Psenica 2015-2016

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Koju sortu preporucujete da sejem umesto ns40s? Ne svidja mi se ni što poleze ni što uma mali hektolitar. Ja sam planirao ingenio, čujem da ga svi hvale ovde kod mene a i ovde po forumu. Pa, šta je činiti?
 
NS 40 danas sa primesom tritikala:osmeh:
15d5u8k.jpg

pre 3 dana
j7sw35.jpg
 
3% primese(standard) i samo sipaj.

Nije samo kod mene ali i kod mnogih se pojavio tritikal u psenici.Ja znam odakle kod mene iz selektora nije ociscen a pre mene trijerisan tritikal i eto koliko se to pokazalo na njivi.
 
U vezi ovoga što neki ne veruju u velike prinose parafraziricu šta je jedan član napisao (davno je bilo, ne znam ni ko ni kad): Njive su u proleće, dakle u setvi, velike a kako ide žetva postaju sve manje i manje.
 
Video sam da imas i stranih sorti i domacih, tj NS.
Pa ako mozes da mi kazes kakve su sa prinosom NS sorte u odnosu na strane?
 
Ne znam zašto se ne veruje članovima koji iznose da imaju visoke prinose.Prošle a i ove godine su se mnogi uverili da pšenica može da rodi preko 5 t /kj.
Ingenio pokošen na više parcela u različitim delovima atara ,jedna ili dve zaštite ,prinos svuda sličan ,oko i malo preko 4T/kj.
 
Mi smo skidali Ingenio kod prijatelja. Prinos odlican. Uklapamo se sa prevozom sa 2v i 1v kompozicijom da prevucemo. Zmajcek ima problem jer na najsporijem "modu" opet mora na kvacilo da se staje da proguta masu. Razmisljamo da suzimo heder ili da zamene kombajn (ja navijam za ovu opciju :osmeh:). Na redu je od nedelje moisson, koji mi na oko deluje losije od Ingenia, a u vecini vegetacije mi je delovao bolje. Kod mene je sve moisson, izuzev na jednoj njivi sredina je ingenio.

Brat i ja sve nam je kasna setva, i tek krajem sledece nedelje ocekujem da skidamo psenicu. Obilazio sam i ovaj talas vrucine su dobro podnele, pozitile su ali nije ih preseklo.
 
Ne nije ih preseklo. Obozavaju +35 i vruc vetar. Vegetacija je stala pre vremena na svim psenicama posejanim kasnije, a do pre samo par dana se cinilo da se nece kositi jos dve nedelje. Sunce je napravilo cudo.
 
Evo malo da odskocim od ostalih , jedna domaca sorta a ne znam koja 1 kj 3160 kg , polegla skoro sva, hektolitar 75 , lom 5 , radjeno sve u fulu....al jbg nikad nisam znao da proizvedem psenicu
 
Ne znam zašto se ne veruje članovima koji iznose da imaju visoke prinose.Prošle a i ove godine su se mnogi uverili da pšenica može da rodi preko 5 t /kj.
Ingenio pokošen na više parcela u različitim delovima atara ,jedna ili dve zaštite ,prinos svuda sličan ,oko i malo preko 4T/kj.

Kolega Kiraj nije problem oko prinosa, znamo da može da rodi i 5-6 tona po kj ali ono sa slike nema pojma za taj prinos, kosio sam pšenice sa 5 tona po kj i mogu malo da vidim razliku, postavljao sam slike i snimak takve pšenice (40s u pitanju).

Kris koja bre brzina koji bakrači, pa ono ispred hedera se providi ko rešeto, klasovi treba da su izprekrštani za 6t. po kj, ciglu kad baciš u nju nesme nazemlju da padne, ono sa slike mi nimalo nije ostavila lep utisak.
 
Ove vrucine su ucinile svoje! Apach posejan 31 Oktobra sa 165 kg/kj, pre 5-6 dana mislio sam da se nece kositi jos 10 dana. Medjutim juce smo probali, nosio sam uzorak u 11: 30 h i vlaga je bila 14.7 dok sam stigao sa prvom prikolicom na vagu pala je na 13,7 a pred vece bila je 12.8.
Kosili smo svu posejanu psenicu koju smo imali ove god.
Psenica nije polegla osim nesto na krajevima parcela.
Posejana na dve parcele jedna parcela od 5 kj druga od 2.25 kj razlika u prinosu od samo nekih 20 kg po kj.
Sve ukupno 33080 kg ili 4562 kg/kj. Sta vise reci! Odlicno za ovu god. Jos samo da cena ne bude razocarajuca!
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh