Psenica 2015-2016

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Htio sam sijati i pšenicu, sortu apache i ingenio, al ju nisu nigdje imali, gdje je meni bilo blizu za otići, a 30km od mene je bilo 50kg na skladištu, pa sam i odustao za ovu godinu
 
Lacin,kako izlazi kombajn uz brdo,ako ne moze 560 sa sejalicom?
Nista nece da joj fali valjanje,cak se i preporucuje ako je bilo golomrazice.
U toj njivi sa prve slike je komsija pre 10 godina sa Rakovicom 65 i sejalicom 23 diska pokusao sejati i jedva je uzlazio uzbrdo,bas se secam,tad nije bila moja njiva i ja sam usluzno radio pripremu pa sam prisustvovao manifestaciji.Nakraju je posejano ciklonom.Mislim da bi neki traktor 60 konja vukao sejalicu ali onu najmanju 15 diskova ili 17,neznam koliko to ima smisla ako nemogu adekvatno da odradim pripremu zato ciljam na valjak.Kombajn 131,132 po malo vlaznijem nema sanse da uzlazi uzbrdo,znamo koliko je osetljiv menjac na 132, vec smo probali ali relativno uvek ide dobro jer ja ta njiva istocno orijentisana tacnije sunce je greje veci deo dana i suva je.
 
Slike sto je Lacin kacio, potpisujem. Imam i ja takve zemlje na brdu, samo mnogo manji nagib. To je stvarno tesko uraditi. U takvoj zemlji lome se setvospremaci, tanjirace.. retke su godine kad se u jesen takva zemlja moze lepo pripremiti. Tu jedino roto drljaca moze nesto uraditi.

Ali ja moju obavezno valjam.
 
@ivanz
Kod nas svaki drugi proizvođač seje apač i ingenio dve najzastupljenije sorte . Ja sam zadnjih 5-6 godina sejao apača i nikad me nije razočarao uvek stabilan prinos.
 
Koliko sam pratio u listi clanova ima aktivan clan Mirko015 ali negde iz macve,sa covekom nemam nikakve veze sa zivotom.

Tomo,imam tecu koji je takodje aktivan na forumu i njemu sam rekao da napise pribliznu lokaciju,takodje cu se drzati iste teorije.Posle kojekakvih medijskih skandala,hakovanja i raznih neprijatnosti koji svakodnevno dozivljavaju posteni korisnici interneta necu javno precizirati svoju lokaciju.Na PP i reseno:osmeh:
 
Lacin imate delom pravo u vasem izlaganju.

Koliko god da je brdo, mora se naci kombinacija koja moze da radi. U smislu neka sejalica i neki traktor koji mogu da se ukombinuju i nekom sporohodnom brzinom da moze da izadje uz brdo. Izgubite deo prinosa setvom sa rasipacem, izgubite deo prinosa na pripremi.

Napisali ste da ste setvospremacem samo pocupali ono sto ste zaorali i potrosili 2x vise goriva. Setvospremac se tera na dubinu setve , ne tera se duboko na dubinu oranja. Treba da poravnate parcelu i napravite setveni sloj ujednacen. Razumem da je teska zemlja i nezgodna. U Gordnjoj Badanji koja pejzazom podseca na tvoje slike imam prijatelje koji rade setvospremacem sve parcele na moj nagovor. Ono sto primecuju je da imaju bolje nicanje svakog useva. Prinos zavisi od mnogo faktora, ali slozices se kad nikne dobro i jednako sigurno vise ce biti robe nego kad je neujednaceno.
 
@bojcetic

Imaš ti još prijatelja na Ceru koji rade sa setvospremačem, ne samo u Badanji. :osmeh:

Sa tvojim setvospremačem IMT, bez točkova (spušten maksimalno), sa 60 ks sam išao 17 km/h nizbrdo. Pa računaj koliko je brdo kad u tanjiranju nizbrdo na krajevima kočim. :osmeh:
 
U tom slucaju je bolje da kupim trokrilnu drljacu sa dobrim klinovima koja ima rotore.Bar necu lomiti S opruge.

Zakacivao sam spremac RAU 2,2 sa dva rotora,to je za mene bilo ubistvo,tesko ko gladna godina,uzbrdo nema sanse da ide samo struze a nizbrdo ide lepo ali traktor zapinje kao da vucem 4 brazde plug na dubinu 7-8cm.Mozda neki spremac sa 3 reda opruga i jednim rotorom bolje ide ali ovaj smrt.Komsija ima 2,9 IMT i vuce da Rakovicom 65,tacnije struze sa njim.Uz manje brdo umire traktor u sporohodnoj kad da vuce tenk za sobom.
 
Tu tesku zemlju za psenicu ni posto ne orati. Samo tanjiranje. To kad se uzore, to je posle robija pripremiti. I mala tanjiraca ce da uradi kad se malo optereti. I sto ranija setva na takvoj zemlji. Ni slucajno u novembru.
 
Tesko bi to islo bez oranja. Posto se verovatno seje psenica nekoliko godina na istoj parceli.
 
Da na ovom brdu je psenica na psnicu zadnjih 6-7 godina jer tu kukuruz rodi kad na vrbi rodi gvozdje.Nemam ovde problem sa uskolisnim korovom sto je specificno za ovaj deo srbije,redovno totalisem i ako zaskripi ima palasom da prskam.

Darko mora oranje,da je plodored imalo bi smisla tanjiranje,Misljenja su razlicita,neki clanovi smatraju da tanjiraca nema sta da uradi da mora setvospremac.Neznam probao sam nesvidja mi se za pripremu psenice.
 
Tema je psenica a ne rodbinski odnosi.

Poslusacu savet Tome VS,valjak bi najbolje pomogao posle setve u tezim uslovima pripreme.
Jel bi smeo valjak na prolece,posto su one buse izmrzle i sad se rasipaju?Koliko bi smetalo psenici,da je ne osteti.
Naravno posto nisi jesenas povaljao bilo bi pozeljno sa proleca da povaljas i bez bojazni vise ce psenici skoditi ako je ne povaljas!
 
Nisu mi ljudi jasni da dve stranice naglabate o clanu Lacin,a tema je psenica.Covek lepo napisao kako je uradio i da nemoze bolje i sta tu ima da se dalje prica.
Moj savet je nista ne diraj nikakvo valjanje ,to je klasa 7 i tu nema nekog ozbiljnog roda pa i nemoj trositi novce bez veze vec sa sto manje ulaganja do profita.
Sto se tice lokacije zar jos uvek ima ljudi koji se boje kao u komunizmu da kazu gde zive?
 
Za samo dve stranice postao sam popularan kao gospodarAV,ako ubacim jos koju sliku mozda bi presao i celzijus,trebao sam se kandidovati:haha:

Srdjane mozda i nije lose ubaciti valjak u igru,zapazio sam da je uvek bolja psenica tamo gde su gume traktora prosle u setvi ili odmah posle toga.
 
samo roto drljaca, masina koja u setvi zita zlata vredi, ove god sam orao za zito i to 25cm , lose se oralo tvrdo, kum mi presao roto drljacom sutradan, uredilo se kao najbolje prolecno spremanje , kod nas u selu uglavnom svi ti veci su uzeli roto drljace i zita su im najbolje nikla u ataru i najbolji sklop imaju
 
Za samo dve stranice postao sam popularan kao gospodarAV,ako ubacim jos koju sliku mozda bi presao i celzijus,trebao sam se kandidovati:haha:

Srdjane mozda i nije lose ubaciti valjak u igru,zapazio sam da je uvek bolja psenica tamo gde su gume traktora prosle u setvi ili odmah posle toga.
Nije lose ali ako ne mozes da vuces na takav nagigb nemoj da se mucis,ako Bog da da u maju bude kise rodice ona i bez toga.
 
Koja slika sa danasnjeg prihranjivanja. Apach!

2w5ol8z.jpg


2re7j3p.jpg
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh