Sađenje bagrema i bagremar

bolje baci žir i za 15ak godina imas šumu i drva za prodaju , ja imam bagrenjak , bagrem nije nesto posebo dobar za ogrev bolja ti je šuma.A moji su sadili tako sto su samo sadnice ubacivali u rupu koji naprave tako sto zabodu od jarma šipku u zemlju i pritegnu sa strana a stric je ašovom pravio rupe a bagrem mu je mnogo sporije rastao od našeg.Palica od jarma je gvozdena sipka 10 ili 12 nista posebno .
 
Poslednja izmena:
Pozdrav!

Molio bi Vas za još malo pojašnjenja, mada ste mi već dosta pomogli!

Dakle seme bagrema kako sam shvatio potopiti tri puta u prostrujalu vodu ( nadam se da netreba u vodu koja baca ključ).

To raditi neposredno pre sadnje?? Isti dan?
Da li treba saditi na jesen? Ja mislio da sadim u proleće!

Iskreno, i ja ću saditi bagrem,
i to u etapama.
Planiram 3-4 hekrata da zašumim. Okolina planine Rtanj.
Zemlja je loša, već je na nekim parcelama počelo da niče samoniklo žbunje gde ima svega, a najmanje šumskog drveća.
Pa za 2-3 godine da odradim poso i biću zadovoljan.

Ove jeseni ću kupiti sadnice, a dogodine možda nešto i mojih uspe.
Mora tako, malo i da smanjim troškove ulaganja, mada iskreno i nisu skupe sadnice.
Ali trošak je trošak.

Pozdrav.
 
Moraš prvo razlikovati sejanje i sadnju. Seje se u kasno proleće odnosno nešto pre nego što prirodno pusti seme. Seme se može pripremiti i nekoliko dana ranije, obrađeno seme je solidne klijavosti. koliko imaš semena?
 
Ma jasno, ove godine sadim, sadnice koje kupujem.

S proleća sejem seme u Kragujevcu,
pa planiram da dobijene sadnice u jesen iste godine presadim u selo.
Ako nešto neide ili mi fali sadnica uvek mogu da kupim sadnice. :)

Seme sam skupio za otprilike punu teglu od 0.5l zapremine.
Ima tu dosta. Seme je sitno. Računam da 20-30% otpadne (poneka semenka ima sitnu rupicu kao da je žižak pojeo!!!)

U vezi semena koje sam skupio:

Oborena su bila dva drveta. (pre nekih 10 dana).

Iako su bila jedno do dugog i na izgled potpuno ista stabla i list, jedno je bilo puno i prepuno mahuna sa semenkama.
Više je mahuna nego lišća čini mi se.
Drugo bilo sušta suprotnost. Vrlo malo mahuna na drvetu.

Seme sa drveta punog mahuna je za nijansu tamnije i osetno sitnije (valjda kao voće kad prerodi)
dok je seme sa drugog drveta malo svetlije i dosta krupnije. (Meni se čini da je ono bolje, njega sam se trudio da više nakupim.)

neznam da li neko ima objašnjenje za ovu razliku.

Da nije crni ili beli bagrem:haha:

Mada mislim da neću pogrešiti koji god da je bagrem u pitanju!

Pozdrav svima.
 
Ove jeseni sad već zime planiram da zasadim oko 3000 sadnica koliko sam spremio u malom rasadniku. Ukupno planiram da pošumim površinu od 1 ha. Zbog slabijeg nicabja semena uspeo sam da proizvedem oko 3000 sadnica, a ukupno mi je potrebno oko 6000 sadnica. Planiram da posadim na 3m međurednog rastojanja, da bih mogao što duže da tanjiračom međuredno obrađujem zemlju, a u redu što gušće oko 0,5 m. Ako ima neko neki savet neka se javi.
 
Dobićeš sigurno još koji komad na proleće tamo gde si posejao a ovo na 0,5m je pregusto. Šta si ti nameravao sa tom šumom?
 
Pored moje parcele nalazi se bagremar 4 godine star. Prošle nedelje sam pomagao drugaru, orezivali smo donje grane kako bi bagrem rastao u pravcu sunca. Sađeno je jako gusto, negde i gušće od o,5 m i izuzetno dobro se razvia. Prosto mi je bilo žao da ga proređujem.Moja šuma nema za sada namenu, verovatno će biti za ogrev. Radim ovo isključivo zato što je zemljište izrazito peskovito i svaka kultura u julu i avgustu izgori u tom pesku. Prinosi su mali, a parcela je udaljena 10km od kuće i nije mi isplativo da je obrađujem. Planiram postepeno da proređujem i zato sam se odlučio na 0.5 m u redu. Na koje greške mislite, molim savet.
 
Da na upravo gustu sadnju,lepo se razvija dok je mali,a kad mu bude gusto moraces ga razredjivati a ta drva ce biti kao siblje i za skoro nikakvu upotrebu,ako vec radis gledaj da ga maksimalno iskoristis,sada imas u planu da ga sadis za ogrev,ali za par godina mozda promenis svoje misljenje ili dodju neka povoljnija vremena pa promenis svoj dosadasnji plan.Ako vec imas manjak sadnica posadi ih na 1m,a sirinu uzmi koja tebi odgovara ako vec hoces da obradjujes izmedju redova,bitno je da ga korov ne ugusi,a kada pocne da cveta mogao bi da ga iskoristiti za dobijanje dobrog meda.
 
U pravu si što se tice gustine. Bagrem u 4. godini na većoj gustini jako lepo izgleda, a svestan sam i ja da če to posle biti pregusto. Na kraju parcele ima niži deo zemljišta koji je slatinas, gotovo uvek tu leži voda.Radi se o površini od 50 x 25 m. Tu sam planirao da posadim topolu. Sta mi preporučujete na koje rastojanje da sadim?
 
I ja planiram saditi topolu,pa mi inzinjer savetuje da sadim na razmak 3x6 /predpostavljam da se to posle svede na 6x6 razredjivannjem/
 
Treba da zmaš da topola za razliku od bagrema jako brzo raste barem u prvim godinama. Na parceli pored moje ima i bagrema i topole pa se lako moze uporediti. Hoću da kažem da se kod bagrema suše donje bočne grane pa one ne predstavljaju toliki problem dok se kod topole one moraju redovno orezivati kako bi dobili pravne i visoke sadnice. Verovao ili ne prečnik stabla popole je duplo veći u odnosu na bagrem. Biće slika ovih dana!
 
U pravu si što se tice gustine. Bagrem u 4. godini na većoj gustini jako lepo izgleda, a svestan sam i ja da če to posle biti pregusto. Na kraju parcele ima niži deo zemljišta koji je slatinas, gotovo uvek tu leži voda.Radi se o površini od 50 x 25 m. Tu sam planirao da posadim topolu. Sta mi preporučujete na koje rastojanje da sadim?
Pogledaj na netu "srbija šume-rasadnik Kovin" pronađi neki kontakt telefon i tamo će ti sve lepo objasniti.
Ja sam bio na Pijaci u Pančevu pre par godina i sretnem Ladu nivu (njihovu) zaustavim ih i ispitam,baš su bili ljubazni i raspoloženi za razgovor oni su me i uputili na njihov rasadnik u Kovinu.
 
Posadio sam oko 2 500 sadnica. Biće uskoro slika. Datum sađenja 04. Januar, a vreme i vlažnost zemljišta idealni za sadnju plugom. Sad krećem u sakupljanje mahuna za nove sadnice.:osmeh:
 
Nazad
Vrh