Protesti malinara 2020 godina (štrajkovi i slične stvari zbog niske otkupne cene)

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Kako sam informisan,u Arilju sledece sezone otkupna cena nece biti ispod 250 din/kg.
Ko se jos povukao osim Hubrida i Yube?Svi igraci su trenutno tu i dobro rade,pogotovo velika trojka

Послато са SM-G973F помоћу Тапатока
Ima ih jos.. A navedene firme kao nisu dobre??

Nista nije onako kao sto se cini stvari su puno slozenije.
 
Cileancima trenutno placaju 2.8 dolara otkup, 4.1 izvoze

Послато са Redmi Note 9S помоћу Тапатока
Daleko je Cile... Mi smo u Srbiji, imamo drugacija trzista i svasta jos nesto... Stvari su dobre po proizvodjace, treba sacekati i dobro se spremiti za berbu. Ako proizvodjaci zele da maksimiziraju svoj profit resenje im je u udruzivanju po modelu koji sam napisao i opisao vise puta. Dosadasnje zadruge su novac dobile jer iste '' rade za neke druge velike firme'' sto se uvidom u javno dostupnu dokumentaciju brzo i lako otkrije.
 
Ima ih jos.. A navedene firme kao nisu dobre??

Nista nije onako kao sto se cini stvari su puno slozenije.
Navedene firme su se povukle,daleko od toga da nisu dobre.Hibrid je jako ozbiljna firma kojoj malina nije bila osnovna delatnost,Yube se povukao iz njima znanih razloga.Ako vec znate ko je u problemima,napisite da ih zaobidjemo sledece sezone da nas ne ostete????

Послато са SM-G973F помоћу Тапатока
 
Da pisao sam raznorazne stvari..........drugacije misljenje uvek rado procitam.
Korona će u svetu još potrajati , vitaminiziranje je naprasno postalo hit , ljudi se poželeli šumskog -jagodicastog i ostalog voća pa je moje mišljenje da sledeće sezone maline ne treba ( u otkupu ) davati ispod 1000 din za 3 kg . Hladnjače koje ovo ne ispostuju neka batale posao , jer ako sada ne mogu da postignu ( izvoznu ) cenu kada će moći ?
 
Poslednja izmena:
Navedene firme su se povukle,daleko od toga da nisu dobre.Hibrid je jako ozbiljna firma kojoj malina nije bila osnovna delatnost,Yube se povukao iz njima znanih razloga.Ako vec znate ko je u problemima,napisite da ih zaobidjemo sledece sezone da nas ne ostete????

Послато са SM-G973F помоћу Тапатока
Samo polako... Sta da vam pisem kad se uvek neko javi da kaze kako odredjene stvari nisu istina... Na takav nacin tesko je voditi zdravu diskusiju.
 
Korona će u svetu još potrajati , vitaminiziranje je naprasno postalo hit , ljudi se poželeli šumskog -jagodicastog i ostalog voća pa je moje mišljenje da sledeće sezone maline ne treba ( u otkupu ) davati ispod 1000 din za 3 kg . Hladnjače koje ovo ne ispostuju neka batale posao , jer ako sada ne mogu da postignu ( izvoznu ) cenu kada će moći ?
Postujem vase misljenje, medjutim morate shvatiti da hladnjace zele da zarade i samim tim zele robu sto jeftinije da nabave a proizvodjac zeli sto skuplje da proda... Da bi ste kao proizvodjac maksimizirili svoj profit resenje je u udruzivanju na nacin koji sam ja hiljadu puta do sada opisivao. Ne postoji precica, ne postoji '' dobri samaricanin'' koji ce doci i vama (proizvodjacima) podeliti svoj profit. Ovo vam pisem iz razloga sto ni ove visoke cene nece potrajati vecno, trajace to jos jedno vreme a onda ce doci do pada, malina se sadi opet na sve strane, povrsine se podizu... Na vama je (proizvodjacima) ili da uzmete sudbinu i rizike u svoje ruke ili da drugi odredjuje koliko vam je dosta uz naravno opet neke druge rizike...

Dosadasnje zadruge (novijeg datuma) nisu trzisno odrzive jer nemaju strucne ljude na svom celu , a iza njih stoje odredjene firme a sve je mudro spakovano i sakriveno, tako da podobni ljudi koriste drzavni novac i rade onako kako im drugi kazu...
 
@Brdy

Nemojte tako, ispada da sam ja najgori na celom forumu a to nije tacno... Citajte malo forum i to sto sam pisao...

Ubedjen sam da nas cak i @pole cita nego nece da pise...
 

Voleo bih da ima vise aktivnih ljudi u ovoj temi, zar je moguce da se interesovanje za malinu izgubi posto se ista obere???
 
Dozvoliću sebi da ukratko analiziram trenutnu situaciju... Svedoci smo da je cena maline otišla jako visoko i da su se sada predstavnici proizvodjača dosetili da pitaju zašto hladnjače ne podele profit sa njima pri tome vršeći pritisak na državu želeći da se država umeša u odnose na tržištu otme od jedne strane i podeli ih drugoj strani... Zašto je ovakav pristup los i kontraproduktivan? Pod jedan, predstavnici proizvodjača nikada i slovima nikada nisu dali predlog poslovnog modela,tj oni nikada nisu hteli da udju u posao a samim time i rizike koje takav posao nosi,oni se uvek pojave ako negde ima neki višak (kao u ovom slučaju) da se preraspodeli ako može ili da se traži i kuka ako je situacija baš loša kao što je bilo pre par godina. Krećem se dosta i još nisam čuo da neko od predstavnika proizvodjača izadje i kaže, naš poslovni model,naša biznis ideja je takva, nas toliko je spremno da se udružimo da bi u tome uspeli, spremni smo toliko da uložimo (ne mora uvek novac može i u robu) šta država može da učini za nas? U normalnim zemljama ljudi se tako postave i onda ona druga strana nadje načina da im pomogne ,odlaganje plaćanja poreza, savetodavne usluge,pristup raznim programima podrške, subvencije za nabavku repromaterijala itd itd pregršt mogućnosti u opticaju. Ovako, šablon je uvek isti, ide se na državu i uvek se nešto traži...

Pod dva, ko kaže da je situacija baš tako sjajna? Cena maline jeste izuzetno visoka i ona je posledica toga da su se mnogi preračunali i dogovorili više nego što imaju i usled toga i odredjenih drugih faktora cena je skočila... Naravno 80 do čak 90% maline je ugovoreno po mnogo nižim cenama... Kada se videlo da je neće biti tada je već bilo kasno... Znači stvarno veliku dobit imaće mali broj hladnjača koji robu nije unapred prodao, a takvih je da se nabroje na prste jedne ruke u celoj Srbiji...

Pod tri, žasto neko da deli sa nekim profit ako druga strana ne želi da preuzme deo rizika na sebe? 2020 godina je bila pozitivna bez daljnjeg i mnogim hladnjačama će to dobro doći retki će baš dobro zaraditi a mnogi će sa 2020 pokušati da saniraju tj nadomeste gubitke iz prethodnih godina... Visoka otkupna cena kada bude tu onda bude mesta za sve a pre samo par godina kada su proizvodjači radili sa pozitivnom nulom tada su mnoge hladnjače poslovale sa gubitkom bez obzira što su radile velike količine robe. Na kraju jedna dobra godina neće značajno puno pomoći ni jednoj ni drugoj strani.

Za kraj, nemojmo imati kratko pamćenje, pre par godina mnogi su razmišljali samo da izadju iz proizvodnje maline (ja sam tada pisao na forumu da će doći bolja vremena) a sada se traži sadnica više... Pohvalimo kada je nešto dobro , hajde da se ponašamo po onoj našoj da parafraziram''U zlu se ne ponizi u dobru ne uzvisi''.

Da ne bude da samo kritikujem,ja sam jedan od retkih koji nudi uvek rešenja... Zaradilo se malo novaca dovoljno da se udje u novi ciklus proizvodnje a da nešto i prekostane, iskoristite subvencije koje država daje na novi sadni materijal,probajte da se udružite na način koji sam opisao hiljadu puta,uložite u proizvodnju, razmišljajte malo jer ovo vreme dobrih cena jednog dana će biti iza nas. Nemojte da gledate šta država može da učini za vas (oni su srećni kada vi niste po putevima i prugama) već gledajte šta vi možete da učinite za sebe. Da bi dobili i zaradili više morate više i da rizikujete da osluškujete tržište da ulažete neprekidno u svoja znanja i veštine. Najvažnije ,posao sa hranom ima perspektivu ali mora da se radi, odluka je na vama.
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh