Recepti kulena, kobasice, švargle...

ma to je pravi majstor samo sto se ovde napalio kako @ljusa kaze zbog snimanja,svi mi znamo da tako mozes uraditi mozda 1 bravca ili ceo dan ali sutra nisi nizasta nego to je najbolji majstor koga znam ,pedantan siguran i sve odlicno uradi, samo kazes oces ljute kobasice ili ne, bio je nesto bolestan pa nije puno radio nego samo pomalo (a i nece da naplati koliko stvarno posao vredi)
 
Hoces da se kladimo da je sva 3 komada tako uradio ?? Moze on jos brze tj kasnije je jos brze radio kad se uslo u ekipu ko gde stoji i sta uzima dok on odsece. Ni posle rada nije ostao na veceri nego je odzurio kuci kaze ima jos fore da odradi kojeg tog dana,cigra od coveka.:osmeh:
Sto se tice zdravlja bio je bolestan pre 6g ili vise...
A sto se tice cene ja bih kao platisa trebao reci da je velika ali ne mogu to da kazem jer vodi i pomocnika sa sobom,sve te finese oni porade jos je dobrovoljno kulen usnirao,krmenadle isekao kaze da ne dangubi dok se mi zaj.... sa krvavicama.

---------- Poruka napisana u 00:36 ---------- Prethodna poruka je at 00:34 ----------

@Ljusha zivina je odlicna svakog proleca se uzima tura novih nosilja ima u Sidu covek drzi rasne pilice koji postanu prave koke nosilje,od kad njih imamo u dvoristu i kokosinjcu bude jaja za sve praznike,a i komsiluk. :osmeh:
 
verujem da je uradio tako sva 3 ali to bas nije normalno ni preporucljivo da se radi i zbog bezbednosti i zbog moguceg aljkavijeg posla inace za tog coveka samo reci hvale imam. svi majstori uglavnom vode pomocnika ili bude cak cela ekipa (4) a ovde su cak poceli da traze da im se i kuci dovozi u korpama a naplacuju jedan 2000 za bravca do 200kg a preko 3500 a drugi 2500 do 140 kg a za preko 200kg onda je 4500 i taj jos ne radi krvavice i svargle(mast normalno niko ni ne radi) pa se prosto zapitam jel oni kolju krme ili slona sa sve jurnjavom po africi :haha:
koliko rajko naplacuje? da ga angazujem na godinu ako nesto utovim
 
Vidi sto se tice rada i cene on moze da odradi sve od surenja,preko kulena,pranja creva i topljenja cvaraka znaci sve sam da radi,ali kod nas jok.Sve se radi timski bilo nas je 6 koji smo stalno bili tamo pri ruci + on i njegov pomocnik.Kad se kolje,suri tu smo svi timski,on vecinu posla obavi na remu i kad udjemo unutra on onda jos vise raspravi svinju tj delove,oni koji se ponistavaju njih baca nama da glabamo i odvajamo meso za kobaju-kulen-krvavice,mast babe tope i creva peru a on radi obradu sto ide u salamuru. Kad dodje materijal za kobasicu i kulen to si verovatno video kako soli i papri nenadjebiv je po tom pitanju.Cvarke ne sece i ne topi,ali isece onako lepo tanko snicle od buta,krmenadle i tako jos po nesto.
Ako hoces da ga angazujes za iducu godinu onda se najbolje sad najavi al bez zajebanci** jer smo i mi tako uradili.Sto ce tice cene ako spremis ekipu kao sto sam ja imao da ne mora sam da suri, creva da pere,odvaja mast od kozurice i sprema obarine...
 
Kod nas u principu niko ne zove mesara da mu radi kući,ako nosiš kod mesara cena je od 12-17 din po kili žive vage.+ kojekakve zajebancije.
Kod mene bude glavni mesar(ženin stric) njegov pomoćnik(šogor) dva leteća,nose meseo, seku čvarke,tope mast...(šogorov otac i ja) i jedan fizikalac za metlanje,loženje donesi-odnesi...(Jole ,moj radnik) Svi rade besplatno (Jole je plaćen).
Od 6 ujutro do 6 uveče 3 komada 120-130 i jedna krmača od 250 kg zaklani,sređeno meso isečeno sve i spakovano u zamrzivač, samleveno za kobasicu,istopljena mast,usoljeno meso.
Za sutra ostaje samo da se napravi kobasica i švargla.(to striktno radim sam)
Doručak oko 9,ručak u 14 h,ja perem sudove posle 6 kad gosti-radnici odu Jole sređuje avliju.
Napomena:
Žene su na poštedi samo kuvaju kafu,i peru tanjire posle obroka ako ima neka starija napravi krofne. Klanje,sređivanje,pranje,spremanje ručka radi gore navedena ekipa:osmeh:
 
Sto se tice jela nije kao pre kad je bio i rucak i vecera.
Sad na sastanku ujutro bude nesto lagano onako uz vrucu rakiju i presnu ko sta voli,izlazimo u dvoriste i kad zakoljemo onda ide dzigerica na pecenje tako da je pohovana dzigerica za dorucak,kasnije ja kao mladi domacin ispecem koju turu raznjica,jedno pola sata-sat stizu kiflice sa salom i onda taman pocne kulen i kobasica da se pravi pa i "probace" ispecemo u pljeskavicama onako domacinski velike. Tad vec bude sve uradjeno i vreme je za rucak-veceru koji bude oko 3 sata tu ide svinjokoljska corba(sa kockama mesa),sarma,kobasica sveza i krmenadle.To bi bilo to od prilike.
Ovako smo pekli 2 druga i ja svaki po zicu 2 put.
sol5dz.jpg

2eaj86t.jpg
 
N.A. nista lepse od mesa na otvorenoj vatri :osmeh: kad smo bili mali i trazili od oca da jedemo ( znaci kad majka nije bila tu ) otac nam izvadi iz cabra meso nabode na sljivove prutice i postavi nas svo troje oko vatre da sami pecemo , nikad sladje

---------- Poruka napisana u 16:40 ---------- Prethodna poruka je at 16:39 ----------

A za dezert nam namaze mast na hleb i poseceri odozgo ............ moj sin to nebi ni pogledao
 
Ovde je njeguški pršut oko 9-10e, star godinu dana.
Inače mi dok smo klali, nas trojica (otac zet i ja) smo sređivali dva komada oko 140-150kg od ujutru do uveče, samo je keva šnicle i meso za paprikaš i mlevenje sređivala, naravno sutra dan se kobasice rade, ali nema ništa lepše od obaretine uveče za večeru.
 
mislim oko 400 evra

---------- Poruka napisana u 19:59 ---------- Prethodna poruka je at 19:57 ----------

<a href="http://www.youtube.com/watch?v=D2YuAQjRnT4&feature=related" target="_blank">
a kako vam ovo izgleda
 
Poslednja izmena od urednika:
Nazad
Vrh