Ravnanje puteva

Neznam na koji krst misliš?Ali ako misliš na onaj od benziske u Selenči prema potezu Golodobra gde radite vi iz Tovariševa e taj put je urađen.Urađen je i put iz Tovariševa prema benziskoj pumpi
 
Ни код нас тога неће бити. Једино неко са вреемена на време нешто мало самостално, док иде кући, ајде да поравна део.....али углавном нико. Могуће и да су људи разочарани, јер су неки добијали паре за равњање, а ништа нису радили, па сад ни воље нема да бар покушају да се организују по том питању.

Послато са Mi 9T помоћу Тапатока
 
Ja ravnam i nasipam pored svojih njiva a oni koji te puteve u stvari razvale prave se ludi i ne interesuje ih.Neka, neka crći će im zamrzivač.
 
Ima slucajeva da uzoru put da bi ga izdigli iznad nivoa njive tj da im ne bi gazili njivu. Jedna njiva mi izlazi na takav put, okrecem u njivi, toliko je visoko.
 
Како то? Зар се не угази пут? Јел то узору пут да одвоје њиву, онако са једном браздом, или баш цео пут узору?

Послато са Mi 9T помоћу Тапатока
 
Nabaceno je na sredinu, dakle odorano i od mene i od njega. Cela sirina puta je uzorana. To je uradjeno ko zna kad ali i dalje tako stoji.
 
Богами, свега има ц ц ц ц

Послато са Mi 9T помоћу Тапатока
 
Pa tako i treba da je malo viši u odnosu na njive ali ne previše. Kad se tako sredi onda se ne mora ravnati 2-3 godine. Ili tek nešto minimalno.
 
Ne da treba, već tako jedino i mora u nekim situacijama. Ja imam ispred moje njive dolju u kojoj uvek stoji voda zato što su sve četiri starne višlje i nikakvo nasipanje nije moguće. Time se dobija da se voda sa puta cedi u njivu i put ostaje prohodan. Bez toga stoji voda u toj dolji i ljudi zaobilaze kroz njivu. Što je mokrije dublje ulaze u njivu da zaobiđu blato. Kod mene ispred njive je tako sređena lenija i prvi put sam jesenas mogao da ljudski uzorem uvratine. Evo slika, mada se sa njih baš i nema prava slika koliko je izdignuta sredina lenije u odnosu na njive sa strane...

Prvo reljef - prve dve slike sa pogledom na leniju ispred i iza dolje, druge dve sa pogledom na njive levo i desno:





Neposredno posle naoravanja lenije i poravnavanja kosina spremačem:



Nekoliko dana kasnije kad se lenija ugazila:

 
Poslednja izmena:
Redovno poravnam put ispred njiva koje radim, a cesto i pustim spremac da poravna leniju kojom prolazim ako vidim da je losiji put, jer tu treba da prodjem nekoliko puta godisnje, Nije mi zao i nije mi tesko. Bas skoro sam poravnao put ispred jedne njive, gazda ima zavidan masinski park, a put ispred njive katastofalan, nije cak ni on okretao po putu nego vidim po njivi.
 
Kod nas niko neće da vozi kroz baru i blato da ne bi iskaljao traktor već isključivo kroz tuđu njivu i samo gas.Prošle nedelje smo nasuli put koji su prošle godine dvojica bostandžija razvalili i upropastili.Ni jedan od njih nije se udostojio da makar prođe par puta tanjiračom a o nasipanju da ne pričam.Pošto sam tu u sendviču sa njivama sa obe strane puta morao sam da naspem sve rupe u sopstvenoj režiji.Otac i ja smo iskipovali i razvukli 10 prikolica zemlje, čerpića i sitnog šuta.Drugar koji mi je komšija obećao je da će istanjirati sve teškom tanjiračom jer su i njega gazili redovno.Najgore je imati lepu ženu i njivu pored puta, svi bi da je gaze.
 
Kod nas isto stoka od ljudi. Mozda je stoka i blaga rec. Puteva fakticki skoro i da nema jer su sve prisvojili, a i to sto je ostalo je u vrlo bednom stanju. Djubre iznose po najvecim kisama jer navodno samo tad imaju vremena. Kad oru obavezno ubadaju plug u put "da ih ne bi gazili". O zaobilazenju i najmanje barice necu ni da pricam. Uglavno opsta katastrofa i varvarizam.
Sto se mene licno tice uvek, ali bas uvek kad radim sa gruberom, ili spremacem odradim lenije oko mojih parcela tamo gde postoji i najmanja mogucnost. Mogu slobodno da odvedem bilo koga da mu pokazem kako izgleda.
Ranije sam se trudio da organizujem ravnanje lenija, pa sam tako dva puta uspeo da obezbedim gorivo od strane opstine. Nije to bilo nesto preterano, ali je tih 2x po 1000 l podeljeno na ravne casti bez obzira ko je cim dosao. Pa sam tako ja sa traktorom od cc 200 ks dobio isto kao i onaj sa fergusonom. Ni jednog momenta nisam prigovorio niti trazio litru vise, a i sto bi. I pored svega toga pojedinci nisu bili zadovoljni i imali su nesto da prigovore.
Bilo nekad u selu Tovarisevu.
 
Ma neznate vi šta znači imati proizvodjače duvana u selu. Nekažem ja dasmo mi voćari zlatni ( mada u zadnje vreme prskamo prije kiše, a ranije smo posle iste). Voleo bih dame članovi foruma isprave i kažu koi su to proizvodjači koi ravnaju puteve a znaju posle svake kiše ići u berbu, znaju izvlačiti ostatke korena na puteve. Prvi deo puta nemogu poravnati, taj deo poravnava naš vučko sa ultom( normalno neko njemu to plati) ostalo do mog voćnjaka jedino ja ravnam kada god idem dali iznositi grane dali spremačem ravnati njive usput. Jedini sam koi zna da kazni one koi plugom preoravaju te uvratine. Malo im išaram njivu ukoso dase podsete kako je onom koi predje preko njihovog bahatog preoravanja.
 
Isto spada u onu grupu ljudi koji samostalno ravnaju put, ali samo do mojih njiva, tako već godinama.. Mogu reći da ima još takvih pojedinaca i ima delova atara gde su putevi u pristojnom stanju...
Zlatno doba je bilo za vreme zadruge, oni su radili svu državnu i društvenu zemlju, i s proleća prvo su radili puteve koji su bili kao pista... Od kako se to raspalo i tu zemlju rade ili tajkuni ili gazdurine niko se od njih nikad nije setio da sredi bar do njihovih njiva....
O zabadanju pluga u put, i iznošenje krtoga na isti nemam reči...
 
Gde da tanjiraju put pa da pokrljaju nešto na tanjirači.To me jako iritira, znaš da si upropastio put i ladno te boli uvo za to.
 
И овде у атару док је било државних комбината путеви широки и уређени. Од 2004-2005 године... Пре пар година су у места где се задржава и праве каљуге насули шут( стари бетон, цигле и остали одпад) па кад се то лепо стегло имали смо сви вратове изломити кад се наиђе на такав део пута. И још ко не зна па спусти неку машину да равна редовно налазим сломљене тањире, пачје ноге и једном цео ротор. Углавном пробали брзински да реше. А да, на свим брдима и успонима(телечка зараван) неке будале су после ww2 сложили калдрму и камен. Има и старијих камених путева. И онда је почела експанзија репе и транспорт који ти путеви нису издржали(ваљда их је требало одржавати или шта већ) па су решили кад се већ распадају да их склоне камен по камен. И одједном камењари испред кућа и камене фасаде... А пут каљуга.

Сви мисле да је мени лако, не дај боже да им је овако.
 
Ove god smo odložili akciju trebala je biti juče, puteve do mojih njiva sam uradio pre 20 dana, bilo mi usput
Put kojim sam zimus vukao stajnjak sam sredio ko pista je
I ja sam za kažnjavanje orača puteva i bacanje šuta i kamena po putu!!!!!
A još oni skupljači cigle pa donesu po 1m3 šuta na medju njih bi vešao!!!!!!

Sent from my moto g(6) play using Tapatalk
 
Vasi putevi su zlatni, ovde niko i ne ravna samo se nekada sipe sut.Putevi zarasli da ove strane kao kroz prasumu da ides.Jarci, rupcage koliko hoces.

Kretena koji oru put prosiruju njivu ima koliko hoces, isto kad krecu da oru spustaju plug u put pa ako imas kamen u bubregu znaj da si izlicen.

Lovci, zderaci hrane i kradljivci drva uvek posle kise idu u po brdu.
 
Nazad
Vrh