Romanovske ovce

pozdrav svim starim a i novim na forumu pratim sto se pise zadnjih dana pa evo i ja da se ukljucim do sada sam imao travnicku pramenku a razmisljam da probam sa romanovskom nisam znao o njoj nista nesto sam kroz vase komentare saznao a i slike dobro dojdu posto se prvi put susrecem sa romanovskom pa ako ima jos neko slika cisto krvnih ovnova da bih mogao uporedit jer imam ponudu da kupim kako kazu vlasnici cistokrvne ovnove sa i bez papira i ako neko zna da mi odgovori kada bih ubacio ovna romanovske u moje travnicke pramenke kakvu bih jagnjad dobio i kakvu razliku bih imao do sada je ovan bio iste rase hvala
 
pozdrav svim starim a i novim na forumu pratim sto se pise zadnjih dana pa evo i ja da se ukljucim do sada sam imao travnicku pramenku a razmisljam da probam sa romanovskom nisam znao o njoj nista nesto sam kroz vase komentare saznao a i slike dobro dojdu posto se prvi put susrecem sa romanovskom pa ako ima jos neko slika cisto krvnih ovnova da bih mogao uporedit jer imam ponudu da kupim kako kazu vlasnici cistokrvne ovnove sa i bez papira i ako neko zna da mi odgovori kada bih ubacio ovna romanovske u moje travnicke pramenke kakvu bih jagnjad dobio i kakvu razliku bih imao do sada je ovan bio iste rase hvala
. Dobićeš dosta sitniju jagnjad. Odaberi trećinu najboljih ovaca iz stada te upari sa romanovcem. Ženske ostavi za priplod. Podićičeš plodnos za 50% minimum. Ako ti se svidi ti nastavi.
 
pozdrav svim starim a i novim na forumu pratim sto se pise zadnjih dana pa evo i ja da se ukljucim do sada sam imao travnicku pramenku a razmisljam da probam sa romanovskom nisam znao o njoj nista nesto sam kroz vase komentare saznao a i slike dobro dojdu posto se prvi put susrecem sa romanovskom pa ako ima jos neko slika cisto krvnih ovnova da bih mogao uporedit jer imam ponudu da kupim kako kazu vlasnici cistokrvne ovnove sa i bez papira i ako neko zna da mi odgovori kada bih ubacio ovna romanovske u moje travnicke pramenke kakvu bih jagnjad dobio i kakvu razliku bih imao do sada je ovan bio iste rase hvala
Najbolje je kolega da prvo procitas celu ovu temu posle toga ces vec znati sta ti je ciniti .
Mislim da je najbolje da uparis tvoje ovce sa romanovskim mesancem terminalne rase , dobices cerke zavidne tezine. Na Internetu njih zovu masine za jagnjenje.Moje iskustvo sa Nemackim mesnatim merinom su odlicna.Pa kolega puno srece u radu i ucenju!
 
hvala na savjetu ,imam ponudu da kupim romanovskog ovna koji je iz dvojki ostavljen otac i majka njegovi imaju rodovnike ili da trazim koji je iz trojki ili cetvorki
 
Kada sam bio kod Velimira koji je kod nas vrlo cenjen odgajivač romanovske rekao mi je da mu se dešavalo da od jedinčadi kad ostavi budu vrlo plodne majke a od dvojki i trojki budu slabe. Plodnost zavisi od više faktora a rodovnik tebi ništa ne znači jer ne gajiš u čistoj sorti. Gledaj grlo kakvo je ako ti se ono svidi uzimaj.
 
hvala d za rodovnik uredu ali moze i da mi kaze kako on hoce za ovna dali jedince ili nesto drugo ako je dobar kako kazete na oko koliko gk jedan od 9 mjeseci bih trebao imati
 
za plodnost znace vise faktora,roditelji,genetika,kondicija samog priplodnog grla,selekcija,doduse je ovo pravilo kod svih rasa,ishrana igra veliki deo uloge na plodnost isto
 
zdravo svima procitao sam prvih 5-6 stranica i poslednih 20.procitao sam da kad se odbije jagnjadi ovca posle 2 dana ako se ne muze nema mleko.ovako da pitam,koliko vreme jagnje sisa koliko meseci-dana.i dali ovca moze da ulazi u pripust i bilo koja godisnja doba? po koliko meseci od jagnjene pustate ovnovi?posto ovde pise da moze da se jagnji 3 puta u 2 godine.interesuje me so dobra ishrana koliko procenta se jagnje 3 puta u 2 godina?hvala unapred pozdrav od Makedonija
 
@Dejan odlicni su,ali sto rece entuzijasta ova ovca je bas sitna,nek su korisni. :ppozdrav:
@milanco_mk
Jagnje sisa od 2 do 3 meseca sve zavisi od odgajivaca,romanovska ovca se moze mrkati u bilo kojem godisnjem dobu i svaka se jagnji 3 puta u dve godine.Sto se tice ovna sve zavisi u kakvoj je kondiciji ovca ako je u dobroj moze odmah nakon odlucivanja a ako nije onda joj malo poboljsati ishranu neko vreme pa tek onda pustiti ovna.
 
Jutros se ojagnjili! Ovca stara godinu dana, prvo jagnjenje.
Dejane hvala za fotografije. Da li neko misli na Forumu da je prerano napravljen pripust?

---------- Poruka napisana u 07:25 ---------- Prethodna poruka je at 07:22 ----------

Sika kolega iz moga iskustva Romanovi se jagnje 3 puta za 14 meseci. Normalno flushing 2 nedelje pre i tri nedelje posle.
 
Verovatno je se parila slobodno tj bila u ovcama zajedno sa ovnom, ja moje sklanjam od ovna dok malo porastu tj bar da imaju 35 kg za prvi pripust
 
Kolega milanco
Romanovske ovce se jagnje posle 140dana. Za mesec i po pocinje odlucivanje vrlo lose seno ovca odlicni koncentrat za jagnjad.Pripust posle 2 nedelje za to vreme flushing 2kg odlicnog sena 600gr kukuruza 50 gr DKF posle tri nedelje od pripusta moze se vratiti na standardan obrok.
 
Salemilo,pa jel' to znaci da za 28 meseci ima 6 jagnjenja,ako se tako racuna?:)Drug,malo to drugacije ide,jer ne racunas trajanje prvog graviditeta,navodis 3jagnjenja a racunas 2graviditeta,to je zabluda!:)
 
krivo si izračunal dejan 26...8 x 3 = 24 mj tj. dvije godine

---------- Poruka napisana u 12:25 ---------- Prethodna poruka je at 12:24 ----------

znači tri janjeja u dvije godine
 
Draga koleginice nisam ja krivo izracunao,vec je kolega Salemilo rekao da Romanovov u praksi ima 3jagnjenja za 14 meseci,sto je samo privid jer ne racuna prvih 5 meseci graviditeta vec samo prvo jagnjenje!

---------- Poruka napisana u 11:08 ---------- Prethodna poruka je at 11:06 ----------

Tako da ta ovca tom logikom bi imala 6 jagnjenja za 28 meseci,sto je apsolutno nemoguce!To sto vi kazete to je ok,jer kod policiklicnik je ciklus jagnjenja oko 8mes+-20ak dana ako je sve kako treba.
 
Kolega milanco
Romanovske ovce se jagnje posle 140dana. Za mesec i po pocinje odlucivanje vrlo lose seno ovca odlicni koncentrat za jagnjad.Pripust posle 2 nedelje za to vreme flushing 2kg odlicnog sena 600gr kukuruza 50 gr DKF posle tri nedelje od pripusta moze se vratiti na standardan obrok.
. Prvo ovci treba od 28 do 35 dana da joj se materica vrati u normalno stanje posle jagnjenja. Znači da u idealnim uslovima ciklus jagnjenja nemože biti kraći od 6meseci. Odkud ishrana kukuruzom? Najbolje je hraniti mešavinom ovsa i kukuruza. Brundalo je govorio da je dobra raž. 50 gr DKF? Možda si mislio na premiks a njega ide od 15 do 30gr dnevno po grlu. Ili min vit lizalice po volji. Dejan je dobro računao. Vidim da je MEDOLINA tu pa da čujemo kako to ide kod nje.
 
Nazad
Vrh