Recepti kulena, kobasice, švargle...

@miloica ako je problem sa delikatesi da se skupimo mi forumasi pa da to ocistimo i resimo te briga:osmeh:. Salu na stranu ima ovde na forumu ljudi koje drze svinje pa kupis od njih za dogodine i eto opet domace.:ppozdrav:
 
Moze , kad god hocete .

Imam i neko vino iz Velike Hoce , Kraljevackog ( studenickog ) sira i kiselog kupusa pa se ne bi bas obrukao .:haha:

A ovo za svinje vec razmisljam i vatam veze za dogodine . :osmeh:
 
Evo ga i ovogodišnji kulen:

7piMUXG.jpg
 
Odlican,malo ima supljina prilikom punjenja ali ok,ja cu zbog toga da kupim punilicu sa ventilom,ispusta vazduh.
 
Baš sam vodio računa kod punjenja da izbijam vazduh, uzeo odličnu punilicu TreSpade Italijansku sa silikonskim zaptivačem, ali mislim da su mi te šupljine zbog vlažnog nadeva i da bi ubuduće trebao da ostavim meso da odstoji preko noći da se ocedi pa onda da ga punim.
 
Tako je najbolje,ja isecem na kockice i ubacim suvu smesu i sve izmesam,prenoci i ujutru kad usolim meso meljem sa masinom od 3 sajbne i 2 noza i odma punim bez dodatnog mesanja.
 
Za dobar kulen treba da se sloze sve kockice da bi bio vrhunski. Kada kazem sloze kockic mislim pre svega na strukturu mesa,temperaturu pri samom dimljenju,vlaznost vazduha pri zrenju,temperaturu pri zrenju samog kulena. Ja isto usolim meso i ostavim ga da odstoji par dana, pa onda punim. Suplina u kulenu dolazi od PROMAJE tj. prebrzog zrenja mesa. Napunio sam kulenja na profi punilic tj. hidraulicne gre klip potiskuje samu smesu i tera na lulu,a puno sam i na vakum punilicu u kojoj nema vazduha ni malo. Pa opet bude malo problema. Ovaj kulen sa slike izgleda orlicno sto se tice boje i preseka. Samo mi se cini da je prezreo,nemoze se tanko seci,tako mi se cini. Igrom slucaja sam radio mesariju preko zime profesijonalno 12god pa sam naucio,a imao sam od koga da naucim. Usvakom slucaju pojesce se...:ppozdrav:
 
Hoce da se kruni i od loseg lagera npr zamrzivac, mi smo ovih dana zaklali jedan star godinu ipo, nema to ni arome,ni boje kao kad je bio pre 10ak meseci.
 
Mnogo se ide u perfekciju pa se zbog toga dese kardinalne greške iako su sirovine vrhunskog kvaliteta proizvod na kraju nema željeni kvalitet.Konzistencija je u 90% slučajeva glavni krivac a ostalo je do dimljenja i sušenja.
 
Nazad
Vrh