Rakija od kajsije

Vodu sam spomenuo za hidriranje kvasca, da se ne koristi ova sa česme :) Nisam mislio u bure da je dodam.

0.6 litara je okvirno na kazan od 100 litara kakav je moj, to sam zaboravio da napomenem...

Ovo što uzunce navodi pod 18. ne znam, pitaću druga, meni i jedno i drugi zvuči logično na neki svoj način :)

Doći će on kod mene sa nekim aparaturama kad budem punio bure, slikaću, zapisaću, sve ću podeliti, ne znam kako ga se odmah nisam setio, znam da je vrsni poznavalac vina i da je posadio i vinograd prošle godine, ali nisam znao da se razume i u destilacije još uvek i da ima opremu..


p.s. prepravio sam taj post, naveo sam za šta je voda i ispravio numeraciju nisu brojevi išli redom, postupak jeste, nije promenjen
 
Jeste opušteno nego si u pravu što si primetio, treba tačno napisati sve kad sam se već uhvatio sa time u koštac, zbog drugih... :)
 
Evo pitao sam dečka koji se prilično razume u ceo proces.

Ovo je primer u uslovima koje ja trenutno imam, znači bez korišćenja raznih mernih instrumenata, čilera, inoxa i ostalog:


0. Higijena x10 bure mora da se blista unutra i da bude vidno čisto spolja i sve što dolazi u kontakt sa kljukom mora da se čisti rastvorom svaki put, rastvori vinobran u vodi i peri time. Razmotri da kupiš veće pakovanje vinobrana. za pranje 5% rastvor.

  1. Ubiru se potpuno zrele ili još bolje prezrele kajsije koje nisu stajale na podu (mogu da padnu ali ne i da budu buđave), ne uzimati natrule i slično. (Uobičajno je da se stavljaju natrule u narodu ali tvoja je odluka ja bih obavezno čistio ako malo oštećenja ali buđave nikako).
  2. Povade se koštice, kajsije se pasiraju i stavljaju u bure koje se puni do 70% zapremine maksimum - nalije se vode da kljuk bude tečniji da se ne bi stvarala kapa, ali ne preterivati
jer može doći do problema sa vrenjem.

  1. Poželjno je kupiti 5 kg prošlogodišnjih jabuka pa na sokovniku iscediti sok koji se sipa u kominu zbog prisustva pektina i enzima - ovo nije nužno, ali je i bolje nego dodavati vodu zbog procenta šećera.
  2. Kupi se čista voda u prodavnici za namenu hidriranja kvasca.
  3. Zagreje se voda na 35 stepeni, u široku posudu se sipa voda i kvasac, 10 puta više vode od kvasca (2 dL na 20 grama)
  4. Nakon 20 minuta se meri temperatura kljuka i kvasca, razlika ne sme biti veća od 5 stepeni pa se po potrebi temperatura kvasca spušta dodavanjem vode
  5. Kvasac se dodaje u kljuk
  6. Dodaje se polovina hrane za kvasce
  7. 10 kesica vinobrana se sipa u čarapu koja se stavi na vrh bureta da visi u praznom prostoru
  8. Zatvara se bure, izvlači se crevo sa vrha bureta i umače u kofu sa vodom tako da gas izlazi ali ništa ne ulazi
  9. U vodu u koju se umače crevo sipati vinobran (kalijum metabisulfat) koji ispušta SO2 zbog razvoja bakterija
  10. Narednih 15-20 dana se prati temperatura kljuka koja ne sme da pređe 35 stepeni a idealno je 20 stepeni
  11. Mešanje se ne radi jer mešanjem kiseonik oksidira kljuk pa imam oksidirane arome
  12. Po potrebi se kljuk hladi ali ne dodavanjem vode već npr opranom, zaleđenom flašom od 2 litre vode koja se spusti u kljuk i blago „provoza“ kroz kljuk
  13. Postaviti i mrežicu sa tegom na vrh kljuka tako da se voće potopi u tečnost, da tečnost viri a ne voće, ne sme da se formira kapa, ako krene da se formira taj sloj potapati (obavezno inox, drvo ili plastika)
  14. Na 20-30% ili čak i 50% fermentacije se dodaje druga polovina hrane za kvasce to je 7 do 10 dana.
  15. Kad se fermentacija završila počinje se pečenje rakije, kada prestane tiho previranje. Ne sme da stoji.
  16. Prvo kreće prvenac, zatim srce pa patoka
  17. Prvenac je metil alkohol i odvaja se do 1 litre i baca (okvirno, na kazan od 100 litara)
  18. Srce se odvaja do 30% jačine u jedan sud
  19. U drugi sud se odvaja sve do nule jačine
  20. Patoka se baca
  21. Prepek tj druga destilacija, posebno se peče prvi a posebno drugi sud da bi i dalje odvojili rakije po kvalitetu
  22. 0.6 litara prvenca se baca (okvirno, na kazan od 100 litara)
  23. Srce se hvata do 65% i to se odvaja u sud kao vrhunska rakija
  24. Dalje se nastavlja do 55% i to je obična rakija
  25. Radi se prepek obične rakije iz drugog suda prve destilacije

Ja bih napravio par korekcija:
2. Na nalijevati vodu u kljuk.
4. Nema potrebe 20 min može već nakon 10-15 min što piše i na upustvu. Nakon rehidriranja kvasca, za spuštanje temprature koristite kom (kašu), a ne vodu. Znači polako dodavati kom u posudu sa kvascem uz mješanje, pa kad temperature budu iste, posudu sa kvascem istresti u ostatak koma uz mješanje.
5. Hranu staviti odmah svu, nema potrebe u dva puta. To se radi kod vina, jer ima daleko veći procenat šećera za preraditi.
10. Posle toga ništa ne dirati do pečenja (stavke 11-14 nepotrebno), jedino kontrolisti temperaturu prostorije. Svako otvaranje treba izbjegavati, pa čak ubacivanje i flaše sa ledom. Biće više štete nego koristi.
16-25. U prvoj destilaciji sav kom prvo ispeći, tj izvaditi patoku da bude negdje oko 25-30 stepeni. Ne odvajati nikakve frakcije u prvoj destilaciji. U drugoj destilacije sipati čistu patoku u kazan. Zatim kad protekne odvojiti Prvenac, Srce rakije (jačina u sudu oko 65%) i patoku, tu patoku kasnije posebno prepeći i odvojiti na stranu, jer to je rakija druge kvalitete. Prvenac baciti obavezno. Naravno poslije prve destilacije kazan oprati detaljno.
 
Poslednja izmena:
Летач 72, колико ти тона треба? Јутрос је цена у Бегаљици била 20,00 а конзумна 35,00.
 
16-25. U prvoj destilaciji sav kom prvo ispeći, tj izvaditi patoku da bude negdje oko 25-30 stepeni. Ne odvajati nikakve frakcije u prvoj destilaciji. U drugoj destilacije sipati čistu patoku u kazan. Zatim kad protekne odvojiti Prvenac, Srce rakije (jačina u sudu oko 65%) i patoku, tu patoku kasnije posebno prepeći i odvojiti na stranu, jer to je rakija druge kvalitete. Prvenac baciti obavezno. Naravno poslije prve destilacije kazan oprati detaljno.

Zar nije druga destilacija u stvari prepek? Ne razumem se baš pa pitam...

Znači prvo pečem tako što bacam prvenac a sve ostalo hvatam, zatim to prepečem tako da odvajam prvenac ali i srce pa patoku, pa onda patoku OPET prepečem?

Ako može samo detaljno ovaj deo, ostalo je skroz jasno i tačno :)
 
Druga destilacija je prepek,
u prvoj destilaciji uzimas SVE do ukupne jacine rakije od 25-30 stepeni , a u drugoj destilaciji (prepeku) odvajas prvenac, srce ,patoku... Tu patoku iz druge destilacije mozes ponovo prepeci , da dobijes rakoji drugog kvaliteta
 
Jeste druga destilacija prepek kako bi rekli u narodu.

Prvo pečes sve bez odvajanja. Znači kad naspeš kom od kajsije u kazan i kad procuri onda ne odvajaš ništa, sve vučeš u patoku do nekih 25-30 stepeni odnosno kad iz lule krene nula "0" i to ti je prva destilacija. Znači sav kom ispečeš tako. A tek onda kad počneš raditi prepek (druga destilacija) onda odvajaš prvenac (koji bacaš), hvataš srce rakije (koju ostvljaš na odležavanje pa kasnije razblaživanje) i patoku koju ponovo posebno prepečeš i radiš sve sa njom kao u drugoj destilaciji.

Edit: nipisah i ja isto, nevideh prethodnu poruku koja je stigla u međuvremenu dok sam pisao. Neka je nije viška.
 
Treba samo napomenuti da svođenje rakije na zeljenu jačinu ide u tri navrata sa minimalnom pauzom od deset dana i nesme se ići više od 10 stepeni pri svakom svođenju.
 
U srcu je najbolja, u tom smislu je ta "drugog" kvaliteta.

I šta onda u prepečenju prepeka tj trećoj destilaciji, opet koliko prvenca bacam šta vatam, do koje jačine pečem, kad bacam opet?
 
Zašto je drugog kvaliteta rakija koja se dobija prepekom patoke.?

Zato sto se posle druge destilacije u toj patoci nalazi najvise stvari koju ne zelimo u rakiji , zato se i odvaja prilikom druge destilacije , a ko bas hoce , ja iskreno to ne radim , moze da skupi svu patoku posle druge destilacije i pece treci put , za rakiju drugog kvaliteta, i isto odvaja prvenac, srce,patoku , ali mislim da su malo pomerene vrednosti na kojima se hvata srce , ali nisam siguran , ne radim to , pa se nisam ni informisao malo vise.
Ja prilikom druge destilacije , kad skupim rakoju u prihvatnom sudu na jacinu koju hocu , gasim vatru i zavrsavam sa pecenjem , samo skupljanje patoke , pa koliko kazana treba da se skupi jedan za prepek te patoke i jos se dobije rakija slabijeg kvaliteta , po meni nije vredno , ali neka napise neko od kolega koji to radi , mozda i ja promenim misljenje
 
Treba je koristiti zašto da ne, ali ne puštati da previše oslabi i izgubi na kvalitetu a onda prilikom pečenja dodati u kazan i dosta vode, uostalom kao i u kominu i u prepek (ja sipam oko 30 %) . Nije to možda velika količina rakije u odnosu na prepek ali nije ni za zanemariti, kao ni potcenjivati njen kvalitet. To je na kraju krajeva rakija koja je prošla jednu destilaciju više. Problem je jedino što kad imate malo kazana prepeka ispadne mala količina, ali se u tom slučaju slobodno može ostaviti da sačeka sledeću sezonu. Napomenuću da ja nemam iskustva konkretno sa kajsijom (pa ne zamerite ako tu eventualno ima neke razlike) već najviše sa šljivom i nešto manje sa kruškom i jabukom. Ovo što sam pisao odnosi se na pečenje šljive a kruška i jabuka se kod mene peku skroz drugačije...
 
Poslednja izmena:
Nikada ne sipam vodu u kom i prepek,ako je kom suviše gust bolje ga je razrediti mekom rakijom nego vodom.
Evo šta kaže geber odličan poznavalac destilacije.
Dodavanjem vode u kazan u kome se treba vršiti prepecanje bitno utiče na nedovoljno povečanje: sadržaja alkohola, prečišćavanja od nepoželjnih sastojaka i koncentrisanja poželjnih aromatskih materija, a time onda i na kvalitet.
 
Poslednja izmena:
Voda se dodaje obavezno jer bez vode nema prečišćanja i nema dobre destilacije, šta će ispariti a šta promeniti agregatno stanje.?.. Postupak dobijanja rakije nije nuklearna fizika a nije ni svemirska nepoznanica, već samo hemijski proces, vrlo jednostavan. Ne treba preterivati u modifikacijama tek radi neke promene i kako bi se razlikovali od drugih. Treba prihvatiti novine koje konkretno hemijski doprinose samom procesu, odnosno odbacuju ono što je šteno, ali nikako bežati od tradicije i menjati sve iz korena, samo zato što je neko tako rekao, napisao ili najčešće prepisao. Tradicija se ne ogleda samo u pristupu pečenja već i u samom procesu, jer se tako dobija "domaća rakija". Ako uradite sve iz raznih preporuka dobićete ne sporim, dobru rakiju, ali "industrijsku" ... Za dobar kvalitet rakije bitno je ispoštovati mnoge normative, a većina njih je u fazama pre ali i posle samog pečenja...
 
Poslednja izmena:
Nisam imao namjeru više pisati na forumu, naročito što mi je neko od moderatora nakon godinu dana i 260 poruka na forumu tražio na PP da mu napišem tačnu lokaciju odakle sam, jer bože moj ono BiH mu nije prihvatljivo i dovoljno, što mi ne pada na pamet da radim pa ne znam koliko će trajati ova priča ako neko i dalje istrajava na formalnim besmislicama iza kojih u stvari stoji nešto potpuno drugo kao krajnja namjera, ako je ban posljedica.
Očito da su me prije svega oktopod, jakovljevic, bane, kanački i šljivar onako tečnom i korektnom pričom pripremili pa i „natjerali“ na tako nešto. Pa ću oktopodu odgovoriti samo u dijelu na koji nije dobio odgovor na svoje teze za pripremu i fermentaciju voća za dobivanje rakije.
rastvori vinobran u vodi i peri time. Razmotri da kupiš veće pakovanje vinobrana. za pranje 5% rastvor.
Za pranje se koristi kristalna soda, a ne vinobran. Vinobran eventualno u nekim drugima situacijama za sterilizaciju, ali mu se pored rastvaranja vodom mora dodati kiselina.
bure koje se puni do 70% zapremine maksimum –
Nije cjepidlačenje ali šteta izgubljenoga prostorna i suvišak praznog, pa 70% nije maksimum nego okvirno od 70-80% . U zavisnosti od temperature, usitnjenosti, dodavanja enzima, hrane, kvasaca…
nalije se vode da kljuk bude tečniji
Za ovo su već išli dobri komentari pa ću samo ponoviti. Nikada i nikako voda. Veće i brže oslobađanje soka se postiže pasiranjem uz dodatak enzima.
da se ne bi stvarala kapa,
Ona se mora stvoriti i nije nikakav problem u zatvorenoj anaerobnoj fermentaciji. Uz ispravan postupak nije ni u otvorenoj, nego naprotiv treba se stvoriti da bi se na taj način pokušala glumiti zatvorena fermentacija.
Poželjno je kupiti 5 kg prošlogodišnjih jabuka pa na sokovniku iscediti sok koji se sipa u kominu zbog prisustva pektina i enzima - ovo nije nužno,
Ne samo da nije nužno nego je štetno iz dva razloga. Nemaju jabuke šta da traže među kajsijama, kao ni sjeme kukuruza kod sijanja pšenice. Pektin se nastoji razgraditi i time umanjiti. Besmisleno ga je uvećavati. Na kraju krajeva ništa se posebno i vidljivo ne može uvećati sa 5 kg jabuka jer ga tamo ima približno kao u 10 kg kajsija.
Kupi se čista voda u prodavnici za namenu hidriranja kvasca.
Ovo može ako voda nije destilovana nego obična, ali ne mora. Može i ona iz vodovoda ako odstoji 24 sata da bi ispario hlor ili neko drugo sredstvo.
10 kesica vinobrana se sipa u čarapu koja se stavi na vrh bureta da visi u praznom prostoru
Jedino ako je protiv uroka :osmeh: ali je onda dovoljna i jedna kesica. Ovih deset neće napraviti ništa jer da bi vinobran oslobodio aktivnu materiju, slobodni i molekularni SO2, potrebna mu je tečnost u kojoj može disocirati i potrebna mu je kisela sredina da bi taj slobodni u sebi imao molekularni SO2. Što niži pH to veće učešće. Na pH preko 4,5-5 ga nema nikako.
Narednih 15-20 dana se prati temperatura kljuka koja ne sme da pređe 35 stepeni a idealno je 20 stepeni.
Narednih 7, maksimalno 10 dana, na temperaturama kljuka oko 20 stepeni, kajsije koja je pasirana i u koju je dodan kvasac, ćeš imati potpuno završenu fermentaciju. Temperatura ni u kom slučaju ne bi trebala da bude preko 20 stepeni, a idealna je 15-17.
Po potrebi se kljuk hladi ali ne dodavanjem vode već npr opranom, zaleđenom flašom od 2 litre vode koja se spusti u kljuk i blago „provoza“ kroz kljuk
Može se hladiti i zaleđenim flašama, ali se one ne trebaju i ne smiju vozati kroz kljuk nego se stavljaju 15-20 cm ispod površine, jer je tamo i najveća temperatura kljuka u posudi za vrenje.
Postaviti i mrežicu sa tegom na vrh kljuka tako da se voće potopi u tečnost, da tečnost viri a ne voće, ne sme da se formira kapa, ako krene da se formira taj sloj potapati (obavezno inox, drvo ili plastika)
Već sam odgovorio, pa ću samo dodati da u zatvorenoj fermentaciji pasiranog voća u kojoj je sve to zaštićeno sa CO2 nema ni razloge ni potrebe za potapanje ili bilo kakvo miješanje i slično, naprotiv bilo bi štetno ako bi to značilo češće otvaranje posude.

