Ribizla

Znaci kao Borovnica!!! Jer sam ja procitao na Vikipediji da spada u bobicasto voce! Pa mi nije bilo jasno kako Borovnica jagodasto a ribizla bobicasto???
 
imam oko sada 20ak ribizli. najvise crne, manje crvene i nesto ogrozda.razmnozava se veoma lako i meni je uspesnost bila 100 % i ako je vise bilo onako eksperimentalno. samo sam ih zabo u zemlju i sve do jedne su se primile. niti sam zalivao niti djubrio. apsolutno nista. poprscem ih samo u prolece sa bakrom i u maju sa nekakvim insekticidom i gotova stvar. radjaju kao lude pogotovu crna ribizla. ove godine planiram mozda jos jedno 50-ak ali samo crvene jer crnu niti berem niti ko jede jer joj je ukus nikakav.
 
Svaki od ovih lastara (grančica) skratio bih za trećinu i ništa dalje dirao ne bih. Ovu najbujniju treba pratiti i ostavljati one letoraste koji imaju najbolji porast/vigor. To bi bio brz odgovor iz opšte prakse dok se javi neko od kolega sa više iskustva sa ribizlom.
 
Hvala na odgovoru, bojim se da ih ne zeznem pa me zanimalo, u literaturi piše svugdje isto, a nema baš slika kako to napraviti.
 
Poslednja izmena od urednika:
Jesenas sam zasadio iz znatizelje jedan izdanak ribizle. Poterala je od proletos kao luda, ali izgleda da se "razbolela" :)
Sta je ovo na listovima i trebam li tretirati cime?
 
Pogledaj ima li udubljenja sa donje strane lista, ovakve izbočine su uglavnom posledice grinje a ima je na mnogim voćkama ovih dana. Evo preporuke za tretiranje:
Nisam primetio nikakva udubljenja sa donje strane lista. Bas me nervira, ribizla se odlicno primila, dooosta porasla i lepo olistala a sada ovo.....:sta:
 
Dowla,
оно су гриње. Код мене су се појавиле на црној рибизли, али у много мањем обиму. Од гриња се неће рибизла осушити, али може успорити раст. Питај некога стручног да ли дјелује на ове гриње сумпор. Сумпор служи и против пепелнице. Можеш купити неко средство које је како га стручњаци зову акарицид.
 
Sada je vec definitivno da je neki insekt u pitanju. Sa donje strane lista sada ima gomila zuckastih malih bubica (grinje, biljne vasi ili sta god) i neceg belog. Nisam uspeo uslikati sa mob jer je sitno. Da li je to grinja? Moze li se prskati sa onim za cvece protiv biljne vasi, to imam kuci jer zena prska ponekad cvece?

---------- Poruka napisana 16-05-12 u 09:24 ---------- Prethodna poruka je 14-05-12 at 12:21 ----------

Moze li mi neko pomoci odgovorom da li je u pitanju grinja ili lisna vas da bih se raspitao cime da tretiram? U pitanju su zuckaste bubice, sitne ali vidljive golim okom, jajastog oblika. Ima ih puno na svakom listu, sa zadnje strane lista. Takodje postoji i dosta nekih belicastih sitnih tackica, pretpostavljam da su jajasca.
 
Insekticidi za sobno cveće su uglavnom agresivni otrovi, to tih ne bi preporučio već uzmi u poljo. apoteci nešto od sredstava iz prethodnih postova, najverovatnije da su grinje. Lisne vaši su nešto veće i rađaju se žive, nema jajašaca.
 
Da li neko zna prodaje li neko iz okoline Pozege sadnice crne ribizle,naravno da su kvalitetne i po kojoj ceni.Moze odgovor i na pp.Unapred hvala
 
Nazad
Vrh