,i to mi jeste malo cudno al ajd da verujemo.

EDIT:

Evo i jednog ozbiljnijeg teksta
Radi se o naucnom istrazivanju ali se moze videti i postupak dobijanja knip sadnica

UTICAJ KONCENTRACIJE PROMALINA® (GA4+7 + BA) NA
KVALITET “KNIP” SADNICA SORTI JABUKE GALAKSI I BREBURN

Ispitivanja su obavljena na sadnicama sorti jabuke Galaksi i Breburn okalemljenim na
podlozi M26. Sadnice su proizvedene po takozvanom knip postupku (Berg, 2003). Kalemljenje
engleskim spajanjem u sobnim uslovima je izvršeno na visini od 25 cm iznad korenovog
vrata u prolee 2004. godine. Proizvedene sadnice su uvane u vlažnoj strugotini
do sadnje, koja je obavljena 20 dana nakon kalemljenja. Rastojanje sadnje u rastilu je
bilo 90 cm izmeu redova, a u redu 25 cm. Nakon jednogodišnje nege, odnosno u prolee
2005 godine, sve sadnice su skraene na visini od 70 cm iznad zemlje. Kada su se razvili
mladari dužine oko 5 cm iz bonih zimskih pupoljaka, izvršeno je uklanjanje svih mladara
izuzev terminalnog. Iz ostavljenog mladara se razvila sadnica jabuke.
Radi pospešivanja razvoja prevremenih grana na ostavljenom mladaru tokom 2005.
i 2006. godine, sadnice su tretirane rastvorom Promalina® (GA4+7 + BA) razliite koncentracije..........
 
Odg: Sadnice kruške sa prevremenim grančicama

ovo mi je sve malo mutno za shvatanje gornji text posebno rekao sam ti da sam tako cuo na ovom predavanju i da sam tako preneo a i sam vidis da su bocne grane ovde dosta nisko kazem ti na 30-40 mozda nije isto za sljivu tehnika :sta:a vidi se i da nema oziljka
Druga stvar nije mi jasno kako da formiram recimo vito vreteno ako mi prve grane na sadnici budu na 80ak i posle nekoliko vegetacija predju 100 :ppozdrav:
p.s.
kod mene u vocnjaku ce oko ovoga da "lupa glavu" nas stari znanac "peca 50" bio pre neki dan u zavicaju i kod njega da se dogovorimo da mi on rukovodi pomotehnikom i rezidbom a i svim ostalim od nadzora sadnje do izbora kvalifikovanog osoblja za branje :haha:
 
Poslednja izmena od urednika:
Odg: Sadnice kruške sa prevremenim grančicama

Jeste prvi tekst malo konfuzan jer se pominje rez i dobijanje grana na toj visini , a posto je na samom mestu reza nemoguce da izbiju lastari ostaje nedoreceno da li se misli na neposredno ispod, sto bi znacilo iz dvogodisnjeg ili neposredno iznad sto bi zancili iz jednogodisnjeg. Mada se pominju prevremena pa to nesto objasnjava.
Ali citat je sa sajta Agromarketa, a imajucu u vidu da su oni prvenstveno trgovacka kuca pa, uz duzno postovanje struke, od njih i ne treba ocekivati precizna, detaljna objasnjenja. Nije im to posao na kraju.
DrUgi tekst precizno objasnjava.
A sto se tice knip sadnica i vitkog vretena tice, ma i sami to mozemo da zakljucimo.
Nema tu nikakve carolije.
U sve do cega logikom ne moze da se dobaci, naravno uz posedovanje nekog nivoa znanja, treba uzeti sa velikim oprezom.
Za takve zasade gde se krosnja formira na dosta nizoj visini knip sadnice, strogo uzev, i nisu pogodne, vec pre klasicne dvogodisnje sa dobro razvijenim i rasporedjenim bocnim granama sto se postize raznim tehnikama kao te na slici.
Druga mogucnost je ako se zeli kombinacija postupka knip ( trogodisnji koren, dvogodisnje deblo i jednogodisnja kruna) je da se sadnice prekracuju ne na 80 vec na nizoj visini pa da se tu krene sa formiranjem krosnje.

A sto se Pece50 tice, ja njega znam samo sa foruma ali utisak mi je takav da ako bi moj vocnjak odrzavao meni bi ostalo samo da nakrivim kapu i da nista ne brinem.
 
Poslednja izmena od urednika:
Odg: Sadnice kruške sa prevremenim grančicama

Dajte ljudi, šta vam je?
Ja ću i od prut sadnica napraviti extra dobar zasad, imam jednu previše dobru tehniku za to! Konkretno mislim na položaj grana! Tek malo malo manje prinosa će da bude u odnosu na knipovane sadnice!
 
Odg: Sadnice kruške sa prevremenim grančicama

Koliko sam ja shvatio a i ono sto sam ranije cuo jedino resenje je udruzivanje rasadnicara to je posebno sansa za ove rodjake iz Drenove imaju kalemare znaju da kaleme tehnologiju ce lako da osvoje ali prvenstveno im je potrebno udruzivanje radi podizanja maticnih zasada sa licencom naravno :ppozdrav:
Post je spojen: [time]1299623480[/time]
_________________________________________________
@fruitboy
U to ne sumnjam kao sto i svaki iole dobar tehnolog zna da napravi odlicnu rakiju od spiritusa :haha:
Ali je pitanje dali je to dobro/globalno/ i dali treba teziti ka boljem :D
 
Odg: Sadnice kruške sa prevremenim grančicama

Treba samo krenuti sa edukacijom proizvođača sadnog materijala.
Kaze on a oni kazu

"Ja znam i vise nego sto mi treba"

I sta onda ostaje nego Italija, Holandija a evo bogami i Hrvatska.

A kad se ovi osveste lako cemo, tu su, blizi su, mora biti jeftinije.
 
Odg: Sadnice kruške sa prevremenim grančicama

ironman je napisao(la):
Treba samo krenuti sa edukacijom proizvođača sadnog materijala.
Kaze on a oni kazu

"Ja znam i vise nego sto mi treba"

I sta onda ostaje nego Italija, Holandija a evo bogami i Hrvatska.

A kad se ovi osveste lako cemo, tu su, blizi su, mora biti jeftinije.

ko misli da mu je bolje da uveze pa neka uvozi...i drugi uvoze i izvoze isto kao i mi...ekonomoja je ekonomija...
Post je spojen: [time]1299655599[/time]
_________________________________________________
Majstor Gera je napisao(la):
...sve to moze i kod nas da se uradi...mozda jos i bolje :D
 
Odg: Sadnice kruške sa prevremenim grančicama

Ajde ako netko zna kako se prave sadnice povijanjem u zemlju neka napise , to je ono kad imas sadnicu koja je ko siba duga 1 ili 1,5 i onda je lagano povija prvo u horizontalni polozaj tako da sve grane od nje idu prema gore , pa se onda druge godine sadnica potrpava zemljom a iz mladih grana se pravi sadnica.
Znali netko postupak.
 
Nazad
Vrh