Roto- drljača

Nemoj sam da te zavara tip zemlje , samo je plug lakše vući u lakšoj zemlji a priključci za pripremu uglavnom bude suprotno . Imam i te kako ti kažeš "prahulje" i crne zemlje i teške glinaste i tamo gdje je lakše orati nije lakše vući rd.
 
Posto sam u potraznji za roto-drljacom do sjetve kukurza svaki savjet bi dobro dosao. Da li uzeti 2.5m http://www.olx.ba/artikal/19497596/roto-brnaca/ ili 3m http://www.olx.ba/artikal/19221916/roto-drljaca-3-m-lely/. Nosice je Massey Ferguson 80ks i John Deere 70ks. U opticaj najvjerovatnije dolazi Lely, posto sam cuo da nisu dosta teske za pogoniti, ili uzeti neku drugu marku? Zemlja je praulja, traktor od 80ks vozi plug 3x14, 3x16.. :ppozdrav:
Zemljace ja sa 80 ks tjeram 3m,kolega sa landini-em 7550-neki kazu 75 neki 70ks isto tjera 3m, lely rd su najlakse za pogonit,kupuj od 3m i neces se pokajat,jer na svakom drugom prolazu se nakupi 1m,sto je kod mene na mojoj duzini parcele 1000m2
 
Ja radim sa Falc (Maschio) od 2.5 sa rešetkastim valjkom i noževima, moja ima 12 rotora sa po da noža a 2.5m obično imaju 10 rotora sa po dva noža a pogoni je Zetor 7045 koji ima 65 ili 70KS i nije mu posebno teško, idem četvrtom sporom i 10cm dubine što je sasvim dovoljno za kukuruz ili pšenicu a nije preteška ni za nositi jer po katalogu ima oko 1000-1100kg. Prvi susjed je imao Massey Ferguson 3060 (80KS) i Krone RD od 3m sa trokutastim noževoma/klinima i paker valjkom ali neka najteža moguća verzija RD, mislim da je namijenjena za rad u zemlji gdje ima kamena, to je masivno nevjerovatno. Bila mu je poteška za pogoniti a i za nositi dok nije stavio tegove. Sad ima Fendt 309LSA (86KS) i lakše mu je raditi dosta ali je ipak van svake mjere teška, traktor se ljulja kao pijan kad je nosi a naprijed ima 300kg tegova. U mom kraju samo on ima RD od 3m, ima jakih traktora ali putevi nam nisu za tako široke priključke, jako je teško odnijeti nešto do parcele zbog medja, ograda i drveća koje ljudi gaje uz put.
 
Dva sela od mene covjek s John Deere-om od 70ks vozi RD od 3m.. Kad mi je covjek dovezao prosle godine John Deere iz Svicarske (70ks) s njim je bila RD od tri metra koju je nosi John Deere.. Sad ne znam vise nista...
 
Koliko duboko ides sa 3 m i koliko brzo?
7-8 km/h mozda cak i malo brze,u svjezem jezenskom oranju koje je prilicno vlazno,dovoljno duboko da se fiat solac od 50 ks ukopa i zapadne te ga moram izvlaciti,nije lafina niti sam od tih koji ovdje pricaju o radu sa rd a nisu je ni vidjeli.Nisi puno daleko od mene ja sam iz Tuzle,ako si zainteresovan vrlo rado cu te ugostiti u proljece i pokazati ti kako ide drljanje u friskom oranju ali i u jesenskom.Dubina nikad nije bila manja od 10cm,ali uglavnom to je 15cm,sto mi i predstavlja najveci problem koji je pogotovu bio izrazen ove godine,previse fino sam pripremio zemljiste za kukuruz,sijao sam na 7cm dubine i onda povaljao,sjeme je otislo duboko i imao sam za posljedicu kasniej nicanje.
 
Pa koji klinac burlaš 15 cm u dubinu? Za kukuruz max 7 a za pšenicu malo dublje i kako je moglo otići zno dublje ako si ga posijao na 7cm?? Kad se propremi dublje jedino su dublji traktorski tragovi po njivi što isto nije dobro a zrno ide na zadatu tj podešenu dubinu.
 
Najzad sam kupio jednu Amazon 3m.

- - - - - - - - - -

Najzad sam kupio jednu Amazone 3m.
2qjewd0.jpg
21afqq9.jpg
 
Pa koji klinac burlaš 15 cm u dubinu? Za kukuruz max 7 a za pšenicu malo dublje i kako je moglo otići zno dublje ako si ga posijao na 7cm?? Kad se propremi dublje jedino su dublji traktorski tragovi po njivi što isto nije dobro a zrno ide na zadatu tj podešenu dubinu.
a jbg sta cu kad volim da burgijam duboko ;), Vec sam napisao ali nije problem da ponovim,previse fino i preduboko sam pripremio zemlju,sijao sam na 7cm a s obzirom da je sijac izuzetno masivan i tezak,sjeme je sigurno bilo na 7-8 cm dubine,onda sam valjao kukuruz i zbog tezine valjka i te fine pripreme valjak je potisnuo sjeme jos dublje na nekih 10cm.
 
Kolega angel mi ovde diskutuje o ozbiljnim stvarima. Ja bi vas zamolio da ne koristite ovaj forum za vašu zabavu. Nego ako imate nešto ozbiljno i pametno da kazete.
 
Može i na 1000 obtaja i na 54o samo nemojte kao moj kolega uštekao na 1000 a zupčanici brzi tj. za 540 pa je razgulio u njivi.radio tako 3 do 4 sata i sve ležajeve satro.Zupčanici koji se prebacuju kad je na 1000 obrtaja usporavaju rotodrljaću da ne razguli diferencijal.
 
Kolega angel mi ovde diskutuje o ozbiljnim stvarima. Ja bi vas zamolio da ne koristite ovaj forum za vašu zabavu. Nego ako imate nešto ozbiljno i pametno da kazete.
a sta vi to vidite ovdje neozbiljno i glupo osiim prve recenice, kao da vi nikada niste rekli-napisali nesto saljivo prilikom jedne ozbiljne konverzacije. Izvinjavam se ako sam narusio ovu ozbiljnu atmosferu i time povrijedio vase duhovno stanje.
 
Koju smatras velikom? Jel ima drugaciji prenos ili je napravljena na 540 pa ko hoce 1000 samo tera dok se neraspadne?
vjerovatno misli na rd veceg radnog zahvata,a i novije proizvodnje,veoma cesto se moze vidjeti kako na reduktoru-getribi ima polugica kojom mijenjas brzinu rada radnih tijela pa tako npr ima 540-750-1060 obrtaja/min dok traktor odnosno izlazno kardansko vratilo(PTO) radi na 540 o/min.
 
Nazad
Vrh