Protesti malinara 2017 godina (štrajkovi i slične stvari zbog niske otkupne cene)

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
poznavalac_prilika
Da li mozes da napises malo vise o usluznom skladistenju maline? Meni ovo izgleda kao korektna opcija za sve kojima je pocetna cena niska. Ja npr ovo praktikujem sa sojom, koju predajem u Hrana Produkt i koji to naplacuje 1% mesecno, kad mislim da je cena dobra ja istu prodam. Generalno gledano vecinu godina sam bolje prolazio sa ovakvim pristupom, mada je bilo i godina kada je cena ostala ista ili cak pala, a na to sam jos morao da platim njihovu uslugu.
 
@petarp

Platite uslugu da vam neko zamrzne vasu malinu, ta se usluga krece od 15 do 25 euro centi. U cenu zamrzavanja pripada i mesec dana cuvanja robe na lageru. Kasnije usluga lagera je oko 1,5 centi mesecno. E sad ovde ima malo ogranicenja, nemaju sva mesta u Srbiji dovoljno rashladnih kapaciteta za tako nesto a nije ova opcija svima dostupna.

E sad @petarp tamo gde je ta opcija dostupna problem je RIZIK. Ljudi znaju sta je bilo prosle godine, cuvali su, nadali se ceni i na kraju nista, na kraju prodavali po 165 dinara. Sada svi beze od toga i ovaj sistem im ne odgovara zato ga niko i ne pominje. Ima primera gde su proizvodjaci imali i svoje zadruge a iste na kraju propale jer nisu imali strucne ljude da vode posao. Drzava je pokusavala da proizvodjacima pomogne ali oni nikad nisu znali to da iskoriste na pravi moguci nacin.
 
Ne pise nigde ali tako je.
Ako neko odstupi vrlo brzo dodje do "disciplinovanja" ,sto je sada slucaj i sa otkupljivacima malina koji su prosle godine pokusali svojevoljne izlete.
Proizvodjac je ovde smo moneta za potkusurivanje i kolateralna steta,
 
@milan971

Da da dolazi do disciplinovanja , trziste im uvodi disciplinu jer se prosla godina zavrsila u vecini slucajeva sa gubitkom i sada ove godine, svi polako i oprezno a para nema, presusile...
 
Malo trziste, a mnogo vise tvoje kolege koje se javno hvale koliko ce malih biti zatvoreno njihovom zaslugom.
 
Nemam veze sa malinama , ali sučajno naletim u ovu temu , pa nemogu da se načudim nekim stavovima . Izvinjavam se , neću da smetam . @poznavalac , svaka čast na živcima , otkud vam volja da se trudite da objašnjavate tako dugo da je bijelo bijelo a crno crno ?
 
@milan971

Konkurencija uvek postoji i zdrava konkurencija je najbolji nacin za razvoj nekog trzista. E sad to sto neko "javno prica" na takav nacin prema svojim kolegama najbolje govori o njemu samom. Nije lako mi malim ni velikim hladnjacama, smatram da za svakoga ima mesta na trzistu i svako se za svoje mesto mora sam izboriti. Nekad je upravo konkurencija onaj dodatni motiv koji nam daje snage da ostanemo na trzistu onda kada je najteze, ovo se odnosi i na proizvodjace i na hladnjace.
 
Poslednja izmena:
Nemam veze sa malinama , ali sučajno naletim u ovu temu , pa nemogu da se načudim nekim stavovima . Izvinjavam se , neću da smetam . @poznavalac , svaka čast na živcima , otkud vam volja da se trudite da objašnjavate tako dugo da je bijelo bijelo a crno crno ?
Verovatno kod vas je uređeno tržište i cene su proizvod ponude i potražnje.... pa ti je sve ovo nepoznanica ili liči na nešto kao "teoriju zavere"
 
@momosaric

Jako dobro poznajem taj posao i samu problematiku, iskusio sam u tom poslu bukvalno sve i zato mi je jako zao kada cujem i citam kako se sire dezinformacije. Zamislite ja kazem i napisem ljudima kako se izvozi veliki broj njih kazu, ma gde moze da se izvozi, potrebne su izvozne dozvole a to imaju samo tajkuni, mopolisti itd itd. Ovde najlakse prolaze teorije zavere i price koje imaju najmanje veze sa stvarnoscu, valjda je tako pojedincima najlakse da objasne svoje neke frustracije i licne neuspehe. Ja se trudim da ih na neki nacin edukujem, da stvari pocnu malo drugacije da gledaju.

Racunam da ce ovo sto pisem procitati i neko mladji, sa drugacijim pogledima na svet i da ce krenuti onim pravim putem.
 
Nemora samo sveza malina da se plati dobro......moze i ova.
Taman kad se narod ponada da moze da se zaradi na svezoj malini u malim pakovanjima ovi ce da je srozaju na 10din primer za 125 grama.
Drzava je trula........
Kod nas jedino sto se isplati je lopovluk.
 
Čudno je da se misli da je neko kriv zbog niske cijene kada se stvari jasno vide iz aviona . Možda je u tome stvar , da se treba izmaknuti , jer se sa strane bolje sagledava . Kod malina je sve jasno - hiperprodukcija . Niko nikome nije obećao kod podizanja plantaže da će cijena biti zagarantovana . Riječ je o egzotičnoj voćkici-poslastici , čija je svjetska potrošnja relativno mala , a rod se postiže ako se ne varam već godinu dana nakon sadnje , troškovi su najviše zavisni od satnice berača koje će da idu gore , šta tu ima nejasno?
 
Nekad je maline bilo samo u zapadnoj Srbiji a sada je ima u celoj Srbiji...
Pored Srbije ima je u Bosni, Kosovu... Nasadilo se toga previse a zaradjivalo se na obe strane dobro, hladnjacari su novac uglavnom reinvestirali u prosirenje kapaciteta a proizvodjaci u prosirenje proizvodnje, zivot itd itd. E sada je doslo da vise toga nema, nema tolike zarade a obzirom da se veliki broj ljudi bavim malinom i od nje zivi stvara se slika u javnosti kako su oni ugrozeni i kako ce ceo svet da propadne ako se malina ne plati onoliko koliko su oni zamislili. Obzirom da ih brojcano ima jako puno u politickom smislu predstavljaju jako vaznu grupaciju ljudi i politicari nece da se zameraju sa njima jer u njima vide potencijalne glasace. Sa druge strane tolika brojnost daje i odlican "ucenjivacki" kapacitet jer zamislite da svi malinari izadju na ulice, izbili bi socijalni nemiri...

Kada se malo smanji proizvodnja situacija ce biti bolja....
 
Nekad je maline bilo samo u zapadnoj Srbiji a sada je ima u celoj Srbiji...
Pored Srbije ima je u Bosni, Kosovu... Nasadilo se toga previse a zaradjivalo se na obe strane dobro, hladnjacari su novac uglavnom reinvestirali u prosirenje kapaciteta a proizvodjaci u prosirenje proizvodnje, zivot itd itd. E sada je doslo da vise toga nema, nema tolike zarade a obzirom da se veliki broj ljudi bavim malinom i od nje zivi stvara se slika u javnosti kako su oni ugrozeni i kako ce ceo svet da propadne ako se malina ne plati onoliko koliko su oni zamislili. Obzirom da ih brojcano ima jako puno u politickom smislu predstavljaju jako vaznu grupaciju ljudi i politicari nece da se zameraju sa njima jer u njima vide potencijalne glasace. Sa druge strane tolika brojnost daje i odlican "ucenjivacki" kapacitet jer zamislite da svi malinari izadju na ulice, izbili bi socijalni nemiri...

Kada se malo smanji proizvodnja situacija ce biti bolja....


S obzirom na veoma izvestan podbacaj konkurencije, a verovatno i nase proizvodnje, cena maline u izvozu ove god ce biti jako dobra, tako da ce gospoda hladnjacari debelo da zarade na racun seljaka. Znaci pljacka. Koja hiperprodukcija? O cemu pricas? Pa sade je oni koji ne razlikuju malinu i jabuku, masa je takvih. Sadnice veoma lose, zarazene, da se
kupi sto jeftinije, ne adekvatni tereni za uzgoj...i sve ostalo sto prati u sunovrat i plus sto se suse stari malinjaci. Prosecan prinos po ha smesan. Toliko o tome.
 
Verovatno je istina negde izmedju kao i uvek, ali uopste ne mogu da razumem ove argumente koje isticu pojedini malinari. Ukoliko vam je niska cena imate opciju kao sto je Poznavalac naveo da usluzno skaldistite svoju i platite im usluge, a posle prodate po ceni kojoj zelite. Ukoliko vam to ne odgovara mozete napraviti svoju mini hladnjacu, neko je ranije pisao na forumu da se za 3500 hiljade eura moze napraviti kapaciteta 10 tona.


Pa kod nas svaka kuca ima svoj cardak, pa skladisti kukuruz dok im cena ne odgovara za prodaju ili usluzno u nekom skladistu. Isto npr i za soju kad mi cena ne odgovara skladistim je u Hranu Produkt do maja i prodajem. Mogu samo da zamislim kakva ce prica biti za par godina kad u Vojvodini stotine hektara maline pocnu da nicu... samo u Ratkovu valjda ima posadjeno oko 100 jutara.
 
S obzirom na veoma izvestan podbacaj konkurencije, a verovatno i nase proizvodnje, cena maline u izvozu ove god ce biti jako dobra, tako da ce gospoda hladnjacari debelo da zarade na racun seljaka. Znaci pljacka. Koja hiperprodukcija? O cemu pricas? Pa sade je oni koji ne razlikuju malinu i jabuku, masa je takvih. Sadnice veoma lose, zarazene, da se
kupi sto jeftinije, ne adekvatni tereni za uzgoj...i sve ostalo sto prati u sunovrat i plus sto se suse stari malinjaci. Prosecan prinos po ha smesan. Toliko o tome.
Jel beše mraz uništio poljske maline? Polanu I polku shebao mraz gore nego kod nas?



Sent from my SM-J500FN using Tapatalk
 
@Vlada Nikolic

Vi koristite ovde futur, vreme u srpskom jeziku koje oznacava radnju koja ce se desiti u buducnosti. E sad , sta ako do toga ne dodje?

Vi ste sigurni da ce tako biti da ce cena u izvozu biti velika, ako ste 100% sigurni eto vam prilike da odlicno zaradite, kupite malinu sada jeftino i prodajte je skupo ili zamrznite sada svoju usluzno a prodajte je posle skupo... Gde je tu problem, ko vam smeta u tome poduhvatu?

Cena maline u izvozu ima je ispod 2 eura za rolend sa tendencijom pada... Nema upita, nema ugovora...

- - - - - - - - - -

@petarp

Svi sada kazu da ce nesto biti i da ce se desiti ali kada treba da rizikuju sa svojim novcem ili svojom robom onda ipak odustanu i resenje traze putem ulice, koristeci pritiske i ucene prema drzavi koja je nemocna da resi njihove probleme jer odredjena resenja koja im je drzava nudila u ranijem periodu oni nisu iskoristili tipa.
Oni bi sve ali ako neko drugi moze da preuzme rizik na sebe.
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh