Radovi u malinjaku

Pozdrav,
ja sam početnik u ovom poslu, ustvari imamo maline više od 20 godina ali nismo nikad nešto mnogo radili oko njih, bilo je ono koliko rodi, dobro je.
Sada imamo nov zasad 70 ari, ove godine dolazi na prvi rod, pa me zanima ovaj agro ugalj, da li je to običan ćumur ili je nešto drugo?
Imam ćumuranu, i dosta sitnog ćumura i prašine, da li može to da se koristi u pripremi zemlje?


Koliko kosta cumur da se kupi kod tebe po kg. Hteo bi jedno 500-1000kg da kupim??? Cene koje sam uspe da nadjem krecu se izmedju 300-370din za dzak od 15kg. I da rec je o obicnom cumuru koliko sam uspeo da nadjem na netu.
 
Pretoplo vreme ce da upropasti malinu.Pri prvom jacem mrazu doci ce do velikog izmrzavanja lastara.
 
Pozdrav svim malinarima,ja sam ovde novi a i novi sam u poslu sa malinama i tako da ne znam nista o uzgoju maline.
Ja sam se opredijelio za organski uzgoj maline.Za sada imam 900 sadnica,ako bog da sledece godine u jesen ce ih biti jos 4 puta vise.
Mene interesuje,kako i sta se radi prvu godinu? tj posle sadnje...

Hvala lijepo
 
Pozdrav svim malinarima,ja sam ovde novi a i novi sam u poslu sa malinama i tako da ne znam nista o uzgoju maline.
Ja sam se opredijelio za organski uzgoj maline.Za sada imam 900 sadnica,ako bog da sledece godine u jesen ce ih biti jos 4 puta vise.
Mene interesuje,kako i sta se radi prvu godinu? tj posle sadnje...

Hvala lijepo

Vrati se otprilike na 20, 21 stranu ovog foruma
prati datum objave
 
Prijatelju,ja sam procitao citavu temu i nisam jos naisao da neko uzgaja organsku malinu...
Mozda gresim,mozda mi je promaklo... Ali na ovim stranicama ,19,20,21 i 22 se prica ne vezivanju i sta ti ja znam :D
Ja hocu bez hemije i bez vjestackih djubriva... Sutra ce moja djeca jesti to pa nebih da mi se najedu hemije..

LP
 
to sa organskim uzgojem maline ce da ide mnogo tesko znam iz licnog islustva, probao sam i jedno i drugo i najbolja kombinacija je negde izmedju sa relativno dobrim prinosom, i sa koliko toliko zdravim proizvodom i najbitnije od toga je da je period eksploatacije malinjaka ok 20 god, dok sa cisto ogranskom od 5 do max 10 godina, sve drugo su lazi jer o tome moze samo da prica ko je imao iskustva i sa kakvim problemima se sisretao i kako ih je resavao , a to sve ima cenu
 
kako mislis nesto izmedju je najbolja kombinacija?

Prskati a ne stavljati vjestacko djubrivo ili obrnuto,a mozda je i nesto deseto?
 
Poslednja izmena:
poslusaj cunamija gledaj ove komercijalne i poslusaj savet starijih posto oni imaju mnogo iskustva sve ostalo je veliki rizik , ja sam takodje svasta eksperimentisao i obilo mi se o glavu . ipak je iskustvo presudan faktor
 
djubrenje moze organskim djubrivima( stalsko , kompost, treset i td) sto kroz zemljiste sto folijarno( cajevi raznih trava,i td), a sad bez hemejskog tretmana nije moguce o ovim uslovima zadrzati zdrav zasad, e sa pravilnim odabirom preparata i postovanjem karance dolazi se do relativno zdravog proizvoda, sad jos kad bi se organskom djubrivu dodalo i vestaka dobija se na kolcini roda najmanje 30% zato kazem da je negde izmedju najbolja kombinacija .
 
cunami prijatelju ipak si bar za mene bio u pravu u svemu sam gresio , letos i jesenas nisam dobro istretirao lastari su mi izgrizeni i izbuseni dali ce nesto moci da se iskoristi nesto sam posto sam letos doziveo tesku suncanicu jedva sam preterao jbg
 
Poslednja izmena:
aco druze covek se na greskama uci ja, nadam se da ces ti mnogo manje od mene jer u vreme kad sam ja poceo da se bavim malinarstvom nije bilo ovi savremenih komunikacija koje ce nam nadam se pomoci u prevazilazenju problema oko proizvodnje , kolicine cene itd
 
pfff,onda cu odvojiti 800 sadnica sa hemijom i 100 organske za svoje potrebe. Pa cemo vidjeti kako to ide... Trebace meni jos pomoci,ja vam nemam blage veze o malinama... Jedino sto sam uradio je djubrenje po citavoj parceli i odmah oranje... A tek koliko me posla jos slijedi,auuu :D

Sad se moram prebaciti na temu djubrenja.

Hvala!
 
pfff,onda cu odvojiti 800 sadnica sa hemijom i 100 organske za svoje potrebe. Pa cemo vidjeti kako to ide... Trebace meni jos pomoci,ja vam nemam blage veze o malinama... Jedino sto sam uradio je djubrenje po citavoj parceli i odmah oranje... A tek koliko me posla jos slijedi,auuu :D

Sad se moram prebaciti na temu djubrenja.

Hvala!

Ako si ya pocetak djubrio po celoj parceli, bar ce biti trave za izvoz.......:haha:.........salim se,,,,,, samo hrabro
 
E da,da li ima neki sajt gdje mogu da nadjem dobar prirucnik za maline? Posebno me interesuje gdje je detaljnije objasnjenja prva godina rada. Trebao bih sad u proljece pa me interesuje kompletan rad u ovoj godini.
ili neki kalendar rada po mjesecima...
 
Poslednja izmena:
Prije par god moj komsija odlucio da ostavi dio maline da je ne tretira hemijom, da ostane organska za nejga i njegovu porodicu.Nakon par dana, na tom dijelu koji nije prskan (kad je malina pocela da zri) nigdje maline ni za lijeka a onaj prskani dio, svaka malina k'o nacrtana.
OD tada kazem radim samo sto knjiga kaze :-D
 
Cunami
to sa organskim uzgojem maline ce da ide mnogo tesko znam iz licnog islustva, probao sam i jedno i drugo i najbolja kombinacija je negde izmedju sa relativno dobrim prinosom, i sa koliko toliko zdravim proizvodom i najbitnije od toga je da je period eksploatacije malinjaka ok 20 god, dok sa cisto ogranskom od 5 do max 10 godina, sve drugo su lazi jer o tome moze samo da prica ko je imao iskustva i sa kakvim problemima se sisretao i kako ih je resavao , a to sve ima cenu

Sa ovim komentarom se u potpunosti slažem , što bi rekao naš čovek , sve je na mestu . Lično sam, imao malinjak koi je obradjivan po sistemu organske proizvodnje i (kao što to već rekoh za malinu Miker )- kad se sabere razlika u ceni i ostali parametri , Vilamet i obrada po knjigi je vrh . Imao sam neki srednji prinos sve dok pre neku godinu nije plamenjača sve odnela . Problem kod organske proizvodnje je što ne postoi idealan način za zaštitu od plamenjače koja je jedan od najvećih obolenja maline .


. pitanje, dali je tačno da je cena Vilameta 230 strela leskovac za prošlu godinu

Takodje pitanje ; koja je cena Mikera original

Oprostite za skretanje sa teme


 
Nazad
Vrh