Rakija od kajsije

Da, ispravljam se, tako smo (valjda) i radili :)

Nego sad imam novi problem, drugi kazan sam ja ložio od početka jer je kazandžija morao da ode negde na pola sata a ja sam hteo sam da se oprobam pa kud puklo i uspeo sam da mi pokipi na lulu usred prejake vatre. Pustio sam da isteče onako naglo šta je imalo, pa još malo kad se smirilo, to prosuo pa nastavio da hvatam. Bilo je bistro sa primesom žute boje ali blagom. Kazan smo oprali četkom, lulu crevom, ne baš najdetaljnije, bilo je tragova crne boje unutra, sad ovaj čim je krenuo bila je mutna rakija a trenutno izlazi skroz žuta sa plutajućim braon komadima, šta je to dođavola?

Opraćemo i kazan i lulu posle skroz detaljno pa prepek, videćemo...



edit: našao sam u knjizi da Ako je destilat žuto do smeđecrvenkaste boje vjerojatno je došlo do otapanja željeza ili bakra u destilatu i do stvaranja njihovih spojeva koji destilatu daju navedenu žuto do smeđecrvenkastu boju.Ovi nedostaci uklanjaju se tako da se destilat odnosno rakija razrijedi s vodom na oko 25 % vol. alkohola i zatim predestilira (ponovno destilira).

Tako da valjda će prepekom da nestane toga jer ćemo razrediti sa prve dve ture i malo vode. Mene više zanima zašto je do ovoga došlo i zašto se nije desilo u drugoj turi kada je prekipelo, kazandžija kaže da ovo nije nikada video.
 
Ako nisi parovodnu cijev i kondenzator dobro oprao od kljuka i šire koji su tamo zapali povraćanjem kazana onda ti je ovo sigurno bar jednim dijelom odatle. Ako jesi onda ti je ovo „poklon“ svega lošeg što se lijepi na unutrašnjim bakarnim površinama parovodne cijevi i kondenzatora iz svih obavljenih destilacija najmanje u jednoj sezoni. Vruća i kisela šira načne i raskiseli te zalijepljene naslage pa ih isto tako vruća i kisela isparenja polako otapaju i spuštaju u prihvatnu posudu.

P.S. Koje ti je jačine meka rakija, stvarno si je malo dobio.
 
Evo kad smo otvorili kazan posle pečenja bio je unutra ceo crn, kao i parovodna cev i spirala. Ovo povraćanje se desilo i pre par dana mom ocu kao i kao i kod komšije, očigledno kazandžija slabo rukuje sa početnom vatrom, ali kod nikoga nije imao problem da mu ovo izlazi, samo bi kaže proprao crevom a na kraju dana malo detaljnije. Kazan se unutra crnio ceo, jedva ga oprasmo, parovodnu cev smo krpom i džakom na sajlu provlačeći, ali spiralu naravno tako nismo mogli pa smo samo proprali. Stavili smo gazu na lulu i u gazi se uhvatilo baš malo nečistoće a rakija srećom evo izlazi čista.

Meke sam dobio nešto manje od 60 litara na 3 kazana ukupno oko 250-260 litara komine. Malo sam se i prešao što smo stajali na nešto ispod 30 stepeni, ubedi me čovek na brzinu, otac diže larmu pod dejstvom svoje brlje i ja pogubljen jbg poslušah. :D

Ukupno je ta masa bila jačine oko 30 stepeni, sveo sam je na oko 26 dodavanjem oko 20 litara vode, pročitao sam da treba da se svede na 25 jačine.

Prvenac sam odvojio 700 mL just in case i on je jačine 75 tih 700 mL, a kad je u posudu isteklo oko 2 litre, na luli je bila jačina od 70 stepeni :)
 
Unio si se u ovo pa neću kvariti ali moram pokušati dati samo još jedan savjet, i neću više ulaziti u takve odluke. Samo iz razloga da se ne izgubiš u svemu ovom. To što si pročitao odnosi se na popravljanje mane već napravljene rakije koja ima jačinu one iz prepeka. Takva rakija ne smije na destilaciju dok joj se ne smanji jačina i nikada se ne spušta na 25 jer bi joj i 32 inače bilo previše za spuštanje. To što si pročitao je nešto što je fulano i kad je originalno napisano, i vezano je za nešto skromnija znanja i iskustva kod pečenja rakije, osim možda za neku problematiku kod švicarske rakije od višnje. Odatle je to prevedeno i prepisano. Ne vjeruj bez rezerve mnogim stvarima, a naročito ne donosi generalne zaključke dok ne vidiš dobro o čemu se konkretno radi. I još samo ovo, ako nemaš svoj kazan onda ga iznajmljuješ samo od onog ko će ti dozvoliti da ga generalno očistiš prije destilacije. Izvini za ovu slobodu, kao što sam rekao neću više. Malo mi je žao pa zato, imao si priliku da napraviš dosta dobru rakiju.
I nemoj očekivati baš previše od rakije čija je destilacija rađena u takvom kazanu i sl., mora ostaviti traga. Ako budeš donekle zadovoljan, za ubuduće samo pomisli na ono kakva je tek mogla da bude da si je radio kako treba.
 
I ja sam dobio jako malo rakije a nisam imao decijih bolesti i posedujem stanicev kazan, mislim samo da je voce sa jako malo secera ove godine. Ili moze imati neki drugi razlog meni nepoznat?
 
Itekako ima do šećera i do toga da li su brane prezrele ili "onako" zrele.


Jbg ja eto razblažih meku sa vodom....

Konačni rezultat je 11.3 litara na 66 stepeni (zeznuh se u podeoke, jedan je 2 a ne 1 stepen pa umesto 68 ispade 66), kao i 5.5 litara spuštano do 20 gradi, čisto rekreacije radi a ostatak sam dao kazandžiji nek kuva zimus da se ugreje :)

Sad me zanima kako beše ona računica za razblaživanje vodom u mom slučaju? Ako nekog ne mrzi a zna iz glave, ako ništa potražiću sutra po temi...



Što se tiče kazana, rakije i ostalog, ja sam ove godine probao i završio sa tom zavrzlamom, pekao bih ponovo rakiju samo pod uslovom da mi kajsije iz nekog razloga budu za bacanje (omlatio ih grad i slično), dokle god mogu da prodam kao konzumne pa i za 40 dinara na otkupu, opredeliću se za tu opciju. Previše je ovo cimanja za novac koji ne znam kada i koliko ću uzeti, a sedeo sam 5 dana na placu, dal će da sazreju dal neće, vadi koštice, sedi tu da ispratiš bure dan dva, kazan kad je slobodan kad nije, dal kazandžija žuri il ne žuri...ma ćao.

Još jedan uslov postoji, da mi iznajmi kazan čist, da ode kući i da se ne vraća dok ne završim, vraćam mu takođe čist.
 
Bane, Nezahvalno je pričati o prinosima rakije ako se prije toga neće utvrditi nekoliko osnovnih stvari i pojmova pa neću detaljnije, ali ću reći da je negdje kod tebe nešto debelo zaribalo. Ovako ispada da ti je kajsija imala nekih 5,5% šećera, što je nemoguće naročito kod uobičajenih rakijskih sorti. Bez obzira na godinu teško to ide ispod 9%. Ove godine pouzdano znam u nekoliko slučajeva za količine šećera od 9,5-11,5. Oktopoda ne računam on je vidljivo iznad toga, ako je dobro prezentirao rezultat. :osmeh:

- - - - - - - - - -

Sad me zanima kako beše ona računica za razblaživanje vodom u mom slučaju?
Sad je ne razblažuj najmanje dva mjeseca, a do tad ćemo lako napisati. Nego na šta liči sve to baš me zanima? Ta količina od 500 kg kajsije se ne radi za prodaju i korist nego za gušt, i to sa pola lijeve ruke, nego si u pravu da si sam sebi napravio nešto što te više umorilo od samog posla.
 
Ja sam kupio 260kg kajsija i uz enzyme, kvasac i hranu za kvasac sam dobio oko 60lit meke na 24%. Nisam je jos prepekao i imam nedoumicu.
Kazan mi je prevrtac od 120lit, dali da dodajem 20tak litara vode ili ne? Smem li da prepecem samo pola kazana?
 
Ja se ne razumem pošto i ne pijem, u principu mogu da razlikujem otrov od solidne ali finese baš i ne umem :)

Bistra je, prijatnog ukusa u smislu nije kisela ni gorka, kazandžija i dvojica komšija su probali ovu što sam terao od 66 stepeni naniže do 20 gradi (trunčicu jače) i kažu da je lepa, jedan od njih je čak i žestok konzument tako da mi je njegova lepa reč bila izuzetno merodavna, plus ponavljam to je rakija hvatana nakon prvouhvaćenih 66 stepeni mereno u posudi, mislim da je u tom momentu na luli bilo oko 22 grada, sve dok u toj posudi nije pala do mrvu preko 20.

Ovu od 66 stepeni ne bih komentarisao jer se to ne može oceniti, previše je jaka, ali nije kisela i bistra je.

Ove godine pouzdano znam u nekoliko slučajeva za količine šećera od 9,5-11,5. Oktopoda ne računam on je vidljivo iznad toga, ako je dobro prezentirao rezultat. :osmeh:

Da li ovime hoćeš reći da rezultat i nije tako loš ili je samo standardan za ovu godinu kakva je situacija?
 
Prošle godine su isti ljudi u hobi voćnjacima imali od 10,5% do 13%. Ove godine je to 1-1,5% niže, što nije nimalo strašno. Obzirom na nekih tvojih pretpostavljenih cca. 15% nepotrebnih gubitaka u destilaciji ti si i ove godine sa kajsijom na visokih 12,5-13% šećera. Što samo govori da ti je kajsija bila izvrsna za rakiju. Normalno da je ovo podatak koji može da škripi jer se oslanjam na ono što si napisao.

- - - - - - - - - -

Nisam je jos prepekao i imam nedoumicu. Kazan mi je prevrtac od 120lit, dali da dodajem 20tak litara vode ili ne? Smem li da prepecem samo pola kazana?
Ne dodaji nikakvu vodu i slobodno je prepeci. Kada bi završavao destilaciju da ti na luli curi patoka sa 5% alkohola opet bi u kazanu kada ugasiš vatru ostalo oko 30 litara tečnosti, što je i više nego dovoljno da pokrije dno kazana.
Kad sam već pričao, evo i ti si maksimalno iskoristio nekih 10,5% šećera iz kajsije. ::super::Treba uzeti u obzir da različite sorte kajsije imaju i različite maksimume.
 
Poslednja izmena:
Oktopode evo ja da ti napišem nesto pa ti sam izvlači zakljucak. Prošle godine sam obrao jabuke,platio radnike da ih beru po PS-u ,5 puta preslagao gajbe pazio ih ko jaja da nosim a ne jabuke,cele zime pazio na temperaturu,vlagu pre svakog izlaska na pijacu pregledao svaku posebno ,cele zime bio ko u dežurani jel ne znam kada će neko na vrata po par kg ,utovar ,istovar ,setnja zimi po pijaci, sve to da bi ih prodao za 50 pa 40 i na kraju 3 kg za 100 din. Sada sam resio da ne berem za konzum ni 1 kg (samo za kucne potrebe) pravac sa drveta u mlin pa u kacu rakija ide za 400 ko alva.Meni licno zarada otprilike ista a mnogo manje cimanje. I sto je najbitnije ako ne prodam rakiju danas mogu i za 10 godina nema veze ,a konzumnu moras prilicno brzo otarasiti sa grbače. Sto se kajsije tice mislim da je situacija jos jasnija.Svako neka odluči sta mu je lakse. Inace mi se jedan prijatelj žalio da je dobio malo rakije od kajsije ove godine.Stric i drustvo su pekli 750 kg kajsije 100 l rakije dobili ubacili 6 % šećera , tako se radi "kod nas" bitno je koliko si rakije dobio a ne kakav je kvalitet dobijene rakije.
 
Jasno mi je, ja sam samo izneo svoju računicu, meni je otkup kajsije bio dvorište do mog, maltene gajbice rukama da odnesem tamo, 40-45 dinara kilo, tražili su zelenije, primali i sa ponekom flekom čak i za nijansu sitnije, tako da sam mogao lepo da obrstim stabla u 2 dana i završim sa time, što ti kažeš otresao bih sa grbače brzo :)
 
Al zato kajsija 1000::novac:: rakija ,jel vam taj kazan zagoreo bio .\\\Mogo si lepo kod mene da doneses i ispecemo toi onako vec 5 dana pecem.
 
Nije bio zagoreo. Imam slučajno fotografiju pre pečenja, vidi se da je bio čist unutra, osim zupčanika na vrhu koji nije baš najčistiji, cevi ne znam koliko su bile čiste, ali je posle druge ture unutra postao skroz crn, kaže nikad to video nije, dešavalo se da malo pocrni ali ovako skroz nikada.
Negde sam čak pročitao da je to poželjno, reakcija bakra sa kominom, naravno treba posle oprati, ne sećam se sa sigurnošću da li je poželjno i koja je reakcija u pitanju.

Ono što se jeste desilo je da je mojom greškom komina krenula na lulu u drugoj turi, ali je posle krenula čista rakija i ostala čista do kraja sa možda kap dve žute boje.

Tek u trećoj turi je krenuo onaj užas od samog početka.

Kaže da mu se dešavalo da krene na lulu, viđao je i kad zagori, ali nikada ovo video nije, ovoliko crno u kazanu i ovakva rakija da izlazi.

Imaću te u vidu za buduća pečenja ako zatreba :)

p.s. jeste kajsija 1000 dinara, ali ograničene količine mogu da prodam, kad uračunam ulaganje i rad, na cenu od 40-45 dinara kajsije na otkupu, ne verujem da mi je zarada veća od 200 dinara po litri. Tačnije, oko 60 dinara je kilo kajsija kad računam koliko kilograma za litar, utrošak vode, plaćanje kazana, o radu da ne pričamo.
Na to dodajem da sam 60% roda prodavao upravo za 65 dinara u gradu, dođem do toga da mi se ne isplati da pečem nikako.
 
Nisam imao za svu rakiju ambalažu, pa sam par litara stavio u plastične flaše i danas uzeo da prespem u staklene. Primetio sam da u njoj pluta neko kao trunje svetle boje. Kad ostavim flašu to se slegne na dno. Sipanje kroz 4 sloja gaze nije pomoglo.

Od čega je to i da li utiče na kvalitet rakije pri odležavanju, moram li brže bolje nečim da filtriram ili može tako da odleži pa kad stignem da filtriram, pošto mi je ovih 11 litara na placu u staklenom balonu, morao bih ići na plac, presuti u lonac neki šta li pa nazad?
 
Završio i ja pečenje kajsijevače.Pratio sam savete gebera i dobio 88 litara rakije jačine 70% (28 gradi).Zaustavljao odvajanje na 22 grada.Po priručniku prof. Jovića treba dodati oko 50% demi-vode.Dakle,ukupna količina bi trebala biti oko 130 litara rakije od 45%.
E u vezi kvantiteta nisam ispoštovao geberove savete: 1500 litara cefre-130 litara kajsijevače, ni blizu onih 15 litara na sto kg cefre.Šta da se radi, moram još mnogo učiti:osmeh:
 
Od čega zavisi pitkost rakije? Ispekao sam rakiju sve po PS-u i ima jako lep miris i ukus je dobar, ali po meni nije jako pitka nego malo reže u grlu. A spustio sam je na 18 gradi. probao sam neku drugu koja je ostavljena na 19,5 i koja nema miris ni blizu ali mi deluje pitkija od moje.
 
Ne znam kada si pekao rakiju, ali treba da prodje par meseci da rakija odlezi. Za to vreme ce se izgubiti to sto reze u grlu.
 
Nisam imao za svu rakiju ambalažu, pa sam par litara stavio u plastične flaše i danas uzeo da prespem u staklene. Primetio sam da u njoj pluta neko kao trunje svetle boje. Kad ostavim flašu to se slegne na dno. Sipanje kroz 4 sloja gaze nije pomoglo.

Od čega je to i da li utiče na kvalitet rakije pri odležavanju, moram li brže bolje nečim da filtriram ili može tako da odleži pa kad stignem da filtriram, pošto mi je ovih 11 litara na placu u staklenom balonu, morao bih ići na plac, presuti u lonac neki šta li pa nazad?

verovatno lici na male plocice bele boje to su jedinjenja kalcijuma i magnezijuma,hoce da se pojavi kod kajsije i dunje pogotovo ako je razblazujes sa nekvalitetnom vodom,dakle voda se dodaje ne samo destilovana nego i demineralizovana,mozes ovu manu odstraniti filtracijom kupi filter u humanoj apoteci
 
Nazad
Vrh