Protesti malinara 2018 godina (štrajkovi i slične stvari zbog niske otkupne cene)

Pa sto te ne odvedu tamo,nek se usrece?Sto te ostavise na IMT-u bez kabine?
A ti bi još i da uređuješ odnose u mojoj porodici?
Da nije malo mnogo?
Ko li je tebe vaspitavao da mi je znati?
 
Ko je trazio od drzave pare?Mi ne,nikakve subvencije ne trazimo....
Ni da čitaš ne znaš?
Ili je u pitanju samo nepismenost, funkcionalna.

Ajd vežbaj malo, čas prvi:

objasni svojim rečima značenje izraza:

da tražim od države da nekoga natrera da njegove pare da meni

Na čije se pare misli u datom izrazu?
 
Nista tebi jos nije jasno!
Zank uzvika dokazuje tvrdnju, ili je tu da sebi olakšaš?

Dečak, sa dobrom voljom sam krenuo da kucam ovde, ti, koji pominješ porodicu, i ovaj tvoj, takođe nevaspitani, koji pominje decu, ste u nedostatku ikakvih argumenata i bez ikakve ideje kako da osporite teze, ste krenuli van teme i van razuma, da osporavate, ne teze, već mene, da bi na kraju završio ovde gde jesi, sa nekim nebulozama "pojačanim" uzvičnicima.

Razmisli, grešite, ne uspevate da uhvatite srž problema, mašite poentu, ili učite, ako ste sposobni (u šta sumnjam) ili ćete ceo život biti luzeri koji kukaju da im neko drugi reši njihovu besparicu i muku.
 
Zank uzvika dokazuje tvrdnju, ili je tu da sebi olakšaš?

Dečak, sa dobrom voljom sam krenuo da kucam ovde, ti, koji pominješ porodicu, i ovaj tvoj, takođe nevaspitani, koji pominje decu, ste u nedostatku ikakvih argumenata i bez ikakve ideje kako da osporite teze, ste krenuli van teme i van razuma, da osporavate, ne teze, već mene, da bi na kraju završio ovde gde jesi, sa nekim nebulozama "pojačanim" uzvičnicima.

Razmisli, grešite, ne uspevate da uhvatite srž problema, mašite poentu, ili učite, ako ste sposobni (u šta sumnjam) ili ćete ceo život biti luzeri koji kukaju da im neko drugi reši njihovu besparicu i muku.

Kakve teze,ja ne procitah ni jednu...Limeni Djuro,nema ti bata,valjda posmatra iz prikrajka....

Mozda mislis da je teza to sto si rekao da mi hocemo tudje pare?:bravo:
 
Mozda mislis da je teza to sto si rekao da mi hocemo tudje pare?
To je konstatacija*.

Postoji neko ko ima pare i ko je spreman da neki deo tih para da tebi za tvoje maline.
Ti kažeš daj mi još tvojih para, on ti ih ne da, ti kreneš da plačeš kod države da ga natera da ti ih da.

*konstatacija nije isto što i teza, ali nemoj se truduiti to shvatiš, to je gradivo za više razrede osnovne.
 
Tu nisi u pravu,jer od stotinu malih ću napraviti jednu ozbiljnu količinu.
I veoma bitna stavka koji si i čiji si (za sve nacionalne nazovi manjine),a kod Srba je samo koga imaš na vlasti.
E tako se kod nas kroji cena.
korisnik bradonja nije u pravu jer on ustvari ne predlaze nista (novo) . to sto on prica vazi kod zaista slobodnih trzista. srbija NIJE slobodno trziste ,vec malo izolovano monopolisano-kartelisano trziste...
jer koliko god da si sve vise efikasan, bilo koji pomak u profitu koji ostvarujes ce kartel uzeti za sebe daljim spustanjem cena, i vrteces se u krug.
Ja sam ga pitao za predlog a on ustvari posle kilometra texta nije rekao nista!!! njegov predlog je -Nista! mudroserovanje...
Moj predlog bi bio organizovanje malinara na mnogo ozbiljnijem nivou i konkretno na novi forum gde ce biti 10 glavnih malinara i jos hiljade korisnika uz uslov da to moraju biti ljudi sa bar hektar maline odnosno bar 20 ari korisnici, organizovanje na forumu gde jedan covek moze povuci bar jos 10 ljudi.
koriscenje radio stanica (koje nisu skupe) za dogovore o strajku ,ne telefona i foruma gde sluzba i botovi sve citaju.
pa izaci konkretno gde treba koje mesto, dovesti zalihe hrane i vode prikolicom ,poterati svu mehanizaciju ,stoku, blokirati autoput tokom leta... istovariti gomilu stajnjaka pred vladu , e to ce privuci paznju. povesti ekipe novinare, snimati za mreze. zahtevati sklanjanje vlade iz pregovora! i direkt sa hladnjacarima o podeli profita.!
ovako sve je amaterski neozbiljno.
to bi bio jedan ozbiljan predlog.
bradonja predlaze nastavak rintanja za tajkune .
jer malina je bas vocka za koju imamo prednosti, teska je za branje masine je mnogo lome a kod nas je jeftina radna snaga. zemlja i klima su superiorne , sorte veoma kvalitetne.
znaci prirodni i drustveni faktori su nam u prilog. ostaje problem sa mafijom.
 
A zašto onda ne bi razmišljali da preskočite tu "monopolsku mafiju" ?!

Organizujte se tako kako si naveo, napravite ili zakupite svoju hladnjaču, zaposlite tehničko osoblje i budite sami izvoznici !!!

Iz svega što vas par piše i izjavljuje zaključuje se samo jedno: daj da protestujemo i blokiramo zemlju, tako da primoramo hladnjačare na poslušnost ! Uzmimo Srbiju za taoca !!!

Niti je bilo moguće, niti će biti !

Šta ostatak Srbije boli uvo što se vi rvete sa hladnjačarima. Ostatak zemlje ima svoja posla i ne pokušava Vas uzeti za taoce da bi popravio svoj položaj.

Umesto što trošite energiju na razmišljanje kako podići ustanak, razmišljajte kako unaprediti poslovanje...

I da se razumemo !

U redu je iskazati nezadovoljstvo svojim položajem, ali zasviraj i za pas zadeni !

Svojom slobodom ne smeš i ne možeš ograničavati tuđu slobodu !
 
A zašto onda ne bi razmišljali da preskočite tu "monopolsku mafiju" ?!
Organizujte se tako kako si naveo, napravite ili zakupite svoju hladnjaču, zaposlite tehničko osoblje i budite sami izvoznici !!!
Vidis, ovo bi funkcionisalo kad bi imali uredjeno trziste.
Dacu ti jedan banalan primer iz mog kraja jer licno znam coveka.
Pre nekih 20-ak godina vrati se taj covek iz Italije i sa sobom donese masinu za pravljenje plasticnih gajbica, tada prva u nasem kraju.
Razvije posao, nema konkurencije, posao procvetao, firma se prosirila..videli to ljudi pa podigli kredite, uvezli masine, napravili objekte kad onaj prvi spustio cenu gajbica ispod cene kostanja materijala.
Dve sezone je radio sa gubitkom, konkurencija bez finansijske zaledjine propala, covek ponovo podigo cenu, izvadio sve sto je kalirao u prosle dve sezone i vise se niko ne usudjuje da zapocne slican biznis jer zna sta ga ceka.
Znaci nema zdravog trzista i fer trzisne utakmice bez kontrole drzave.
Niko od malinara ne trazi da mu drzava ili hladnjacari daju vise para nego sto taj proizvod vredi.
Problem je sto se svo vreme pominje da trziste odredjuje cenu a svi relevantni podaci sa tog trzista pokazuju da ta cena mora da bude visa od ponudjene.
Sam ministar Nedimovic je izjavio da je "do 01.06. izvezeno rekordnih 99.000t maline..", trenutna prosecna cena u izvozu je 2.05e sto znaci da najjeftiniji griz ide po 1.5e dok najkvalitetniji rolend ide po 2.5e.
Ta cena griza od 1.5e se uzima kao reper za cenu sveze maline I klase u otkupu i to je ono sto malinari traze tih 1.5e ili 180din.
Znaci nema tu nikakvog ucenjivanja, trazenja da nam neko da njegove pare ili dotira malinu iz budzeta nego se trazi da cena bude ona koju je zaista odredilo trziste.
Zasto to tesko ide?
Odgovor je veoma jednostavan, imate izvoz od skoro 100.000t, ako hladnjacari uspeju da spuste cenu u otkupu za 0,5e to je kolac od 50 miliona evra gde skoro polovinu ovih para deli nekih 8 hladnjaca koje se znaju po imenu i prezimenu a koje drze 43% izvoza maline..
Zbog ovoga se trazi da drzava intervenise a ne zato sto je nama "alavim malinarima" malo para.
 
@Srb1n
Odakle tebi komšija tolika energija za polemiku sa ovim? Divim ti se, majke mi.

Znam da nam troluju temu i cim krene neka smislena diskusija poupadaju sa svih strana i banalizuju celu pricu oko otkupa i protesta pa sve mislim da se mora odreagovati s vremena na vreme zbog ljudi koji se nisu ukljucili od pocetka pa bi mozda mogli i da poveruju u njihove price.
Tako i ja sacekam da razvodne temu pa upadnem i probam da objasnim nasu stranu price..da li to ima nekog smisla...j.bem li ga, videcemo.
 
Znam da nam troluju temu i cim krene neka smislena diskusija poupadaju sa svih strana i banalizuju celu pricu oko otkupa i protesta pa sve mislim da se mora odreagovati s vremena na vreme zbog ljudi koji se nisu ukljucili od pocetka pa bi mozda mogli i da poveruju u njihove price.
Tako i ja sacekam da razvodne temu pa upadnem i probam da objasnim nasu stranu price..da li to ima nekog smisla...j.bem li ga, videcemo.

I ne treba razdvajati svuda je isti princip i u ratarsvu i stocarstvu i vocarstvu ,razdvajaju nas da bi nas lakse zavadili i podelili a onda lakse deru kozu s ledja:ppozdrav:
 
Nazad
Vrh