Prskalice

Da li neko zna kojoj veličini standarnih dizni odgovara dizna hardi 4110-18 i 4110-24:sta:
 
Poslednja izmena:
@nesko2563
Ne znam koju imate prskalicu,ali mozete kupiti "set za reparaciju razvodnika".Za ove manje prskalice i najobicnije razvodnike,taj set kosta do 1000 din.Polugica ventila kosta oko 100 din.I ja sam ovih dana uradio remont,sutra proba i podesavanje i,ako bude sve u redu,onda u njivu

Pa kupio sam za 200-300 din set gumica za razvodnik RAU/agromenahnika i izmenjao to sve. Umesto dihtung prstenova sam ubacio neke gumice. Mislim da su od ventila od torpeda i upasovao najzad. Crevo sam uspeo da nadjem ali ne klasicno rebrasto nego pancir crevo armirano metalnom zicom. Mislim da je namenjeno za hidrauliku i visoke pritiske. Upasovao sam ga najzad, kompletirao prskalicu sa sve novom rucicom od 130din. Jedino me jeza hvata od razvodnika. Probao sam da prebacujem da vraca vodu nazad u bure ali oseca se pod rukom kao da lomi nesto unutra i nece da prestane da vraca do kraja cak i kada okrenem rucicu da prestane. Necu ga dirati jer sam nesto utanjio sa novcima ovih dana. Bojim se da ako otvorim da cu kojecega naci a to znaci jos izdataka. Za sada je funkcionalna.
 
Na moravinoj prskalici bih zadrzao navrtke i sita dizni, a uzeo bih nove dizne npr. lechler ili tako nesto. Pa me interesuje da li se lechler dizne vataju na ove navrtke sto imam?
 
Pozdrav!
Molim sve koji mi mogu pomoći.
Dakle na mojoj prskalici poznato mi je vrijeme prolaska 100metara/sek, razmak dizni i potrosnja kemije u određeno vrijeme.
Kak to izracunati kolko na ha koristiti kemije?
 
Pozdrav!
Molim sve koji mi mogu pomoći.
Dakle na mojoj prskalici poznato mi je vrijeme prolaska 100metara/sek, razmak dizni i potrosnja kemije u određeno vrijeme.
Kak to izracunati kolko na ha koristiti kemije?

ne znaci vam vreme nista, na njega vi uticete brzinom i gasom kojim vozite... nadjite neku konstantnu brzinu kojom cete voziti u radu i ustelujte odgovarajuci pritisak takodje.... kad to uradite tom brzinom izmerite potrosnju vode na 100m, pa je ubacite u formulu za izracunavanje potrosnje prskalice lit/ha:

(utrosak vode na 100m x 10000) / oprskana povrsina na 100m (100m x zahvat prskalice). Onda taj rezultat prebacite u formulu za potrosnju hemije po ha:

propisana kolicina preparata l/ha x zapremina prskalice (lit) / utrosak vode (koji je dobijen prethodnom formulom)... Na ovaj nacin dobijete siguran rezultat koliko preparata treba da sipate u punu prskalicu... ako je to bilo vase pitanje, uopste.... pozdrav!
 
Poslednja izmena od urednika:
Pozdrav!
Molim sve koji mi mogu pomoći.
Dakle na mojoj prskalici poznato mi je vrijeme prolaska 100metara/sek, razmak dizni i potrosnja kemije u određeno vrijeme.
Kak to izracunati kolko na ha koristiti kemije?

Ako sam dobro shvatio ti znaš brzinu kojom se krećeš ("vrijeme prolaska 100metara/sek"), kao i protok krozu diznu ("potrosnja kemije u određeno vrijeme"), a tražiš kolika je norma prskanja ("kolko na ha koristiti kemije").

Formula je:

protok dizne (l/min) = N (l/ha) x brzina (km/h) / 1200

ili ono što tebi treba:

N (l/ha) = protok kroz diznu (l/min) x 1200 / brzina (km/h)

Protok kroz diznu je količina tečnosti koja prođe kroz nju za 1 minut i vezana je za određeni pritisak. Za nove dizne postoje fabrički podaci o protoku kroz diznu, dok za korišćene treba izmeriti. Ako nešto nije jasno kaži da pojasnimo...
 
Agromehanikina od 440lit, vremenom je sve manje izbacivala na dizne, pokusavao sam povecavanje pritiska, koji je isao i preko 6-7 na satu, ali opet na dizne sve manja lepeza i manje izbacuje vode. Razvodnik rasturao vise puta i ne nalazim nista pokvareno, creva nisu zapusena nigde, kao ni oni mali filteri.
Da li su mozda one membrane dole na pumpi?
Razmisljam da kupim cak i nov razvodnik, oridjinal 9000din, a turski je oko 6000, cene iz vs.
 
Pogledaj crevo mešača da nije puklo u buretu (ili ona dizna na kraju tog creva mešača). Takođe ima jedan mali kanal u Agromehanikinom razvodniku koji ako se raspadne (ako smrzne voda u njemu) onda vraća vodu u preliv.
 
Koja dizna manje trosi vodu, 3 ili 4? imam mehanikinu prskalicu 440 l i ne mogu bez 380-400l vode da oprskam h? dizne su 3, i bar stelujem od 3-5 bara i potrosi toliku vodu.
 
Potrebna veoma mala pomoc,pravim tj,prepravljam neke grane za prskalicu pa gledam da se uklopim nekako,zanima me jel mora da bude razmak izmedju dizni pola metra ili cu moci da stavim malo veci razmak 52 ili 53cm i dali ce da zavrsava posao uz dizne 02 ili 03,prskanje ce biti samo psenica i kukuruz.
 
Nazad
Vrh