Radovi u malinjaku

@ goran 75
Nedostaje joj kise i nize temperature...

---------- Poruka napisana u 20:27 ---------- Prethodna poruka je at 20:26 ----------

@Vlada malina
Oko 100 din
 


@ Rogi...:ppozdrav: Svaka cast za ovaj post ....koliko si u pravu ili nisi ja neznam al voleo bi kad bi se i drugi iskusniiii nadovezali na ovu problematiku i da se sucele razlicita misljenja i kontra argumenti . Tako cemo doci mozda do neceg novog.

Ja licno bih i ove jeseni posejao (imao sam u planu) na 1/2, odabrane 3 vrste trave ..ljulj, bela detelina ili..??? i sl Da bih se uverio sta je bolje ..... Al nazalost sa ovakvom otkupnom cenom ...tesko da cu imati zelje za ekspermentisanjem.

Jedino sto cu mosda probati da posejem Ruolu (ako je nadjem negde) ili neku graoricu ili sl, za zelenisno djubrenje....?


http://www.dodaj.rs/f/1l/LP/pWAb4Q5/dscf1402.jpg
http://www.dodaj.rs/f/3r/be/QkTu0b3/dscf1408.jpg
Ne ,ne i ne ,nemoj ni slucajno to da radis...

I nastavicu sa unosenjem mikro organizama u zemljiste...TRIFANDER.SLAVOL ,EKSTRASOL. ..BACTOFIL..i sl. i pripremam se za analizu zemlje.
Evo i slikcica @Zoki jesil bio u ovom malinjaku u Pluscu ....ja bio u prolazu i svratio i ...raspitivao sam se za Vas da bi svratio na ladno.....haha . Mozda drugi put ....
http://www.dodaj.rs/f/1l/LP/pWAb4Q5/dscf1402.jpg
http://www.dodaj.rs/f/3r/be/QkTu0b3/dscf1408.jpg
Hahaha i hemijska industrija je ukapirala kako da jos zaradi ,prvo uniste sve bakterije mehanizacijom i hemizacijom i potom kad su shvatili da su korisne i zaista povecavaju prinos poceli su da ih dodaju preparatima.Ne znam kolko je ovo korisno jer svaki sloj zemljista na odredjenoj dubini ima svoje bakterije koje su tu dominantne a ovo se prska samo po povrsini , drugo nemoguce da ovde ima svih potrebnih sojeva bakterija a pogotovu je siromasan gljivama ,plazmama ,tako da...trece kada prskati? na pocetku -rizik je da bakterije krako zive i pocrkaju ,ili cekati malo da se vrati i stabilizuje ekosistem? , ima li tada toliko efekta?.....kompleksna je mnogo ovo tema zato su mi i postovi kilometarski mada se trudim da budem kratak.
Priroda ide nekim svojim tempom a nasi ljudi vole rezultate odmah i drasticno bolje...
Na slikama izgleda dobro posebno mi se svidja ona druga , ne znam sta radi sa pokosenom travom ,jel je sklanja u stranu levo-desno , direktno ispod maline da je pokrije i odmah direktno djubri i suzbija korove(efekat tamne folije) , ili je suvu iznosi i koristi za ishranu stoke (silazom) pa vraca stajnjakom u njivu, razlika je bitna.
Sva organska djubriva spadaju u spora djubriva-potrebno je oko godinu dana za njihovu potpunu razgradnju ,to je prirodan proces ,(vestacka ima ih raznih NPK, Urea, su brza ,raspad se meri nedeljama), tako da ako travu kosi i iznosi bolje je prvo podjubriti celu njivu ne samo pored maline stajnjakom(travu dovuci sa drugog mesta pa njome hraniti stoku), pa sledece sezone kositi i iznositi travu za ishranu stoke sa te njive.Ovako trave ce rasti i izvuci dodatne kolicine azota i minerala i osiromasiti njivu ,jer dok stoka pojede silazu ,dok se baci nazad stajnjak i raspadne prodje preko godinu dana. Izuzetak je pepeo od biljaka ,drva ili trava on je prirodno odlicno mineralno djubrivo pre svega kalijumovo , ali bez ugljenika i siromasan azotom...
Gledam danas covek raznosi cevi da zaliva da bi mogao da frezerira ,ostala mu njiva uzorana i sad se oranice isusile i stvrdnule ko kamen a orao duboko i ono izgleda strashno ko pustinja -niceg nema, tuga -tolko rada i novca baceno.
 
Molim iskusne za komentar.850 metara vilameta sam poprskao u ponedeljak posle zalaska sunca pola i u utorak drugu polovinu sa ukupno 150 litara u kojem sam rastvorio 124 grama sviča plus prihrana,da li je to previšeili dovoljno.Sada idem iz malinjaka na nekim listovima sam primetio u sredini kao nagoreo list i na jednoj sadnici svetlozelenu boju,podseća na grinju ali nisam siguran.Da li je do prskanja ili do vremenskih prilika?Hvala!
 
Molim iskusne za komentar.850 metara vilameta sam poprskao u ponedeljak posle zalaska sunca pola i u utorak drugu polovinu sa ukupno 150 litara u kojem sam rastvorio 124 grama sviča plus prihrana,da li je to previšeili dovoljno.Sada idem iz malinjaka na nekim listovima sam primetio u sredini kao nagoreo list i na jednoj sadnici svetlozelenu boju,podseća na grinju ali nisam siguran.Da li je do prskanja ili do vremenskih prilika?Hvala!
Svic ide od 0.075 do 1.0 ml. na 10l vode. Dobro je sto SAMO na nekoliko sadnica imas takvih simptoma kakvo je vreme.
 
Prva godina gajenja maline,došlo branje,nisam se nadao da će rodne grane biti 10 centimetara od zemlje,danas sam sekao lastare sa mukom pateći da ne lomim rodne grane.Da li je kasno da stavim po dva reda letvica i koje širine na krajnje stubove pa da to nekako povežen preko donje i gornje žice,dogodine ako bude bilo ovako odmah stavljam letvice na svaki drugi stub jer mi je rastojanje između njih 5 metara.Voleo bih da čujem iskusnije kolege.
 
Pa jel imamo mi Cacani vocarski institut ili ne ehehe?
Pa njemu je zemlja sad kao komirani pacijent na aparatima (za vestacko odrzavanje zivota ,disanje, voda, i hranjenje) , ne znam otkada radi po klasicnom sistemu ,moguce je ako krene da vrati zemlju u normalno biolosko-ekolosko stanje da dodje do drasticnog smanjenja prinosa.
Naime poljoprivrednici obicno pokusavaju da nadomeste stvaranje prirodne biomase pojacanim djubrenjem vestakom i to resava vecinu problema ali ne sve .moguce je da nedostaju mnogi minerali i/ili elementi u zemlji tako da nastaje zestoko takmicenje izmedju biljaka za malobrojne preostale resurse ,plus sto krecu da rastu oportunisticki zilavi korovi koje ionako nije uspeo da suzbije potpuno tretiranjem i do njihovog bujanja a druge biljke koji bi im parirale su odavno unistene i potrebno je vremena da se vrate na njivu -ovo nije sala govorimo o na desetinama vrsta koje rastu normalno zajedno u prirodi...
Tada rod opadne, malina pati, a korovi se prenamnoze ,i covek s pravom kaze unistena mi je njiva!
Vracanje u prirodno stanje mora biti uradjeno postupno ,pazljivo i planski i nije lako potrebna je i dobra priprema i dovesti materije i bakterije na njivu pre pustanja biosfere da raste prirodnim organskim djubrivima stajnjakom izmesanim sa zelenim djubrivom ,baciti malo i minerala putem pepela (seno i slama su dzabe ,kupi bale i zapali ih negde da izgore al pazi da ne napravis pozar tako da- sacekaj jesen) baci to sve na njivu i izvrsi poslednje! frezeriranje!.Valjalo bi i da utovaris humusa tj. iskopas prikolicu zemlje iz obliznje sume i bacis i to zajedno sa ostalim(sa takvom zemljom se unose i gliste i insekti).
l Pepeo je bazan i popravice kiselost , tip zemljista za malinu u prirodi je gajnjaca znaci blago kisela -do neutralna ,tako da pepeo ne bacaj direkt za struk maline vec malo okolo da malina moze da preuzme ali i po sredini da sluzi drugim biljkama a one ce nakon kosenja predati u zemlju i malini aminokiseline i minerale.
Bice problem korovi a i trebaju biljke koje unose azot iz atmosfere ,prve biljke treba da budu one koje malo uzimaju iz zemlje a vrse pokrivanje zemljista u kasnu jesen ali tako da ponovo krecu da bujaju i pocinju sa rastom prve u rano prolece (pre samih korova)da blokiraju i bioloski suzbiju da korovi ne mogu da se razviju efikasno, ozimi stocni grasak,ozima graorica (da dodaju azot) i ,ozimi ovas ,raz-oni i ne dozvoljavaju da azot brzo prodje kroz pusto zemljiste neiskoriscen ,takodje malini ce biti toplije na takvoj podlozi za razliku od gole zemlje tako da ces nakon vec prve zime videti povoljne rezultate , pa tek na prolece baci lucerku i ostale deteline nije bitna kolicina vec sto raznovrsnije seme mnogi ukljucuju i sirak, poponac ,pasjacu ,(koji ce svejedno doci) ,ali tek nakon sto se prvo ove biljke utvrde.
I nakon toga samo redovna kosdba i bacati pokosenu travu za stabla maline da bi se tu smanjio rast trava ,izdanci maline tj. zivici ce nici ne sekiraj se oni uzimaju hranljive sastojke iz korena koji se hrani iz dela biljke koji je vec nad zemljom i osuncan a korovi nemaju takvu pomoc.

---------- Poruka napisana u 21:04 ---------- Prethodna poruka je at 20:47 ----------

Svic ide od 0.075 do 1.0 ml. na 10l vode. Dobro je sto SAMO na nekoliko sadnica imas takvih simptoma kakvo je vreme.
Kako upropascuju malinu ,bacaju pare i zagadjuju sve zivo bez ikakve potrebe ,trebace malo vremena ljudima da shvate kakvu hranu jedu bogati a kakvu siromasni mada je mnogima vec doslo u glavu.
Switch ,chorus i ostali tog tipa sadrze ciprodinil koji utice na jetru ,bubrege ,kazu i kancerogen ,iritira pluca ,oci ,alergije su sve cesce kod nas.
Evo ja uopste ne prskam ni sa cim kad krene prvi cvet do zadnjeg,cak pazim na vreme raspada (karencu ) da ne predje u vreme cvetanja , cvet je kompleksan tj. cvast, i nista ga ne moze oprasiti kao pcela i ostali insekti oprasivaci ,a pcele prosto otkidaju za cvetom maline u prolece i zasto to ne iskoristiti , ali znas kolko ce ti doci u njivu sledeci put kad od poslatih 100 dronova se vrati 10 ?, pa nisu ni one lude , a cvetanje traje mesec dana...Ako se od poslatih 100 vrati 95 ,one ce zaigrati u kosnici obavestiti ostale i sledeci dan ce ih biti 300 na ispasi.
Kad je dobro oprasen cvet -plod ce biti krupan ,kvalitetan ,zdrav,vrhunski,ravnomeran, nece rano i naglo sazreti, i prinos odlican.
 
Poslednja izmena:
malinar sam pocetnik,imam problema sa zasadom tulamena,prosle godine posadjen,kako sam procitao ovde na forumu rec je o verticilijumu,bar takve simptome ima.
Rodna stabla su pocela da se suse od gore na dole pocev od dna malinjaka ka visljim delovima,mladari jos uvek ne mada je slaba brojnost i bujnost,tek na par njih sam primetio crvenilo po obodu lista(tako su pocele i ove sto su se osusile...
buduci da sam prilicno ulozio i u sertifikovane sadnice,kap po kap i ostalo interesujeme da li ikako mogu spasti ovaj zasad i da li se isplati...

Odnosno kako...???
 





Molim za hitnu pomoc. Moji prijatelji su u prolece 2011 posadili vilamet. Pre dvadesetak dana malina im je naglo pozutela, ploda ima dosta ali je veoma sitan, na nekim mestima se plodovi raspadaju(otpadaju bobice), nosena je u Zavod za poljoprivredu Moravica i receno im je da je od suse. Posle zalivanja stanje se nije popravilo. Slike su u prilogu pa Vas molim za sto brzu pomoc. Novi mladari su u dobrom stanju.
 
koliko mogu zakljuciti radi se o toplotnom udaru tj ozegotinama.
ne ocekuj da nista popravis jedino ako uspes da zaustavis dalje propadanje za ovu sezonu.
zanima me u kakvom su stanju mladi lastari?
 
Poslednja izmena od urednika:
Mladi lastari su u dobrom stanju. A kako objasnjavate da u okolini na malinjacima nema ovakve stete ako je problem samo u vremenskim prilikama?
 
mladi malinjak jos nije razvio dobro korenov sistem,pa je samim tim manje otporan na toplotne udare.
sada neznam kako si dosada radio zastitu?
a i mislim da ces i u okruzenju pronaci isto samo u dosta manjoj meri.
pogledaj sutra prekosutra tj kada stignes malo detaljnije malinjake u okruzenju ,posebno stranu koja je okrenuta prema suncu,pa ces videti da sam u pravu.
 
Ma ne sumnjam da si u pravu, ali mi je bilo potrebno da razresim nedoumicu zasto se to samo njima desava. A posto i ja imam mlad malinjak(jos nije stigao na branje) uplasili smo se da se nesto ovako moze desiti. Znaci ovo nece ostaviti posledice na narednu godinu? I bitno je da nije neka bolest u pitanju. Hvala puno!
 
Pozdrav malinari,

zamolio bih za pomoć. Danas popodne sam u mladom malinarniku prskao prihranu murtonik i zapazio da na desetak mladara list menja boju i suši se. Slikano je pred sumrak pa se boja lista lepo nevidi a ona je bordo boje. Dali možete da mi kažete šta je u pitanju i kakav tretman bi trebalo da se primeni. Hvala na pomoći.
 
inace Pole kako se drzi malina u macvi na ovoj vrucini?
vidim da si malinjak sredio za primer :)

---------- Poruka napisana u 23:19 ---------- Prethodna poruka je at 23:07 ----------

Ma ne sumnjam da si u pravu, ali mi je bilo potrebno da razresim nedoumicu zasto se to samo njima desava. A posto i ja imam mlad malinjak(jos nije stigao na branje) uplasili smo se da se nesto ovako moze desiti. Znaci ovo nece ostaviti posledice na narednu godinu? I bitno je da nije neka bolest u pitanju. Hvala puno!
cuj marcelo,proprati nove lastare,da li na njima ima ozegotina,tj dobro zagledaj,a i malinjake u okolini,posto je se u uzickom kraju prekljuce bio zesci toplotni i razlicito se odrazio od malinjaka do malinjaka
 
Nazad
Vrh