Prolećno oranje

sto vise ispod -10 celziusa tooo bolje :haha: :haha: :haha:
 
isto ti je ako ga ne ucinis ne valja!
spremi neke teske kembridz valjke ako bude puno grudvi i cepaj i obavezno posle setve pici s njima.
I sve radi u cugu,ne cekaj da se okostene grudve!!!!!!
 
Laka je zemlja kod mene usitnice se lepo, meni su ostale dve manje parcele u koje nisam mogao uci jesenas, pa na prolece kako bude to je, nije moglo bolje! ::namigivanje::
 
Mislim da će se u ovu temu uključiti dosta članova čim se ovo čudo ispada i potom otopi.
Biće ovo mnogo posećeniji deo foruma ::lose::
 
Kod nas nije, ja cu sad u prolece sa plugom posle cetiri i vise godina, od 70 kj ukupno, oko 5,5 mi je ostalo za prolece
 
Neki ljudi seju direktnom setvom bez oranja (no-till), valjda ćemo moći mi da posejemo u tanjiranu zemlju?
 
Sve se može odraditi ali je pitanje da takav rad dovede do što manje gubitaka po prinos.Zadnjih dana se malo više o tome raspitujem i svi me uveravaju da se obavezno ide sa suncokretom na takvim pripremama.
 
Mislim da bi u uslovima prolećnog oranja najbolje sejati secerkama (zbog dubine ulaganja zrna)
 
Kod nas se to obavilo na vreme uglavnom jer nije toliko plavila voda a tamo gde je voda neznam bas jako cupavo ima kod nas parcela u ritovima gde u dolinama krajem avgusta nestala voda moglo se uzorati pa se opet pojavila preko zime kako je ovaj sneg poceo jos ako se opet u setvi okisa ko prosle godine :udri:
 
Da li je neko probao da ore ovih dana.Ja se danas naoštrio da krenem ali ispadala kišica
 
Ma neću da orem taman i ostalo neodrađeno.Video sam danas jedno oranje od juče i to žali Bože posla i potrošene nafte.A ono što ga tek čeka da bi spremio za setvu će videti ::lose:: :nono:
 
Ja sam danas isao sa gruberom da popravim malo leniju do njive gde treba da vucem stajnjak pa sam pustio jedan prohod izmedju mene i komsije koji je ostavio skoro 2 reda kukuruza neorana (radnik je orao pa malo zeznuo pravac a nije ispravio). Uopste mi nije gusilo i jako lepo se radilo na dubini od nekih 20-ak cm (tako je ostao nastelovan gruber od pustanja uzglavnica). Evo i snimka:

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=qs8ww0AgaB0[/youtube]
 
diklofen je napisao(la):
Ma neću da orem taman i ostalo neodrađeno.Video sam danas jedno oranje od juče i to žali Bože posla i potrošene nafte.A ono što ga tek čeka da bi spremio za setvu će videti ::lose:: :nono:
I ja se slažem sa tim-mora se čekati da se bolje prosuši pa onda opleti na nekoj dubini od 15-20cm
Izgleda je bolje gruberom nego plugom
 
Pa ovo sa gruberom je super u odnosu na ono oranje što sam ja video.
Kako je ostalo iza grubera to onaj neće spremiti svoje oranje za mesec dana rada.
 
Kod grubera nije presudna dubina rada za izgled obradjenog zemljista vec same karakteristike zemljista. Recimo popravljao sam leniju na istu dubinu i grudve su malo vece nego u njivi samo zato sto je zemljiste x puta vise sabijeno i previse vlazno za obradu. Videcemo kako ce ispasti kad zavrsimo ceo posao i posejemo kukuruz. Ako treba snaci cu se za neki plug obrtac pa da pola njive uzorem a pola gruberisem ali otom-potom.
 
Mislim da je gruber bolja varijanta od pluga samo što ih retko ko ima - skupi su i trebaju jači traktori
 
Nazad
Vrh