Protesti malinara 2017 godina (štrajkovi i slične stvari zbog niske otkupne cene)

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Zašto tu stati?
Zašto i proizvođači eksera, štipaljki, metli, rezane i oble građe, natron vreća i intimnog rublja, ne bi tako rešavali svoje probleme?

Jel tako nesto u JURI bilo? Takvo neka firma privatna

- - - - - - - - - -

Stanari zgrade

- - - - - - - - - -

Ma teraj se. Pa i bivsi predsednik strajkovao a ti nam nesto pises.kako te nije sramota
 
Malinarstvo nije nimalo jednostavno, nije ni lako. Mnogi su ne znajući za to a čuvši za dobru cenu, ušli u proizvodnju na razne načine i iz različitih razloga. Želja za zaradom je velika ali neiskustvo obično mnogo veće.
U prilog tome govore i komentari koji se mogu pročitati poslednjih dana. Jedni pišu o prodaji maline na tezgama kao da je u pitanju južno voće, a ne naše domaće koje se meri desetinama hiljada tona, dok drugi zagovaraju štrajkove i slične stvari i plaše mečku rešetom, bez ikakvih realnih zahteva i dugoročnih predloga za rešenja o kojima se toliko dugo priča, da ih je i berba već uveliko pretekla.
Svake godine u kojoj je cena niža od zamišljene priča se ponavlja, a ništa se još promenilo nije, greške se samo kontinuiraju. Pisalo se ovde još jesenas i zimus o problemima, neki ljudi su nudili i potencijalna rešenja o kojima se makar moglo razgovarati, razmotriti ih, pa onda prihvatiti ili odbaciti. Ne, niko to nije želeo, mnogo lakše je bilo mudrijati i omalovažiti onoga ko nešto predloži, uvrediti ga, nazvati ovim ili onim imenom.
Dobra cena (po meni možda i nerealno) navukla je mnoge da se nadaju kako će se ista i nastaviti, pa zašto bi onda prihvatali nečije savete, pa za ime Boga ko je to pametniji od mene samog. Spominjalo se i otrežnjenje koje će stići u vidu otkupa i cene i evo ga, stiže polako. U kojoj meri će biti bolno videćemo. ali će kao i od svakog drugog ipak glava zaboleti.

P.S.
Doduše ja nisam rekao da ne treba tražiti svoja prava svim legalnim putevima, ali ja kao proizvođač: maline, kupine, šljive, jabuke, kruške, trešnje, višnje, itd... nisam baš siguran da li ću moći da postignem. Kako ...???
Treba po savetima nekih stići i na tezgu i na proteste, a opet postići da kvalitetno radim svoj posao, a to je voćarstvo.
 
Poslednja izmena:
Razmotrili i odacili. E bas lepo sto ce ovo malo da ode na 1e. Ipak lose racunate.bolje da su i ovo uzeli na 1,5e+ jer bi ovi novi sadili jos i ovo sto im se posusilo oporavili.ovako odustaju. JEL SAM LEPO RAZMOTRIO DA VAM LOS POTEZ DA SMLATITE MALU KOLICINU NA 1E?
 
Đađo, smatram da si ispravan čovek skroz i ne znam da li se ovo sa tezgama odnosilo i na mene, ali to je moja sugestija kolegama koji nemaju hektare, a koji se od strame nekih omalovažavaju kao niža klasa... A ja smatram da je nama manjima možda jedno od rešenja da se izadje na lokalnom nivou pa pokušati tu plasirati bar ono što bi bila 'A' klasa maline i tu uzeti neki deo novca... Ja smatram da mi što imamo iza kuće kako neki kažu možemo napraviti dosta kvalitetniju (krupniju) nego tamo kolega sa 25+ hektara... I tu generalno mislim da je problematika... Oni tamo imaji svoju računicu, a mi imamo navodno svoju... Ni ja ne bih da dam moju za evro kao ni većina, ali za razliku od ovih velikaša, istina da oni imaju veće troškove i samim tim njima se nikako ne isplati ta cena, dok 'ajde kao nama malima daj šta daš... A danas-sutra sve to ide u isti koš :)
 
