Prskalice

Traktor će da diže, to nije problem. Trenutno imam 600 l i 12m grane, kad idem 200l vode po h taman okrenem 3 kruga. U tom smislu pitam.
 
Kolege imam jednu nedoumicu,dali ce dobro raditi lechlerove dizne ID 120-04 na staroj Rau prskalici(65 litri je pumpa),naravno sa obicnim cetvorkama radi dobro
 
Jel radi neko sa rakovicom 65 i agtomehanika 600L, ona sa tri bureta? Da li moze da je nosi rakovica kad se napuni?

Послато са GT-I9506 уз помоћ Тапатока
 
@mims

Koliko je kod vas dugačka duž? Pretpostavljam da želiš da prskalicu isprazniš na onoj leniji odakle si i krenuo, zbog cisterne koja te prati i punjenja. Uz to uzmeš u obzir i koliku normu prskanja želiš i onda računaš šta ti najviše odgovara.

Evo ti moj primer. Gledao sam neku polovnu prskalicu 12m grane i bure deklarisano na 600l ali preko vodomera smo videli da jedva stane nekih 590l. Kod nas je duž 500m. Ja sam sa mojom malom prskalicom 8m grane i 440l bure prskao 2.4 ha (to je tri kruga na 500m (6 prohoda)), što znači da norma prskanja 440/2.4=183.33 l/ha. I ta potrošnja vode mi se jako sviđa, jako lepo se laže sa diznama (IDKT trojke na pritisku 2.9 -3.0 bara), i brzinom (rakovica 65 druga brza na 1200 obrtaja), te bih voleo da to zadržim.

I sad računam za tu prskalicu koju sam gledao: Ako bih išao tri kruga na 500m sa 12m granama to je 3.6ha oprskane površine. 600/3.6=166.66 l/ha i to mi se već čini kao mala norma prskanja, odnosno voleo bih bar onih mojih sadašnjih 183.33 l/ha. Ako bih se uštelovao na 5 prohoda (dva i po kruga) onda bi to bilo 3ha oprskane površine i norma od 600/3=200 l/ha. To je ok, ali bih morao ili povećati pritisak na diznama ili smanjiti brzinu ili uzeti veće dizne. Sve to nije problem ali je problem što bih onda morao da se vraćam prazan na leniju odakle sam krenuo jer me tu čeka cisterna sa vodom. Da je bure umesto 600l malo veće, npr. 660l, onda bi se savršeno uklopilo u onu moju željenu potrošnju vode od 183l/ha i puna tri kruga na 500m.

E sad, ako bi grane bile 15m umesto 12m, onda bi dva kruga (4 prohoda) bilo 3ha, odnosno 200l/ha, dakle sve isto kao u prethodnom primeru s' jednom bitnom razlikom što bih u tom slučaju prskanje završavao na istoj leniji odakle sam i krenuo...

Dakle, digitron u ruke i malo računaj šta tebi najviše odgovara...
 
Poslednja izmena:
Mims 800lit i 15m grane. U žitu ostaviš stalne tragove na 15m a u kukuruzu ako seješ sa 4-rednom krajnje dizne zatvoriš i prskaš 20redi i ideš po tragovima.
Rašo nosi rajka ali sa tegovima od minimum 100kg.
 
22 reda prskas ako su tockovi na 150cm a ako su na 200cm onda 21 red.
Meni je to totalno bezveze uklapanje prohoda sa širinom prskalica.Kako cete uklopiti prohode ako menjate dizne? Kod mene su njive od 200 pa do 780m dužine.Koju tu prskalicu uklopiti?
 
22 reda prskas ako su tockovi na 150cm a ako su na 200cm onda 21 red.
Meni je to totalno bezveze uklapanje prohoda sa širinom prskalica.Kako cete uklopiti prohode ako menjate dizne? Kod mene su njive od 200 pa do 780m dužine.Koju tu prskalicu uklopiti?
Tu se savresno uklapa ona od 5200 litara sa 33 metra granama.

Sent from my Mi A1 using Tapatalk
 
Pa ima i kod nas svakavih dužina njiva prskalicu teramo da pokriva svu površinu gde komšije imaju kukuruz isto pored idem 7 redi gde imaju nešto drugo idem 8 redi a između dva prolaza ostavljam 15 redi i pokriva sve bez greške a grane su 12m. A u žitu isto kad padne nivo vode u buretu kad mislim da neću imati da još jednom obiđem onda punimo i dodajemo otrov kolko je dotočeno vode i teraj nema tu puno filozofije samo gas. A dosta radimo uslugu i prskanja tako da ne možeš svakom da uklopiš da odgovara širina grane i zapremina bureta.
 
A sta radite sa razmakom dizni na prskalici kada prskate kukuruz koji je sejan na 70 cm i soju koja je sejana na 50 cm?Cuo sam da ove moderne prskalice pomeraju i dizne u zavisnosti od medjurednog razmaka useva pa da pitam da li neko to radi,mozda..?
 
Nazad
Vrh