Prskalice

@dukej Jel ste uštelovali prskalicu kod kolege?:ppozdrav:

Nešto smo uradili, ali nismo isprobali da vidimo rezultate - to ćemo sutra ili prekosutra.

Pošto je prskalica imala veću stvarnu potrošnju po hektaru od željene, a kompjuter je pri tome pokazivao da je potrošnja ona koja je zadata, sumnja je pala na senzor protoka. Taj senzor šalje kompjuteru impulse čiji broj zavisi od količine protekle tečnosti. U kompjuter se upisuje broj impusa koje senzor daje pri protoku jednog litra tečnosti (konstanta impusla protoka), i onda taj broj impulsa poredi sa stvarnim brojem impulsa koji dobija od senzora protoka, te na osnovu toga računa ukupni protok i daje komande regulatoru kako bi izjednačio taj ukupan protok sa zadatim.
Konkretan senzor je fabrički kalibrisan kao 661 impuls pri protoku jedne litre tečnosti. Međutim, pošto je kompjuter video manju potrošnju od stvarne, jasno je da je stvarna konstanta impulsa protoka na konkretnom senzoru manja od tih fabrički kalibrisanih 661. (Kompjuter očekuje da dobije 661 impuls pri protoku jedne litre, ali pri stvarnom protoku od jedne litre senzor šalje manje impulsa od tih 661. Kompjuter zaključuje da nije protekla puna litra (jer nije dobio tih 661 impulsa, već manje) i onda podiže pritisak kako bi povećao protok i uskaldio ga sa pređenim putem, odnosno sa zadatom potrošnjom. Na taj način se dobija veća stvarna potrošnja od one za koju kompjuter misli da jeste.)

Probali smo da izbaždarimo taj senzor po uputsvu AG Tronik-a, tako što smo u ručnom modu prskanja podesili neki okrugli pritisak i onda iz tabele ubacili litarsku potrošnju dizne u kompjuter (jer su dizne nove, u suprotnom treba meriti protok kroz diznu, ali mi nismo imali preciznu menzuru). Kompjuter onda uključi merenje protoka pri prskanju sa tim konstantnim pritiskom, uporedi to sa potrošnjom iz tabele i onda preračuna kolika je stvarna konstanta senzora protoka. Konkretno, kod drugara je to bilo u intervalu 593-599 (više različitih merenja sa relativno nepreciznim postavljanjem radnog pritiska), što odgovara prvobitnoj pretpostavci da senzor protoka daje manje impulsa nego što je to fabrika naznačila.

Sad ostaje da se to isproba u praksi, a pošto smo i preko vodomera izbaždarili bure prskalice (do čepa 1568 litri), istovremeno ćemo i preciznije odrediti konstantu impulsa protoka preko menija kompezacija (prskanjem se potroši celo bure, kompjuter pokaže koliko je on izmerio da je potrošeno vode, mi upišemo koliko je stvarno bilo vode u buretu i kompjuter na osnovu toga preračuna stvarnu konstantu impulsa protoka - to je njapreciznije što može).

Javiću rezultate...
 
Odbojnici u Agrometalu su 30 € par, sa nosacima, ali nosaci ne trebaju,tj ja sam namotirao lepo bez tih njihovih nosaca, ne znam koliko su bez nosaca
 
Pa ne moras odmah, ali napravi par fotki da mozemo da iskopiramo pa da ne moram da ostavim ovim krvopijama iz Agrometala jos 6000. :D
Picture%20001_4.jpg


Picture%20002_3.jpg


Picture%20003_3.jpg


Picture%20004_2.jpg
 
Danas pre podne smo uštelovali onu drugarevu prskalicu sa AG-TRONIK 14 kompjuterom, pa evo rezultata...

Da podsetim, preko tabele potrošnje vode za dizne smo u kompjuter upisali protok dizne pri određenom pritisku (nove su dizne- konkretno ID 03 na 4.0 bara), u ručnom modu prskanja smo namestili prskanje u mestu sa tim odgovarajućim pritiskom, i pustili da kompjuter izvrši merenje protoka u vremenu od 30 sekundi (u uputstvu stoji da je merenje 10 sec, ali više puta je probano i meri 30 sec), posle čega je on korigovao konstantu impulsa protoka sa fabrički kalibrisanih 661 na 593.

Sa tako upisanom novom konstantom isprskali smo celu jednu prskalicu podešenu na 206l /ha (jer je 206 l/ha na 8 km/h potrošnja sa dotičnim diznama na okruglo 4.0 bara - pa da lakše možemo pratiti pokazivanje pritiska). Prskalica je bila napunjena do čepa (a preko vodomera smo izmerili da je do čepa zapremina 1568l), i kompjuter nam je posle potrošene cele prskalice izbacio da je potrošeno 1625l. U podmeniju "Korekcija" (ja sam greškom u prethodnom postu napisao kompenzacija :osmeh: ) smo upisali stvarnu potrošnju od 1568l, i kopjuter je izbacio novu, korigovanu, konstantu impulsa protoka od 614. (Ta greška je očigledno zbog manometra koji malo laže, jer je i u toku prskanja pokazivao 4.15-4.2 bara umesto 4.0 bara pri pomenutom protoku i konstantnoj brzini od 8.0 km/ha.)

Napravili smo proveru sa tom konstanom od 614, prskalicu smo sad napunili do fabričke oznake od 1500l, ostala je zadata potrošnja od 206 l/ha, prskali smo sa konstantnih 8.0 km/h pri čemu je manometar pokazivao 4.3 bara, i nakon 7.2 ha (6000m sa 12m granama) u buretu je ostalo nekih 10-15 litri vode (slobodna procena) - što je po meni izuzetno precizno.

Takođe smo još kasnije proverili rad sa različitim brzinama i istom zadatom potrošnjom, i za brzine između 7 - 10 km/h potrošnja se održavala konstantnom u nekom malom intervalu (komp. je pokazivao 205-208 l/ha) a pritisak je išao u intervalu od 3.8 - 6 bara . S' tim da je potrebno bar desetak metara da regulator izreguliše potrošnju na zadatu nakon neke veće promene brzine (npr. sa 8 na 9 km/h), dok za manje promene brzine npr. sa 7.9 na 8.0 ili 8.1 km/h to bude mnogo brže (npr. komp pokazuje 206 l/ha i kod te male promene brzine pokazivanje spadne na npr. 205 (ili se poveća na 208 - nebitno), ali se pose sekund-dva vrati na 206 l/ha).

Eto, to su iskustva sa ovim kompjuterskim regulatorom, a namerno sam bio opširniji da bi nekom drugom bilo od pomoći prilikom podešavanja...
 
Poslednja izmena:
Zar te odbojnike niste mogli napraviti po uzorku kod nekoga ko se bavi izradom opruga i prstiju od opružnih materijala.Ne verujem da bi bila preskupa investicija.
 
Video sam na sajmu stand ljudi koji prodaju razne opruge ali mi nije palo tad na pamet jer sam tek pre neki dan probao novu prskalicu. Mindjusar, koliko su krila na tvojoj Agromehaniki, 15m?
 
Nazad
Vrh