Uvek se rado nasmejem jer kada sam postavio pitanje ovde mislim da je bio @willamete2012 (neka oprosti ako nije on u pitanju) , pitao sam ga da mi kaze kakve reference i radno iskustvo poseduje covek koji je predsednik jednog udruzenja? Njegov odgovor je bio da svi znaju kako je on vredan i radan, posvecen poslu a reference, radno iskustvo, to izgleda ljudi na zapadu nemaju pametnija posla nego vas prvo to pitaju kada zele da udju u neki ozbiljniji posao sa vama. Dok god tako razmislja vecina ljudi ovde nema nam napretka. Hajde da svako radi svoj posao najbolje sto zna, hajde da pocnu da se vrednuju rezultati i da svako odgovara za svoj rad bas onako kako se radi u razvijenijim zemljama.

Na zalost, i meni je smesno a u stvari je tužno...Jer udri brigu na veselje jer dosta je bilo nerviranja! I ja sam u istom sosu kao i većina ovde! Ali, kad pogledas, na kojim pozicijama(ozbiljnim i manje ozbiljnim) su postavljeni ljudi sa pravim referencama? Na mozda 1% !!! Meni se s.re kad čujem reč "domaćinski"!!! Pa nije ovo 19.vek !!! Taj domaćin ne zna ni pravopis, zna samo da proizvede...Pa ne možeš ni da očekujes vise u današnje vreme jer razmisljas na način kao tvoj deda, koji nije imao ni auto, ni internet ni mobilni telefon... Doslo je drugo(nažalost lošije po obične ljude) vreme! Nisam mislio ni na koga konkretno nego sam pisao u prenesenom značenju...
Svi kudite hladnjacare...Da li se neko stavio u njivoh polozaj? Zašto su ostale velike količine u hladnjacama? Zato što su hladnjacari pogresno procenili pa je platili vise nego sto i oni sami mogu da je prodaju...Kako bi ste vi radili da ste na njihovom mestu? Verovatno je ne bi ste ni kupovali jer je imate...Ili bi ste ponudili manju cenu pa se nadali da cete gubitak od prosle godine na taj nacin nadomestiti...Nisu oni ludi da im stoji bezveze...
Kao sto sam vec jednom napisao, oni po jedinici mere zarade manje nego proizvodjac, ali rade na vecu kolicinu ...Kada bi proizvođač radio tako, takođe bi zaradio više.

Dakle, proizvedi malinu, preradi je na bilo koji način pa ćeš zaraditi!
 
Svi berete i nosite na 130 din..? Znaci da Vam cena odgovara..?
Ja cu ipak da jos neki dan bojkot..ovati berbu ,Po molbi udruzenja i ministarstva ....?
A vi bajni junaci sto se junacite na fejsu....i sto zagovarate blokade puteva.... eeehe!
Ajd da Vas vidim da blokirate hladnjace....junaci ...znate vi koje trebate...ha.ha....ja kao strasljivac ...bih vam se pridruziooo!........ Znam da ste svesni da to ne smete...opasnije je od blokade puteva!
Vama je bitnije kriviti Vlast ...nego pravog krivca...... Upravo iz tog razloga je i najavljena cena pre 2 meseca od 100 din.
Ovo sto napisah ...ne odnosi se na sve malinare .....oni sto se prepoznaju ...izvolite ....paljbu?

Jedan odgovor od x ...sto mi se svideo posebno u delu podebljanooo

Pole ako poznavalac prilika vidi objavu odmah će da ti pošalje botove da te miniraju. Ali tebi svaka čast na izdržljivosti i bojkotu. Trebalo bi organizovati sveopšti bojkot od nekoliko dana i jedan sveopšti skup ispred ministarstva poljoprivrede, a da naši prestavnici malinara izađu sa već pripremljenim zahtevima i dokazima o monopolu pojedinih hladnjačara. Po meni kao i po tebi trebamo zmiju hvatati za glavu a ne za rep, znači krivce tražiti u monopolistima, a tražiti pomoć države. Znači, maline prosipati ispred hladnjača, bacati maline na njihova vozila, blokirati prilazne puteve tim monopolistima, na legalan način blokada (pokvareni automobili,postavljen trougao, imamo prsluke) , a ispred ministarstva neki performans i naravno zahtevi jer se ne ide u Beograd ako nemamo zahteve i ako ne izaberemo prestavnike.
 
