Rolo balirka.

Ja imam CLLAS sa valjcima i nije nesto,kad je napeceno nemoze da balira jer bala stane i nemozes da je vezes.Letos sam probao KRONE Kombi pak 1250 sa fiksnom komorom oko 1 popodne balira slamu samo tako,pored ide Vikon na kaise jedno 4 puta sporije ali ide a ja stojim..................
 
covjek je pitao kais ili valjak nije pominjao letvu lanac
I ja kad sam kupovao presu nisam pitao za letvu i lanac nego kais ili valjak pa sad vidim da sam pogresio puno.........................

- - - - - - - - - -

Ne radi se o dimenzijama već o podjednakoj sabijenosti. Rolo-prese sa varijabilnom komorom podjednako sabijaju masu od početka do kraja.

Radi se i o dimenzijama i o podjednakoj sabijenosti.Varijabilna komora moze i jedno i drugo a fiksna nemoze.
Mada Krone sa fiksnom komorom bolje sabije bale nego mnoge varijabilne prese na kaise ili valjke...........

Varijabilna na kaise


 
Prvo se treba razgraniciti koje se prese porede nove ili stare,koja njim je osnovna namena i sta se ocekuje od nje i sta se planira sa njom raditi.Da bi se moglo reci da je neka bolja.
 
E moj Igore pa nama je najbitnije da je jeftina u startu pa se posle uklapamo kako znamo i umemo.Zato nam i ide tako.
Danas bio kod poznanika i prinudno kolje jedno june. Malo pričamo i kaže planira da uzme presu.Ja mu kažem uzmi RB a on me gleda bledo i kaže ne mogu treba mi i utovarivač.
Ja kažem ali ne treba ti nom-stop radna snaga.Samo je odmahnuo rukom i dobacio nismo mi tako naučili.Došlo mi da skočim u šanac od muke.
Kod nas u selu trenutno nema ni jedna rol balirka!!!
 
Pa to nazalost kod nas jeste tako,sto svako gleda prvi put da kupi neku sto jeftiniju ali da odradi posao sto bezbolnije a vremenom ako se uspe zameniti boljom super,steta sto smo takav narod da se ne moze udruziti par njih pa da uzme jednu novu i da su svi mirni i zadovoljni,jer kod novih su nijanse uglavnom u pitanju,dok kod starijih presa puno igra ulogu marka i model,npr.neke na kaise nista ne valjaju i ljudi se napatili a neke su i dobre.
Za kvarove se ne brini tu je forum,svako ima neko svoje dobro ili lose iskustvo,i kolko sam ja primetio uglavnom su ljudi dobri i hoce da pomognu jedni drugima.Mada nema tu neki posebni kvarova dosta su to jednostavne masine i lake za odrzavanje.Ko god je mene nesto pitao ja sam se trudio da pomognem kolko znam i kolko sam naucio kroz rad sa njima.
Za simpu sam cuo ali moje je misljenje ipak te slabije firme nemaju dobar nivo kvaliteta materijala,no mozda i gresim nisam radio sa njima ne mogu reci konkretno ali naravno mogu imati misljenje koje ne mora na kraju krajeva biti ispravno. Polovna presa najeftinija i najbolja varijanta gde neces sigurno pogresiti je welger rp 150 od 3500-4000e kaisi nisu iz jednog nego iz 5 kraci komada,mozes od traka za one gumene elevatore sam seci i praviti jer ti treba duzina 2.-2.5m samo se ravuce traka na vise slojeva,spojnica je na srafove kupis na vasaru za 150 din kilnere za gumu da mozes rupu napraviti,mazes lance i nema problema.Sve ostalo je vec i skuplje,e sad pitanje je samo sta covek zeli,i kolko planira da izdvoji za presu.
A sto se utovarivaca tice,to isto nije problem svako ko ima zadnji utovarivac za djubar moze sa njim da radi,nece dizati na drugi red na prikolicu,ali u dvoristu ce dici na 2-1,mozes sve sam odraditi,ne treba ti niko,i od nikog ne zavisis.
evo par simpa presa u inostranstvu:
http://www.agriaffaires.co.uk/used/round-baler/2347514/Sipma-Z-279/1.html
http://www.agriaffaires.co.uk/used/round-baler/2166833/sipma-classic.html
http://www.agriaffaires.co.uk/used/round-baler/2085253/sipma-z-569-1-farma.html
ova je nova cena je dosta primamljiva,a dosta su je dobro izdizajnirali bar ovako spolja na prvi pogled.
http://www.agriaffaires.co.uk/used/round-baler/1991062/sipma-z599.html
treba je jos malo ustelovati,ali mislim da je u redu,samo je sad pitanje kapacitet,ali s obzirom na cenu i ako uzmemo u ozir da nova slicna presa kosta od 35hilj pa na vise,nije lose razmisliti i o ovakvom opciji.
Od druge polovine snimka se vidi malo detalja,prosto mi sad dodje da prodam welger i kupim novu simpu :haha:
 
Poslednja izmena:
Za baliranje sjenaže je najbolji sistem na valjke, nema boljeg za tu vrstu baliranja.
Za suho sijeno i slamu jedini sistem s kojim se da balirati tokom cijelog dana za največih vručina je letva-lanac.
Sistem na kaiš je također dobar i za zeleno i za suho, ali čujem od ljudi da se u zelenom znaju rasvuči i preokrenuti kaiševi i tu nastaje problem.

Svako mora odlučiti za šta mu najviše balirka treba.
Ja osobno da kupujem bila bi to fiksna komora s sistemom letva-lanac jer imam najviše za baliranje suhog, a nešto manje zelenog, a to bi ona odradila bez greške.
Krone sistem letva-lanac je koliko ja znam najlakši za pogon, nezahteva jak traktor što je jedna od prednosti te mašine!
 
Tako je bilo kod mene u selu kad smo mi uzeli rolo balirku prve godine nako gledali svi nije ovo nizasta tu ce se sijeno pokvariti posto smo prvenstveno sa rolo presom radili sjenazu, suvo jos nisam radio ove godine cu raditi, jeftinije dosta izadje raditi sa rolo presom em se ne patis fizicki vako sa ovom kockastom de nadji nekoga da tovari, pa oceli ko, pa daj mu jelo koje pivo ovako se brze uradi.
 
Kos nas jd prese nove generacije bez problema savladavaju suvu masu u bilo koje doba dana msl da je 582 ako se varam presa o kojoj pricam,e sad o lakoci teranja letve i lanca ili kaisa nebi da ulazim u raspravu,ali mislim da su kaisi najlaksi za pogon.
Evo malo listao oglase pa naleteh na jednu rp 12 sa valjcima sirok pik-ap,vezivanje u mrezu,dobro izgleda,no prosudite sami:
http://www.polovniautomobili.com/oglas2951721/welger_rp_12_s/

Jos jedna stvar kod presovanja jako suve slame sto sam ja primetio je da su vise napregnute bale,i normalno je jer suvo ma vecu zapreminu i dolazi do brzeg pucanja mreze(naravno i do kvaliteta mreze je deo) ali sigurno da nije svejedno ako je bala napregnuta ili kad je vaznija pa slepljena,sto dovodi do toga da mesto 2.5 kruga se mora ici na veci broj krugova mreze,a ona bas nije jeftina.
 
Sistem rada na valjke.....................
Ova tri valjka koja se pomraju jako lose se pokazala u suvoj slami,kad neveze moras rucno da izbacujes iz komore a bala nije nista bolje nabijena neko kod prese koja ima ta tri valjka fiksna.......

 
Ima logike da je u jako suvoj slami cak to i problem,jer zapravo kad je bas suvo i kad dodje do valjaka oni je smrve-prakticki gornji sloj slame do valjaka i onda ona ne moze da se vise okrece,a tu jos prije dolazi do sabijanja i mrvljenja,npr ja na rp 200 mogu raditi suvo ali ako cu nabijati onako bas bas balu zaustavice se i tacno se vidi da izmedju valjaka ide smrvljena slama,ali dobro je to sto maltene ne moras ni izaci iz traktora nego je izbacis i traktor malo razgura a presa pokupi opet i gotovo,smanji se stezanje i mora povecati broj krugova mreze da bude cvrsca bala i opet mogu terat,ali jeftinije je onda ne dirati mrezu nego presovati za vreme vlage,onda su ko beton bale,ili kad pokisne slama koji put i kas se osusi to je takodje vec drugacija situacija i dosta se lakse radi.
 
Nazad
Vrh