Rezidba šljiva u gustom zasadu

Odg: REZIDBA SLJIVA U GUSTOM ZASADU

Izvinjavam se ako ulecem u raspravu al htedoh da pitam zna li se koliko kruska daje kilograma po stablu od cetvrte godine(vitko vreteno) a koliko u punom rodu?
 
Odg: REZIDBA SLJIVA U GUSTOM ZASADU

Ironman naporan si, zaista. ::lose::

Dragojlo prijatelju, gdje to piše da je na č.najboljoj rod bio 30kg/stablu kad si se već dohvatio te slike najbolje? To je nemoguće postići. Vrati se i pročitaj razlog zašto sam tu sliku postavio.

O prinosima više neću diskutovati jer je prešlo na ubjeđivanje, a ne želim da svoju energiju i slobodno vrijeme trošim na to. I dalje stojim iza svojih riječi.

Nisam stručnjak za šljivu niti doktor da pišem knjige i nije mi namjera bila da se pokažem ovdje da sam stručnjak za šljivarstvo, što nisam ni blizu kako bi se to neki htjeli prikazati. Ja se bavim sasvim drugom strukom.

Ali dovoljno sam obrazovan da mi neko ne može soliti pamet o nekoj tzv. prednosti ekstenzivnog uzgoja, a pri tome gaziti sve što se tiče intenzivnog. Pa valjda je nauka napredovala u ovih zadnjih 100 godina i kroz mnoge studije i oglede pokazala i dokazala ponašanja sorti na različitim tipovima podloga i uzgojnih oblika. Na svakom pojedincu je da ih čita, proučava i usvaja ako im vjeruje.

Zadnji dio rečenice tvog zanjeg posta je odlično napisan "...jer ja znam da nista ne znam, a kad naucim onda vidim koliko ne znam..." U pravu si 100% i slažem se u potpunosti sa tobom.
Post je spojen: [time]четвртак, 17. фебруар 2011. 09:49:28 CST[/time]
_________________________________________________
@bane30, ne znam mnogo o kruški stoga ti ne mogu odgovoriti na to pitanje. Ali sam siguran da ovdje na forumu ima neko ko će ti pomoći. ::namigivanje::
 
Odg: REZIDBA SLJIVA U GUSTOM ZASADU

Vocaru
Posto sam ja otvorio pitanje prinosa kod cacanske najbolje a ti mi odgovorio da je on manji nego kod lepotice i rodne i dalje me interesuje koliki si imao prosecan prinos po stablu cacanske najbolje i da li je to slika rodne grane (u uglu) cacanske najbolje ili neke druge vrste?
Pozdrav Sava
 
Odg: REZIDBA SLJIVA U GUSTOM ZASADU

Prosjek najbolje mi je bio 12kg/stablu, tačnije 12,4 (da ne bude opet ista priča).
S tim, što mi je u prvoj godini pola sadnica č.najbolje izmrzlo (greška proizvođača sadnica), reklamirao sam, pa sam ih presadio novima naredne jeseni. Znači, izmješana mi je najbolja po starosti.

To "u uglu", misliš na moju avatar sliku lijevo?
 
Odg: REZIDBA SLJIVA U GUSTOM ZASADU

Vocar je napisao(la):
Ali dovoljno sam obrazovan da mi neko ne može soliti pamet o nekoj tzv. prednosti ekstenzivnog uzgoja, a pri tome gaziti sve što se tiče intenzivnog.

A razlika izmedju inenzivnog i ekstenzivnog uzgoja je u razmaku sadnje?
E moj vocaru.

bane30 je napisao(la):
zna li se koliko kruska daje kilograma po stablu od cetvrte godine(vitko vreteno) a koliko u punom rodu?

Petnaestak kilograma se smatra dobrim rodom.
Pricam o punom rodu.
Ali uvek se mora imati na umu da rod zavisi od mnogo faktora pa tako te konkretne cifre treba uzeti sa dosta rezerve.
Kada se npr radi o tom uzgojnom obliku (vitko vreteno) onda se podrazumeva da se radi o gustom sklopu a kod takvog nacina uzgoja se rod izrazava po jedinici povrsine jer je upravo to osnovni razlog gustoe sadnje, podizanje prinosa po jedinici povrsine. Po stablu se izracunava jednostavnom matematikom. Rod podeljen sa brojem stabala.
Posto se radi o vegetativnim krzljavim podlogama ( vitko vreteno) samo stablo ce biti krzljavo pa samim tim i kolicina roda na njemu ce relativno mala, ali ce zato kolicina po ha biti veca.
Kruska inace ima manji prinos od ostalog jabucastog voca i prinos od 15-20 tona po ha u punom rodu je dobar prinos.
 
Odg: REZIDBA SLJIVA U GUSTOM ZASADU

Vocar je napisao(la):
Ironman naporan si, zaista. ::lose::

Dragojlo prijatelju, gdje to piše da je na č.najboljoj rod bio 30kg/stablu kad si se već dohvatio te slike najbolje? To je nemoguće postići. Vrati se i pročitaj razlog zašto sam tu sliku postavio.

O prinosima više neću diskutovati jer je prešlo na ubjeđivanje, a ne želim da svoju energiju i slobodno vrijeme trošim na to. I dalje stojim iza svojih riječi.

Nisam stručnjak za šljivu niti doktor da pišem knjige i nije mi namjera bila da se pokažem ovdje da sam stručnjak za šljivarstvo, što nisam ni blizu kako bi se to neki htjeli prikazati. Ja se bavim sasvim drugom strukom.

Ali dovoljno sam obrazovan da mi neko ne može soliti pamet o nekoj tzv. prednosti ekstenzivnog uzgoja, a pri tome gaziti sve što se tiče intenzivnog. Pa valjda je nauka napredovala u ovih zadnjih 100 godina i kroz mnoge studije i oglede pokazala i dokazala ponašanja sorti na različitim tipovima podloga i uzgojnih oblika. Na svakom pojedincu je da ih čita, proučava i usvaja ako im vjeruje.

Zadnji dio rečenice tvog zanjeg posta je odlično napisan "...jer ja znam da nista ne znam, a kad naucim onda vidim koliko ne znam..." U pravu si 100% i slažem se u potpunosti sa tobom.
Post je spojen: [time]четвртак, 17. фебруар 2011. 09:49:28 CST[/time]
_________________________________________________
@bane30, ne znam mnogo o kruški stoga ti ne mogu odgovoriti na to pitanje. Ali sam siguran da ovdje na forumu ima neko ko će ti pomoći. ::namigivanje::
Gdje sam ja to pomenuo cacansku najbolju i rod od 30 kg/stablu, u postu ove teme:haha:
Post je spojen: [time]четвртак, 17. фебруар 2011. 00:58:52 CST[/time]
_________________________________________________
Vocar je napisao(la):
Ljepotice oko 30kg/stablu, rodne 25kg/stablo. Stenleja malo manje. A najbolje najmanji prosjek, mada sam bio oduševljen težinom njenog ploda, pa evo i slika č.najbolje:

Evo sta si ti sam napisao...
Post je spojen: [time]четвртак, 17. фебруар 2011. 08:00:22 CST[/time]
_________________________________________________
Vocar je napisao(la):
f9l202.jpg


2w2r1h5.jpg


2e5qwsw.jpg


Na svim slikama je Najbolja. Prva prikazuje ono čemu smo težili prve 3-4 godine pri formiranju vitkog vretena po preporuci savjetnika da se donje noseće grane ne diraju i dovode pod ugao pod 45 stepeni, međutim najbolja je skona bujnom rastu tih "uspravnih" grana do te mjere da narastu od 2-3 metra tokom godine, a pri stablu udebljaju i do 4-5cm. Poslije pri zimskoj rezidbi i zanavljanju novim granama prave se veliki rezovi do stabla, a rez na patrljak je isto neizvodivo - uslovno rečeno.

I ovo si ti napisao za sliku koju si okacio, za koju si rekao da sam se ja uhvatio...
Post je spojen: [time]четвртак, 17. фебруар 2011. 15:01:45 CST[/time]
_________________________________________________
bosanac_iz_bosne je napisao(la):
Ovdje mnogi gugluju
pokažite svoje voćnjake

i iskustva iz lične prakse.

Teorija je jedno,

a praksa je
praksa

Guglo ne guglo, nemoj prijatelju da se na forumu ovde lazemo, ovo iznad su price za malu decu za laku noc...
 
Odg: REZIDBA SLJIVA U GUSTOM ZASADU

Dragojlo je napisao(la):
f9l202.jpg

Ova krosnja da izdrzi teret 30kg, pa taman da se ekserima kucaju sljive za provodnicu ne moze...

Rečenicu koju si napisao odnosi se na tu sliku. Slika je Č.Najbolje. Kad sam pominjao prinose, gdje sam rekao da je to stablo podnijelo teret od 30kg opet ja tebe pitam?! A evo i šta sam rekao prije neki dan:

Vocar je napisao(la):
Ljepotice oko 30kg/stablu, rodne 25kg/stablo. Stenleja malo manje. A najbolje najmanji prosjek, mada sam bio oduševljen težinom njenog ploda.

Dakle?


Post je spojen: [time]1297952898[/time]
_________________________________________________
@Majstore Gera, optužuju me za neistine, a to već nije u redu :)
U mom kraju šljive rađaju kao blesave, a nisam ja kriv tome.
Post je spojen: [time]1297978328[/time]
_________________________________________________
@bosanac_iz_bosne
@ironman

Ako ga već pominjete šta to nedostaje Google-u?
 
Odg: REZIDBA SLJIVA U GUSTOM ZASADU

Nije majka karala sina sto se kockao, vec sto se vadio.
Znam ja da sam ti dosadan Vocaru, nisam mislio ni d ase javljam vise ali ovolike nelogicnosti bas ne mogu da ocutim.

Na zamerku da stablo sa slike ne moze da odrzi toliki rod kazes "nije to to stablo" a za tu sortu kazes "međutim najbolja je skona bujnom rastu" dakle stablo koje je rodilo 30 kg je manje bujno.
Pa kako onda to manje bujno izdrzava kad se slazes da ni ovo bujnije ne bi moglo?

Vocaru, nitri si prvi ni poslednji koji preuvelicava rod svog vocnjaka, mnogi to rade, samo treba imati mere u tome. Ne valja preterati i nevalja insistirati.

A gugl je rizican izvor informacija upravo zbog ovakvih stvari. Svako moze svasta da napise i da tvrdi kako je to istina i onda oni koji nemaju iskutsva poveruju.
 
Odg: REZIDBA SLJIVA U GUSTOM ZASADU

D ane odem u off i da ovde tri puta ne citiram iste slike, ja nisam ove nigdje pominjao najbolja, lepotica rodna i ls.. ja sam pisao globalno SLJIVA kao sljiva...

Ti si rekao 30kg/stablu lepotice, a na slici je stablo njabolje u 3-4 godini, ne znam mozda je stablo te lepotice 2-3 puta vece od ove na slici pa onda i mozemo pricati o tom rodu....

Da ne duzim dalje odosmo u off toliko od mene...

:ppozdrav:
 
Odg: REZIDBA SLJIVA U GUSTOM ZASADU

Vocar, da mislim na tu sliku u uglu koja je to vrsta ?
 
Odg: REZIDBA SLJIVA U GUSTOM ZASADU

@ironman @Dragojlo

Ako već citirate nečije riječi da bi ih prikazali u pogrešnom kontekstu onda morate biti tačni šta hoćete da kažete.

ironman je napisao(la):
Na zamerku da stablo sa slike ne moze da odrzi toliki rod kazes "nije to to stablo" a za tu sortu kazes "međutim najbolja je skona bujnom rastu" dakle stablo koje je rodilo 30 kg je manje bujno. Pa kako onda to manje bujno izdrzava kad se slazes da ni ovo bujnije ne bi moglo?

Gdje sam se ja to složio s tim ili rekao? Rekao sam da je dalo 12,4kg a ne da ne bi moglo više.

ironman je napisao(la):
A gugl je rizican izvor informacija upravo zbog ovakvih stvari. Svako moze svasta da napise i da tvrdi kako je to istina i onda oni koji nemaju iskutsva poveruju.

Ne treba biti lakovjeran, a pogotovo odlučiti se za neki veliki posao samo na osnovu pisanja na internetu.

Dragojlo je napisao(la):
D ane odem u off i da ovde tri puta ne citiram iste slike, ja nisam ove nigdje pominjao najbolja, lepotica rodna i ls.. ja sam pisao globalno SLJIVA kao sljiva...

Ali si u svom postu iznosio svoje mišljenje vezano za stablo na fotografiji, bez obzira što to nije ta sorta, niti stablo sa fotografije ima veze sa prinosom od 30kg.

Dragojlo je napisao(la):
Ti si rekao 30kg/stablu lepotice, a na slici je stablo njabolje u 3-4 godini, ne znam mozda je stablo te lepotice 2-3 puta vece od ove na slici pa onda i mozemo pricati o tom rodu....

Naravno da je drugačije ali nije mnogo veće.

Ne znam što ste se toliko nakačili na to. Ima mnogo interesantnijih tema o kojim bi smo mogli diskutovati a vezano za ovu temu "Rezidba šljiva u gustom zasadu". Tema je rezidba a ne prinos. Samo sam dvije fotografije postavio i toliko reakcije. U sezoni, kada budu aktuelne teme o prinosima, berbi i skladištenju diskutovaćemo o tome. Možemo onda pokazati svako svoj voćnjak pa komentarisati zajedno. Slažete li se da do tada ima razloga da se zapjeva, još malo pa evo proljeća! :cool: :bravo: :D Živjeli! :ppozdrav:


Post je spojen: [time]1297981244[/time]
_________________________________________________
@Sava53, ljepotica je na slici.
 
Odg: REZIDBA SLJIVA U GUSTOM ZASADU

Sava, pitaj ako te zanimaju još neke pojedinosti oko orezivanja. Ja sutra idem da orezujem svoj vocnjak :)
 
Odg: REZIDBA SLJIVA U GUSTOM ZASADU

Vocar, Srecan ti rad i cuejmo se !! :ppozdrav:
 
Odg: REZIDBA SLJIVA U GUSTOM ZASADU

Zašto neki rezači kad orezuju zasade u gustom sklopu u starijim godinama, ostavljaju na vrhu jednu dužu vertikalnu granu (od zadnjeg razgranjenja na samom vrhu - kraju provodnice)?
 
Odg: REZIDBA SLJIVA U GUSTOM ZASADU

Mozda za gazdu ako ne rodi kako treba :haha: :haha: :haha:
malo sale a sada nesto ozbiljno
na koliko si kratio prut sadnice ako si takve sadio i posle ovog iskustva koje imas sta mislis koliko bi trebalo da je najnize do zemlje prva bocna grana pricamo naravno o uzgojnom obliku vretenasti grm
 
Odg: REZIDBA SLJIVA U GUSTOM ZASADU

Nisam shvatio prvi dio pitanja ali ću pokušati odgovoriti. Ako mislis skraćivanje u prvoj godini nakon sadnje, to je bilo skraćivanje na 4-5 pupoljaka od zadnjeg razgranjenja, pošto sam bio sadio dvogodišnje sadnice sa već formiranim grančicama.

Ako misliš na završetak visine pri formiranju vitkog vretena, ona je oko 2,80m. Naravno, završetak visine bilo je skraćivanje provodnice na neko od boljih razgranjenja, tako da i visina nije svaka u bocu. Ali me interesuje zašto neko ostavlja samo jedan vertikalni ljetorast iznad toga završetka koji je dužine i do 1,5m. Razumjem ako ostavi tanju i manju granu, pa da je razvede kad krene vegetacija.

Prve bočne grane su mi na visini oko 60cm, pod uglom oko 45-60 stepeni i skraćene na potrebnu dužinu. Pršćem totalnim herbicidom travu ispod redova, pa je to još jedan od razloga te visine donjih grana i dužine.
 
Odg: REZIDBA SLJIVA U GUSTOM ZASADU

Imao sam manji plantažni voćnjak od nekih 800 jabuka, sistem palmeta kosih grana.Rezidbu je godinama radio vrhunski rezač sa Instituta u Čačku.Obično bi završio rezidbu jabuka za tri dana. Jedne godine je pristao da oreže nekih 300 šljiva sorte Stenlej u 7 - 8 godini i to je uradio za dva dana, ali ja uopšte nisam bio zadovoljan, zato što je rezao po istom sistemu, kao jabuku. Sledeće godine rezidbu su radili rezači sa PKB-a i to tako što nisu kratili bočne grane i situacija je bila mnogo bolja, grane su ,opterećene težinom roda, dobile mnogo otvoreniji ugao.
Lično smatram da nijedan završetak na bočnim granama ili na vodilici, duži od 30-40cm. nije dobar.
 
Nazad
Vrh