Ravnanje puteva

8BSoFvf.jpg


FupkO5L.jpg


4WBkohF.jpg
 
Mityoo, može malo više o onoj spravi što vuče new holland? Ako ima i nekih slika bilo bi dobro...
 
Obican greder, proizvodi Satex ada. Slika nemam, to je opstina kupila udruzenju poljoprivrednika.
 
Скупиш вас неколико изаберете председника или претставника и у АПР пријавите удружење.
 
А реци ми дали у том случају од Општине можемо да иштемо нпр неке паре за поправку ратарских путева или неку Грађевинску машину за тај посао?
 
Мислим да су неке општине давале гориви за равнање атарских путева. Иначе прошле године су општине добијале око 2500000 дин за равнање атарских не категорисаних путева паре су по обичају преусмерен на неке друге "пројекте",а путеви остали не поравнати.
 
Каква је процедура да се направи удружење пољопривредника у једном Селу?
Treba da se napiše statut udruženja, održi se osnivačka skupština, izabere se predsenik, predsednik skupštine tj. donesu se odluke kao dokument i sve to se prilaže u APR prilikom registracije.

Da vam ne uzimaju pare advokati ili drugi pametnjakovići iskopirajte statut nekog već postojećeg udruženja, svi statuti i ostalo svakog udruženja su javni na sajtu apr-a.
 
Odredjeni procenat para od zakupnine drzavnog zemljista ostaje opstini. Od tog novca odredjeni deo su duzni (po nekom zakonu ili uredbi, neznam tacno)da investiraju u poljoprivredu kroz odrzavanje i poravku atarskih puteva i slicno. Prvih par godina je opstina finansirala masine za odrzavanje lenija, tako da udruzenje ima veliku tanjiracu i greder, a zadnjih par godina se ulaze u presvlacenju velikog puta tucanikom, svake godine stigne odredjena kolicina tucanika, koji paori radnom akcijom ugrade na put.
 
Kod nas opština sređuje lenije tako što nasipa grebani asfalt, nije se pokazalo kao loše.
 
Dukej ne hvalite se vi Srbobranci, da uskoro dobijate mogućnost da navodnjavate novih 6000 ha.

Ne znam samo ko će navodnjavati, tj. sa kojim energentom će pogoniti pumpe za navodnjavanje. Navodnjavaće neko sa ovom "jeftinom" naftom?
Drugo, na tu buduću akumulaciju se naslanjaju male parcele, tj. privatni vlasnici sa malim posedom koji nisu ekonomski jaki da bi navodnjavali ratarske kulture. Za povrtarsvo (a kog ni u snovima nema u velikom obimu) postoji drugi problem, kvalitet zemlje koja se naslanja na Krivaju u tom delu nije baš neki, uz obalu je dosta brežuljkast predeo u kom ima dosta žute zemlje. Tako da je moje mišljenje da od navodnjavanja u tom obimu kojim se hvale nema ništa, biće sporadično baš kao i do sad.

Međutim ima jedan drugi aspekt zbog koga je ta akumulacija potrebna. Krivaja u toku leta skoro potpuno presuši jer u Feketiću postoji brana kojom zatvore protok nizvodno ka Srbobranu. Branu zatvore da bi se dobilo dovoljno vode za zalivanje jednog velikog imanja, bivšeg društvenog poljoprivrednog dobra koga sad koriste (ili su čak i vlasnici - nisam tačno upućen u to) neki stranci. Kad zatvore branu nizvodno ostane bez vode i reka presuši da nema ni žabe u njoj. A nekad (dok se nije navodnjavalo) je Krivaja tu bila i široka i puna ribe, to znam dobro jer je dedin salaš bio na 200m od reke. Više o ovom problemu možete videti u sledećem videu:


A što se tiče stvaranja akumulacije, potrebno je postaviti cevovod kroz koji će se prepumpavati voda iz Velikog Bačkog kanala u reku Krivaju, i na Krivaji napraviti branu pre samog Srbobrana. Cevovod od kanala do Krivaje će se ukopati kroz 4 njive od kojih su dve mog oca. Nosilac posla pravljenja akumulacije su Vode Vojvodine koje su unapred bile ponudile nadoknadu štete koja će nastati tokom radova, a budući da je taj iznos bio potpuno neadekvatan mi nismo potpisali saglasnost, te su nas VV tužile i suđenje je trajalo dve godine. Dobio sam ih na sudu i tu buduću štetu su nam isplatili krajem prošle godine. Još u nezavisnom veštačenju su me oštetili za priličan iznos, a da ne govorim koliko ta šteta postaje neadekvatna ako se uzmu sadašnje cene nafte, veštaka i poljoprivrednih proizvoda, ipak sam dobio mnogo više nego ljudi koji su odmah pristali na ponudu VV, koji su iz ove perspektive dobili smešne pare, a svima nama će biti uništena zemlja. E sad u kolikoj meri i kako će se ophoditi prilikom radova napisaću kad se radovi završe.
 
Nazad
Vrh