A ko je zmija? A sta ako neko organizuje ljude, neko nezadovoljan što malina na pijaci košta 400din,, pa dodje da blokira branje maline?ili ne daj boze da uradi nešto lošije, kao što vi predlazete ovde... ipak je to domaće voće, domaće blago kako kažete , pa valjda bi trebalo našem narodu da se prodaje "domaćinski" da narod može da sebi je priušti

Sent from my SM-J500FN using Tapatalk
 
Pole je dao jedini dobar predlog. Nema branja i predavanja maline bez cene ili u bescenje za 120-130 RSD. Pozvati berace i rodbinu, prijatelje i neka beru za svoje potrebe. Da mogu da probaju to blago, a i da imaju za slatko, dzemove, sokove, kolace i ostala cuda. Za ove seljake sto pobegose u BG, a noge im jos smrde na opanci, nije mi zao i neka placaju 400 RSD na pijacama. Svakakva s.anja placaju mnogo skuplje tako da im je to i jeftino. Od proizvodjaca niko i ne trazi cenu od tih 400 RSD vec mnogo nizu, realnu. Bojkot hladnjaca kao i njihova blokada je jedino resenje. Da ne bi ispastao napacen narod ni kriv ni duzan vec da se udari tamo gde treba.:ppozdrav:
 
Kako pojedini clanovi foruma kao"ironman"opisuju proizvodnju maline,tose moze posadit,okopat,prskat,djubrit,pljevst,vezat,brat, itd....sve za 24 sata.pa bi realna cjena bila negdje 20 dinara.Tacno se vidi da nikad nista nisu radili,i da su ovdje samo da provociraju!Oni koji rade imaju poinekad vremena da sjednu za komp,i udju na forum.a ovi sto stancaju 1000 poruka tosu neradnici,koji nemaju pametnijeg posla!
 
To je bajata vest iz 2011 ako se ne varam, ali je neko to pustio na drustvene mreze. Od onda se siri. Narod, odnosno malinari kojima se nudi mizerna cena se raduje. Nadaju se da ce sad ti iz Arilja sto krenuse put Beograda da izdejstvuju vece cene za sve pa niko nista ne preduzima. Ocigledno pusteno radi zamajavanja ionako uspavanih malinara i uopste naroda.
 
Neeeee Stevane, ne piši o ceni na pijacama... To kad napišeš da tamo košta milione i milione novaca smeta hladnjačarima koji ne žele da plate nego da im damo džaba... :p Ovo je tema za pisanje samo o cenama gde je kec na prva cifra, mi što pišemo ove bezobrazne cifre koje počinju sa 2 i 3, ne daj bože sa 4 i 5 nisu dozvoljeni u ovoj temi... :haha:

mislim da je ovo "ne predavanje hladnjacama" bio okidac da me pojedini odmah napadnu :)
ne znam cemu ljutnja, valjda je svakom prozivodjacu u interesu da naplati malinu vise nego sto ga je kostala prozivodnja, za hladnjacare (i oni koji su umislili da su to) je verovatno suprotno.

Izivinjavam se sto nisam naglasio da sam mislio samo na nas male, bedne, proizvodjace u pokusaju koji nemaju 10.000t+ prinose.
ne razumem sto je pijaca trn u oku pojedincima...
 
mislim da je ovo "ne predavanje hladnjacama" bio okidac da me pojedini odmah napadnu :)
ne znam cemu ljutnja, valjda je svakom prozivodjacu u interesu da naplati malinu vise nego sto ga je kostala prozivodnja, za hladnjacare (i oni koji su umislili da su to) je verovatno suprotno.

Izivinjavam se sto nisam naglasio da sam mislio samo na nas male, bedne, proizvodjace u pokusaju koji nemaju 10.000t+ prinose.
ne razumem sto je pijaca trn u oku pojedincima...

Pa kako ne razumeš b'ate što je to trn u oku? Ti, ja i oni koji bi odneli na pijac' im otimamo 'leba iz usta :))) Manje ćemo malina predati njima i oni ne mogu da plate kasnije račun za struju, majstore koji im održavaju sisteme za hlađenje, registraciju za Mečku, Range Rovera, BMW-a, more za ljubavnicu, silikone za istu, školovanje dece u Beogradu, itd... A mi što imamo decu i ljubavnicu, a? Ananas niko ne misli :haha:
 
Jedni pišu o prodaji maline na tezgama kao da je u pitanju južno voće, a ne naše domaće koje se meri desetinama hiljada tona, dok drugi zagovaraju štrajkove i slične stvari i plaše mečku rešetom, bez ikakvih realnih zahteva i dugoročnih predloga za rešenja o kojima se toliko dugo priča, da ih je i berba već uveliko pretekla.

A zasto je problem preusmeriti plasman na pijacu koliko god mozemo ako smo nezadovoljni cenom koju daju hladnjace ?
Nisam ni za to da cena bude 300+ dinara, ali je 200 sasvim ok, kad vec ovi manipulatori daju skoro upola manje
Iako ne pise nigde konkretno u tvom postu, nekako sam zakljucio da te bas nerviramo mi mali, bedni proizvodjaci koji nemaju pojma sa zivotom, jer, toboz, malinar si samo ako imas 10+ha maline i 30 god. iskustva, sve ispod toga smo mi misevi.
Jedna napomena : i vi "veliki igraci" ste nekad bili pocetnici, a ako je neko vas tad omalovazavao, ne morate da se nama mladima i malima svetite sad zbog toga i blatite nas..
Ako nisam dobro shvatio, molim te demantuj me
 
U redu je i normalno je sto se trazi veca cena i sto treba da se krene u blokade, samo strajk i blokadu mogu da pomognu... Ali ne treba traziti neku nerealnu cenu, od 250-300 dinara, treba biti skroman i ni mi njih ni oni nas da ne ucenjuju, 200-210 dinara za neorgansku malinu po meni je sasvim dovoljno, i toga treba da se drze ljudi, a ne nekih prvelikih cena, i to bas u trenutku kad se nudi neka mizerna cena...
 
Svi kudite hladnjacare...Da li se neko stavio u njivoh polozaj? Zašto su ostale velike količine u hladnjacama? Zato što su hladnjacari pogresno procenili pa je platili vise nego sto i oni sami mogu da je prodaju...Kako bi ste vi radili da ste na njihovom mestu? Verovatno je ne bi ste ni kupovali jer je imate...Ili bi ste ponudili manju cenu pa se nadali da cete gubitak od prosle godine na taj nacin nadomestiti...Nisu oni ludi da im stoji bezveze...
Kao sto sam vec jednom napisao, oni po jedinici mere zarade manje nego proizvodjac, ali rade na vecu kolicinu ...Kada bi proizvođač radio tako, takođe bi zaradio više.
Mislim da krecete od pogresne pretpostavke...
Ovde se krece od pretpostavke da su hladnjacari posteni,da su prosle godine napravili pogresnu procenu,preplatili malinu pa su sad u problemu a u stvari se desilo suprotno.
Malina je otkupljena po realnoj ceni ali su zbog mogucnosti brze zarade uvezene maline (iz udruzenja se navodi cifra od 20.000t a i svetska organizacija za malinu daje isti podatak) loseg kvaliteta-sorte,miksovane sa domacom pa kad su kupci to otkrili malina je pocela da se vraca i da se otkazuju ugovori sto se automatski odrazilo na zastoj u izvozu.
E sad se od proizvodjaca ocekuje da pokrivaju gubitke za koje nisu ni krivi ni duzni.
Kaze se da hladnjacari "po jedinici mere zarade manje nego proizvodjac" ali se ne kaze da su i njihovi troskovi skladistenja manji nego troskovi proizvodnje!
Za neki partnerski-posten odnos sa hladnjaca(ri)ma potrebno je da oni imaju isti takav odnos prema proizvodjacima.
Nema transparentnosti i za to je direktan krivac drzava i ministarstvo koje nece da izadje sa konkretnim podatcima koliko je maline proizvedeno,koliko je uvezeno,koliko je izvezeno,kolike su zalihe,koliko su prosireni zasadi-proizvodnja,koliki su prosecni prinosi po hektaru... pa nije to nuklearna fizika na sve je placen pdv i sve bi moglo,da ima dobre volje, da se zna za dva dana!
Prosle godine su uradili isto sa kupinom koja je uvezena iz Meksika,los kvalitet,stao izvoz,napravljene zalihe,stao otkup...puklo po proizvodjacu i na kraju pojeo vuk magarca pa sad misle isto i sa malinom!
 
E skroz se slazem sa prethodnim postom,samo da dodam mnogo toga se krije od proizvodjaca i nema korektnog odnosa na liniji proizvodjac-hladnjaca i to je po meni problem i za jedne i za druge,ove godine ocigledno puci ce po ledjima proizvodjaca ali treba hladnjace da se zamisle,ne sadi se malina za jednu godinu,prezivecemo i mi proizvodjaci. I jos nesto,zaboravlja se tokom cele diskusije na forumu o malini da se bar pomenu i prethodnih bar 4-5 godina koje su bile solidne i za proizvodjace ali bogami su bile ODLICNE za hladnjace,bar ja nisam cuo da mi se hladnjacari iz mog kraja zale,nego samo prosiruju hladnjace i vozni park al ajde sad,nego samo se poiminje sezona 2016 i kako su u njoj lose prosli,pa se sad moraju vaditi, a po nasim ledjima opet.Samo se pitam dal su bas tako lose prosli? I pitam se sto i oni ne predvidese jednu losu godinu u poslovanju pa da malo sacuvaju dobiti iz prethodnih godina da mogu da nadomeste gubitak.
Elem,danas predao 25kg mikera,nema cene jos,a sutra imam oko 100kg vilameta,najavljena cena 120 din.Prva berba krece
i jos samo nesto,potpuno podrzavam one koji odluce da ne beru po ovoj ceni,samo malina ce propasti a ipak ona nije kriva nista za stanje oko cene,kao i kupina prosle godine,nju onda niasam brao do kraja,ali mi posle bilo zao,voce je to nije nista krivo,a ja ga odgajio od pocetka do kraja
izvinjavam se ako sam bio dosadan.pozdrav za sve malinara
 
A ko je zmija? A sta ako neko organizuje ljude, neko nezadovoljan što malina na pijaci košta 400din,, pa dodje da blokira branje maline?ili ne daj boze da uradi nešto lošije, kao što vi predlazete ovde... ipak je to domaće voće, domaće blago kako kažete , pa valjda bi trebalo našem narodu da se prodaje "domaćinski" da narod može da sebi je priušti
"Zmija" figurativno "problem. Vidiš, ti sada postavljaš pitanje koje je nerealno i pokušava da ospori neku sasvim drugu priču. Znaš zašto narod neće da dođe da blokira malinjak? Jer je upravo taj narod u poljoprivredi, i zna kako je teško proizvesti nešto. Zašto bi on blokirao moj malinjak, pa pre će monopolistu da blokira, u tempu je ta cena koju si ti napisao za nekih 250 gr. maline. Zašto nisi to sagledao. Nemam ja ništa protiv tvog stava, ali ne podržavam ga.
Ljudi da bi nešto moglo da se osporava mora se to nešto poznavati.
Negde na forumu sam napisao sledeće poznavaocuprilika
Dečko, kada ti budeš ušao u malinjak i budeš radio u malinjaku onda si spreman da se upuštaš u ovu diskusiju. Ovako, kako stoje stvari, ti razgovaraš sa ozbiljnim malinarima, a ovde su svi neozbiljni zato možeš da daješ savete (ovo je sarkazam). Sada možeš da kažeš da si ti realan i da realno gledaš na tu sliku. Ali nisi, moraš da shvatiš da nisi, jer nemaš crno ispod noktiju, nemaš trnja po jagodicama prstiju, nemaš ogrebotina, ne udaraju te kamenčići dok kosiš, ne ubadaju te pčele, ne kloniš se zmija, nemaš žuljeve po dlanovima, nemaš problema sa leđima, nemaš opekotine od sunca, nemaš još dosta toga.... Kada sve to budeš imao i te gazde o kojima pričaš javi se i učestvuj u diskusiji.
Bio sam pod utiskom a i iznerviran, jer kod nas uvek neko daje savete i savetnik je za ono što ne poznaje ili nikada nije radio. Kako ćeš da napraviš kuću ako nikada nisi uzeo lopatu u ruke. E to je problem liberalnog kapitalizma, gde sve treba da bude transparentno a u stvari nije, jer je baš taj kapitalizam pojeo sve što nema kapital (uništio nižu klasu) a ostavio snobove da vode društvo.
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh