Radovi u malinjaku

ja moj malinjak spremio za zimski san, sto se tice bolesti nije ni cudo jer koliko je kise bilo ko zna kakve ce se posledice pojaviti, srecom po mene ja sam 2010 uradio drenazu( 2011 bila nezapamcena susa) ali evo sad se isplatila
 
evo me posle duzeg vremena I uzasnut sam.zar niko ne pise o novoj bolesti malini gde je zutilo lista I mnogo manja krupnoca a skoro je pola malinjaka zarazeno sa tim.
vecinom su mislili da su to grinje al to blage veze nema sa grinjama.
cinimi se da bi mnogi samo pare,jest da je monopol nevidjen ali I trziste trazi kvalitet.
budimo samo realni
sto bi reko pokojni pavle...budimo ljudi...

Jel gledao ko koren od te maline.Mozda je u pitanju beli crv koji napada koren,a to evo i kod nas neupuceni zovu "rak korena'
 
Imam malinu polku 2000 sadnica koja je sađena ove godine u martu i imao sam berbu ove godine.Smijem li vaditi sadnice sad u jesen?
Ako da,koji je postupak vađenja kad se i koje sadnice mogu vaditi?
 
Pozdrav ljudi.
Zna li neko da li se treba bacati nesto od vestackog djubriva u malinjak sad u periodu novembar-decembar? Kojeje i koliko?
Bacio sam stajnjak u jedan malinjak, u drugi necu bacati.
Hvala.
 
Cime je najbolje raditi medjurednu obradu i sta daje najbolje rezultate? Da li podrivacem, tanjiracom, frezom ili necim cetvrtim?
 
Zar nije bolje ne sabijati tu zemlju nego je raditi podrivačem i tilerom ili tanjiračom?
 
Ako red nije dovoljno širok, onda ne može ni traktor da prođe :)

Podrivač prođe sredinom, čisto da razbija đon koji nastaje od međuredne obrade i traktora koji gazi, da se voda ne zadržava, a onda površinska obrada ide tilerom a ko nema može i tanjiračom. To je u principu najbolje rešenje za one koji žele da obrađuju međuredni prostor, druga opcija je da se zatravi i da se trava kosi što je odlično, al da se ipak prolazi povremeno podrivačem.

Freza izuzetno sabija zemlju i tu nema šta da diskutujemo, sabija od kad je izmišljena i najgori je radni element po tom pitanju. Bočna pipalica nije toliki problem jer je uzana, a ove traktorske koje pređu širinu međurednog prostora su smrt, prave beton od tog prostora.

Freza ima puno onih motičica koje se ponašaju kao npr kad kašikom uzmete sladoled, pa ispod kašike ostane zaglađena površina, na to dodajte pritisak na kašiku odozgo i dobijete i sabijanje. Sada to pomnožite sa brojem motičica i brojem obrtaja, puta širina....haos :) Tanjirača takođe sabija, ispod samog diska, ali je nemoguće da svaki prolaz tanjiračom u milimetar na istom mestu prođe tanjir, plus dodatak podrivača, tu i nema nekog sabijanja velikog.
 
Ako red nije dovoljno širok, onda ne može ni traktor da prođe :)

Podrivač prođe sredinom, čisto da razbija đon koji nastaje od međuredne obrade i traktora koji gazi, da se voda ne zadržava, a onda površinska obrada ide tilerom a ko nema može i tanjiračom. To je u principu najbolje rešenje za one koji žele da obrađuju međuredni prostor, druga opcija je da se zatravi i da se trava kosi što je odlično, al da se ipak prolazi povremeno podrivačem.



.


Po mom iskustvu ako se podrivacem blagovremeno , posle kise kad su se stekli uslovi odradi .Tako se korov drzi pod kontrolom bez kosenja.
Na levoj poteznici srafom skratim lanac tako mi podrevac 15-ak cm ide van gaza + 10 cm akademskih obd biljaka i to je to .

Licno mislim da bocni podrivac ili kako ga ko vec naziva , sa 3-4 radna tela namenski pravljen sa mogucnosti da se postave jednostrane daske (ono kao za krompir) sto bi zagrtalo tanjim slojem zemlje lastare ...bila bi prava stvar.???

Provereno ...u Loznici Lik svake god slicno radi u svom nekoliko ha Mikera

Da dodam vecina zna al za one koji neznaju ....Obrada zemlista u blizini korenovog sistem se radi na dubini 6-8 cm u toku vegetacije A u jesen moze 8-12 cm.
 
Znam da sam amater u odnosu na vas jer imam samo dva reda maline i dva reda kupine, pored je i mali vocnjak, a sve je trava posadjena izmedju redova: Jeste da ima posla oko kosenja, ali mislim da i vi koji imate profi zasade malina mozete razmisljati o travi u redovima( jalovi ugar), mislim da je i lakse i ekonomski isplativije tako odrzavati maline i voce, pa i vinograde. Moj stric ima malinjake na obroncima Kopaonika vec tridesetak godina, u redu kopanje, izmedju redova trava....
 
Samo da napomenem, spomenuti jalovi ugar je upravo suprotno od trave u redovima, to je zapravo način održavanja zemljišta u stanju "nigde nema ni travke"
 
Jalovi ugar se može postići na više načina, bitno je da nema ni travke, taj način obrade ima svoje prednosti i mane.

Ali ići frezom međuredno nema nikakav smisao a kontraproduktivno je za sastav zemljišta i njegovu strukturu. Lepo izgleda onako sitno i fino, a ispod kamen. Nepotrebno, kontraproduktivno, lepo za oko - da.
 
Nazad
Vrh