Roto- drljača

Ne možeš kvalitetno uraditi,tanjirača pa RD đene-đene a samo RD nije posao. Pogoto posle strnine u sred leta.Pre neki dan sam jednu baštu spremao sa RD a pauzirala je godinu dana,bio parlog i sad ušao,uspeo posejati jari ječam ali nije posao a mrzilo me za 20 ari kačiti plug.
 
Bez obzira .
Ne bi ni freza ,probao sam.Pazi u principu možeš uraditi posao ali je to traljav posao,jedino direktno gde ide bez problema je za setvu pšenice posle soje ,sve ostalo je veća dara nego mera.
 
Bilo je rasprave u ovoj temi kad je naš najpošteniji trgovac polovnima mašinama "iz švajcarsku" počeo prodavati priču da RD može ići direktno u neorano zemljište pa je postavljao video klipove kako kod njega u kraju u nekom ekstremno slabom kukuruzištu bez puno mase koriste mali razrivač pred RD (koje on slučajno ima u ponudi, povoljno) i onda se u jednom prohodu posije pšenica u takvo kukuruzište. Prozvao sam ga da ne laže i priložio slike kako RD "radi" direkt u kukuruzište jer sam sit trgovačkih priča kako je RD svemoguć stroj i da se s njim može direkt u nedirano zemljište poslije žetve.

Kako kolege kažu, gruber ili razrivač po toj strnjini pokošenoj ili teška tanjurača i onda RD odrađuje pravi posao. Direkt u nedirano zemljište nećete uraditi ništa.
 
Ne znam... Imam laku tanjuraču rumunjske proizvodnje koja baš i ne ide u zemlju ako nije ničim dirana tako da ne znam. Gruber se meni bolje pokazao. Jesenas sam prvi puta posijao pšenicu a da nisam orao, prošao sojište gruberom, jedan trag sjetvospremačem i sjetva nikad lakša.
 
Ma mene nekako privlači teška freza pa sve obigravam bih li ili ne bih...

A zamislio sam da radim na način:
1) jesenje oranje redovno + setva neke strnine
2) kosidba i siliranje sredina aprila + setva sudanske ili soje

I sad tražim najekonomičniju varijantu za prolećnu obradu. A imam rusa od 80KS.

Zemlja nije teška ovde, moj rus vuče 3brazdne plugove, ali ume biti kratak rok za izvesti sve operacije.

Ono, prvo puno mokro, a onda brzo suši i troši vlagu...

Treba u što kraćem vremenu spremiti i posejati u proleće.
 
RD je ne nad jebiva masina, jer ce raditi kada ni jedan drugi prikljucak ne moze, ali nije svemoguca. Ne vidim svrhu koristiti je u prolece na parcelama koje su orane u jesen i gde bi setvospremac u jednom prohodu odradio posao. To je tracenje vremena i goriva, osim u slucaju ako se uredjuje travno oranje. Tada pored toga sto odradi pripremu svo korenje ostavlja na povrsini i tako ga unistava. Ko nema na RD parker valjak neka zaboravi na blatnjava zemljista.
 
RD je ne nad jebiva masina, jer ce raditi kada ni jedan drugi prikljucak ne moze, ali nije svemoguca. Ne vidim svrhu koristiti je u prolece na parcelama koje su orane u jesen i gde bi setvospremac u jednom prohodu odradio posao. To je tracenje vremena i goriva, osim u slucaju ako se uredjuje travno oranje. Tada pored toga sto odradi pripremu svo korenje ostavlja na povrsini i tako ga unistava. Ko nema na RD parker valjak neka zaboravi na blatnjava zemljista.

Pa ima u proljeće rotodrljača i te kakvog smisla ako je na nju okačena sijačica. Bilo žitna, bilo kukuruzna. Sama RD ima najmanje smisla od svega jer radi predsjetvenu pripremu i šteta je (ako se ima sposoban traktor) ne nositi odmah i sijačicu na rotodrljači. Kod sjetvospremača je jedan prohod sjetvospremačem, jedan sijačicom, što kod RD nije slučaj.
 
Bobo tacno je gore sto si rekao, ali ja sam pisao za RD kao zasebnu masinu sto je kod vecine slucaj.
 
Bradonja ,tanjirača ili gruber da se napravi masa za RD optimalnije je gruber možeš dublje ,ja radim sojišta i suncokretišta sa tanjiračom i RD za strnine stim da soje preletim samo da ima mase za RD mada sam radio u sojište i direktno ali nije to to za nuždu ide.A suncokretište da usitnim žetvene ostatke i kada se osuše posle jedno mesec dana RD napravi haos.
 
Takvu kombinaciju ime moj kolega u sela. 3m rd I pneumataku nodet.
Na zimskom oranju predje lakom drljacom kako bi zatvorio brazdu i onda u jednom prohodu rd i pneumatska.
Ali na prolecnom oranju ne moze nista dobro da odradi.
 
U friško proljetno oranje ide bolje nego u išta, čak i kod mene na glinovitoj zemlji. jedino ako "gazda" ostavi oranje 5 dana da se spekne na suncu onda se mož slikat da imaš ne znam kakvu rotodrljaču.

Jedan ovdje je radio usluge jednog proljeća i jedan traktorist ore a on za njim sa RD i sijačicom. Gdje je loše poorano ne spušta sijačicu nego naj prije jedan prohod samo s RD "u grubo" i onda drugi trag ide i RD i sijačica i nema greške.
 
E manjeviću sad već tražiš dlaku u jajetu,ako nije sa Rd uspeo tek sa drugim oruđujem tek sa drugim oruđem nija imaao šta raditi.
Ja sam patio jedne godine,bacio veštak u ritu i potanjirao sve grudve ko pesnica taman za RD, ali ne lezi vraže nešto se smetnem odem drugim poslomi ostavim tako 3 dana na 27-30 c a košava samo brije kada sam otiša da radim ko šoder samo šetam grudve gore dole,zakačim plug poorem i posejem nagodinu soju.
Da se razumemo jedna dobra kiša i RD posle bi uradile posao samo nisam hteo čekati.
 
Tako i ja jedne godine zakasnio par dana i kad sam otišao na njivu da pripremim za setvu pšenice,ona kao šoder sa Drine.
 
Ja ove godine planiram ovako: RD ovih dana direktno u jesenje oranje cim moze da se udje i radi. Posle mi kolega seje pneumatskom sejalicom kukuruz, a ja idem lagano iza njega i valjam. Znaci za dva dana pripremljeno, posejano i povaljano a njive kao san. Nemam setvospremac a i za njega moram da ubodem pravi trenutak, i opet ne radi lepo niti ravna kao rd, pogotovo za moju laku mehanizaciju. A laku tanjiracu od 24 tanjira, koju sam skoro kupio, odmah sam je prodao jer ona nema nikakvog smisla bez obzira o kom oranju pricamo, i o kakvoj god pripremi se radi.
 
Nazad
Vrh