PROTEST MALINARA 2011. god.

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Izgleda da se nesto nismo razumeli. Nema učešća stranaka u organizaciji protesta. U upravnom odboru "Vilameta" ima ljudi različitih političkih opredeljnja, ali protest je isključivo sindikalnog tipa. Medjutim i stranke vlasti i opozicije su ucesnici politickog života zemlje i po svojoj društvenoj ulozi morale su da se oglase povodom ovih dešavanja, naročito u segmentu koji se tiče ljudskih prava.
 
Ako je proizvodnja maline 2010. godine bila 87 hiljada tona i ako pretpostavimo da ove godine nije manja od 80 hiljada tona, lako je izračunati da je negde "isparilo" oko 60.000.000 €.:sta:

2010.
http://www.mpt.gov.rs/postavljen/135/Izvestaj malina jun 2010.pdf

2011.
http://www.mpt.gov.rs/postavljen/135/Izvestaj malina jun 2011.pdf

Privredna komora Srbije: Podaci o izvozu voća 2010. godine:
http://www.pks.rs/PrivredauSrbiji/P...o/tabid/2177/language/sr-Latn-CS/Default.aspx


Kako je moguće da su hladnjačari u maju ovoliko pogrešili u proceni cene u 2011. godini?
http://www.b92.net/biz/vesti/srbija.php?yyyy=2011&mm=05&dd=06&nav_id=510428
 
Poslednja izmena:
Danas bio protest malinara u Kosjeriću i bio je blokiran magistralni put u vremenu od 12-14 časova.
Nije nas bilo mnogo oko 70-80 ljudi, u trenutku kada je slikano presednik opštine je razgovarao sa proizvođačima.
 
Informacija delimično tačna.
Ponudjeno je 100din. Trenutno se raspravlja šta dalje.

Na sastanku je bilo prisutno 11 hladnjačara iz Arilja. Vlada je ponudila subvencinisani kredit (naravno za sve hladnjacare u Srbiji), na tu ponudu hladnjacari su podigli cenu 10 dinara. Takodje su izjavili da, ukoliko ostali hladnjačari u Srbiji dodju do njihove cene, oni ce ići još 10 dinara.

Izgleda da vi morate malo "popričati" sa vašim hladnjačarima.

Večeras će biti organizovana skupština "Vilameta" gde će se razgovarati o daljim potezima. Blokada puta je trenutno uklonjena.
 
Poslednja izmena:
Na b92 pušten sledeći komentar:

"Sramota je kada ljudi površnog znanja daju oštre komentare. Neka pročitaju Zakon o zaštiti konkurencije. Neka se upoznaju sa svetskom praksom, npr. slucaj Microsoft-a."
 
Ovako........nisam malinar, ali citam nesto na internetu neke komentare o protestu malinara i uopsteno.... stanje u poljoprivredi kod nas.
Tako jedan kaze ovako:

.......A cela ova prica ima i jednu drugu dimenziju. Vidis, u jednom selu, da ne kazem kojem, bila je zadruga. Zadruga je drala seljake za sve moguce usluge koliko god je mogla tako da seljacima ostane tek nesto malo kinte. Onda je par njih resilo da napravi svoju zadrugu i "pomogne kolegama" i pomogli su im prve i malo druge godine a sad ih deru isto koliko i ona zadruga i svaki od njih trojce je preko noci postao bogat. Eksploatisanje naivnih i sputanih je u osnovi ljudske vrste, i skoro svi altruisticki pokreti na kraju zavrse teskim drpanjem.

Dok drugi objasnjava jos nesto.
Gde su uzroci propasti malinara? U pohlepi. Zasto? Evo zasto:

Čitam u komentarima na B92 da su ovi iz udruženja "Vilamet" dobili od države 50% bespovratnih sredstava da naprave tu famoznu hladnjaču o kojoj su pričali, ostatak je bio na kredit... Tu je 'samo' bio problem što seljaci nisu hteli da predaju malinu u udruženje pa da čekaju novac, već su je nosili u druge hladnjače koje su plaćale odmah... Epilog je da "Vilamet"-ovci nisu mogli da servisiraju dug, i da je isporučilac opreme preuzeo hladnjaču od banke...

Sad su ti isti likovi krenuli traktorima na Beograd.. Toliko o tome..

Molim da se oglasi ovde gospodin koji se ovde potpisuje kao Vilamet 2002 (ili tako nesto) i kaze da li je ovo sto sam citirao tacno.
Ako jeste, onda su sami malinari krivi sto nemaju svoju hladnjacu u kojoj bi mogli da odlazu rod maline i da ne brinu o ceni.
 
Imam 4t zamrznutog mikera i trenutno dobijam čitav evro po kilogramu manje nego što je bila cena u aprilu. Sve je povezano.

Prvo da citiram sebe, pa da razmislim kako da ti kažem, a da ne ugrozim bezbednost sebe i svoje porodice.

Pre par godina, na pregovorima u vladi, jedan hladnjačar je iskočio sa cenom. Kasnije je na prevaru ostao bez, mislim, 5 kamiona robe i bankrotrirao.

Ma dodaću i ovo.
Priča se, mozda nije tačno. Tadašnji ministar Saša Dragin je jednom u četiri oka rakao "Da li si normalan, kada bi to uradio ubili bi me".

Već sam previše rekao. Ako više ne bude mojih poruka znajte da za to postoji razlog.

Da dodam i to da je miker dobar primer jer ove godine kvalitetnog mikera ima dosta manje nego prethodne.
 
Poslednja izmena:
Mafija je u malini velika.