O destilaciji si rekao da je rano pa ću o tome za početak sa đađom, ako je raspoložen da stoji iza onoga što napiše.
@ đađo, godinama boravim na forumima pokušavajući naići na dostojnog suparnika u dijalogu, nekog ko ima drugačija viđenja u ovoj cjelokupnoj tematici, odnosno nekog ko je u stanju napisati nešto vrijedno čitanja ili podastrti argumente vrijedne moga pravog pisanja. Do sada mi to na žalost nije uspijevalo ali i dalje ne prestajem tražiti pa se „hvatam“ za sve što može da liči na takvu priliku. Ako si kao i ja željan makar i nagovještaja nekih novih ili neslućenih spoznaja, pucaj šta čekaš. Samo nemoj molim te o tradiciji, domaćoj ili industrijskoj rakiji, to smatram demagogijom pa o tome možemo kasnije.
http://www.sveovinu.com/index.php/topic,679.msg10093/topicseen.html#msg10093
Idemo prvo na tehnologiju ili kako kažeš na minimalno poštivanje normativa.
Voda se dodaje obavezno jer bez vode nema prečišćanja i nema destilacije, šta će ispariti a šta promeniti agregatno stanje.?
Ovo što si napisao meni sigurno ne liči ni na jedan poznati normativ, o tehnologiji da i ne govorim, nego na apsolutnu pogrešku gledajući iz ugla struke, nauke i ličnih spoznaja. Možda ne vidim sve jer nema ni jednog argumenta ni objašnjenja pa molim te ako ti nije teško potkrijepi malo ili da zaboravim da sam pročitao, kao uostalom i mnogo puta do sad.
Vjerovatno će ti dobro doći uvid u neke moje stavove ili kako kažeš besmislice koje je:“...neko tako rekao, napisao ili najčešće prepisao“. :bravo::osmeh:

http://poljoinfo.com/showthread.php?2186-Rakija-od-kajsije&p=723182&viewfull=1#post723182
http://poljoinfo.com/showthread.php?1002-Ракија-од-шљиве&p=730071&viewfull=1#post730071
http://www.sveovinu.com/index.php/topic,1132.msg13872.html#msg13872
http://www.sveovinu.com/index.php/topic,1260.msg16364.html#msg16364
http://www.sveovinu.com/index.php/topic,1260.msg16972.html#msg16972
http://www.sveovinu.com/index.php/topic,1132.msg14291.html#msg14291
http://www.sveovinu.com/index.php/topic,1132.msg17507.html#msg17507
http://www.sveovinu.com/index.php/topic,1132.msg18439.html#msg18439
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh