Prskalice

Zato je vecina prskalica staro 20+ godina i nikad nija radilo preko 3bara! Moja je na 3 bara dihtovala a na 4 vec na 2-3 mesta piškila! Mogu misliti sta bi bilo na8
 
Zato i pitam dali da povećam pritisak na recimo 4 bara i samim tim povećam potrošnju na 230l/ha tečnosti pri istoj brzini od 9,5km/h i smanjim na taj način krupnoću kapi?
 
Imam neku staru prskalicu , hteo sam da je prepravim za nesto po vocnjaku ,ali danas kad sam je probao pumpa se dosta tesko okrece reukom i pusta na sve strane, nisam pametan da li se isplati popravljati i sredjivti ?
Da li uopste ima delova za ove pumpe ?

uvesevud.jpg


uha4u3uz.jpg
 
Probao sam danas da izbaždarim prskalicu.Sa 9,5km/h,ID 110-04 i pritiskom od 3 bara ide kao i po tabeli 200l/ha tečnosti.Čine mi se malo krupne kapi kao što i na tabela prikazuje.Bojim se da je to dosta krupno kad se radi sa fungicidima i hemijom koja ide na list.Šta misite o tome?

Povećaj pritisak SAMO za fungicide,a za herbicide po vetru slobodno smanji na 2bara
 
Imam neku staru prskalicu , hteo sam da je prepravim za nesto po vocnjaku ,ali danas kad sam je probao pumpa se dosta tesko okrece reukom i pusta na sve strane, nisam pametan da li se isplati popravljati i sredjivti ?
Da li uopste ima delova za ove pumpe ?



uha4u3uz.jpg
Brat ima ovakvu pumpu na atomizeru i na prskalici,to je Morava kp35,video sam kad je sredjivao njegovu,jako komplikovana za rasklapanje i sklapanje,ima duple hidraulicne gumice unutra,nesto mnogo,znam da je set gumica bio skup,ventili takodje skupi i da je sredjivao kod strugara kulisu koja se zajela unutra,neku biksnu radio,ma delova puna kutija.Pumpa ostvaruje strasan pritisak i kad se uradi servis traje 30 godina, ali te se pumpe ne proizvode vec 40 godina:osmeh:
Bilo ih u rumi na vasaru,kupio brat jednu da ima za delove,platio 800 dinara.
 
Danas probano sa ID 110-04 na 4bara i brzinom od 10km/ha.Potrošnja tečnosti oko 215l/ha. Primetno sitnije kapi nego na 3 bara.
 
Pa 10km/h mi nije ni tako brzo.Većina njih kod mene vozi dosta brže.Uzeo sam namerno 04 jer sam se bojao zapušavanja kod 03.
 
Zapušavanje se sprečava pravilnim izborom sita a ne veličinom otvora dizne.
To je prvo i osnovno, a posle i "održavanjem" sistema kroz koji prolazi tečnost do dizni.
Upotrebom hemije koja se ne preporučuje za mešanje ili odvojenom upotrebom iste, samo ne dovoljno ispranim sistemom od predhodne hemije zna da se stvori određeni sloj želatinastog materijala i dovodi do manjeg protoka kroz sito i samim tim do pogrešne koncetracije sredstva po ha.
Baš me interesuje koliko često čistite sita u kućištu dizne?
 
Ja sam danas prskalicu morao celu da isperem,pozajmio je kumu a on sipao vodu sa bunara pa se nakupilo peska napravio haos.
 
Zapušavanje se sprečava pravilnim izborom sita a ne veličinom otvora dizne.
To je prvo i osnovno, a posle i "održavanjem" sistema kroz koji prolazi tečnost do dizni.
Upotrebom hemije koja se ne preporučuje za mešanje ili odvojenom upotrebom iste, samo ne dovoljno ispranim sistemom od predhodne hemije zna da se stvori određeni sloj želatinastog materijala i dovodi do manjeg protoka kroz sito i samim tim do pogrešne koncetracije sredstva po ha.
Baš me interesuje koliko često čistite sita u kućištu dizne?
Mi smo imali ogromnih problema, sa vodom iz plitkih bunara 20 m. Naime stvarala se na sitima , nesto kao paucina, koja je smanjivala protok 30/40 procenata, i samim tim kolicinu pesticida, sto je imalo za posledicu mnogo slabije delovanje i duboku sumnju na ispravnost hemije. Kada smo presli na upotrebu vode iz bunara 50m. tih problema smo se resili.
 
Kad pumpa izbacuje ulje na odusak,u cemu je problem?Nije nasuto previse,tacno koliko je proizvodjac predvideo.Nove su membrane.Obicna pumpa mp60 pravi pritisak i 10 bari ako treba,prska se sa 2 bara i opet izbacuje.
 
Nazad
Vrh