Razne mere za površine zemljišta

znam da nije mesto za to ali kod nas se kaze tuluz za oklasak.i lanac=kj,juzni banat je izgleda poseban
 
Ma bio to Dulum, Jutrp, Lanac ili Hektar, bitno je da se napuni Kotarka, Cardak, Kotoban ili Silos I da su svi zadovoljni, veseli i debeli, Novcanici, Slajpici, Budelari.
 
Banaćani za katastarsko jutro koriste izraz lanac i to uopšte ne bi bio problem u komunikaciji da se u Bačkoj pod istim izrazom (lanac) ne označava površina koja je veća od katastarskog jutra. (Zato @ Farmer Bobe, nije ti dobar onaj primer sa šapurikama :D :ppozdrav: .)

Ljudi koriste one izraze koji su odomaćeni u njihovoj sredini i onako kako su naučili i za to ih se ne sme kriviti. Ali da bi izbegli nesporazume na forumu, ja sam pristalica da se sve označava u hektarima i podržavam ideju da se kad se piše o prinosima i sl., uvek u zagradi doda površina u hektarima ako se već koriste stare, ukorenjene mere.

Evo još jedan, moj lični, primer zabune oko različitog tumačenja starih oznaka za mere. Ja sam pre ovih internet (forumskih :D) vremena smatrao da je lanac negde približno oko 1.4 k.j. ili nešto sitno ispod 80 ari. U dva navrata sam kupovao neke njive i u oba slučaja su mi prodavci govorili da se radi o lancu zemlje a posle sam u katastru video da je jedna 79 ari i još nešto malo kvadrata, a druga 80 ari i još nešto sitno kvadrata (da ne tražim sad u papirima precizno u m2). Oba prodavca su bili stariji ljudi koji o arima, hektarima i m2 veze nisu imali. Oni su te njive oduvek znali kao lanac zemlje... U svu ovu priču uplešću i mog oca koji stalno tvrdi da je jutro 8 bostana (bostan je 200 kvadratih hvati), a lanac 11 bostana. Ova računica se slaže za katastarsko jutro ali za lanac ne. Po forumskim podacima lanac bi bio 10 bostana, ali on ipak tvrdi da je 11. Zato sam ja i bio uveren da je lanac približno 80 ari, a sad vidim da ipak nije...

Bez obzira na duboko ukorenjenje starih mera za površinu, mislim da će se to vremenom izgubiti i da će svi preći na are i hektare. Već prilikom obnove gazdinstva se barata sa hektarima, dalje sva hemija ima doziranje izvršeno po hektarima a i sve novije mašine (kombajni, sejalice) imaju u sebi hektometre pa će se baratanjem ovim merama polako istisnuti jutro, lanac i dr. npr. motike :D, (bio sam pre desetak godina sa drugom u vinogradu njegove babe kod Subotice (ispod same granice) i tamo se parcele računaju u motikama).
 
telnett je napisao(la):
Mladene od kada sam na njivi , to je bilo pre poprilicno godina nisam cuo rec hektar osim kada je neko govorio koliko radi zadruga zemlje sve je u kj pa je taj naziv deo mene , po narodski 20 - 21 red kukuruza na 70 cm i puta duz duzine ( obavezno stavis ruke na ledja i tada ti je korak 70 ravno ) . Snasao bi se ja i sa novim ali ...
izgleda da nisi nista cuo izvan sela
 
peto1 je napisao(la):
Ma bio to Dulum, Jutrp, Lanac ili Hektar, bitno je da se napuni Kotarka, Cardak, Kotoban ili Silos I da su svi zadovoljni, veseli i debeli, Novcanici, Slajpici, Budelari.
peto1 je napisao(la):
Ma bio to Dulum, Jutrp, Lanac ili Hektar, bitno je da se napuni Kotarka, Cardak, Kotoban ili Silos I da su svi zadovoljni, veseli i debeli, Novcanici, Slajpici, Budelari.
Bravo,bravo.......tako je @Peto 1.
Omg(o,moj Boze) :haha: mada sam i ja ucio ruski. :cao:
Izvinjavam se za :off_topic:
 
1 ha jeste SI jedinica za povrsinu, ali daleko od toga da se koristi svuda osim kod nas....evo mali pregled jedinica za povrsinu u svetu:
Amerika : 1 Acre= 0,404 ha
Velika Britanija : 1 Virgate =30 acre
Francuska : 1 arpent carré =0,402 ha
Rusija :1 десяти́на = 0,109 ha
 
sumar je napisao(la):
Kod nas je ovako kada je res o mernim jedinicama za povrsinu
1m x 1m = 1m2
10m x 10m = 1ar
4ari = 1čerek
4čereka = 1dulum
6duluma + 1čerek = 1ha
1dulum = 16ari = 1600m2
Kod nas u jablanickom okrugu je ovako 1 dulum =16 ari dok u bosni sam cuo da je kod njih 1 dulum =10 ari
 
Prijatelju jedan dulum je 16 ari i neko kaze da ima 20 ari kad prodaje a nije sa tog podrucja. Neka svako koristi svoje mere gde je rodjen i tu kupi zemlju molim lepo.

Jedan od forumasa je lepo objasnio sve jedinice na balkanu.
Motike, hvat, duz, dulum ...
Mislim da posle Hektara koji je u SI treba prihvatiti i KJ kao i lanac ali mi smo sa razlicitih krajeva ove balkanske drzave pa je moguce koristiti sve mere.
Nebih da citiram coveka koji je rekao da u gruntovnici pise kj a to se smatra kao lanac sto nije isto.
Nek se dogovore nadlezni dali ja imam 57 ari ili jedan lanac od 72 po jutru ili parcelu od lanac i frtalj.
 
šandor je napisao(la):
kod mene svi kažu lanac za 5755m2

Tamo kod tebe u Južnom Banatu se pod lancem podrazumeva jedno katastarsko jutro, i 1 lanac, lanec ili ret'az(kako kažu u Kovačici i Padini) jeste = 1 jutro, a to što mi ovde zovemo lanac, to je u stvari veliki lanac.

Dakle, vaš(južnobanatski) lanac je isto što i jutro, a naš lanac je isto što i kod vas zovu veliki lanac, tj 1,25 KJ.
Post je spojen: [time]понедељак, 13. децембар 2010. 18:51:14 CST[/time]
_________________________________________________
Stare, trivijalne mere su nakon pronalaska metričkog sistema konačno i same postale standardizovane i danas kako god da ih nazovemo one jesu fiksne, te nije problem koristi ih i dalje jer zapravo predstavljaju samo određeni ekvivalent u metričkim jedinicama.
Pre pronalaska metričkog sistema, te iste trivijalne mere su unosile dodatnu zabunu jer nisu bile fiksne. Šta je to deset stopa? Čijih stopa? Pa, verovatno kraljevih, a šta kad kralj umre? Da li su pravili nove metre za merenje sa novim stopama i inčima(colima) po merama stopala i palčeva novog kralja? Da li je baš svaki seljak ili sitni trgovac imao kod sebe aktuelne zvanične merne instrumente ili su merili u sopstvenim stopama, colima, jardima...
Koliko je dugačak jedan jard? Oko 90cm, jelte? A koliko je bio dugačak u vreme dok se nije znalo za centimetre? Bio je dugačak onoliko koliko je bilo od vrha nosa do vrha placa bočno odručene ruke onog istog kralja. Tako se, na primer, merilo platno. Dakle kupuješ platno od nekog trgovca i koliko je sad jedan jard? Hoće li doći kralj da ti meri platno? Da sam ja trgovac u to vreme, lično bih merio platno kad bih ga kupovao, a mojoj ženi bih ustupio tu čast da meri kad bih ga prodavao.
E, to su bile muke sa trivijalnim merama, a ne ovo danas - uzmeš digitron i tabelu sa formulama, pa pretvaraš lance i motike i ostale nun-čake u dva jutra i tri sutra, do mile volje, a sve preko onog dosadnog metričkog sistema. :udri:
 
Nazad
Vrh