Radovi u malinjaku

Polana,Polka i ostale,nisu namenjene za industrijsku preradu,vec za svezu upotrebu.Od ovih sorti ima 30 posto vise otpada,nego od standardnih sorti tipa Vilamet,Miker...i kada bi bilo dovoljno kolicinski industrijske maline,ovu uopste ne bi otkupljivali,ali posto je situacija u Srbiji takva,oni sa ovom dopunjavaju prazninu u hladnjacama.Ove godine su ljudi dobro prolazili jer je bila dobra cena,a ove sorte daju lepe prinose,ali ne znam kakva joj je buducnost u narednim godinama.Srpsko trziste za svezu malinu je slabo i sve su to male kolicine koje uspeju da se prodaju,jedino ko nadje prodju za strano trziste.I ja imam Polane oko 1000 komada,i predavao sam dok je trajao otkup kupine,ali posle toga nema se kome.Kod nas Polke ima najvise,za Polanu znam samo za sebe,a za Heritage mislim da nema niko.
 
ja sam tek razorao oko 15 ari, posadicu 5-6 ari kupine i 20ak maline, jel bolje sam ili u prolece da se sadi i kad bi trebao da djubrim ?
 
Uvek je bolje da se sadi u jesen,tj. sad,zbog boljeg prijema sadnica,jer moze da se desi da prolece ne bude povoljno.Djubrenje si trebao pre oranja,pa da zaores,ali mozes sad da razbacas po oranju,pa da ufreziras u zemlju,ako mozes da freziras.
 
jedan razlog svog kojeg nisam razbacivao je sto nemam nista zgorelog a ne bi imao ni svezeg za to, drugi je sto ovde ljudi ne zaoravaju jer kazu posle navali trava ko luda iz toga vec da bacam tek kad posadim vestak i stajnjak a livada je djubrena svake godine
 
Osecam potrebu .....U maju ove god komsija me zamolio da navadi sadnica mikera ( onih iz strukture tkiva) oko 250 kom ...? odobrio sam... oni su to onako vise sadnice golih zila presadili ...i prijem je bio skoro 100% sto sam se cudioooo...? A nakon 20-ak dana njegov komsija herbicidom prskao kuruze pa je nanelo i na maline koje su se tek primile 1 deo ....tako da je krajem maja dosao opet da navadi 60-80 kom sadnica i presadio na mesto onih koje je herbicid ugusio ... i to se lepo primilo ....nisu ni blizu kao moje koje sam sadio 07 03 13 ..ali su se primile sve iii ima po neka da se veze na drugu zicu....???
taj mora da je imao dobar system navodnjavanja zar ne pole?malina da bi se sad sadila mora da sazri tj povuce sokove u sebe I predje u stanje mirovanja.to se obicno desava posle par slana.kada pocne opadanje lista I prelazak biljke u drvenasto stanje.za vikend sam bio u krajevima gde slane uopste nije bilo.vertujemi tamo malina jos uveliko raste I radi.milina ju je videti.skoro sam nabavio manju kolicinu zeolita cisto da ga testiram u kucnoj upotrbi,ali to jos nisam uradio,stojimi a I on ce doci na red...za domatra program prvi put cujem,kada budem imao vremena videcu o cemu se radi.mada sam iskreno dosta obazriv prema tim programima jer iz konkretnih razgovora sa ljudima koji su u americi I na zapadu licno videli organsku proizvodnju znam sta je u stvarnosti to,a sta se sve o tom prica kod nas.za vikend sam imao prilike I naleteti na malinjak preko 30 god star koji nikada nije prskan.definitivno sam za pricu uzivo ali sa normalnim,kulturnim,obrazovanim I fer I korktnim ljudima .za mesecak dana cu najverovatnije u tvoje krajeve pole,pa ako vreme dozvoli iskoristicu da se uzivo ispricamo.srece I zdravlja a ostalo sve dodje po sebi:osmeh:
 
Neee nije imao dobar zaliv ....al ako se secamo da do 10 juna bio je odlican raspored padavina ...bar u mom kraju...???

Sutra mozda zavrsavam vadjenje sadnica jesenje naj bolje sorte ...? ,Mozda u subotu i sadnja ...? Osecam da nece biti problem...?

A sledece nedelje se organizujem za vadjenje i odmah sadnja Mikera...? Zeoliiit...!??? mislim da cu samo 1500 kg po ha po preporuci Jednog ... od ostalih strucnjaka. Rece da ne bi trebalo punu dozu odmah ...vec postepeno u 2-3 navrata da nebi doslo do narusavanja vec postojeceg balansa EM-a...??? Voleeo bih da prokomentarise po ovom neko ko ima vise znanja i iskustva..?

Bi ce mi DRAGO ako se vidimooo i uzivo sagledamo .... :ppozdrav:
 
samo napred , nek se nesto ozbiljnije radi na podizanju novih i kvalitetnih zasada koji ce nam u dogledno vreme vratiti mesto koje nam pripada na svetskoj pijaci tj da se vratimo na nekih minimum 80 000 tona godisnje, a mislim da kombinacija mikera i wilameta sa naseg podrucja nema premca u svetu po kvalitetu
 
ovde kod nas se nenormalno sadi malina ove godine, navalili svi koliko ko moze, obicno od 10 do 20 ari ali ima o onih koji su razorali odma hektar, ja cu ioak ove godine posaditi kukuruz pa dogodine na tom mestu malinu da sadim :ppozdrav:
 
I kod nas se prosiruje,al sve je to na malo,sto kazes od 10 do 20 ari,bar ovo sto sam ja primetio.Al opet bolje i 10 ari,al da se kvalitetno obradi,nego li hektar,i da joj dodjes samo kad treba da se bere.
 
ja mislim da ce ovaj nas prijpoljski kraj biti najjaci sa malinom, ne znam sad ali za 2 - 3 godine sigurno
 
Neee nije imao dobar zaliv ....al ako se secamo da do 10 juna bio je odlican raspored padavina ...bar u mom kraju...???

Sutra mozda zavrsavam vadjenje sadnica jesenje naj bolje sorte ...? ,Mozda u subotu i sadnja ...? Osecam da nece biti problem...?

A sledece nedelje se organizujem za vadjenje i odmah sadnja Mikera...? Zeoliiit...!??? mislim da cu samo 1500 kg po ha po preporuci Jednog ... od ostalih strucnjaka. Rece da ne bi trebalo punu dozu odmah ...vec postepeno u 2-3 navrata da nebi doslo do narusavanja vec postojeceg balansa EM-a...??? Voleeo bih da prokomentarise po ovom neko ko ima vise znanja i iskustva..?

Bi ce mi DRAGO ako se vidimooo i uzivo sagledamo .... :ppozdrav:
pole divimti se na hrabrosti da eksperimentises.pricah sa drugarom koji je professor hemije o zeolitu,nista toliko novo osim kojim on jedinjenjima pripada I koje suim neke osobine.inace mislim da strucnjaci malo vise preteruju.veceras sam se super proveo u zabitima gde ljudi rade dosta primitivno.a iskreno mnogo mi se svidja mentalitet tih sto su daleko od civilizacije.sada sam stigao kuci od super provoda tamo,a I ovde samo mogu pijan svratiti tj na malinu I mozda trezan ali na kupinu samo mrtav pijan.inace otvoren sam za vidjenja sa ok,fer I korektnim osobama,a pokvareni,lazovi,prevaranti,zavidni I iskomleksirani neka me zaobidju u sirokom luku.hvala puno na razumevanju
 
Pozdrav....! Juce tmuran dan ...sumaglica ...Al se radilo priprema sadnica da se danas sadi na pripremljenu leju 1 ha

I tv je snimala RTS 2. Za poljop emisiju ....malo sam se zamucao ....al i to je prirodno .... za 1. put

- - - - - - - - - -



- - - - - - - - - -


dscf2068.jpg

dscf2071.jpg

dscf2066.jpg

dscf2074.jpg


- - - - - - - - - -

Bilo je ovako a sad .....
picture-360.jpg


ovako
dscf2064.jpg

dscf2063.jpg



I ovo ide u kompost jbg nema se jos kojekakvog materijala ...al zato ima ...didimele,antrakozne,cadjeve pegavosti ,agro-bakterijuma,funge,iiiii ostale p ..cajzleee...
dscf2060.jpg


- - - - - - - - - -

Bilo je ovako a sad .....


ovako
dscf2064.jpg

dscf2063.jpg

dscf2058.jpg


I ovo ide u kompost jbg nema se jos kojekakvog materijala ...al zato ima ...didimele,antrakozne,cadjeve pegavosti ,agro-bakterijuma,funge,iiiii ostale p ..cajzleee...
dscf2060.jpg


- - - - - - - - - -

dscf2079.jpg

dscf2082.jpg
 
Poslednja izmena:
Ovo sve izgleda super vidi se da se dosta trudis oko malima.

p.s. Napravi malo mesta za poruke hteo sam te poslati poruku ovde na forumu al nema mesta :)
 
I od mene pohvale.Kada ce se emitovati emisija,da odgledamo,jesu ti rekli?
E da,ne pitah te,jel sadnice vadis iz redova,ili samo one sto niknu u medjurednom prostoru?
 
Pozdrav ljudi!
Vidim radi se kod vas punom parom. :)
Imam pitanje pa ako netko ima kakav savjet. Na vilametu sađenome oveog proljeća mi se pojavila didimela, na početku vegetacije je prskano sa bakrom, a tokom vegetacije dva puta sa Quadrisom. Ovih dana bih trebao obaviti jesensko prskanje bakrom ali kod mene još nije bilo mraza i većina listova je još uvjek na malini. Što mi je činiti?
 
Pozdrav ljudi!
Vidim radi se kod vas punom parom. :)
Imam pitanje pa ako netko ima kakav savjet. Na vilametu sađenome oveog proljeća mi se pojavila didimela, na početku vegetacije je prskano sa bakrom, a tokom vegetacije dva puta sa Quadrisom. Ovih dana bih trebao obaviti jesensko prskanje bakrom ali kod mene još nije bilo mraza i većina listova je još uvjek na malini. Što mi je činiti?

Prskaj dok je jos toplo vreme,kada padnu temperature oko nule,ne vredi prskanje.Ovo prskanje se obavlja pre opadanja lisca.
 
Nazad
Vrh