Radovi u malinjaku

Uzeo sam knjigu i poprilično mi se svideo deo u kome je opisan proces organske proizvodnje. Ako ništa sad znam da od bljuštura ima neke koristi.
 
Sve je to lepo, radim ja za jednu firmu organsku proizvodnju cvekle i sargarepe, ali za malinu ne znam koliko bi to bila uspesna i isplativa proizvodnja. Postuj plan prskanja i karencu, i nemas problem ni u konvencionalnoj proizvodnji.
 
Moze, mada sada kada je krenula berba bilo bi bolje sa djubrivima koja imaju vise kalcijuma i kalijuma u sebi...
Minim 1 gram po biljci.

Poslato sa WAS-LX1 pomoću Tapatoka
 
Moze, mada sada kada je krenula berba bilo bi bolje sa djubrivima koja imaju vise kalcijuma i kalijuma u sebi...
Minim 1 gram po biljci.

Poslato sa WAS-LX1 pomoću Tapatoka
ma znam nego ovo trenutno imam, zadnji put nije imalo u apoteci da se kupi sa vise kalijuma -_- ja stavio 2 grama posto malo kasnim sa prihranom
 
Nadam se da svima vama berba lepo napreduje.

Najviši mlađar u oba malinjaka oko 100cm, prosek 60cm. U ovom trenutku sam u procesu nabavke kolja, koje planiram postaviti na jesen.
Sve je okopano i oplevljeno lepo i pre desetak dana prihranjeno kanom. Dajem i fosfora folijarno na svakih 7-10 dana. Sad se razmišljam da li je mogu još nekako pomoći, rekli su mi da je ne prihranjujem azotom nakon juna, ili samo da nastavim sa redovnim pljevljenjem i zaštitom. Od sistema kap po kap nažalost nema išta do proleća.
 
Po kojoj ceni ti uzimaju, ako je ima.
Nosim i predajem, nisam razgovarao o ceni uopšte. Kod mene je specifična situacija, zato što sam iz specifičnog kraja. Imam jednog otkupljivača sa kojim tek nakon mesec-dva svodim račune. Do sada je svaki put ispadao korektan, tako da se nadam da će ovog puta cena biti 600+ dinara.
 
Nosim i predajem, nisam razgovarao o ceni uopšte. Kod mene je specifična situacija, zato što sam iz specifičnog kraja. Imam jednog otkupljivača sa kojim tek nakon mesec-dva svodim račune. Do sada je svaki put ispadao korektan, tako da se nadam da će ovog puta cena biti 600+ dinara.
Meni je covek juce doterao gajbice, mada berba nece jos sigurno 7-10 dana i kaze akontna 500.00. din.
 
Kada se i kako orezuje malina? Prosle jeseni posadjene, izbili su proletos mlade grane i ima roda ali pored sadnica su nikle nove i porasle dosta visoke i deblje su od sadnica pa sta sa njima da radim? Hvala..
 
Te sto si posadio jesenas, trebao si iseci do zemlje kad su nikle te nove, koje ces na prolece vezati i imati na njima rod.
A za orezivanje brate prozvakano 100 puta, ove godine nista ne orezujes osim naravno tih starih koje si posadio. Naredne godine kad daju rod stare iseces -koje su dale rod a nove opet na prolece vezujes. jbt posadis maline bar osnovno moras znati.
 
Te sto si posadio jesenas, trebao si iseci do zemlje kad su nikle te nove, koje ces na prolece vezati i imati na njima rod.
A za orezivanje brate prozvakano 100 puta, ove godine nista ne orezujes osim naravno tih starih koje si posadio. Naredne godine kad daju rod stare iseces -koje su dale rod a nove opet na prolece vezujes. jbt posadis maline bar osnovno moras znati.
Hvala, nisam rekao da je to posadjeno malo za jelo i kolače i da nema malina u selu i niko nema iskustva :) Čuo sam za to da se stara seče a ostavlja nova ali reko da proverim na više strana..
 
Kada se i kako orezuje malina? Prosle jeseni posadjene, izbili su proletos mlade grane i ima roda ali pored sadnica su nikle nove i porasle dosta visoke i deblje su od sadnica pa sta sa njima da radim? Hvala..
Zavisi koliko si posadio. Od skora su ljudi počeli da praktikaju da vezuju i u jesen da bi osporili vegetativni napredak, ali opet to ima smisla samo za veće zasade. Ti verovatno radiš po principu organske proizvodnje. Te stare zaseci, a nove zaveži u proleće kad se završe mrazevi, nađubri, zamalčiraj i preprskaj jednom, dvaput rastvorom koprive (1kg u 10l vode da odstoji celu noć, pa to razmuti u 50-100l vode).
 
Nadam se da ste svi uspešno i zadovoljno završili ili privodite (otpočinjete) berbe.

Fertodi na ovoj parceli veoma lepo napreduje i veoma sam zadovoljan prijemom. Jedino što me je malo namučilo u vezi ove parcele je što je do skoro bila okružena trometarskim korovom (kupina, šipurak i kopriva uglavnom, i dosta onog drveta od kog se pravi ili pravila frula) sa kojim sam se borio i izborio poslednjih nekoliko dana.
Ono što me zanima, pošto planiram širiti zasad u novembru, je da li smem upotrebiti totalni herbicid oko ovog malinjaka (tj. koliko blizu smem prići), planiram iskopati korenje pa izvaditi kamenje i onda upotrebiti značajnu količinu totalnog neselektivnog herbicida barem mesec, dva pre oranja i freziranja?
Takođe me interesuje da li postoji način da prepoznam koliko je neki stajnjak dobar? Pričali su mi kako treba da je dobro zagoreo i da nije korišćen za poleganje, ali nisam siguran kako to mogu da prepoznam pa bi mi koristili vaši saveti. Kako se kod vas kreću cene stajnjaka, je l' i dalje 100kg mineralnog traktorska prikolica stajnjaka?
Inače, kolega sa foruma je bio u pravu u vezi leđne prskalice, ali šta je tu je, za sada odrađuje posao.
Završio sam letnju zaštitu, što se tiče zaštite čekam jesen, još 1-2 ću dati prihranu folijarno.
Inače, do sada je odrađeno plevljenje 5 puta, kopanje 2 puta, freziranje 3 puta, košenje 2 puta.

186727eb35b75c536dd6c84c2724eb08.jpg
7c022118a4378325c3e860103e5c0fff.jpg
c15fe797d2bc6bbeee718bb94b4cb64b.jpg


Sent from my M2102J20SG using Tapatalk
 
Nazad
Vrh