Ruska Dženerika

To, to da, pre da fali samo volje, jer to je isplativa investicija, jer posle kad dodjes do novih sorti sumnjam da se ne isplati.
 
Poslednja izmena od urednika:
nema lakse sljive za odrzavanje to je cijnjenicno,pa cak i kao sadnicu od samog starta niste je ne napada,prva krece u odnosu na druge sorte sljive. Posto se bavim proizvodnjom sadnica tako i imam kontakta sa ljudim akoji imaju raznorazne zasade pa i ove ruske
za rakoju nije bas nesto,nije ni transportna za neki izvoz,za susenje nisam cuo da je radio neko
jedinu primenu koju ja znam za nju su kasasti sokovi
mada je dosta njih pece za rakiju sa stenleom jer je najvise zastupljena na podrucju Blaca,Prokuplja i tom delu,tako da samo daje neku masu rakije,ali kvalitet da se pece sama nema nikakav
 
Stenly je po meni losa za rakiju a o ruskoj dzanariki nema ni govora nula pricam to vec dugo al niko ne slusa, naravno ko hoce kvalitet, i od g... se moze napraviti rakija jos kad joj dodaju secer super je nekima. Hvala na podrsci
 
Dobro je znano da obe navedene nisu rakijske sorte.
Cuo sam da se kao sto je naveo i Miroljub ruska otkupljuje za kasaste sokove, i da ne zahteva pesticide i to joj je prednost pogotovo u prehrambenoj industriji.
 
Ne znam po čemu se ta ruska razlikuje od domaće, ja posadio koštice domaće da imam za podloge, kad su nikle, posle nekog vremena navadile se vaške ko blesave, da nisam prskao ukovrdžali bi se skroz listovi i ćao. Ove od kojih sam uzimao koštice su imale trulež ploda.
 
Nema nikakve posebne osim sto je birana da bude krupan plod i da radja, da se da cepati - mozda je ukrstena sa necim.
 
Kod komsije rod stajao skoro celo leto na drvetu, uopste nije opadao :sta: Jel i kod vas tako, i da li to dosta podize procenat secera (kao sto zvuci da je logicno)? Ja se spremam da posadim manju kolicinu, pa prikupljam malo informacije...
 
Koja je najgusca sadnja moguca?Imam jednu parcelu pored sume nepunih 16 ari pa se nosim mislju da posadim ovu rusku dzenariku.
Raznih info ima na temi,pa ako neko moze konkretno da mi kaze koji je prosecan prinos po stablu u npr 5 godini.Hvala

- - - - - - - - - -

Hristos Voskrese.Srecan Uskrs!
 
Koja je najgusca sadnja moguca?Imam jednu parcelu pored sume nepunih 16 ari pa se nosim mislju da posadim ovu rusku dzenariku.
Raznih info ima na temi,pa ako neko moze konkretno da mi kaze koji je prosecan prinos po stablu u npr 5 godini.Hvala

- - - - - - - - - -

Hristos Voskrese.Srecan Uskrs!
Stabla su bas bujna, tako da ne bih ispod 4x3 sadio mada mozda neko ko vec ima veci zasad moze ti dati bolji odgovor
Moja ove godine ulaze u 4 vegetaciju tako da ne znam odgovor na 2 pitanje.
 
Najbolje bi ti bilo da vidiš ove divlje, domaće džanarike u okolini njive na kojoj bi sadio, trebalo bi da ih ima, kod mene ih ima na svakoj međi barem jedna. To će ti biti pokazatelj kako podnose klimu, recimo kod mene se ne bi proslavile jer ne rađaju puno svake godine, verovatno ih mraz obere jer rano cvetaju, prošle godine nula, pretprošle ih opet pa bilo dosta ali ne baš puna stabla...
 
kod nas te domace sorte radjaju redovno i obilno,ali jako su sitne i nekvalitetne.Imam to neko parce zemlje,nije mi ni blizu,pa nesto se mislim da posadim te dzenarike,verovatno nece biti toliko zanimljive za kradju.:osmeh:
 
To sad prvi put cujem. Da neko hoce da sadi dzanariku, a da nije za rasad, pa da bere za rakiju? Pa hajde tu rusku, koliko sam razumeo , nista narocito samo krupnija od nase,ali nasu dzanariku( koja je u sustini korov, mada sladak) saditi???
Pa onda se nemoj muciti kolega, nadji letos dobro zrele i krupne plodove pa to pojedi, pa trci na tvoju parcelu i ... i ... i ... . A mozes nabrati u korpicu( ili korpu, zavisi od velicine parcele ) pa posejes kao psenicu, u prolece razredis i posadis na razmak, pa iduce prolece cemo ti objasniti koji uzgojni oblik da primenis i tako.
Ajd ziveli! Hik!
A o kradji nema ni govora . Garant!
 
Neznam da li sam te najbolje shvatio,ali nema ni veze.
Dzanariku otkupljuju proizvodjaci sokova,kod mene u blizini Raush,a i Nectar u B.Palanci(gde igrom slucaja i radim),a mene zanima da to sto sazadim mogu da plasiram.da li je dzanarika i aronija svejedno.
I dalje pokusavam razumeti to sto si napisao,ali neide mi,izgleda da ne govorimo istom jezikom.
 
Poslednja izmena od urednika:
Ma stvarno sam prvim put cuo da neko hoce domacu dzanariku da sadi plantazno. Malo sam to preveo na saljiv teren. Nadam se da nisam preterao, jer mi nije bila na umu losa namera. Pa taj Raush i Nektar odavno postoje kako se niko ne seti dosad? Ne zameri!
 
Ok.I u pitanju je Ruska,a ne domaca dzanarika.U okolini Sapca postoje veci zasadi i vocari imaju ugovore sa Raush-om o otkupu iste.Tako da zasadi postoje,a kakva je matematika to pokusavam saznati.
 
Plasman i cena diktiraju sadnju ako se radi o sadjenju voca za zaradu, imate plasman, sa cenama se upoznati sto da ne.
Rusku bih sadio u tom slucaju zato sto jednostavno provereno je otporna i puno rodi, eventualno naci i neku u okolini dzanariku koja provereno radja pa tu kalemiti (ko je god ima kaze da rodi preko 100 kg) a sumnjam da ce da je kradu.
Sadnice se mogu naci i po 1e
E sad sto se tice samog voca... jednostavno nama sto je u izobilju i raste bez velikoga truda ne vredi nista.... lepse je piti sok od 2-3 puta prskanog stenleja, nego od "obicne" neprskane dzanarike....
I kopriva je vrlo lekovita biljka pa retko ko pravi caj od nje, pre cemo kupiti neki u radnji koji je mozda i 3 puta gori u nekom nutritivnom smislu.
Uglavnom pored uloga u sadnice, ostatak se svodi na radne sate.
Mada niko ne spominje altanovu i zelenu renklodu - japanske sorte sljiva slicne dzanarikama, koje imaju najkasniju vegetaciju i uspesno izbegavaju mrazeve.
 
Poslednja izmena:
Da sam ovo znao pre nikad nebih izvadio staru koju sam imao ,više je imala ukus kajsije nego šljive a deca su je i zelenu brala kolko je bila slatka ,prvo voće koje su jeli u godini pre jagoda. Џанарика

научни назив: Prunus cerasiferaнародна имена: џанарика, ринглов, јараликастаниште: ничу где стигну, у равници, брдима и планинама, на ливадама, уз појате, торове, рубове шума...користи се: плодкалендар брања:[TABLE="class: kalendar, width: 622"]
[TR]
[TH="class: mesec first, bgcolor: #C98CAE, align: center"]јан[/TH]
[TH="class: mesec, bgcolor: #C98CAE, align: center"]феб[/TH]
[TH="class: mesec, bgcolor: #C98CAE, align: center"]мар[/TH]
[TH="class: mesec, bgcolor: #C98CAE, align: center"]апр[/TH]
[TH="class: mesec, bgcolor: #C98CAE, align: center"]мај[/TH]
[TH="class: mesec, bgcolor: #C98CAE, align: center"]јун[/TH]
[TH="class: mesec, bgcolor: #C98CAE, align: center"]јул[/TH]
[TH="class: mesec, bgcolor: #C98CAE, align: center"]авг[/TH]
[TH="class: mesec, bgcolor: #C98CAE, align: center"]сеп[/TH]
[TH="class: mesec, bgcolor: #C98CAE, align: center"]окт[/TH]
[TH="class: mesec, bgcolor: #C98CAE, align: center"]нов[/TH]
[TH="class: mesec, bgcolor: #C98CAE, align: center"]дец[/TH]
[/TR]
[TR]
[TD="class: mesec first, align: center"][/TD]
[TD="class: mesec, align: center"][/TD]
[TD="class: mesec, align: center"][/TD]
[TD="class: mesec, align: center"][/TD]
[TD="class: mesec, align: center"][/TD]
[TD="class: mesec, align: center"][/TD]
[TD="class: mesec green, bgcolor: #6A9329, align: center"]
plod.jpg
[/TD]
[TD="class: mesec green, bgcolor: #6A9329, align: center"]
plod.jpg
[/TD]
[TD="class: mesec green, bgcolor: #6A9329, align: center"]
plod.jpg
[/TD]
[TD="class: mesec, align: center"][/TD]
[TD="class: mesec, align: center"][/TD]
[TD="class: mesec, align: center"][/TD]
[/TR]
[/TABLE]

dzanarika-drvo.jpg


плод:
џанарика је блиска сродница шљиве. Поједина стабла се слободно међусобно укрштају, те не постоје ни два са потпуно истим плодовима. Они су округли, а могу бити жути, наранџасти, светло до тамно црвени, љубичасти… Разликују се и по величини, сочности, киселости. Од њих се праве обично сок, џем, ракија, али може испасти и кечап, туршија, чорба…
лековитост: Плодови садрже доста калијума и бета каротина, затим фосфор, магнезијум и витамине В групе, као и витамин С. Делују лаксативно. Кора са гранчица се гули и кува у води да би се добио стежући одвар који служи за испирање упаљеног грла или уста.

dzanarika-plod.jpg
 
Poslednja izmena od urednika:
Nazad
Vrh