Ritanje krava pri muzi !

mlekarstvo je ubedljivo najtezi oblik stocarstva nazalost ne i najisplativiji
 
čitam sad vaša iskustva i zanima me šta radite sa tim kravama ja imam 3 koje se javljaju da se muzu a ostale su kao maze i ne samo krave nego i bikovi
 
Svaka se smiri samo strpljenja i mora se znati "tko konje goni a tko kola vuce"a takodjer svako iskustvo dobro dodje i savijet naravno.
 
Zoran Kostović je napisao(la):
Nećeš se ti leba od njih najesti ako se tako ponašaju.Koje su ti rase te veštice?
Ovako sest simentalke , dve crveni holstajn i cetri crni holstaj ! Ove crvene su stvarno odlicne nemam zamerke od simentalki dve su strasne i od crnog holstajna mi je jedna djavo ne mogu da je pomuzem a imam najmanje 35 litra vezujemo joj stalno noge ! Ove ostale se normalno ritaju nista opasno po zivot !!!
 
Nicyolas je napisao(la):
Zoran Kostović je napisao(la):
Nećeš se ti leba od njih najesti ako se tako ponašaju.Koje su ti rase te veštice?
Ovako sest simentalke , dve crveni holstajn i cetri crni holstaj ! Ove crvene su stvarno odlicne nemam zamerke od simentalki dve su strasne i od crnog holstajna mi je jedna djavo ne mogu da je pomuzem a imam najmanje 35 litra vezujemo joj stalno noge ! Ove ostale se normalno ritaju nista opasno po zivot !!!

Citao sam tvoje postove i moram da priznam da razumem tvoje muke. To se desava svakom ko se bavi proizvodnjom mleka, medjutim mene samo cudi da imas tako veliki broj krava koje se ne daju musti. To sto se neka krava rita ne zavisi od rase. Ja u poslednje vreme nisam imao problema, sto opet ne znaci da necu. Pripustili smo cetiri junice u novembru/decembru, pa cemo videti sta ce biti na leto kad se budu telile. A medju njima ima jedna koja je "luda" i inace, a mogu samo zamisliti sta ce raditi kad se bude muzla. Ja sam inace pristalica mirne metode dok moze, a kad mora onda - motka. I nijedna se nije ritala vise od dan, dva.
Inace sto se tice tvog problema, da li se ritaju i na muzilicu i kada pokusas rucno da muzes?
 
Pa kad ih pripremam za muzu onako malo , muzilicu hoce da skinu zadnjim nogama i pomeraju se ali te sve sto sam nabrojao vecinom su to prvotelke i jedna krava ta crna holstaj steta da se da na klanicu ima stvarno puno mleka .
Post je spojen: [time]1264456604[/time]
_________________________________________________
A ne razumem meni se samo tri krave strahovito ritaju a imam 12 nije to puno jedan u blizini mene vezuje maltene svakoj noge na muzi !!!
 
Nicyolas je napisao(la):
Pa kad ih pripremam za muzu onako malo , muzilicu hoce da skinu zadnjim nogama i pomeraju se ali te sve sto sam nabrojao vecinom su to prvotelke i jedna krava ta crna holstaj steta da se da na klanicu ima stvarno puno mleka .

A sta mislis, da ih mozda ne iritira previsok pritisak u aparatu za muzu? Ili su im vimena jos uvek natekla... Dajes li junicama posle teljenja nesto da splasne otok vimena?
 
Pa trenutno ne ali davao sam ova junica koje se mnogo ritala danas je bila u u staroj stali sam pustena posle sam je doveo u stalu vezao i pomuzao jeste da se ritala ali manje nego juce i prekljuce !
Pa maksimalno je 10 ja muzem na 7 ili 8 neke se tesko muzu pa povecam !!!
 
Pa da ! Moram da se odjavim da vidim da li moja zena uspeva da pomuze cetiri krave trebali joj pomoc !!
Post je spojen: [time]1264460142[/time]
_________________________________________________
Evo cim ja nisam tu odma se rita !Zao me da je dam na klaznicu ali ljudi daju takve krave a ja ne mogu meni je krivo kad dajem bika ili neku matoru kravu a kamoli mladu kravu prvotelku !!!
 
Posto imas nesrecu da ti se toliko krava buni da nemas neke bakterije u stali koje im zezaju vime daj ti mleko na analiu moj jarane oce i zbog toga bit,pre 3 god rodjak su 2 htele ubit imal e bakteriju dok to nije ocistio nist nije vredelo,koajk je bakt neznam tacno zaboravio,al znam da unistava epitel vimena iznutra
Ako je dobra krava vredi se truditi da se smiri,ja letos junicu nisam hteo dat na klanje al nam j emesec daan krv popila,sad je sve manje vise ok,malo se buni na pranju vimena ak je voda hladna
:ppozdrav:
 
Pa jutros kad sam pomuzao samo se ritala ova zadnja sto se otelila ove nisu toliko ,ali ja mislim da se ritaju zato sto u mlade i ne znaju da treba da stoje mirno !
Post je spojen: [time]1264498850[/time]
_________________________________________________
Ja ne perem vime vodom nego tecnoscu OXY FOAM i prebrisem ubrusom i muzem !
 
Kod mene neki rastvor u vodu se sipa za pranje,pa ako je voda hladna bune se.
Ma smirit ce se samo strpljenja:):)
:ppozdrav:
 
Ma znam ja strpljenje sa jednu vec gubm jeste da se pet puta telila i otelila sve zenske i ima vise od 35l i sad je ostala ponovo steona u martu ce da se oteli po sesti put ali sa njom su iste muke kao sa one dve simentalke zajedno ali samo kad stavim apart poludim koliko se rita a posle prestane samo znaci kad stavim neki put moram da ga skinem pa da ga ponovo stavim ili joj lepo vezem noge ili je iudaram lepo da se smiri !
 
Imam i ja jednu koja se tako ponaša u prvim sekundama muže a onda sasvim normalno.Nisam to ni shvatao kao neki poseban problem jer sam se navikao.
 
Nazad
Vrh