Sađenje bagrema i bagremar

Dobro.
Napravio sam kardinalnu grešku.
Al kakve to ima veze sa podatkom da je kubik bagrema za 100 kila teži kubika bukve?
Isto će tako biti teži i metar bagrema od metra bukovine ili neće?
 
Kubik drva je zaista jedan prostorni metar bez supljina. Prostorni metar drva je ono sto mi kupujemo po stovaristima. Tu ima otp 0.75-0.8 kubika drva i 0.2-0.25 supljina.
 
Moze da se prodaje i na metar i na kubik,zackoljica nastane kad neko kaže kupio sam 15kubika drva,a u stvari realno je kupio ~10 kubika drveta za ogrev.

Zato se gradja i trupci prodaju na kubik,a ogrevno drvo na prostorni metar.Jer zapreminski kubik ogrevnog drveta sa šupljinama odstupa od punog kubika,koliko zavisi od onog koji pakuje figuru.

Mi smo dok smo se aktivno bavili uvek prodavali na metar,jedino trupce na kubik.

Problem bi nastao ako bi neko to naplaćivao kao da zaista prodaje kubik,onda je kupac debelo prevaren.
 
Тако и сада ради барем 50% дрвара у околини. Имамо уговор преко синдиката и ишли су људи да гледају дрва и купе. Проблем је настао код слагања. Прво су их одвели где су дрва сложена један ред уздужно а други попречно. Промаје и превише. Наравно одбили. На крају падне договор доћи ће пар људи и сложиће дрва, утоварити и паре на рачун. Сложили дрва да буде минимално празнина, продавац измерио 1х1х1 и товари.
Следеће године зовемо и каже госпођа јао велика потражња немамо на стању... За нас нема.
На другој дрвари одемо исти услови каже може. Почну да слагају дрва и виде да није 1 метар дужина већ мања. Те метерице одбаце већ траже по мери. Опет проблем.
Једнога у селу су добро заврнули кад је узео камион дрва. Као после му вратили паре. Има пуно превара.
 
Al kakve to ima veze sa podatkom da je kubik bagrema za 100 kila teži kubika bukve?
Izgleda da je kod svježih drva je obrnuto. Očito bukva sadrži više vlage.


Iz kubika trupaca izađe cca 1,4 metara cijepanica. Može malo manje ili malo više, ovisno koliko su tanko nacijepane i koliko su kvalitetno složene.
 
Kubik drva je zaista jedan prostorni metar bez supljina. Prostorni metar drva je ono sto mi kupujemo po stovaristima. Tu ima otp 0.75-0.8 kubika drva i 0.2-0.25 supljina.
Ako se nevaram u meter drva ide oko 25 metrica,za jednu kad zakinem musteriju bio sam dobar oko 2 metera na šleperu drva kod krajnje musterije.Neradim drva vec 15 godina ali pamtim kojekakve gluposti iz trgovine:LOL:
 
Тако и сада ради барем 50% дрвара у околини. Имамо уговор преко синдиката и ишли су људи да гледају дрва и купе. Проблем је настао код слагања. Прво су их одвели где су дрва сложена један ред уздужно а други попречно. Промаје и превише. Наравно одбили. На крају падне договор доћи ће пар људи и сложиће дрва, утоварити и паре на рачун. Сложили дрва да буде минимално празнина, продавац измерио 1х1х1 и товари.
Следеће године зовемо и каже госпођа јао велика потражња немамо на стању... За нас нема.
На другој дрвари одемо исти услови каже може. Почну да слагају дрва и виде да није 1 метар дужина већ мања. Те метерице одбаце већ траже по мери. Опет проблем.
Једнога у селу су добро заврнули кад је узео камион дрва. Као после му вратили паре. Има пуно превара.
Mene je šuma odhranila i prve pare sam u istoj zaradio,pravila se figura 1x1x1 i to se prodavalo kao metar drva,ako se prave prevare onda se figura pravi tako da sa čela liči da je minimalna promaja,sa čela spakovano iglu ne možeš da provučeš,al sa druge strane promaja duva :D Na kubik kod nas niko ne kupuje,sem trupce.

Što kažu mladi znam sve gore,da se krati na 95 pa na veću figuru zaradiš metar i više,da guraž dozemljake i ostalo.
 
Ima ona legenda da čovek napravio šupu za 10m drva i uvek mu isti dovozili,jednom kupi od klinca kad zafali mesta u šupi.Šta,kako klinac mlad i zelen metrio pod konac,onda mu stariji objasne da metar nije metar nego 80 :DNakon toga uvek puna šupa.
 
Mislim da je Brka u pravu , bagrem je teži od bukve , bar je ovde takav bagrem , pa me čudi što Goran kaže suprotno ?
Inače Brka , koliko je težak kubik hrasta i graba sa 12% vlage , a koliko topole , vrbe ? Eto samo ta 4 :)
 
Mislim da je Brka u pravu , bagrem je teži od bukve , bar je ovde takav bagrem , pa me čudi što Goran kaže suprotno ?
Inače Brka , koliko je težak kubik hrasta i graba sa 12% vlage , a koliko topole , vrbe ? Eto samo ta 4 :)
Mozda gresim u kilazama,ali ovoliko sam tovario na kamion dok sam to radio
 
Mislim da je Brka u pravu , bagrem je teži od bukve , bar je ovde takav bagrem , pa me čudi što Goran kaže suprotno ?
Inače Brka , koliko je težak kubik hrasta i graba sa 12% vlage , a koliko topole , vrbe ? Eto samo ta 4 :)
Kod nas se bagrem koristi za stubove,nekad se koristio za gradju,ja preko zadruge radio na vadjenju sadnica Jos polovinom 80ih sve to iako kao tehničko drvo.Vadile se sadnice i vezivao snop od 20 mladica plaćalo se po snopu.

Za ogrev kod nas zna se Bukva broj 1,onda sve ostalo.
 
Nazad
Vrh