Ako ovo kaže čovek iz Zemuna mora mu se verovati :osmeh:
U pitanju je sprovodjenje Zakona o zaštiti konkurencije.
Dragiša Terzić je morao da plati 55000 din kaznu (pretili mu sa 2 godine zatvora pristao na nagodbu) jer je "uznemiravao javnost tvrdeći da postoji monopol.

Ko ono prati Poljske forume, neka uspostavi kontakt.
 
Poslednja izmena:
Čitam u komentarima na B92 da su ovi iz udruženja "Vilamet" dobili od države 50% bespovratnih sredstava da naprave tu famoznu hladnjaču o kojoj su pričali, ostatak je bio na kredit... Tu je 'samo' bio problem što seljaci nisu hteli da predaju malinu u udruženje pa da čekaju novac, već su je nosili u druge hladnjače koje su plaćale odmah... Epilog je da "Vilamet"-ovci nisu mogli da servisiraju dug, i da je isporučilac opreme preuzeo hladnjaču od banke...

Sad su ti isti likovi krenuli traktorima na Beograd.. Toliko o tome..

da li je ovo tacno?
podrzavam mnoge borce protiv nepravde i raznoraznih sr.nja, al u ovom slucaju sta malinari rade,nikako ne podrzavam
 
Da li vi g. Vilamet 2002 predstavljate ovde nekoga iz udruzenja Vilamet o kome je ovde rec ili ne?
I jos mi niste rekli za kredit?

Dragisa Terzic? Moze neki info vise o njemu, neki link, i konkretno, na osnovu cega bi mogli da ga osude na dve godine zatvora zbog toga sto covek iznosi svoje misljenje da postoji monopol?
K.delo verbalnog delikta je davno ukinuto, tako da ne postoji pravni osnov, bar ga ja ne vidim. Ili su imali zasta da ga okrive? Da li su ga teretili za jos nesto osim UZNEMIRAVANJA JAVNOSTI? Ako nisu, plasili su mecku resetom.
 
@vilamet, nije tacno da je ud. vilamet diglo hladnjacu,a da gradjani nisu hteli tamo da daju malinu, ili nije tacno da su digli hladnjacu?

inace, slazem se s ovom izjavom clana tine
Pa ne kupuje od vas malinu Republika Srbija, da ste nasrnuli na nju. I ako bi ona kupovala, pa se niste pamentno dogovorili s njom, nemate prava da se bunite na takav način.
i zbog toga se ovaj put ne slzem s malinarima

malinari treba da se udruze medjusobno i da sami dizu hladnjace i izvoze po ceni koju zele (na stranu to sto je masa malinjaka na premalim parcelama)
 
Vilamet 2002 :

Pobogu druze , nemoj da se spustas na taj nivo da se raspravljas sa ovim sajber seljakom koji nije malinar , ocigledan hladnjacar, a po svemu sudeci to je Vladanspas na novom profilu , jer je ovde prisutan ili seljak ili vladan , a nikada njih dvojica zajedno , a verujem da ce se i to desiti uskoro jer sam mu sad otvorio oci , i zna koliku je gresku napravio .

dman , seljak :

Sta se vas tice sta cemo mi malinari da radimo , zasta cemo se boriti , i kome cemo prodavati , to nije vas posao.

Pa zasta postoje politicari , drzava . . . Zasta je oformljeno ministarstvo i cemu sluzi , ako ne da pomaze poljoprivrednike , da im otvori vrata ka plasmanu , da im omoguci prihvatljivu cenu , da im proda proizvode i nadje kupca.
U cemu je smisao drzave ,ako nece pomagati svoj narod , ako se oni moraju sami snalaziti .

Vas dvojica pricate strasne nebuloze i gluposti .
Pomislite se malo , neznam samo koliko ce vam vremena razmisljanja trebati samo da shvatite ovo sto sam ja sad napisao.
 
malinari treba da se udruze medjusobno i da sami dizu hladnjace i izvoze po ceni koju zele (na stranu to sto je masa malinjaka na premalim parcelama)

Problem je u tom, da ljudi još nisu zreli za to, a i ti koji su probali, bili su obično nasamareni.

Ako se nekom isplati da proizvede kvalitetan proizvod i prodaje ga po aktualnoj ceni, iako ga ima samo u bašti, ja u tom ne vidim problema.

Jedino možda ako se izgradi brend i ide se na brendiranje i po proizvođaću, pa su količine premalene.
I opet se onda njegova roba ubraja u 'no name' robu i plati mu se manje.
Pa je opet na njemu, dali da ide na više, ide dalje u istom obimu, ili prestane s tim.

A hladnjače i udruženja, koja (bi trebala) trže tu robu, naplate se i od njega, iako im smetaju 'mali'.

Da ima šanse biranja dobrih zapošljenja i mnogi sa foruma ne bi bili paori.
 
Ljudi nikako niste smeli da pristanete na povecanje od bednih 10 dinara . To je smesnio. Pa sta ste trazili onoliko vreme na putu?
Ovo vam je jos veci promasaj .
Trebali ste jos vise i jace da se organizujete posle ove sramne ponude .
Nije mi jasno kako ste za ovu saku mrvica uklonili barikade . Drugaciji stav sam imao o vama i strasno ste me razocarali .
 
Cestitam udruzenju Vilamet i svim ljudima koji su se strpljivo i hrabro borili za svoje.Postiglo se onoliko koliko se u datim okolnostima moglo.Ali se dalo na znanje kad se i u buduce bude odredjivala cena da to nece moci jednostrano.A sto se tice konstatacije iz prethodnog posta "Mafija je u malini velika" to verovatno nije daleko od istine.Mi ne mozemo to cinjenicno dokazati,ali jedno prosto logicko rasudjivanje nas navodi na takav zakljucak.Gde kod su prisutne velike pare tu nisu cista posla.Zasto bi to kad je rec o malini bilo drugacije.
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh