Proizvodnja rasada u plastenicima

Dali si ovo pravio sopstvenu mesavinu - supstrat ili je kupovni? Kada je posejan rasad?
 
I ja sam imao problem sa mondialom,veoma je sporo nicao i nejednako, posejao sam ga 10.1 a pikirao u case pre deset dana,
 

Evo da citiram sam sebe :osmeh: da bi znali o čemu je reč. Znači sad je 20 dana nakon ovog snimka. Paradajz nije puno rastao (nema nijedan više od 4,5 cm do kotiledona) ali je dobio malo na stablu, koji list više i boja mu je ljubičasta (stablu). Po preporukama vašim sam radio a nisam ga polivao od tada jedno 8-10 dana, malo ga prekrio tresetom.... Posle sam polio tih 8 kontejnera sa oko 10 litara vode i još jednom tako i onda sam primetio napredak. Nije nešto extra ali videćete snimak. Ja ga gajim da bi ga rasadio napolju kad mu dodje povoljno vreme.
E sad što me interesuje, sa ovog novog snimka je, da li da idem na pikiranje svih ili mogu još da odlažem. (Juče sam pikirao oko 150 biljaka iz kontejnera gde su izgledale najduže ).
Ja sam u ovakvu proizvodnju ušao na nagovor komšije i razumeo da mogu da rasad držim u kući pored prozora dok ne dodje lepo vreme pa onda u plastenik i gotovo ( ne vidim ovde smajli da se lupam u glavu) ali izguraću ove godine nekako

...I koliko da kotiledoni vire iznad zemlje kad pikiram u čaše



:ppozdrav:

- - - - - - - - - -

@baneboss75 iz 66 direktno rasadjujesh
::svaka cast::

Može li se paprika ako kontejner ima 72 rupe umesto 66 direktno rasadjivati u polje bez pikiranja u ćaše. Zavisi li to od vrste paprike ili čega već.
 
...I koliko da kotiledoni vire iznad zemlje kad pikiram u čaše

Može li se paprika ako kontejner ima 72 rupe umesto 66 direktno rasadjivati u polje bez pikiranja u ćaše. Zavisi li to od vrste paprike ili čega već.
Ja kad u čaše pikiram kotiledoni tek toliko da su malo iznad zemlje tako svu rasadu radim.
Možda malo bude izdužena ali paprika sa 72 rupe može direktno u polje.
 
Šta kažete na moju papriku, bila je presađena u čaše dok je bila jako mala.
Moja paprika polako napreduje krajem 3 mjeseca ide pod foliju tako da će rasada u to vrijeme biti idealno razvijene za sadnju.


Od sijanja do sadnje biti će joj oko 70 dana, par dana gore dole.





 
@BatmanBG
Hvala na savetu. Kad sam polio pikiran rasad zemlja se slegla i neke vire više pa ću dodati još malo zemlje u čaše.
Inače paprika ti je super sa ove slike. Ja baš nešto nisam merodavan da dajem ocene pošto sam uleteo u proizvodnju ranog rasada prvi put (za svoje potrebe i malo+) ali vidim da su biljke lepe, razvijeni listovi plus što je sve veoma uredno.
Pozdrav
 
Odlično izgleda Batman samo mi je nešto čudna boja? Koja je to sorta?
Sorta je Brilliant i Mitos od ZKI-a, sutra ide i prva prihrana sa Kristalonom 13-40-13 i meni je boja čudna a i nije me bilo 5 dana pa rasada nije prozračivana prvi listovi su baš jako zeleni neznam dali je do sorte prvi puta ZKI sadim pa nemogu ništa konkretnije reći možda neko ko je sadio ove sorte više zna dali je do sorte ili nečeg drugog.
Evo slika slikana vani pa se bolje vidi.
 
Rasad lepo izgleda.Imam par pitanja........zar nije mnogo 70 dana drzati rasad i zasto prihranjivanje sa fosfornim djubrivom,sta mislis da ces dobiti stim?
 
Rasad lepo izgleda.Imam par pitanja........zar nije mnogo 70 dana drzati rasad i zasto prihranjivanje sa fosfornim djubrivom,sta mislis da ces dobiti stim?

Ja rasad radim samo sa fosforom. On je najpotrebniji da biljka razvije koren. Ako nema koren,dzabe joj dajesh npr 20:20:20. Chime da ga usvoji ako nema razvijen koren? 7 dana pred rasadjivanje odradim blagu dozu 20:20:20 . Tako mala biljka nema velike potrebe za azotom,a pogotovu nema za kalijumom. Moja paprika ima blizu 60 dana i za vikend ide napolje,tako da za ranu proizvodnju treba vremena da naradi rasad,jer znaju biti mrachni dani. Ako je posejesh sad u martu,ona gura kao luda,jer joj je toplo i ima dosta sunca. Osnova svakog dobrog rasada je toplota,sunce,mala vlazhnost,provetravanje, fosfor,previkur i neki fungicid protiv trulezhi.
 
Ja se ne slazem za fosfor,ali svako za sebe zna najbolje kako radi.Uvek idem samo 3x20 i nista vise.Fosfor koristim protiv stresa na krastavcu i u manjoj kolicini na paradajzu.
 
Indoor je upravo odgovorio ono što sam i ja mislio napisati iz posta čitajući radimo praktički skoro isto, meni je bitno da rasada ima dobro razvijen koren radi što boljeg usvajanja hranjiva, ali svako ima svoj način kojemu odgovara a što je najbitnije i da funkcionira.

Ova godina je jako loša puno kiše a jako malo lijepog vremena a još manje sunca slabo je u početku startala sporo klijanje dodatno osvjetljenje i zbog takvih uvjeta neide u zemlju prije 70 dana.
 
Kod mene svi kazu, a i ja se slazem,da je godina idealna za proizvodnju rasada.Blaga zima dosta suncanih dana.Prosle godine februar je bio skroz taman ove suprotno.Rasad moze iznegovati svako.
Slikajte taj korenov sistem bas da vidimo razliku.
 
betmene ja sam posejao 9.2 papriku za napolje pod tunel i sad ima 4-5 listova. planiram da je iznesem oko 10.4 na polje. cisto jedan savet. ne znam da li si pratio vremensku prognozu,ali kraj marta i pochetak aprila znaju biti hladni i sa mrazevima. nemoj zhuriti,pa da ti promrzne,a koliko vidim imash velike chashe i biljka ima dovoljno hrane u njoj,a mislim da za par dana u plasteniku joj nece biti nishta. ne znam koliko sejesh,ali znash i sam da su input ogromni.pozdrav
Šta kažete na moju papriku, bila je presađena u čaše dok je bila jako mala.
Moja paprika polako napreduje krajem 3 mjeseca ide pod foliju tako da će rasada u to vrijeme biti idealno razvijene za sadnju.


Od sijanja do sadnje biti će joj oko 70 dana, par dana gore dole.





 
Još je rano tek pred sadnju ću ga izvaditi iz čaše i postaviti sliku a čaša je fi 8.5 i korijen još nije razgranat kao kod Indoor-a da je mali volumen onda bih mogao izvaditi sa supstratom.
Na ovom linku su ove paprike kada sam ih pikirao http://poljoinfo.com/showthread.php?993-Proizvodnja-rasada-u-plastenicima&p=815288&viewfull=1#post815288 a pikirane su jako male sa samo jednom malom žilicom.
Sutra ću slikati nepikirane paprike zasijane isti dan, a spremne su za pikiranje.

Malo gledam tvoj paradajz Mondijal ovaj u čaši i jako mi se sviđa što rasad nije izdužen baš izgleda onako kako treba biti.
Ova slika je moj prošlogodišnji rasad paprike Bejo Whitney f1 dobro je odrađen mada je mogao i bolje ali bez preventivne zaštite što me je kasnije koštalo.


Rasadu radim samo za sebe i gledam što je moguće kvalitetnije odradit da me kasnije što manje košta, inače ne prakticiram raditi zaštitu fungicidom ali ovu godinu moram.

Jura kod mene u Rijeci HR od 60 dana možda je sunca bilo 10 ostalo ili kiša ili oblačno jedino je dobro što nema niskih temperatura.
 
Ja od ponedeljka krecem sa sadnjom.
@batmanbg
ja papriku u plastenicima nikada nisam radio.zato mi je cudno da se drzi na rasadu 70 dana.koren se sprema za sve i po meni je tu najzahtevniji krastavac jer ima najveci habitus i najvise potrbe za vodom.Mada sto je veza saksija koren ce se vise razviti,tako kaze logika.
I jos jedno pitanje.Zadnji tvoj post kod tebe u Rijeci Hr.Nije mi jasno Rijeka-grad u Hrvatskoj ili neko mesto u Bosni?
 
Nazad
Vrh