Roto- drljača

Koja je širina i dali znaš koliko je teška bez lifta, inače mislim da nema bolje od Maschia!
Baš izgleda moćno.
 
I te kako ima bolje od maschia... Samo je maschio kod nas najzastupljeniji pa su ljudi na njega navikli a dobro radi radnju. Amazone, lemken, rabewerk... NEPODERIVI strojevi ali za HR zemlju nema potrebe tako robusne (citaj: PRESKUPE) strojeve uzimati, osim mozda u posavini gdje je lakse orati put nego njivu...
 
Koja je širina i dali znaš koliko je teška bez lifta, inače mislim da nema bolje od Maschia!
Baš izgleda moćno.

širina im je 3 metra zbog sijačice, težina 1178 sa cijevastim valjkom a ove su 1400 zbog packer valjka, hidrolift je 500 kg kao što je bobo napisao ima ih boljih ali su i duplo skuplje (neke i više nego duplo).
 
Mislim da ti i od 2.5m ne bi bila velika,ako bas nisu neki ekstremni uslovi za rad.
https://www.youtube.com/watch?v=qv6N89P4PWw

Kolega... Direkt u brazdu ako ide RD ona ne ide na dubinu sjetve jer iza nje ostaju "rupe" od oranja ako brazda nije poravnata na neki nacin i zato mora dublje da se sve zaravna kako treba. Direkt u brazdu sa 110ks i reduktorom na kardanu (ne kao na 558 direktni) imam nekad posla da traktor i te kako osjeti RD od 2.5m... Preko 2m za 60ks ni u kojem slucaju posto svi znamo da nikad ne budu idealni uvjeti za rad. Ako i budu idealni radit ce bez pol muke i "brzinu vise" a ako budu losi uvjeti za rad, dok se drugi pate s tanjuracama, malko sporije al RD odradi jaako dobar posao. 2.5m i 60ks u speknutoj proljetnoj brazdi nema sto traziti, dokazano vise puta kod komsija u njivama.

Isao sam pripremati proljetno oranje pred samu sjetvu kukuruza, optimalni rokovi vec prosli. Isao komsija da tanjura, nije napravio nista, buse mu se zaglavljivale izmedju tanjura. Pala je neka kisa a on tek treci dan isao da ponovno potanjura, isti klinac... Nakon par dana opet kisa padne i sjeti se mene zvati tek 4. dan... RD je odskakala od njive u zrak koliko je tvrdo bilo. Isao sam dvaput tragom 2. sporom brzinom i traktor je imao sta raditi ali je i napravio posao i kukuruz je posijan u malo kasnijem roku zbog komsijinog okljevanje. Da je odmah zvao, je bih isao isti ili drugi dan poslije kise i napravio "prpu" od zemlje...

Za RD je uvijek dobro imati viska snage jer to nikako nije naivan stroj za pogoniti. Za 60ks ipak prije preporucam rototiler koji je kud i kamo lakse pogoniti, manje pokretnih djelova i jednostavnije odrzavanje ali i skuplji u startu. Radio sam jednako speknutu zemlju prije 3 godine rototilerom 2.5m i brena ga nije ni osjetila, samo ide i ide.
 
koju sirinu rotodrljace moze pogonit 560 sa direktnim kardanom, tj u onoj kucici nema nikakvih zubcanika samo direkt osovina? zemlja je teska u mom kraju.
 
Koliko je traktor sirok i to 2. sporom a ako je bas teska ici ce i 1. sporom... Pricam za direkt u brazdu u jesen. U tanjuranu zemlju ide osjetno lakse posto se moze plice raditi ili na proljece jesensko izmrzlo oranje. Direktna priprema (za sto je RD i zamisljena bas i nije naivna stvar. 100ks fino osjeti 2.5m RD

Da imas reduktor na kardanu bilo bi mu lakse terati al bi morao biti gas kao i kod mene, na 2000 okretaja ;)

Svakako za manje traktore preporucam rototiler. Po meni (za moje podneblje) bolji prikljucak od RD ali i skuplji...
 
Ja sam kupio proletos ovu RD. za Masliju. Razocarao sam se u ovaj paker valjak pa bi mozda i menjao za obicni.
5oi1z8.jpg
1tofg9.jpg
 
koju sirinu rotodrljace moze pogonit 560 sa direktnim kardanom, tj u onoj kucici nema nikakvih zubcanika samo direkt osovina? zemlja je teska u mom kraju.
Po prici kolege Dragan82 iz Svajcarsku, najbolje neku Lely od 2-2.5m jer se one najlakse vuku. On je i postavio snimak gde Zetor (mislim) 4711 vuce vec 2 godine Lely od 2.5m bez ikakvih problema.
 
Nabija teren.Mozes biciklom ici iza njega da nepropadnes.Bolje je spremala ona druga sa sipkama .
 
Spasoje hožeš da menjaš?Ta 4 šrafa sa leve i desne strane verovatno su od ležaja ,slikaj ako možeš to. Ja bi možda menjao šipkasti valjak ali ne bi da tumbam nosač .
I moj Mašio ima tako 4 šrafa,3 metra dužina valjka.
 
Paker je dobra stvar ali samo na jako suvoj zemlji, odlično je utaba i podrobi buse ako koja ostane. Ako medjutim ima bar malo vlage onda napravi beton. Komšija iz sela koji je prvi nabavio RD (Krone) imao je paker na njoj i skinuo ga je nakon prve sezone i stavio rešetkasti baš zbog rada u vlažnijim uslovima.
 
U mom kraju i siroj okolici ne priznaju RD ako na njoj nije paker valjak. Imao je kolega s resetkastm pa kad dodje u vlaznu zemlju valjak se zauni blatom i onda ti se ne ide kuci nego teras kako ide-ide. Kad treba izvuci to blato iz valjka tek tad krece sou program. Kaze od kako je uzeo RD s pakerom nema nikakvih problema, samo tera. I ja sam radio po blatu s mojom RD imam paker valjak ali lakse izvedbe. samo preleti preko blaza i ostavi poravnato. ne bih paker dao za resetkasti-cjevasti NIKAD.
 
Koliko je traktor sirok i to 2. sporom a ako je bas teska ici ce i 1. sporom... Pricam za direkt u brazdu u jesen. U tanjuranu zemlju ide osjetno lakse posto se moze plice raditi ili na proljece jesensko izmrzlo oranje. Direktna priprema (za sto je RD i zamisljena bas i nije naivna stvar. 100ks fino osjeti 2.5m RD

Da imas reduktor na kardanu bilo bi mu lakse terati al bi morao biti gas kao i kod mene, na 2000 okretaja ;)

Svakako za manje traktore preporucam rototiler. Po meni (za moje podneblje) bolji prikljucak od RD ali i skuplji...
kod nas se uvijek ore u jesen a sprema u proljece. ako tako ne radis nisi domacin :haha: u razmaku od 700 metara od parcele do parcele tezina i kvaliteta zemljista drastino se mijenja. ovogodisnje oranje zbog poplava je bilo za izluditi 2 sporom sam radio parcelu citav boziji dan. i tad sam odlucio da kupim rotodrljacu ali se bojim da traktor ne spalim i da ne bacim pare na prikljucak koji ne mogu da gonim. kolega radi sa zetorom 5245 i RD od 2.5m i gas je u podu, oblak dima iza njega, radi njivu preko strane ako me razumijete sta pisem. ukratko muke traktoru. pa me to najvise brine.
 
Nazad
Vrh